Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

Antisemitismul, origini si cauze

* * * - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
15529 replies to this topic

#55
Zyklona-M

Zyklona-M

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,532
  • Înscris: 24.10.2011

View PostThinkAbout, on 09 octombrie 2012 - 16:53, said:

In atentia moderatorilor: debanati va rog contul lui Ben_Gal ca se depopuleaza ariile, nu de alta evreii discuta la telefon ...pe forum vin sa faca schimburi de impresii cu altii.Posted Image
Neeee, n-ai vazut cum a fost reactivat ACorneliu imediat ce a disparut Ben_Galezu?

View PostACorneliu, on 09 octombrie 2012 - 23:14, said:

Apropo, in Israel nu exista ostilitate fata de Islam. Moschei sunt cu duiumul si se construiesc, cultul e liber, despre ce vorbesti?
Dar exista pentru crestinism: http://forum.softped...6#entry12080332

Edited by Zyklona-M, 09 October 2012 - 23:22.


#56
ACorneliu

ACorneliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 25.05.2011

View PostZyklona-M, on 09 octombrie 2012 - 22:44, said:

Cam multi ticniti printre ovrei...
...................
Incidentele au fost condamnate de demnitarii religioşi creştini şi evrei, dar şi de autorităţile din Israel.
........................................

Deci aceste acte huliganice nu au nicio legatura cu politica se stat a Israelului.

Cat despre "ovrei", sunt infinit mai multi ticniti intre goimi.
Vezi ce fac protejatii tai, goimii musulmani la goimii crestini, cum le ard bisericile, cum ii ucid in biserici, cum ii fac sa fuga cu sutele de mii din tarile arabe, pana la extinctie.
Singurii crestini protejati cu adevarat in zona sunt cei din Israel. Chiar si cei din Liban au de suferit, si daca nu ar avea militii inarmate sa se apere, ar fi vai si amar de ei.

Apropo de ovrei, ti-a placut treaba cu goimii? Asa-i ca nu e placut?

#57
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012
E o discutie pur utopica, la rugamintea unei prietene care nu are cont aici si m-a rugat sa va intreb. Dincolo de realitati, v-ati putea imagina o convietuire complet normala, intr-o totala acceptare cu musulmanii/arabii? Nu stiu ce sa spun despre atitudinea fata de islam, din atacurile evreilor de pe forum, nu s-ar zice.

#58
ACorneliu

ACorneliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 25.05.2011

View PostZyklona-M, on 09 octombrie 2012 - 23:22, said:

1. Neeee, n-ai vazut cum a fost reactivat ACorneliu imediat ce a disparut Ben_Galezu?


2. Dar exista pentru crestinism: http://forum.softped...6#entry12080332

1. Ce-i aia "activat"? Vorbesti cu vocabular de Secu'. Vad ca nu concepi lumea altfel.
Nicio grija, Zyklon-B, eu voi pleca in timpul cel mai scurt. Realmente mi se face greata de antisemitii de aici si dealtfel nu mai vreau sa-mi pierd timpul.

2. Sunt cazuri izolate si nu au nicio semnificatie. Nu se compara ce ce se intampla in lumea araba unde crestinii sunt in extinctie.

View Postpoarta-cunoasterii, on 09 octombrie 2012 - 23:32, said:

E o discutie pur utopica, la rugamintea unei prietene care nu are cont aici si m-a rugat sa va intreb. Dincolo de realitati, v-ati putea imagina o convietuire complet normala, intr-o totala acceptare cu musulmanii/arabii? Nu stiu ce sa spun despre atitudinea fata de islam, din atacurile evreilor de pe forum, nu s-ar zice.

Din pacate, dincolo de realitati nu se poate nimic, prin definitie.
Care atacuri ale evreilor de pe forum? Nu bagi de seama ca ei sunt cei atacati?

#59
Zyklona-M

Zyklona-M

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,532
  • Înscris: 24.10.2011

View PostACorneliu, on 09 octombrie 2012 - 23:26, said:

Deci aceste acte huliganice nu au nicio legatura cu politica se stat a Israelului.

Cat despre "ovrei", sunt infinit mai multi ticniti intre goimi.
Vezi ce fac protejatii tai, goimii musulmani la goimii crestini, cum le ard bisericile, cum ii ucid in biserici, cum ii fac sa fuga cu sutele de mii din tarile arabe, pana la extinctie.
Singurii crestini protejati cu adevarat in zona sunt cei din Israel. Chiar si cei din Liban au de suferit, si daca nu ar avea militii inarmate sa se apere, ar fi vai si amar de ei.

Apropo de ovrei, ti-a placut treaba cu goimii? Asa-i ca nu e placut?
Mataluta creata, deci ovreii sunt scuzabili  cand profaneaza lacasurile crestine ca doar nu o fac asa rau ca musulmanii, nu?


Ovreu nu este cu conotatie peiorativa. Daca foloseam "jidan" mai ziceam ca aveai de ce sa guiti.
Dar daca nu iti place ovreu, pot sa te alint cu belit-ciuntit, ca doar asta esti nu?

Si pentru cultura ta deficitara, de la DEX citire:
OVRÉI, ovrei, s. m. (Înv. și reg.) Evreu. [Var.: ovréu s. m.] – Din ngr. ovriós.

Il mai gasesti si in dictionarul de arhaisme.
ARHAÍSM, arhaisme, s. n. Cuvânt, expresie, construcție etc. arhaică. – Din fr. archaïsme.

View PostACorneliu, on 09 octombrie 2012 - 23:37, said:

1. Ce-i aia "activat"? Vorbesti cu vocabular de Secu'. Vad ca nu concepi lumea altfel.
Nicio grija, Zyklon-B, eu voi pleca in timpul cel mai scurt. Realmente mi se face greata de antisemitii de aici si dealtfel nu mai vreau sa-mi pierd timpul.

2. Sunt cazuri izolate si nu au nicio semnificatie. Nu se compara ce ce se intampla in lumea araba unde crestinii sunt in extinctie.
1, belit-ciuntitule, de cate ori imi vei mai stalci nick-ul, iti voi spune si eu belit-ciuntit-parlit.
Asta daca nu se autosesizeaza moderatorii pentru stalcirea de nickname si chiar jignire in acest caz.... candva se sanctiona cu suspend.

Chiar asa slab vocabular ai?
Mai rasfoieste si tu un DEX din cand in cand sa te mai cultivi.

2. Vad ca repeti aceeasi imbecilitate. Deci, din punctul tau de vedere, evreii sunt scuzabili pentru actele de vandalism savarsite asupra lacasurilor de cult crestine ca doar nu o fac asa rau ca musulmanii?
Pot sa ma pis si eu pe un mormant de ovreu ca doar nu arunc ovrei in aer asa cum fac musulmanii?

Edited by Zyklona-M, 10 October 2012 - 00:05.


#60
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010
Pentru ca m-am intersectat de cateva ori cu echipa evreiasca care lucreaza pe forumuri,
imi permit sa dau un sfat in special evreilor de pe forum proveniti din Romania dar si simpatizantilor lor - de conjuctura sau  reali.

Opriti-va.

Opriti-va de a arata cat de slab pregatit, mincinos, incult, betiv, antisemit este preopinentul Dv.
Coborati de pe piedestalul de aroganta si desconsiderare a celorlalti.
Vorbiti omului la nivelul ochilor,nu-l socotiti in gand cate parale face -la propriu-.
Intelegeti ca in ultimul mileniu,intreaga omenire s-a dezvoltat spectaculos,regiuni si tari,
cu evrei sau fara evrei,cu romani sau fara romani,cu americani sau fara americani.
Si pentru ca nici-o natie nu are monopolul inteligentei si al liberului arbitru, au avansat tehnologii,
drepturi sociale si puritate in gandire si atitudine in mai tot globul pamantesc.

Desi parte din el s-a decimat,s-a distrus si s-a reconstituit de mai multe ori decat 2 temple.
Amintiti-va si, sa ne amintim cu totii, ca sunt civilizatii mai vechi,mai trainice si mai pozitive decat cele ce le reprezentam noi.

Acum, ca observare generala :acest ping-pong de surse ce contin  gandirea altora de fapt, de infirmare a valabilitatii unor  surse similare ceilalte parti,denigrarea deliberata a interlocutorului, surse folosite functie ce ne convine si inlaturand ceea ce nu ne convine, trunchiarea informatiei,incapatanarea de a demonstra si dintr-o directie si din alta adevarul absolut al afirmatiilor atat de subret argumentate, nu face decat sa accentueze artificialul demonstratiilor  a cui este dreptatea.
Un sarpe Boa poate inghiti un elefant,,adevarat,dar asta se intampla in Micul print si nu in realitate.
Nu se poate discuta temeinic un subiect,mai ales un subiect in litigiu fara ca toti participantii ca aiba date reale ,sa traiasca atmosfera si sa fie martori la evenimente.
Noi ne certam aici si ne scoatem ochii, dar asta  tocmai creeaza baza pentru cei interesati a continua si a profita financiar si autoritar din aceste conflicte intretinute  deliberat.
Cui prodest ??
Celor ce nu vor sa renunte cu nici-un chip la "cadavrul din debara".


"Nu zidurile fac o cetate ...ci spiritul ce domneste intr-ansa "

Este mult mai benefic a face curatenie intai in propria casa si pe urma sa vedem gunoiul la vecini

...................

P.S Daca Ben Gal a fost banat, atunci este un binevenit act de asanare morala si sociala.

#61
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostZyklona-M, on 09 octombrie 2012 - 23:22, said:

Neeee, n-ai vazut cum a fost reactivat ACorneliu imediat ce a disparut Ben_Galezu?
Te inseli si-ti pot dovedi cu usurinta.
Eu ii cunosc pe amandoi, persoane diferite, varste diferite...
Etichete Megara in loc sa te bucuri de un tip pe cinste cum este Isak...
Este om extraordinar si extraordinar de bine pregatit pe domeniul sau, geopolitica Orientului Mijlociu, in plus are o vasta cultura, vorbitor nativ de germana
Ambii sunt fiecare in felul sau oameni culti.
Daca "v-as lega" la ochi intr-o camera pun pariu ca ati discuta cu orele despre matematica domeniul tau, istorie, pasiunea voastra comuna, literatura si ati glumi
Tre` sa mai cautam si binele din oameni, scanteia unor idei frumoase si fecunde

View Postabbulafia, on 10 octombrie 2012 - 00:17, said:

Pentru ca m-am intersectat de cateva ori cu echipa evreiasca care lucreaza pe forumuri,
imi permit sa dau un sfat in special evreilor de pe forum proveniti din Romania dar si simpatizantilor lor - de conjuctura sau  reali.

Opriti-va.

P.S Daca Ben Gal a fost banat, atunci este un binevenit act de asanare morala si sociala.
Tu draguta nu faci asanare morala ci torni venin cu caru` din vanitate nesatisfacuta.
Si cauti sa perii orgolii de neperiat facand pe moralista in timp ce tu te vinzi celui ce te cumpara..ieri cu evreii, alataieri  cu crestinii si azi cu musulmanii, porcaind per total valorile tuturor spre a cauta aplauze...pana nu te mai cumpara nimeni.
Da-ti sfaturi tie cand initiezi topice de prietenie crestino musulmana pe forumuri islamice intitulate biserica rusinii neamului romanesc, ortodoxia este o rusine etc...
Ridica-ti oglinda si studiaza-te ca ai inteles prost, la fel cum au inteles majoritatea prost topaind in capul Megarei care le arata in muuulte cazuri...imaginea lor din  oglinda

View Postpoarta-cunoasterii, on 09 octombrie 2012 - 23:32, said:

E o discutie pur utopica, la rugamintea unei prietene care nu are cont aici si m-a rugat sa va intreb. Dincolo de realitati, v-ati putea imagina o convietuire complet normala, intr-o totala acceptare cu musulmanii/arabii? Nu stiu ce sa spun despre atitudinea fata de islam, din atacurile evreilor de pe forum, nu s-ar zice.
Iarasi stati 20 pe un cont...de aia aveti postari shui...
Forumul nu este ca la concursul vrei sa fii miliardar...nu stii raspunsul suna un prieten si intre noi fie vorba, eu una nu m-as transforma intr-un curier...inteleg strategia...daca ramai fara argumente dai vina pe prieten...
Dincolo de realitati...trecea o moara pe siret vorba lui gigel...este lumea povestilor insa fetita cu chibrituri tre` sa fie transformata in fetita cu mancare...zambitoare libera si fericita ca fiinta umana

View PostZyklona-M, on 09 octombrie 2012 - 22:44, said:

Cam multi ticniti printre ovrei...
Daca asa ceva s-ar fi intamplat in Europa cu vreo sinagoga sau cimitir ovreiesc, cum incepeau mai toti ovreii sa guite "antisemitism" oricate condamnari si scuze ar fi inaintat autoritatile.

Biserica românească "Sfântul Gheorghe" din Ierusalim a fost, ieri, ţinta unui act de vandalism. Mai multe atacuri similare au avut loc în ultimele săptămâni împotriva unor lăcaşuri de cult.

Persoane necunoscute au aruncat pietre, sticle şi gunoaie către uşa bisericii, situate în apropierea unui cartier al evreilor fundamentalişti. Pagubele sunt minore.

Câteva mânăstiri catolice din Ţara Sfântă au fost profanate, în ultimul timp, iar atacatorii au lasat inscripţii care insultau religia creştină.
Nero a dat foc Romei si a dat vina pe crestini
Quo Vadis Domine
-La Roma, raspunse apostolul incet.
Si se intoarse.
Pavel, Ioan, Linus si toti credinciosii il intampinara cu spaima si uimire
Gasindu-l pe Dumnezu, pe care-l puteau iubi gaseau ceea ce nu putea da nimanui lumea pe atunci-fericirea dragostei
Henryk Sienkiewicz
Niste ticniti necunoscuti au mazgalit niste ziduri, acu` zidurile se pot spala
Ultimativ, si esential este sa nu ne murdarim sufletele, ca nu se mai spala niciodata.
Poate ca si despre asta-i vorba....

Edited by ThinkAbout, 10 October 2012 - 01:04.


#62
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,032
  • Înscris: 31.07.2007

View PostBilly, on 08 octombrie 2012 - 21:50, said:

Si totusi, eu am senzatia ca exista si o componenta auto-intretinuta a antisemitismului ... Cum se explica
De ce crezi, dragul meu ACorneliu, ca Holocaustul evreiesc este singurul atat de mediatizat si mentinut in atentia formala si informala a lumii? Care este explicatia locului sau aparent special in istorie si in World affairs?

Se intretine si mediatizeaza "pentru a nu uita" si "pentru a nu repeta greselile trecutului". Suna bine, nu? Din pacate istoria nu functioneaza asa, daca s-ar tine cont de greselile trecutului nu ar exista razboaie si alte nenorociri. Pe de alta parte reminderu' acesta constant are si un efect agasant, pe ideea "a fost un Holocaust", "a fost un Holocaust", "a fost...".... "Ok, stiu, am inteles! A fost nasol, inuman, etc...", "Dar sa nu uitam ca a fost un Holocaust", "Mkey, da' nici macar nu a fost primu', nu cred ca e cazu' ca situatii de genu' asta sa se repete", "Da' tu stii ca au murit 6.000.000 de evrei? Tu stii ca tara ta a fost implicata in asta? Sa nu uiti niciodata!!!". Efectul ajunge sa depaseasca sfera "sa nu uitam", situatia devine agasanta.

View Postperpetumobile, on 09 octombrie 2012 - 15:14, said:

In special in Romania, mai mult decat in alte tari, evreii nu mai se afla de zeci de ani. Ce nu le reuseste, halas,evreii nu sunt de vina  ! Daca evreii  erau de  vina in trecut de toate belelile Romaniei, azi, fara evrei Romania ar fii fost o tara ca in vuise. Din pacate cam multe scartaie in Romania si cei care stiau ce trebuie de facut,v-au lasat de capul vostru. Asta a fost de fapt  'razbunarea" evreilor pentru toate amarele ce au fost nevoiti sa inghita in aceasta tara.

Trebuie sa recunosc ca nu ma satur din a ma amuza de posturile de genu' asta. Amice, daca intrebi pe strada de ce e naspa situatia din tara lumea iti va raspunde chestii de genu': "politicienii fura", "coruptie", "tiganii sunt de vina", "ungurii vor Ardealu'", "Dumnezo ne-o blestemat" si alte chestii de genu'. Oricat ti-ar placea tie sa te autovictimizezi, nu tine. Ti-am mai zis de multe ori, romanu' de rand are alte probleme decat sa dea vina pe perpetumobile ca s-a scumpit benzina. Si ca sa revenim la discutie, autovictimizarea asta nu prea va ajuta, dimpotriva.
Romanu' de rand, cu o medie de varsta cuprinsa intre 25-35 de ani si cu o oarecare cultura, nu simte aversiune fata de evrei ci curiozitate. Mai degraba vrea sa stea de vorba cu el si sa-l cunoasca decat sa arunce cu pietre in el.

#63
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postedy_wheazel, on 10 octombrie 2012 - 04:10, said:

Efectul ajunge sa depaseasca sfera "sa nu uitam", situatia devine agasanta.
Si efectul este contrar. Eu le-am spus asta de n ori, dar degeaba. E ca in povestea cu baiatul ala care striga mereu "Lupul".

View Postedy_wheazel, on 10 octombrie 2012 - 04:10, said:

Mai degraba vrea sa stea de vorba cu el si sa-l cunoasca decat sa arunce cu pietre in el.

Unii evrei de pe foum sunt ok, se poate discuta cu ei. Altii, la orice critica incearca sa intimideze interlocutorul cu acuzatii de antisemitism.

#64
Zyklona-M

Zyklona-M

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,532
  • Înscris: 24.10.2011

View PostThinkAbout, on 10 octombrie 2012 - 01:02, said:

Te inseli si-ti pot dovedi cu usurinta.
Eu ii cunosc pe amandoi, persoane diferite, varste diferite...
Dar n-am zis ca sunt una si aceeasi persoana. Se vede de la o posta, dupa stil, ca sunt diferite.
Am constatat doar ca exact in ziua in care a plecat bengalezul a inceput ACorneliu sa scrie constant. ATAT

#65
Zyklona-M

Zyklona-M

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,532
  • Înscris: 24.10.2011

View PostThinkAbout, on 10 octombrie 2012 - 01:02, said:

Niste ticniti necunoscuti au mazgalit niste ziduri, acu` zidurile se pot spala
Ultimativ, si esential este sa nu ne murdarim sufletele, ca nu se mai spala niciodata.
Poate ca si despre asta-i vorba....
Ceea ce am vrut sa arat este faptul ca mai multi ticniti sunt in Israel decat in rest. Cu toate astea acei ticniti continua sa tipe "antisemitism" desi asemenea acte de vandalism care in Ierusalim au devenit o obisnuinta, in Europa sunt foarte rare.
Mai mult, in timp ce in Europa asemenea acte sunt condamnate si ca vandalism si antisemitism, in Israel scapa usor daca ii prind.

Edited by Zyklona-M, 10 October 2012 - 08:36.


#66
ACorneliu

ACorneliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 25.05.2011

View PostZyklona-M, on 09 octombrie 2012 - 23:47, said:

..................
Ovreu nu este cu conotatie peiorativa. Daca foloseam "jidan" mai ziceam ca aveai de ce sa guiti.
Dar daca nu iti place ovreu, pot sa te alint cu belit-ciuntit, ca doar asta esti nu?
........................
Nazisto, nu dexul pe care il invoci stabileste ce este jignitor pentru noi, ci modul in care este folosit cuvantul in imprejurarile semnificative.
Nu faci decat s-o confirmi cu a doua fraza ticaloasa din citat.
In rest, toate afirmatiile tale sunt lipsite de valoare, pentru ca sunt in mod clar facute de pe o pozitie de detestare totala a noastra, as zice chiar de anulare.
Cu asa ceva nu am ce discuta.
Deci, poti continua sa vorbesti la bec.

View PostZyklona-M, on 10 octombrie 2012 - 07:56, said:

Dar n-am zis ca sunt una si aceeasi persoana. Se vede de la o posta, dupa stil, ca sunt diferite.
Am constatat doar ca exact in ziua in care a plecat bengalezul a inceput ACorneliu sa scrie constant. ATAT
Nazisto, am intrat pe forum aproape din intamplare si voi pleca in curand, pentru ca pute tare de tot a nazism.
in plus, am mai zis, am si altele de facut decat sa scriu pe forumuri.

#67
Zyklona-M

Zyklona-M

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,532
  • Înscris: 24.10.2011

View PostACorneliu, on 10 octombrie 2012 - 09:26, said:

Nazisto, nu dexul pe care il invoci stabileste ce este jignitor pentru noi, ci modul in care este folosit cuvantul in imprejurarile semnificative.
Nu faci decat s-o confirmi cu a doua fraza ticaloasa din citat.
In rest, toate afirmatiile tale sunt lipsite de valoare, pentru ca sunt in mod clar facute de pe o pozitie de detestare totala a noastra, as zice chiar de anulare.
Cu asa ceva nu am ce discuta.
Deci, poti continua sa vorbesti la bec.
Belit-ciuntitule, Academia Romana este cea care legifereaza vocabularul limbi romane. Rezultatul acestei legiferari este inscris in DEX.
Asa ca nu mai emite idiotenii ca sa-ti argumentezi imbecilitatile emise.
Ovreu nu este cu conotatie peiorativa. Ovreu este arhaismul de la evreu. Ti-am aratat ca chiar ovreii il folosesc cand se refera la ei. Vezi Niels Schnecker.
Ca sa nu mai amintesc de faptul ca termenul de "evreu" este relativ nou intrat in vocabular. Pana atunci de folosea jidan, jidov sau ovreu.

View PostACorneliu, on 10 octombrie 2012 - 09:26, said:

Nazisto, am intrat pe forum aproape din intamplare si voi pleca in curand, pentru ca pute tare de tot a nazism.
in plus, am mai zis, am si altele de facut decat sa scriu pe forumuri.
Cred ca iti dai seama unde ma doare de ceea ce faci tu.
Ai o parere prea buna despre tine daca tu crezi ca eu ma impiedic de persoana ta.
Drum bun si cale batuta, belit-ciuntitule din 3,14'drael.

Edited by Zyklona-M, 10 October 2012 - 09:55.


#68
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

View Postedy_wheazel, on 10 octombrie 2012 - 04:10, said:


Se intretine si mediatizeaza "pentru a nu uita" si "pentru a nu repeta greselile trecutului". Suna bine, nu? Din pacate istoria nu functioneaza asa, daca s-ar tine cont de greselile trecutului nu ar exista razboaie si alte nenorociri. Pe de alta parte reminderu' acesta constant are si un efect agasant, pe ideea "a fost un Holocaust", "a fost un Holocaust", "a fost...".... "Ok, stiu, am inteles! A fost nasol, inuman, etc...", "Dar sa nu uitam ca a fost un Holocaust", "Mkey, da' nici macar nu a fost primu', nu cred ca e cazu' ca situatii de genu' asta sa se repete", "Da' tu stii ca au murit 6.000.000 de evrei? Tu stii ca tara ta a fost implicata in asta? Sa nu uiti niciodata!!!". Efectul ajunge sa depaseasca sfera "sa nu uitam", situatia devine agasanta.



Trebuie sa recunosc ca nu ma satur din a ma amuza de posturile de genu' asta. Amice, daca intrebi pe strada de ce e naspa situatia din tara lumea iti va raspunde chestii de genu': "politicienii fura", "coruptie", "tiganii sunt de vina", "ungurii vor Ardealu'", "Dumnezo ne-o blestemat" si alte chestii de genu'. Oricat ti-ar placea tie sa te autovictimizezi, nu tine. Ti-am mai zis de multe ori, romanu' de rand are alte probleme decat sa dea vina pe perpetumobile ca s-a scumpit benzina. Si ca sa revenim la discutie, autovictimizarea asta nu prea va ajuta, dimpotriva.
Romanu' de rand, cu o medie de varsta cuprinsa intre 25-35 de ani si cu o oarecare cultura, nu simte aversiune fata de evrei ci curiozitate. Mai degraba vrea sa stea de vorba cu el si sa-l cunoasca decat sa arunce cu pietre in el.

Am numai doua intrebari:  Dumneata citesti si ce scriu prietenii dumitale?
Cred ca mania persecutii te face sa crezi ca cineva se  autovictimeaza aci afara vde dumneata. Eu numai observ ca acei care sunt cu partea evreilor mai mult se lauda deacat prietenii /le tale se victimeaza aci.   Mergi la oglinda si intreaba-te:  Romania si Israel.  Cine-i tara mai reusita,democratica,bogata s a m d ?  La sfarsit o sa intelegi ca din buna cauza  mori de ciuda si ura.

#69
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,032
  • Înscris: 31.07.2007

View Postperpetumobile, on 10 octombrie 2012 - 12:21, said:

Am numai doua intrebari:  Dumneata citesti si ce scriu prietenii dumitale?

Prietenii mei nu scriu pe aici, deci ... nu.

Quote

Cred ca mania persecutii te face sa crezi ca cineva se  autovictimeaza aci afara vde dumneata. Eu numai observ ca acei care sunt cu partea evreilor mai mult se lauda deacat prietenii /le tale se victimeaza aci.   Mergi la oglinda si intreaba-te:  Romania si Israel.  Cine-i tara mai reusita,democratica,bogata s a m d ?  La sfarsit o sa intelegi ca din buna cauza  mori de ciuda si ura.

In primu' topic care l-ai deschis pe forum scriai ca romanii umbla cu carlige dupa ei, sa-i atarne pe evrei. Ti-am spus frumos ca nu-i cazu' sa va simtiti mai importanti decat ii cazu', romanii (ce sa spun!), nu mai pot de grija evreilor!! Amice, io traiesc aici, nu va fii niciodata momentu' in care sa vi tu si sa-mi spui care-i problema Romaniei si pe cine discrimineaza romanii, intelegi? Vezi tu de problemele tale/voastre si lasa-ne pe noi in ignoranta noastra. Mkey?
Stii care-i paradoxal aici? Daca aveam posturi pro evrei sarea unu' pe mine ca-s evreu. Adica, tipu' avea impresia ca nick-u' meu are legatura cu Elie Wiesel.

Quote

Mergi la oglinda si intreaba-te:  Romania si Israel.  Cine-i tara mai reusita,democratica,bogata s a m d ?  La sfarsit o sa intelegi ca din buna cauza  mori de ciuda si ura.

Ma pis pe reusita democratiei VOASTRE, intelegi? Si nu, nu mor de ciuda pentru ca mie imi este excelent aici, cu toate ca nu sunt nici un parazit si nici un hot. Pentru mine Romania inseamna mai mult decat tot rahatu' care-l vezi tu, da' conceptu' asta nu o sa il intelegi niciodata. Joaca cartea discriminarii si superioritatii in alta parte, nu de alta da' se pare ca la unii merg mana-n mana

#70
stavreschi

stavreschi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 07.03.2006

View PostACorneliu, on 09 octombrie 2012 - 12:04, said:

Vreau sa reiterez ca mi-e pur si simplu greata de atatea manifestari de ura impotriva noastra, ....
Deci:

1. Ce te-a determinat personal sa urasti poporul evreu?
2. Ce propuneri ai avea, in ipoteza ca ai vrea sa se schimbe situatia?

DECI, simplu
1. > pentru orice acțiune există o reacție egală și opusă <  sper că știi cine a spus asta !!!
în câteva cuvinte, nu eu personal ci toată ISTORIA arată că cineva a avut ceva cu poporul în cauză. Pornind de la Babilon, trecând prin Egipt, apoi romanii care v-au împrăștiat în patru zări continuând cu totul Evul mediu și ajungând în modernitate, că era Franța sau Rusia și Germania v-au PRIGONIT.
Așa este.
Mă, dar toți, absolut toți erau nebuni, demenți, scelerați, etc.pe parcurs de mii de ani ?
Nu cumva era răspunsul la o ”acțiune” ?

2. ăăăăăăăăăăăăăăăă n-am.
Poate convertirea.... !!?!???!!?!?!

#71
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

View PostZyklona-M, on 09 octombrie 2012 - 17:45, said:

EXACT.
Romanii s-au opus maghiarizarii, evreii s-au maghiarizat repede caci asta le oferea drepturi si privilegii.

Tu si Luci aveti un stil propriu si personal de a raporta absolut TOTUL la romani. Mai sa fie, singurii evrei de atunci erau cei romani?!?

Quote

Following the Tatar invasion in 1251, aiming to reconstruct the economy, King Béla IV (1235–1270) issued a charter by which he placed the Ashkenazi Jews – that first came from Austrian and German territories – under direct royal protection, guaranteeing their personal freedom and the security of their property
Sursa: http://adatbank.tran...cim_pdf1336.pdf

Credeti ca evreii din Austria si Germania s-au romanizat intii, ca sa aiba motiv dupa aceea sa se maghiarizeze numai de'a naibii sa tradeze si ei cu ceva poporul roman?

N-am timp acum, continuam altadata.

#72
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostPisa4you, on 11 octombrie 2012 - 06:16, said:

Tu si Luci aveti un stil propriu si personal de a raporta absolut TOTUL la romani. Mai sa fie, singurii evrei de atunci erau cei romani?!
Pardon, dar doar evreii sustin ca sunt buricul pamantului, cea mai importanta natie si alte ineptii. Cand si cum discutam despre evreii din Transilvania, e normal sa ne raportam la romani. Ei erau populatia autohtona majoritara, ei erau prigoniti de unguri. Si cand si evreii au devenit brusc unguri, iti inchipui si tu daca aveau motive sau nu saii iubeasca.

View PostACorneliu, on 09 octombrie 2012 - 23:26, said:

Deci aceste acte huliganice nu au nicio legatura cu politica se stat a Israelului.
Nici astele huliganice din Romania nu au legatura cu politica de stat, dar asta este irelevant pentru voi. Scandal tot faceti, acuzatii de antismitism pe banda rulanta.

View PostThinkAbout, on 10 octombrie 2012 - 01:02, said:

Daca "v-as lega" la ochi intr-o camera pun pariu ca ati discuta cu orele despre matematica domeniul tau, istorie, pasiunea voastra comuna, literatura si ati glumi
Si daca nu il legi la ochi, nu stie decat placa cu victimizarea.

View PostPisa4you, on 11 octombrie 2012 - 06:16, said:

Credeti ca evreii din Austria si Germania s-au romanizat intii, ca sa aiba motiv dupa aceea sa se maghiarizeze numai de'a naibii sa tradeze si ei cu ceva poporul roman?
Stim cum s-au rusificat cand au ajuns in Basarabia, si cum s-au purtat cu romanii autohtoni.

View PostThinkAbout, on 10 octombrie 2012 - 01:02, said:

Este om extraordinar si extraordinar de bine pregatit pe domeniul sau, geopolitica Orientului Mijlociu, in plus are o vasta cultura,
Am mari dubii. Mai ales cand vorbeste despre o continuitate de 3500 de ani a Israelului. Sau cand devine obsedat de nazisti si antisemiti. Scuza-ma, dar asta nu e cultura.

Edited by lucifer76, 11 October 2012 - 06:27.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate