Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?
 

Antisemitismul, origini si cauze

* * * - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
15529 replies to this topic

#1
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005
Auzim atat de des acest termen in ziua de azi (de atat de multi ani) incat, lasand de o parte exclusivitatea care i se da termenului prin agatarea sa stricta doar de populatia semitica evreiasca, doar una dintre natiile semitice, ar fi interesant de incercat a afla originile acestui termen, acestui eventual "sentiment", cat si cauzele aparitiei sale.

Caci ma gandesc eu, daca se vorbeste atat de mult de antisemitismul anti-evreiesc trebuie ca acesta si exista iar daca exista trebuie ca are si niste cauze ... ori nu are? Atunci daca antisemitismul nu are cauze, intrebarea fireasca ce urmeaza este de ce se manifesta el totusi? Este cumva antisemitismul un "sentiment" cu origine ascunsa in mentalul uman si care nu are o explicatie rationala?

Ori ce este antisemitismul de fapt? Poate cineva sa arunce ceva lumina asupra acestui subiect?

Caci din doua, eu vad doar o varianta posibila:

1) Ori exista cauze reale / palpabile care genereaza antisemitismul si atunci acesta are motive fundamentate pentru a exista ...

2) Ori nu exista nici un fel de cauze rationale / reale care sa genereze antisemitism si totusi, acesta existand, trebuie ca este o boala ori vreo deformatie in mentalul uman al multora.

Care sa fie explicatia? Ce este antisemitismul si de ce exista el?

#2
l-software

l-software

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 31.01.2009
origini si cauze?
simplu zic eu.
EVOLUAND n.eam trezit din prostie.
AMIN!Posted Image

#3
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Atit arabi cit si evrei sunt popoare semite .
Antisemit , xenofobie , rasism , sunt doar "instrumente" , depinde cui si pt ce le foloseste .

Evrei ca-i "extermina" pe palestinieni , logic , tot antisemiti sunt !!!

Daca am fost "tzeuit" de un evreu , sunt antisemit daca il prind si-l "rog" sa returneze ?

#4
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011
Billy, evreii nu sint o populatie semitica, asa cum nu sint nici arabii. Termenul "semitic" se refera la un grup de limbi, nu la o rasa sau etnie. Semiti sint cei care vorbesc o limba semitica, dar asta nu inseamna ca ar apartine unei anumite rase sau etnii.

Google este prietenul nostru. Cu ajutorul sau, descoperim foarte repede un fapt uluitor, si anume ca nu evreii au iinventat termenul antisemitism. Paternitatea termenuli este atribuita lui Wilhelm Marr, un publicist anarhist german care este considerat "tatal" antisemitismului rasial (laic). Intelectualii germani au adoptat termenul pentru a avea un cuvint care sa descrie ura fata evrei. Asa ca mai incet oleaca cu ideile de genul "nu numai evreii sint semiti", nu de alta da' nu evreii au inventat termenul.

La inceputul secolului IV, imparatul Constantin s-a convertit la crestinism. Romanii le-au cerut evreilor sa se converteasca la crestinism, sau sa-si piarda cetatenia si protectia legii. La sfirsitul aceluiasi secol, evreii au fost etichetati drept ucigasii lui Cristos, ceea ce insemna ca tot poporul evreu era considerat raspunzator de moartea lui Cristos. Justificarea teologica a acestei asertiuni se gaseste in Evanghelia dupa Matei, si nu cred ca trebuie sa explic eu unor cresitni care este pasajul relevant.

In secolul VI, sub domnia lui Justinian, au fost promulgate legi (Codul Justinian) care interziceau evreilor accesul in locuri publice, interziceau evreilor sa depuna marturie in procese in care erau implicati crestini, interziceau citirea Bibliei in ebraica. De asemenea, au fost interzise casatoriile dintre evrei si crestini, precum si convertirea evreilor la crestinism. Legile interziceau evreilor sa detina functii publice, sa aiba servitori crestini, sa iasa pe strada in Saptamina Patimilor.

Din cele de mai sus, reiese clar ca antisemitismul a luat nastere datorita refuzului evreilor de a se converti la crestinism, adica are baze pur religioase. Dihotomia evreu-crestin din Codul Justinian arata clar ca ura fata de evrei a avut la baza fanatismul religios al liderilor crestini, carora iudaismul le statea ca un ghimpe in coasta. Cuvintele lui Martin Luther sint semnificative in acest sens:

Quote

"First, their synagogues or churches should be set on fire...Secondly, their homes should likewise be broken down and destroyed...They ought be put under one roof or in a stable, like gypsies...Thirdly, they should be deprived of their prayer books. Fourthly, their rabbis must be forbidden under threat of death to teach anymore."

Faptul ca Luther a cerut ca evreilor sa li se ia cartile de rugaciune, iar activitatea rabinilor sa fie interzisa, demonstreaza inca o data ca liderii crestini considerau evreii un pericol din cauza religiei lor.

#5
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 Pisa4you, on 08 octombrie 2012 - 04:10, said:

Billy, evreii nu sint o populatie semitica
Si atunci ce inseamna antisemit?

#6
Zyklona-M

Zyklona-M

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,532
  • Înscris: 24.10.2011

 Pisa4you, on 08 octombrie 2012 - 04:10, said:

Justificarea teologica a acestei asertiuni se gaseste in Evanghelia dupa Matei, si nu cred ca trebuie sa explic eu unor cresitni care este pasajul relevant.
Ba uite, chiar te rog eu sa-mi spui care este pasajul respectiv.
Sper sa nu o dai in balarii asa cum au obiceiul sa faca unii ovrei de-ai tai.

 Pisa4you, on 08 octombrie 2012 - 04:10, said:

Din cele de mai sus, reiese clar ca antisemitismul a luat nastere datorita refuzului evreilor de a se converti la crestinism, adica are baze pur religioase.
Desigur, de asta in Spania s-au convertit in masa de a fost nevoie sa se infiinteze Inchizitia spaniola.
S-au convertit la greu ca sa obtina functii si drepturi si nu au vrut sa le lase cand li s-a spus ca pot sa revina la vechea lor religie in loc sa fie fatarnici. Deci functiile si drepturile au contat mai mult pentru ei decat religia.
Pana si Torquemada se trage din marranos (ovrei convertiti).

Edited by Zyklona-M, 08 October 2012 - 08:05.


#7
ACorneliu

ACorneliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 25.05.2011
Termenul de "antisemitism" a fost lansat de acel Wilhelm Marr, citat de colega Pisa. Lansarea sa a fost facuta in pamfletul "Der Weg zum Siege des Germanenthums über das Judenthum" (Calea spre victoria germanismului asupra evreismului), aparut in 1880 ca o atitudine si o actiune pe care ar trebui s-o adopte germanii pentru a nu fi coplesiti de evrei...(?!)
Sensul termenului este definit in carte: atitudinea si lupta impotriva evreilor. Nu exista deci nicio ambiguitate asupra sensului acestui termen.
Daca e sa ne referim la continut, acesta reflecta o teama isterica fata de evrei, care in imaginatia autorului se afla pe calea "terminarii" poporului german. Pentru a ne da seama de proportii, numarul evreilor in Germania nu a depasit niciodata 1% din totalul populatiei, ajungand la aceasta proportie in perioada dintre cele doua razboaie mondiale.
Marr nu s-a rezumat numai la cartea sa. A intemeiat si o organizatie, prima de acest fel din lume, destinata si specializata in lupta impotriva evreilor, denumita "Antisemiten-Liga".
Cum sa zic, daca nu ar fi monstruos, ar fi pur si simplu ridicol.


#8
fifi_inaripat

fifi_inaripat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 281
  • Înscris: 19.09.2012

 ACorneliu, on 08 octombrie 2012 - 16:03, said:

Termenul de "antisemitism" a fost lansat de acel Wilhelm Marr, citat de colega Pisa. Lansarea sa a fost facuta in pamfletul "Der Weg zum Siege des Germanenthums über das Judenthum" (Calea spre victoria germanismului asupra evreismului), aparut in 1880 ca o atitudine si o actiune pe care ar trebui s-o adopte germanii pentru a nu fi coplesiti de evrei...(?!)
Sensul termenului este definit in carte: atitudinea si lupta impotriva evreilor. Nu exista deci nicio ambiguitate asupra sensului acestui termen.
Daca e sa ne referim la continut, acesta reflecta o teama isterica fata de evrei, care in imaginatia autorului se afla pe calea "terminarii" poporului german. Pentru a ne da seama de proportii, numarul evreilor in Germania nu a depasit niciodata 1% din totalul populatiei, ajungand la aceasta proportie in perioada dintre cele doua razboaie mondiale.
Marr nu s-a rezumat numai la cartea sa. A intemeiat si o organizatie, prima de acest fel din lume, destinata si specializata in lupta impotriva evreilor, denumita "Antisemiten-Liga".
Cum sa zic, daca nu ar fi monstruos, ar fi pur si simplu ridicol.



Mai bine te-ai concentra si ai putea aduce un folos, citind celelalte topice la "ordinea zilei".

#9
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 ACorneliu, on 08 octombrie 2012 - 16:03, said:

Sensul termenului este definit in carte: atitudinea si lupta impotriva evreilor. Nu exista deci nicio ambiguitate asupra sensului acestui termen.
Problema e ca unii evrei, cand se simt criticati, incep sa arunce cu acest termen cu prea multa usurinta. Asta ESTE o ambiguitate, pentru ca in mintea lor limitata, a critica faptele unor evrei inseamna a-i critica pe toti si a lupta impotriva lor. Ceea ce e o aberatie.

#10
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 Pisa4you, on 08 octombrie 2012 - 04:10, said:

Billy, evreii nu sint o populatie semitica, asa cum nu sint nici arabii. Termenul "semitic" se refera la un grup de limbi, nu la o rasa sau etnie. Semiti sint cei care vorbesc o limba semitica, dar asta nu inseamna ca ar apartine unei anumite rase sau etnii.

Desi nu aceasta era esenta subiectului pe care l-am adus in discutie, ce spui tu acolo, draga mea Pisa4you, ma nedumereste; nu stiu ce sa cred, sa te cred pe tine ori pe ... Wiki?

"The term Semite  means a member of any of various ancient and modern Semitic-speaking peoples originating in southwestern Asia, including; Akkadians (Assyrians and Babylonians), Eblaites, Ugarites, Canaanites, Phoenicians (including Carthaginians), Hebrews (Israelites, Judeans and Samaritans), Ahlamu, Arameans, Chaldeans, Amorites, Moabites, Edomites, Hyksos, Arabs, Nabateans, Maganites, Shebans, Sutu, Ubarites, Dilmunites, Bahranis, Maltese, Mandaeans, Sabians, Syriacs, Mhallami, Amalekites and Ethiopian Semites."

In fine, cum ziceam, nu aceasta era discutia in esenta ei; nu termenul antisemit si originea sa doream eu sa lamurim ci "sentimentul", de unde si cand a aparut el si de ce se mentine si astazi. Fenomenul si explicatiile sale ma intereseaza a descifra, eventual a constientiza, si de ce persista el si in lumea moderna de astazi ... aceasta as dori eu, cu voia dvs, sa fie discutat.

 Pisa4you, on 08 octombrie 2012 - 04:10, said:

La inceputul secolului IV, imparatul Constantin s-a convertit la crestinism. [...] La sfirsitul aceluiasi secol, evreii au fost etichetati drept ucigasii lui Cristos, ceea ce insemna ca tot poporul evreu era considerat raspunzator de moartea lui Cristos.

Din cele de mai sus, reiese clar ca antisemitismul a luat nastere datorita refuzului evreilor de a se converti la crestinism, adica are baze pur religioase. Dihotomia evreu-crestin din Codul Justinian arata clar ca ura fata de evrei a avut la baza fanatismul religios al liderilor crestini, carora iudaismul le statea ca un ghimpe in coasta. Cuvintele lui Martin Luther sint semnificative in acest sens:

Faptul ca Luther a cerut ca evreilor sa li se ia cartile de rugaciune, iar activitatea rabinilor sa fie interzisa, demonstreaza inca o data ca liderii crestini considerau evreii un pericol din cauza religiei lor.

OK, inteleg deci din analiza ta, ca antisemitismul isi are originea in zona religioasa; crestinii considerandu-i pe evrei demult, la inceput de mileniul 1, responsabili de moartea lui Isus.

Si ne mai spui ca, si citez, "liderii crestini considerau evreii un pericol din cauza religiei lor"; considerand corecta aceasta ipoteza a urii crestinilor din primele secole ale primului mileniu, fata de evrei, din cauza responsabilitatii atribuite lor pentru moartea lui Isus, ar insemna ca aceasta ura se mentine si astazi din aceleasi motive ... ori nu? Are antisemitismul de astazi aceleasi cauze ca la inceputurile sale? Sau este cumva antisemitismul doar un fel de dogma ce se transmite din tata-n fiu? Ce baze ar mai putea avea astazi antisemitismul, daca are vreo baza? Ori nu cumva este doar o inchipuire?

Iar daca zici ca liderii crestini considerau evreii un pericol din cauza religiei lor, atunci la inceputurile religiilor monoteiste, de ce i-ar mai considera si acum un pericol, acum cand raportul crestinism / iudaism este undeva la circa un miliard de crestini la cateva zeci de milioane de membri ai religiei mozaice?

In ultima instanta, ce as dori eu sa aflu (daca reusim sa ne concentram suficient de bine la subiect) este DE CE EXISTA ASTAZI ANTISEMITISM? Este el real ori doar o inchipuire ori mai rau o fabricatiune? Iar daca este real, ce mentine antisemitismul in viata, de ce nu dispare el si ce ar trebui facut pentru ca el sa dispara?

Edited by Billy, 08 October 2012 - 19:09.


#11
ACorneliu

ACorneliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 25.05.2011

 Zyklona-M, on 08 octombrie 2012 - 17:18, said:

... Megara.
...
Poate ca neutre, dar put de ura.

Edited by Billy, 08 October 2012 - 21:34.
DECI ... Ce este si ce cauza/e are antisemitismul?


#12
ACorneliu

ACorneliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 25.05.2011

 Billy, on 08 octombrie 2012 - 19:07, said:

...............................
In ultima instanta, ce as dori eu sa aflu (daca reusim sa ne concentram suficient de bine la subiect) este DE CE EXISTA ASTAZI ANTISEMITISM? Este el real ori doar o inchipuire ori mai rau o fabricatiune? Iar daca este real, ce mentine antisemitismul in viata, de ce nu dispare el si ce ar trebui facut pentru ca el sa dispara?
Simplu Bili, simplu. Si foarte pe scurt.
A inceput ca persecutie religioasa, s-a inradacinat adanc in popoarele crestine prin propaganda crestina de fiecare zi propavaduita prin preoti si carti timp de multe sute de ani si a devenit traditie populara. Lumea islamica nu a stat nici era mai prejos, prin numeroasele referiri de incriminare ale evreilor in relatiile cu iudaismul. Deci din planul religios a trecut in planul relatiilor interumane. S-a ajuns pana ca in randul unor popoare care nu au intalnit niciodata evrei, sa existe exprimari antisemite.
Calomniile au ajuns la nivele demente o data cu publicarea faimoasei plastografii "Protocoalele inteleptilor Sionului" la finele sec. 19 de catre Ohrana tarista. Foarte multe din temele antisemite la moda azi provin de acolo, ca de ex. ideea ca evreii stapanesc lumea.

#13
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 ACorneliu, on 08 octombrie 2012 - 21:36, said:

Simplu Bili, simplu. Si foarte pe scurt.
A inceput ca persecutie religioasa, s-a inradacinat adanc in popoarele crestine prin propaganda crestina de fiecare zi propavaduita prin preoti si carti timp de multe sute de ani si a devenit traditie populara. Lumea islamica nu a stat nici era mai prejos, prin numeroasele referiri de incriminare ale evreilor in relatiile cu iudaismul. Deci din planul religios a trecut in planul relatiilor interumane. S-a ajuns pana ca in randul unor popoare care nu au intalnit niciodata evrei, sa existe exprimari antisemite.
Calomniile au ajuns la nivele demente o data cu publicarea faimoasei plastografii "Protocoalele inteleptilor Sionului" la finele sec. 19 de catre Ohrana tarista. Foarte multe din temele antisemite la moda azi provin de acolo, ca de ex. ideea ca evreii stapanesc lumea.

Si totusi, eu am senzatia ca exista si o componenta auto-intretinuta a antisemitismului ... Cum se explica de exemplu, (dupa mine) uriasa amploare care s-a dat Holocaustului cu muzee in foarte multe tari, cu legi in foarte multe tari legate de Holocaust denial, cu introducerea de capitole speciale in cartile de istorie, cu demontarea unor statui, si asa mai departe ... iar asta in vreme ce Holocaustul evreiesc nu a fost singurul de amploare; spre exemplificare, Holocaustul armean abia daca este recunoscut ca atare; Holocaustul tiganilor (de mai mica amploare dar tot ucidere in masa cu tinta rasiala a fost); Holocaustul civililor rusi din al 2-lea razboi mondial; Holocaustul cambogian; si nu in ultimul rand, Holocaustul comunist.

De ce crezi, dragul meu ACorneliu, ca Holocaustul evreiesc este singurul atat de mediatizat si mentinut in atentia formala si informala a lumii? Care este explicatia locului sau aparent special in istorie si in World affairs?

Edited by Billy, 08 October 2012 - 21:55.


#14
ACorneliu

ACorneliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 25.05.2011

 Billy, on 08 octombrie 2012 - 21:50, said:

Si totusi, eu am senzatia ca exista si o componenta auto-intretinuta a antisemitismului ... Cum se explica de exemplu, (dupa mine) uriasa amploare care s-a dat Holocaustului cu muzee in foarte multe tari, cu legi in foarte multe tari legate de Holocaust denial, cu introducerea de capitole speciale in cartile de istorie, cu demontarea unor statui, si asa mai departe ... iar asta in vreme ce Holocaustul evreiesc nu a fost singurul de amploare; spre exemplificare, Holocaustul armean abia daca este recunoscut ca atare; Holocaustul tiganilor (de mai mica amploare dar tot ucidere in masa cu tinta rasiala a fost); Holocaustul civililor rusi din al 2-lea razboi mondial; Holocaustul cambogian; si nu in ultimul rand, Holocaustul comunist.

De ce crezi, dragul meu ACorneliu, ca Holocaustul evreiesc este singurul atat de mediatizat si mentinut in atentia formala si informala a lumii? Care este explicatia locului sau aparent special in istorie si in World affairs?
Bili, cred ca este loc de niste explicatii.
Iti dai seama ca niciun evreu nu are vreun interes in intretinerea antisemitismului. E o chestiune de logica simpla.
Acum despre Holocaust. In primul rand, te asigur personal ca acesta a avut loc, iar dimensiunile sale au fost cele de care se vorbeste. Documente si dovezi, milioane.
Nu se mediatizeaza atata holocaustul cum crezi. Un schimb negationistii au devenit atat de agresivi si publica atat de multa propaganda, incat este nevoie sa se reafirme adevarul. Cei care vorbesc cel mai mult despre holocaust sunt ei.
Acum, totusi ce este atat de special in aceasta crima fata de grozavia din WW2? Vei putea spune ca in razboi au murit 60 de milioane, din care evrei "doar" 6.
Nu e acesta aspectul cel mai monstruos. WW2 a fost un razboi cumplit, total, in care populatia civila nu a fost crutata.
Aspectul cel mai monstruos a fost altul: evreii au fost singurul popor a carui exterminare fizica a fost unul din obiectivele fundamentale ale Germaniei naziste. Evreii nu au fost un stat beligerant, ci un popor minoritar in tarile europene. Planul nazist, realizat in mare parte, a constat in cautarea, "culegerea" si lichidarea evreilor din toate tarile ajunse sub stapanire germana. Se "inventariasera" in mod scrupulos cei 11 milioane de evrei europeni, iar la incheierea razboiului "realizarea" ajunsese la 6 milioane.
Nemtii, oricat de barbari au fost, nu si-au stabilit niciodata ca obiectiv exterminarea poporului rus, a poporului polonez sau sarb. Pana si tiganii care se aflau puternic in colimator, nu au facut obiectul unei totale exterminari, ci doar cei nomazi.
Poate asa iti va fi mai clar.

Edited by Billy, 08 October 2012 - 23:21.


#15
Zyklona-M

Zyklona-M

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,532
  • Înscris: 24.10.2011

 ACorneliu, on 08 octombrie 2012 - 22:27, said:

Bili, cred ca este loc de niste explicatii.
Iti dai seama ca niciun evreu nu are vreun interes in intretinerea antisemitismului. E o chestiune de logica simpla.
Acum despre Holocaust. In primul rand, te asigur personal ca acesta a avut loc, iar dimensiunile sale au fost cele de care se vorbeste. Dacumente si dovezi, milioane.
Nu se mediatizeaza atata holocaustul cum crezi. Un schimb negationistii au devenit atat de agresivi si publica atat de multa propaganda, incat este nevoie sa se reafirme adevarul. Cei care vorbesc cel mai mult despre holocaust sunt ei.
Acum, totusi ce este atat de special in aceasta crima fata de grozavia din WW2? Vei putea spune ca in razboi au murit 60 de milioane, din care evrei "doar" 6.
Nu e acesta aspectul cel mai monstruos. WW2 a fost un razboi cumplit, total, in care populatia civila nu a fost crutata.
Aspectul cel mai monstruos a fost altul: evreii au fost singurul popor a carui exterminare fizica a fost unul din obiectivele fundamentale ale germaniei naziste. Evreii nu au fost un stat beligerant, ci un popor minoritar in tarile europene. Planul nazist, realizat in mare parte, a constat in cautarea, "culegerea" si lichidarea evreilor din toate tarile ajunse sub stapanire germana. Se "inventariasera" in mod scrupulos cei 11 milioane de evrei europeni, iar la incheierea razboiului "realizarea" ajunsese la 6 milioane.
Nemtii, oricat de barbari au fost, nu si-au stabilit niciodata ca obiectiv exterminarea poporului rus, a poporului polonez sau sarb. Pana si tiganii care se aflau puternic in colimator, nu au facut obiectul unei totale exterminari, ci doar cei nomazi.
Poate asa iti va fi mai clar.
Trec peste faptul ca vorbesti de evrei ca de un popor, acum poti sa vorbesti de poporul israelian dar nu de poporul evreu.
Ia ce zice o ovreica de-a ta:
1. Evreul este cel nascut din mama evreica.
2. Evreul este cel care are cel putin un bunic evreu, atata timp cat acel bunic e de sex feminin si este parintele parintelui de sex feminin al persoanei in cauza.
3. Evreul este cel care adera la religia mozaica.
4. Evreu este cel care se identifica pe sine ca evreu (vezi cazul evreilor etiopieni).
5. Golden retriever-ul este o rasa. Evreii nu pot fi o rasa. Evreii pot apartine unei rase (in speta, cam toate. Tu ce rasa esti?). Evreii nu pot fi un popor. Evreii pot apartine unui popor sau forma un popor. Evreii nu pot fi o cultura. Evreii pot forma si intretine o cultura. Dar tu, tu ce esti? Nepot, var, fiu, vecin, coleg, pieton?
http://forum.softped...64#entry5690642

Si cu toate acestea, WW2 a facut peste 50 mil de victime civile din care doar 6 mil sunt ovrei. Am spus ca 6 mil este doar o conventie, noile dovezi deja arata ca numarul este mai mic.
Sa avem pardon, Hitler avea ce avea si cu polonezii. Au intrat pe capete in lagarele de exterminare. Am publicat lista certificatelor de deces de la Auschwitz facute publice. Mai putin de jumatate apartineau ovreilor. S-a dat exemplul de la Auschwitz unde cifra a fost permanent revizuita: de la 4 mil a scazut la 1,5 mil, acum este pe la 1,2 mil iar istoricii spun ca va scadea pana pe la 750 mii.
Tiganii si Martorii lui Iehova erau parte a planului de exterminare.
Politica ovreiasca a fost cea de consfiscare a Holocaustului, de a propovadui ca evreii sunt unici si in concluzie si prigoana lor e unica. Tot ce fac evreii e bine facut, tot ceea ce fac altii e bine facut.
Smiorcaielile publice si intretinerea antisemitismului aduc capital.
Din fericire lumea a inceput sa se destepte.

Spania: negarea Holocaustului și propaganda nazismului nu mai sunt pedepsite penal

 ACorneliu, on 08 octombrie 2012 - 22:27, said:

Zyklon B, continua, vreau sa mai citesc, ma distreaza.
Ma bucur ca te-am facut sa-ti scoti la vedere capul veninos antisemit din barlog.
Cred ca-ti dai seama ca spamul tau nu afecteaza pe nimeni.
Am spus mereu, sunt cu bun simt cu cei cu bun simt si nesimtita cu nesimtitii. Daca ti se pare ca am fost nesimtita cu tine este pentru ca tu ai fost intai nesimtit cu mine.

Edited by Zyklona-M, 08 October 2012 - 22:48.


#16
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

 Zyklona-M, on 08 octombrie 2012 - 22:44, said:


Comentariu saccsiv la sursa indicata mai sus:
   Tare nu-mi place ca atunci cand citesc o stire sa nu i se indice sursa. Fratele Apologeticum a citat antimedia, dar cei de la antimedia de unde stiu? Ca n-au indicat nimic.
Am cautat pe google, dar probabil din cauza faptului ca nu cunosc spaniola, n-am gasit nimic. Sau poate ca nici nu exista nimic. Oricum, ii rog pe cei ce stapanesc aceasta limba, sa caute si daca gasesc ceva sa-mi dea de veste.
Pana atunci, eu nu cred informatia.
Oricum, propaganda national socialista n-o putem cataloga in „a spune adevarul”:


In rest,punctele 1-5 Academia Catavencu.
In special 5:,
5. Golden retriever-ul este o rasa. Evreii nu pot fi o rasa. Evreii pot apartine unei rase (in speta, cam toate. Tu ce rasa esti?). Evreii nu pot fi un popor. Evreii pot apartine unui popor sau forma un popor (!!) Evreii nu pot fi o cultura. (!)Evreii pot forma si intretine o cultura.(!) tu, tu ce esti? Nepot, var, fiu, vecin, coleg, pieton?
Eu cred ca zyklona vine de la zyclu si ca tocmai se afla in perioada interzisa a lunii

Edited by abbulafia, 08 October 2012 - 23:51.


#17
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010
Ioan 8, 37-59
37: Ştiu că sunteţi sămânţa lui Avraam; dar căutaţi să Mă omorâţi, pentru că nu pătrunde în voi Cuvântul Meu
44: Voi aveţi de tată pe diavolul; şi vreţi să împliniţi poftele tatălui vostru. El de la început a fost ucigaş; şi nu stă în adevăr, pentru că în el nu este adevăr. Ori de câte ori spune o minciună, vorbeşte din ale lui, căci este mincinos şi tatăl minciunii.
47: Cine este din Dumnezeu ascultă cuvintele lui Dumnezeu; voi de aceea n-ascultaţi, pentru că nu sunteţi din Dumnezeu.”
48: Iudeii I-au răspuns: „Nu zicem noi bine că eşti samaritean şi că ai drac?”
59: La auzul acestor vorbe, au luat pietre ca să arunce în El. Dar Isus S-a ascuns şi a ieşit din Templu, trecând prin mijlocul lor. Şi aşa a plecat din Templu.


Crestinul care citeste aceste pasaje afla ca iudeii "au pe diavol", ca "Tatal" iudeilor este un ucigas (Iisus se refera la un demon antic din religiile politeiste) si ca iudeii au încercat sa-l lapideze pe Iisus.

Ioan 10, 8
Toţi cei ce au venit înainte de Mine, sunt hoţi şi tâlhari; dar oile n-au ascultat de ei.

Faptele Apostolilor 25, 24
Atunci Festus a zis: "Împărate Agripa şi voi toţi care sunteţi de faţă cu noi; uitaţi-vă la omul acesta, despre care toată mulţimea iudeilor m-a rugat în Ierusalim şi aici, strigând că nu trebuie să mai trăiască."

Iudeii sunt descrisi ca fiind niste oameni însetati de sânge, deoarece doreau sa-l omoare pe Paul.

Si am pastrat ce-i mai bun pt. sfârsit:
Tesaloniceni 2, 15
Iudeii aceştia au omorât pe Domnul Iisus şi pe prooroci, pe noi ne-au prigonit, nu plac lui Dumnezeu şi sunt vrăjmaşi tuturor oamenilor.

 Pisa4you, on 08 octombrie 2012 - 04:10, said:

Din cele de mai sus, reiese clar ca...
Reiese clar ca antisemitismul de tip european are radacini crestine, ba chiar a fost cultivat de Biserica, începând cu omiliile lui Ioan Chrysostom si continuând cu Conciliile de la Toledo...

 Billy, on 07 octombrie 2012 - 22:01, said:

1) Ori exista cauze reale / palpabile care genereaza antisemitismul si atunci acesta are motive fundamentate pentru a exista ...
Cum poti pâna si sa gândesti asa ceva? Posted Image

Edited by SophistiKat, 09 October 2012 - 00:01.


#18
Zyklona-M

Zyklona-M

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,532
  • Înscris: 24.10.2011

 abbulafia, on 08 octombrie 2012 - 23:32, said:

Eu cred ca zyklona vine de la zyclu si ca tocmai se afla in perioada interzisa a lunii
Daca ti-ai pierdut suzeta iti ofer eu tamponul.

Edited by Zyklona-M, 08 October 2012 - 23:59.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate