Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Antisemitismul, origini si cauze

* * * - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
15529 replies to this topic

#19
Zyklona-M

Zyklona-M

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,532
  • Înscris: 24.10.2011

View PostSophistiKat, on 08 octombrie 2012 - 23:56, said:

Si am pastrat ce-i mai bun pt. sfârsit:
Tesaloniceni 2, 15
Iudeii aceştia au omorât pe Domnul Iisus şi pe prooroci, pe noi ne-au prigonit, nu plac lui Dumnezeu şi sunt vrăjmaşi tuturor oamenilor.
Mataluta, poti sa spui din ce Biblie citezi ca din cea ortodoxa sigur nu e.


citez:

"Iudaimul este infiltrat de o foarte profunda ura la adresa crestinismului, combinata cu nerecunoasterea acestuia. O asemenea atitudine a fost agravata in mod clar de persecutiile crestinilor la adresa evreilor, dar in acelasi timp este in mare masura independenta de ele. De fapt, dateaza din vremurile cand crestinismul era inca slab si persecutat (nu in ultimul rand de catre evrei) si a fost impartasita de evrei care nu fusesera persecutati niciodata de crestini, sau chiar fusesera ajutati de acestia (...).

Conform Talmudului, Isus a fost executat de catre un tribunal rabinic propriu-zis pentru idolatrie, pentru incitarea altor evrei la isolatrie si pentru desconsiderarea autoritatii rabinice. Toate sursele evreiesti clasice care mentioneaza executia lui isi asuma bucuros responsabilitatea acesteia; in relatarea talmudica, romanii nu sunt mentionati nici macar in treacat (...).

Insusi numele lui Isus era pentru evrei un simbol a tot ceea ce este abominabil, iar aceasta traditie populara continua sa dainuiasca. Evangheliile sunt la fel de detestate si nu este permis sa se citeze din ele (necum sa mai fie si predate), chiar si in scolile israeliene moderne" - Shahak, Israel (1994). Jewish History, Jewish Religion 97-98



"Daca un evreu are coitus cu o femeue goym, indiferent daca aceasta este o copila de 3 ani sau o adulta, indiferent daca este maritata sau nu si chiar daca este o minora in varsta numai de noua ani si o zi pentru ca a avut coitus de bunavoie cu ea, femeia trebuie sa fie omorata, pentru ca prin intermediul sau un evreu a dat de necaz" (Enciclopedia talmudica) - Shahak, Israel (1994). Jewish History, Jewish Religion 87

"Copiii evrei sunt invatati efectiv pasaje ca acela care porunceste ca fiecare evreu, ori de cate ori trece pe langa un cimitir, sa rosteasca o binecuvantare, daca este evreiesc, sau sa le blesteme pe mamele mortilor, daca este un cimitir non-evreiesc (...) s-a raspandit obiceiul de a scuipa (de obicei, de trei ori) la vederea unei biserici sau a unui crucifix." - Ibidem 23 & 93


Asta cu scuipatul crestinilor sunt zeci de cazuri raportate in Ierusalimul de astazi.

Edited by Zyklona-M, 09 October 2012 - 00:17.


#20
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

View PostPisa4you, on 08 octombrie 2012 - 04:10, said:

In secolul VI, sub domnia lui Justinian, au fost promulgate legi (Codul Justinian) care interziceau evreilor accesul in locuri publice, interziceau evreilor sa depuna marturie in procese in care erau implicati crestini, interziceau citirea Bibliei in ebraica.
De asemenea, au fost interzise casatoriile dintre evrei si crestini, precum si convertirea evreilor la crestinism.
Legile interziceau evreilor sa detina functii publice, sa aiba servitori crestini, sa iasa pe strada in Saptamina Patimilor.
Luther a cerut ca evreilor sa li se ia cartile de rugaciune, iar activitatea rabinilor sa fie interzisa
Doar atât? Posted Image
Dar evreii masacrati în mod sistematic pe timpul Cruciadelor?
Dar Inocentiu al III-a care a impus evreilor sa poarte un semn distinctiv pe haine?
Dar Ludovic al IX-lea al Frantei care a ars pe rug manuscrise evreiesti considerându-le blasfemiatorii?

View PostZyklona-M, on 09 octombrie 2012 - 00:05, said:

Mataluta, poti sa spui din ce Biblie citezi ca din cea ortodoxa sigur nu e.
Desigur, mataluta...

http://biblia.resurs...-tesaloniceni/2

#21
Zyklona-M

Zyklona-M

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,532
  • Înscris: 24.10.2011

View PostSophistiKat, on 09 octombrie 2012 - 00:14, said:

Doar atât? Posted Image
Dar evreii masacrati în mod sistematic pe timpul Cruciadelor?
Dar Inocentiu al III-a care a impus evreilor sa poarte un semn distinctiv pe haine?
Dar Ludovic al IX-lea al Frantei care a ars pe rug manuscrise evreiesti considerându-le blasfemiatorii?

Desigur, mataluta...

http://biblia.resurs...-tesaloniceni/2

Ai niste citate mai sus.


Adica neoprotestanta.... interesant cum le invartesti astfel incat sa iti convina. Nu ziceai ca ai sange de ovreica? Se simte Posted Image

Edited by Zyklona-M, 09 October 2012 - 00:22.


#22
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

View PostZyklona-M, on 09 octombrie 2012 - 00:05, said:

Conform Talmudului, Isus a fost executat de catre un tribunal rabinic propriu-zis pentru idolatrie, pentru incitarea altor evrei la isolatrie si pentru desconsiderarea autoritatii rabinice. Toate sursele evreiesti clasice care mentioneaza executia lui isi asuma bucuros responsabilitatea acesteia; in relatarea talmudica, romanii nu sunt mentionati nici macar in treacat (...).
Întregul text citat de tine apare pe un site cu numele de http://www.lovendal.net/wp52/
De pe acelasi site:
Dispariţia dinozaurilor de acum 65 de milioane a fost cauzată de un război global dintre oameni şi extratereştrii reptilieni malefici

Credibilitate maxima! :roflmao:

#23
Zyklona-M

Zyklona-M

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,532
  • Înscris: 24.10.2011

View PostSophistiKat, on 09 octombrie 2012 - 00:23, said:

Întregul text citat de tine apare pe un site cu numele de http://www.lovendal.net/wp52/
De pe acelasi site:
Dispariţia dinozaurilor de acum 65 de milioane a fost cauzată de un război global dintre oameni şi extratereştrii reptilieni malefici

Credibilitate maxima! Posted Image

Mataluta, nu ma numesc SophistiKat sa citez de pe site-uri dubioase, sa-mi fac cultura pe net sau sa ma contrazic. :console:

Eu il am dintr-o carte. Cand ajung in Bucuresti itipozez paragraful si ti-l trimit cu toate ca nu ai prea merita efortul.

#24
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

View PostZyklona-M, on 09 octombrie 2012 - 00:20, said:

Nu ziceai ca ai sange de ovreica? Se simte
Draguta, "ovreu" are conotatii peiorative...macar pe aceasta arie te-as ruga sa dispui de minimul bun-simt sa utilizezi termenul neutru "evreu". Poti depune un astfel de efort? :rolleyes:
Cum era aia: nesimtita cu nesimtitii, bun-simt cu cei cu bun-simt...conform acestui principiu, "ovreii" ar trebuie sa te denumeasca si pe tine "românoida".

View PostZyklona-M, on 09 octombrie 2012 - 00:20, said:

Adica neoprotestanta.... interesant cum le invartesti astfel incat sa iti convina. Nu ziceai ca ai sange de ovreica? Se simte
Ce sa-mi convina, draguta? Sunt citate biblice, sau nu? O spui de parca eu le-as fi scris...

#25
Zyklona-M

Zyklona-M

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,532
  • Înscris: 24.10.2011

View PostSophistiKat, on 09 octombrie 2012 - 00:31, said:

Draguta, "ovreu" are conotatii peiorative...macar pe aceasta arie te-as ruga sa dispui de minimul bun-simt sa utilizezi termenul neutru "evreu". Poti depune un astfel de efort? Posted Image
Cum era aia: nesimtita cu nesimtitii, bun-simt cu cei cu bun-simt...conform acestui principiu, "ovreii" ar trebuie sa te denumeasca si pe tine "românoida".

Mataluta. mai citeste DEX-ul ca ai nevoie.
Pe Niels Schnecker l-am tot auzit spunand "eu sunt ovreu", "la noi la ovrei" etc.

Apropo de citatul respectiv, ia vezi cand l-am publicat eu prima data pe SP

View PostMegara, on 12 octombrie 2008 - 20:41, said:

Conform Talmudului, Isus a fost executat de catre un tribunal rabinic propriu-zis pentru idolatrie, pentru incitarea altor evrei la isolatrie si pentru desconsiderarea autoritatii rabinice. Toate sursele evreiesti clasice care mentioneaza executia lui isi asuma bucuros responsabilitatea acesteia; in relatarea talmudica, romanii nu sunt mentionati nici macar in treacat (...).

Ia publica tu data la care a fost publicat pe site-ul respectiv ;)

#26
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

View PostZyklona-M, on 09 octombrie 2012 - 00:28, said:

Eu il am dintr-o carte.
Si ai impresia ca daca e tiparit pe hârtie asta-i acorda automat credibilitate? [ http://www.svrider.com/forum/images/smilies/facepalm2.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Care e numele autorului, sa facem niste cercetari? Posted Image

#27
Zyklona-M

Zyklona-M

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,532
  • Înscris: 24.10.2011

View PostSophistiKat, on 09 octombrie 2012 - 00:36, said:

Si ai impresia ca daca e tiparit pe hârtie asta-i acorda automat credibilitate? [ http://www.svrider.com/forum/images/smilies/facepalm2.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Care e numele autorului, sa facem niste cercetari? Posted Image

Ti-am publicat referintele: Shahak, Israel (1994). Jewish History, Jewish Religion 97-98


Israel Shahak
Israel Shahak (Hebrew: ישראל שחק‎; born Himmelstaub, April 28, 1933 – July 2, 2001) was a Polish-born Holocaust survivor and Israeli professor of chemistry at the Hebrew University of Jerusalem, known especially as a liberal[1] political thinker, author, and civil rights activist. Between 1970-1990, he was president of the Israeli League for Human and Civil Rights and was an outspoken critic of the Israeli government. Shahak's writings on Judaism have been a source of widespread controversy.

Inca o sursa :)

We killed Jesus, we're proud of it

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/M539PgDjbas?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Zyklona-M, 09 October 2012 - 00:55.


#28
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostZyklona-M, on 08 octombrie 2012 - 22:44, said:

Trec peste faptul ca vorbesti de evrei ca de un popor, acum poti sa vorbesti de poporul israelian dar nu de poporul evreu.
Ia ce zice o ovreica de-a ta:
1. Evreul este cel nascut din mama evreica.
Megara tu esti fata desteapta.
Moise avea nevasta din neamu` lui Ithro, insa copiii lui sunt evrei.

View PostZyklona-M, on 09 octombrie 2012 - 00:05, said:

"Iudaimul este infiltrat de o foarte profunda ura la adresa crestinismului, combinata cu nerecunoasterea acestuia.
Eu sunt iudeo-crestina.
Eu iubesc pe evrei si crestini la fel...asta ar fi culmea, adica Isus este ca om, evreu si sa-i urasc pe evrei  ca si crestina, iar tata evreul  sa ma urasca pe mine ca-s crestina si-l iubesc pe Isus  evreu ca si om.
Tata nu a fost infiltrat de nici o ura profunda ci a fost infiltrat cu dragoste de mama.
Sunt mii de cazuri, milioane de casatorii interreligioase intre evrei si crestini.
Protestez...vreau si yo sa fac parte dintr-o statistica, deci sa vad unde ma puneti.

View PostZyklona-M, on 09 octombrie 2012 - 00:05, said:

"Daca un evreu are coitus cu o femeue goym, indiferent daca aceasta este o copila de 3 ani sau o adulta, indiferent daca este maritata sau nu si chiar daca este o minora in varsta numai de noua ani si o zi pentru ca a avut coitus de bunavoie cu ea, femeia trebuie sa fie omorata, pentru ca prin intermediul sau un evreu a dat de necaz" (Enciclopedia talmudica) - Shahak, Israel (1994). Jewish History, Jewish Religion 87
Aku` la 3 ani copila nu poate sa-si exprime acordul, adica actul nu poate fi de buna voie, ca habar nu are la varsta aia ce-i aia bunavoia...fi atenta ca nu scrie impotriva vointei copilei...prin urmare o minte clara ca a ta pe istoria crestinismului, a greco catolicismului nu are voi sa interpreteze astfel.
Facatura este acest citat.

View PostZyklona-M, on 09 octombrie 2012 - 00:55, said:

We killed Jesus, we're proud of it
Cati nebuni au sarit gardu` normalitatii ...
Ok, padure fara uscaciuni nu exista, cazuri din astea sunt peste tot...insa ceea ce este extraordinar este ca nu au si nu vor avea sustinere...oricum iti dai seama ca nu te poti supara Megara, pe ce zice un incult...ala urla ca l-a omorat pe Isus, mi se falfaie, Isus nu a murit...

View PostBilly, on 08 octombrie 2012 - 21:50, said:

Holocaustul armean abia daca este recunoscut ca atare; Holocaustul tiganilor (de mai mica amploare dar tot ucidere in masa cu tinta rasiala a fost); Holocaustul civililor rusi din al 2-lea razboi mondial; Holocaustul cambogian; si nu in ultimul rand, Holocaustul comunist.
Au incercat francezii sa preseze Turcia pe problema holocaustului armean insa a iesit scandal, desi ar fi fost mai uman daca Erdogand isi asuma cadavrul din debara.
Holocaustul cambogian, pai exista Tribunalul special pentru Cambodgia.....ala comunist a fost cumplit Billy...insa Nicolsky a murit in vila lui luxoasa dupa revolutie de moarte naturala.
Si dintre totoate statele foste comuniste legea lustratiei a venit mult prea tarziu ca sa mai conteze, tocmai in Romania.
Polonezii si Est Germanii au desecretizat arhiva securitatii in timp ce in romania comisii si comitete au maturat adevarul inconvenabil sub covor.
Iti dai seama cat s-a distrus din arhiva Billy?

Edited by ThinkAbout, 09 October 2012 - 03:47.


#29
Zyklona-M

Zyklona-M

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,532
  • Înscris: 24.10.2011

View PostThinkAbout, on 09 octombrie 2012 - 03:55, said:

Megara tu esti fata desteapta.
Moise avea nevasta din neamu` lui Ithro, insa copiii lui sunt evrei.
Draguta, eu am citat-o pe LoveDemon. SI vezi ca mai erau cateva cazuti mai jos.

View PostThinkAbout, on 09 octombrie 2012 - 03:55, said:

Eu sunt iudeo-crestina.
Eu iubesc pe evrei si crestini la fel...asta ar fi culmea, adica Isus este ca om, evreu si sa-i urasc pe evrei  ca si crestina, iar tata evreul  sa ma urasca pe mine ca-s crestina si-l iubesc pe Isus  evreu ca si om.
Tata nu a fost infiltrat de nici o ura profunda ci a fost infiltrat cu dragoste de mama.
Sunt mii de cazuri, milioane de casatorii interreligioase intre evrei si crestini.
Protestez...vreau si yo sa fac parte dintr-o statistica, deci sa vad unde ma puneti.
Deci ovreii pot sa se lege de cazuri particulare cum ar fi Antonescu sau Hitler si pe baza acestora sa condamne toti tomanii si toti germanii, dar evreii au pretentia sa fie judecati dupa cazurile particulre bune iar la cele rele, cand sunt scoase la lumina" tipa "antisemitism" nu?

Faptul ca arat unele defecte inseamna ca urasc un om? Daca arat defectele romanilor inseamna ca sunt anti-romanca?
Alambicata logica mai au si ovreii astia, le intorc dupa cum le pica lor mai bine.


View PostThinkAbout, on 09 octombrie 2012 - 03:55, said:

Aku` la 3 ani copila nu poate sa-si exprime acordul, adica actul nu poate fi de buna voie, ca habar nu are la varsta aia ce-i aia bunavoia...fi atenta ca nu scrie impotriva vointei copilei...prin urmare o minte clara ca a ta pe istoria crestinismului, a greco catolicismului nu are voi sa interpreteze astfel.
Facatura este acest citat.
Citatul respectiv a fost spus de catre un evreu.
Atunci cum se face de exista zeci de cazuri raportate in Ierusalim de evrei care-i scuipa chiar pe preotii crestini?
Le place lor asa sa scuipe?
Cum se face de nu vezi crestini scuipand pe evrei?
Si cu toate astea tot crestinii sunt antisemiti iar evreii sunt iubitori de crestini. Scuipa din prea mare dragoste, asta vrei sa spui?

View PostThinkAbout, on 09 octombrie 2012 - 03:55, said:

Cati nebuni au sarit gardu` normalitatii ...
Ok, padure fara uscaciuni nu exista, cazuri din astea sunt peste tot...insa ceea ce este extraordinar este ca nu au si nu vor avea sustinere...oricum iti dai seama ca nu te poti supara Megara, pe ce zice un incult...ala urla ca l-a omorat pe Isus, mi se falfaie, Isus nu a murit...
Deci cand o spun evreii sunt doar cateva uscaturi daca daca o zice un pseudocrestin, automat este generalizat la toti crestinii, in consecinta, crestinii sunt vinovati.
Inteleg ca iti place de bengalez, dar de aici si pana la a-i tine trena si a-i justifica toate idioteniile este distanta mare,

Edited by Zyklona-M, 09 October 2012 - 08:34.


#30
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

View PostZyklona-M, on 09 octombrie 2012 - 00:55, said:

Inca o sursa
Are you for real? Asta numesti tu "sursa"? Un clip cu 2 puberi betivani, probabil frustrati din cauze amoroase? Adolescentii spun tâmpenii în mod frecvent, nimic neobisnuit ... [ http://www.svrider.com/forum/images/smilies/facepalm2.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Eu chiar nu reusesc sa-mi dau seama cum o absolventa a facultatii de matematica poate avea astfel de tendinte, de a extrapola prostia unui numar finit de indivizi la un întreg grup social.

Edited by SophistiKat, 09 October 2012 - 11:28.


#31
Zyklona-M

Zyklona-M

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,532
  • Înscris: 24.10.2011

View PostSophistiKat, on 09 octombrie 2012 - 11:27, said:

Are you for real? Asta numesti tu "sursa"? Un clip cu 2 puberi betivani, probabil frustrati din cauze amoroase? Adolescentii spun tâmpenii în mod frecvent, nimic neobisnuit ... [ http://www.svrider.com/forum/images/smilies/facepalm2.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Eu chiar nu reusesc sa-mi dau seama cum o absolventa a facultatii de matematica poate avea astfel de tendinte, de a extrapola prostia unui numar finit de indivizi la un întreg grup social.
Te inseli, mataluta.
Aia e educatia primita acasa.

Mataluta, m-ai mai facut tu proasta voalat si mi s-a falfait. Nu esti persoana care sa cantareasca ceva astfel incat sa ma atinga jignirile tale.
Daca ai cunoaste putina psihologie, in special psihologia copilului (ca cei doi, dupa cum vezi sunt adolescenti) ai fi realizat ca, in general, fac si spun ceea ce au vazut sau au auzit in casa.

Eu ti-am mai zis sa te uiti intai in ograda ta. Nu este pentru prima data cand acuzi si arati cu degetul catre altii ca fac ceea ce tu faci constant pe aceasta arie. Stii cum se numeste asta?
Spre deosebire de tine, eu macar imi argumentez afirmatiile facute.

Edited by Zyklona-M, 09 October 2012 - 11:44.


#32
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

View PostZyklona-M, on 09 octombrie 2012 - 11:33, said:

Te inseli, mataluta.
Aia e educatia primita acasa.
Permite-mi sa te contrazic, draguta.
Nu esti în masura sa te pronunti asupra educatiei celor 2, din moment ce nu-i cunosti pe parinti.

View PostZyklona-M, on 09 octombrie 2012 - 11:33, said:

Mataluta, m-ai mai facut tu proasta voalat si mi s-a falfait.
Draguta, nu te victimiza aiurea...eu când vreau sa insult pe cineva, nu o fac voalat, abordarea mea e mai directa.

View PostZyklona-M, on 09 octombrie 2012 - 11:33, said:

Daca ai cunoaste putina psihologie, in special psihologia copilului (ca cei doi, dupa cum vezi sunt adolescenti) ai fi realizat ca, in general, fac si spun ceea ce au vazut sau au auzit in casa.
Draguta, bineînteles ca am remarcat ca sunt adolescenti, doar ai vazut ca am scris "puberi" în postarea anterioara...
Daca cunosteai psihologia atât de mult cât pretinzi, ai fi stiut ca adolescenta este vârsta rebeliunii, a nonconformismului, când majoritatea adolescentilor sunt în “razboi” cu parintii.

Chiar si cei crescuti în familii nobile se dedau la tot soiul giumbuslucuri...

În schimb, când e vorba de adulti, atunci într-adevar e condamnabil: Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2Ec-kZGKnQ8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pastor John Hagee believes God sent Hitler to exterminate Jews and thus act as a directive of his God, obviously a righteous and just genocide.

Edited by SophistiKat, 09 October 2012 - 12:00.


#33
ACorneliu

ACorneliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 25.05.2011
Vreau sa reiterez ca mi-e pur si simplu greata de atatea manifestari de ura impotriva noastra, a evreilor pe care le citesc aici.

Am mai spus candva ca mi-e pacat de timpul pe care l-as dedica discutiilor pe forum, mai ales cu antisemiti declarati, pe care nimic nu-i va convinge de caracterul antiuman al inclinatiei lor. E la fel ca incercarea de a dezintoxica drogati.
Am decis sa nu-mi bat capul cu argumentari documentate si supradocumentate, caci ajuta ca frectia la mort.

Vreau insa, vajnici antisemiti, sa va pun niste intrebari de principiu, Intrebarile sunt la singular, ca intr-o discutie personala.
Direct, scurt, deschis.
Deci:

1. Ce te-a determinat personal sa urasti poporul evreu?
2. Ce propuneri ai avea, in ipoteza ca ai vrea sa se schimbe situatia?

Simplu, nu?
Caci toata argumentatia si contra-argumentatia nu poate duce la nimic, cat timp voi ramaneti decisi in bunkerul pozitiei voastre.
Cel putin sa va explicati, sa inteleg cum ati ajuns la asta si ce doriti de fapt.
Haideti, curaj!

#34
Zyklona-M

Zyklona-M

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,532
  • Înscris: 24.10.2011

View PostSophistiKat, on 09 octombrie 2012 - 11:59, said:

Permite-mi sa te contrazic, draguta.
Nu esti în masura sa te pronunti asupra educatiei celor 2, din moment ce nu-i cunosti pe parinti.

Draguta, nu te victimiza aiurea...eu când vreau sa insult pe cineva, nu o fac voalat, abordarea mea e mai directa.

Draguta, bineînteles ca am remarcat ca sunt adolescenti, doar ai vazut ca am scris "puberi" în postarea anterioara...
Daca cunosteai psihologia atât de mult cât pretinzi, ai fi stiut ca adolescenta este vârsta rebeliunii, a nonconformismului, când majoritatea adolescentilor sunt în “razboi” cu parintii.

Chiar si cei crescuti în familii nobile se dedau la tot soiul giumbuslucuri...
Mataluta, ai o parere prea buna despre tine daca tu crezi ca ma atingi cumva.
Adolescenta este o varsta a rebeliunii dar nu in ceea ce privesc cunostintele primite in casa. Vor sa scape de constrolul parintilor, atat.
Am spus intotdeauna ca in lucrurile mici unde omul nu are timp sa se prefaca i se arata caracterul. Urmareste-i scaparile si vezi ce hram poarta.
Sa nu crezi ca mi-a scapat acel:

View PostSophistiKat, on 20 septembrie 2012 - 18:53, said:

Doar n-ai crezut c-am ajuns din întâmplare în Elvetia, nu?
In functie de cum iese ceva... ortodocsi, catolici sau evrei. Maine-poimaine va vad si musulmani Posted Image

#35
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

View PostZyklona-M, on 09 octombrie 2012 - 12:09, said:

Mataluta, sa nu crezi ca mi-a scapat acel:
Draguta, nu ma intereseaza impresiile tale despre mine sau userii forumului, de asta eu îti propun sa renunti la atacurile la persoana, caci nu câstigi în credibilitate, si mai bine rezuma-te la subiectul topicului.

View PostZyklona-M, on 09 octombrie 2012 - 12:09, said:

Adolescenta este o varsta a rebeliunii dar nu in ceea ce privesc cunostintele primite in casa. Vor sa scape de constrolul parintilor, atat.
http://www.madd.org/...hquestions.html
My teenage daughter is in a rebellious phase. She won’t listen to anything I say and doesn’t talk to me. What’s the point of even trying to communicate?

Cei 2 indivizi din clipul tau cel mai probabil au crescut într-o familie care încurajeaza toleranta religioasa, iar atitudinea lor intoleranta e doar o manifestare a rebeliunii, e vorba de acea ruptura, sau sentiment de independenta, dupa care tânjesc adolescentii. Posted Image

Evreii nu sunt nici crestini, si nici musulmani, evreii sunt, si dintotdeauna au fost, mult mai civilizati decât astialalti din urma! Posted Image

Edited by SophistiKat, 09 October 2012 - 12:29.


#36
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009
Antisemitismul nu este azi problema evreilor ,bineinteles si nu a israelienilor ci a antisemitilor la care este foarte recomandat  sa se instruiasca ceva,sa invete, sa munceasca, sa aiba grija de tara lor si daca toate astea nu le ajuta, ramane numai sa se caute la cap.
Antisemitii nu gandesc cu capul sau cu examinari logice a datelor din  trecut si prezent. Antisemitul este deja convins , parcat pe o linie moarta. Nimeni nu-l poate trezi afara de shoc electric.

In special in Romania, mai mult decat in alte tari, evreii nu mai se afla de zeci de ani. Ce nu le reuseste, halas,evreii nu sunt de vina  ! Daca evreii  erau de  vina in trecut de toate belelile Romaniei, azi, fara evrei Romania ar fii fost o tara ca in vuise. Din pacate cam multe scartaie in Romania si cei care stiau ce trebuie de facut,v-au lasat de capul vostru. Asta a fost de fapt  'razbunarea" evreilor pentru toate amarele ce au fost nevoiti sa inghita in aceasta tara.

Niciodata nu am auzit pe vre-un evreu israelian  din Israel  sa dea vina pe un alt cetatean ,de alta natie  care traieste in Israel cand ceva nu reuseste.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate