Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Looper (2012)

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007
Scenariul bun. Filmul lasa de dorit la mai multe capitole. Nici, nici. Un 6/10

#2
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
scenariul bun la inceput, previzibil pe la mijloc, final idiot.
Oricum se vede a fost scris de Captain Obvious!
[ http://images3.wikia.nocookie.net/__cb20070106161417/uncyclopedia/images/c/c1/CaptobviousChooseOption.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Overall e a doua duda pe care o da Bruce Willis anul asta dupa The Cold Light of Day.
Astept sa vad Moonlight Kingdom sa ma lamuresc.

#3
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Poate intre timp face Maggie&David: the movie.

#4
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Dupa 20 de minute de reclame si trailere au urmat aproape 2 ore de plictiseala cu final aiurea. Incercati sa vedeti alt film !

#5
degitel

degitel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 23.12.2010
Poate imi explica si mie careva finalul ca zau de l-am inteles.

Prima impresia, atunci cand ni s-a aratat acea secventa cu baietelul in tren, a fost ca Joe este de fapt acel baietel. Caci povestea el mai devreme cum a fost gasit intr-un tren si i s-a pus un pistol in mana. Dar apoi am zis ca n-are cum, ca doar a facut nebunii cu tipa si era super aiurea daca era maica-sa. So...

#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ce prostie de film...
daca stii ca nu te pot ucide gangsterii din viitor... de ce te supui ca prostul si te lasi amenintat cu arma??? ca sa fii trimis in trecut si omorat?
ce investitie faceau mafiotii din viitor... ca retea sustineau pentru a killeri oameni... totusi mi s-a parut destul de simplu s-o impuste mortal pe "sotia" lui joe... cum or fi reusit???

#7
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View Postdegitel, on 15 noiembrie 2012 - 21:27, said:

Poate imi explica si mie careva finalul ca zau de l-am inteles.

Prima impresia, atunci cand ni s-a aratat acea secventa cu baietelul in tren, a fost ca Joe este de fapt acel baietel. Caci povestea el mai devreme cum a fost gasit intr-un tren si i s-a pus un pistol in mana. Dar apoi am zis ca n-are cum, ca doar a facut nebunii cu tipa si era super aiurea daca era maica-sa. So...
Joe a realizat ce s-ar fi intamplat cu Cid daca mama lui era impuscata. A realizat ca devenea astfel amenintarea din viitor, acel om din umbra care conduce tot de unul singur. Realizand asta a facut ce a avut de facut.

@Nero-d.
Cine a zis ca nu pot ucide gangsterii in viitor? Poate pot, dar nu vor sa-si murdareasca mainile si nu vor sa aiba grija apoi de un cadavru (ceea ce se spune ca e aproape imposibil...probabil datorita tehnologiei sau a precogilor din Minority Report). Astfel se si spune in inceputul destul de detaliat.
Un glont in ficat nu cred ca iti face tocmai bine. Oricum, si de la sangele pierdut putea sa moara. Nu era tocmai un spital prin zona...
Asta chiar mi s-a parut unul din S.F.-urile mai gandite care are si un poveste calumea...

#8
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai de asta zic... daca nu sesizezi paradoxul
pe aia cum s-au riscat s-o impuste foarte lejer cu toate ca nu reprezenta o amenintare imediata??? iar pe altii se chinuiau sa-i trimita prin timp... o intreaga tevatura... ca sa-i omoare

joe era aproape sigur ca CID era amenintarea din viitor... mai ales ca puterile lui paranormale nu prevesteau absolut nimic bun... ceea ce ar fi trebuit facut era simplu... killerea pe toata lumea si traia linistit pana la adanci batraneti iar "amenintarea din viitor" disparea... vanish... gone... :)
o fi ea povestea ca lumea dar mai are scapari si finalul e... varza ca sa zic asa...

#9
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View PostNero-d, on 17 noiembrie 2012 - 14:11, said:

pai de asta zic... daca nu sesizezi paradoxul
pe aia cum s-au riscat s-o impuste foarte lejer cu toate ca nu reprezenta o amenintare imediata??? iar pe altii se chinuiau sa-i trimita prin timp... o intreaga tevatura... ca sa-i omoare
Da, recunosc ca e o scapare. Nu se justifica moartea tipei si nici nu se spune ce se intampla cu ea. Poate cine stie, au trimis-o si pe ea in trecut deja moarta.

View PostNero-d, on 17 noiembrie 2012 - 14:11, said:

joe era aproape sigur ca CID era amenintarea din viitor... mai ales ca puterile lui paranormale nu prevesteau absolut nimic bun... ceea ce ar fi trebuit facut era simplu... killerea pe toata lumea si traia linistit pana la adanci batraneti iar "amenintarea din viitor" disparea... vanish... gone... Posted Image
o fi ea povestea ca lumea dar mai are scapari si finalul e... varza ca sa zic asa...
Joe a inceput sa tina la mama lui Cid si stia ca Cid nu e un copil rau, deep down. A ales calea cea mai buna in acest caz. A ales sa ramana Cid cu mama lui pentru ca numai mama lui il putea face pe copil un om mai bun cand avea sa creasca. Imaginea cu Cid in tren era "universul paralel", acela in care mama lui Cid murea si Cid crestea cu gandul de razbunare si rautate amplificandu-se in el. Tocmai asta face finalul cu atat mai bun...nu stiu unde vezi tu varza. Dar na, poate tu esti obisnuit cu finalurile hollywoodiene obisnuite. Joe cel batran era si el manant de razbunare pentru ca a patit ce a patit in viitor, avea un scop si nu realiza ca tocmai ce avea el de gand sa faca il transforma pe Cid in monstrul pe care incerca sa-l termine. Asta era paradoxul.

Edited by M0n0, 17 November 2012 - 23:47.


#10
mobilewave

mobilewave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,674
  • Înscris: 04.12.2008
Conspiracy stuff :

Cine este Rain Man?

Edited by mobilewave, 17 November 2012 - 18:17.


#11
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Nu cititi daca nu ati vazut filmul !
Spoiler


#12
mobilewave

mobilewave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,674
  • Înscris: 04.12.2008
Mi-am dat seama,insa in contextul in care a fost mentionat initial in film,instant mi-a venit in minte intrebarea daca  facea trimitere  si la "Rain Man" din industria muzicala... Posted Image

Edited by mobilewave, 17 November 2012 - 18:40.


#13
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postpierre_de_timp, on 07 octombrie 2012 - 20:19, said:

Scenariul bun. Filmul lasa de dorit la mai multe capitole. Nici, nici. Un 6/10

Un 5/10

#14
sebastyan-adryan

sebastyan-adryan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 10.11.2012
film slab, de fapt foarte slab si ciudat
4/10

#15
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007

Quote

daca stii ca nu te pot ucide gangsterii din viitor... de ce te supui ca prostul si te lasi amenintat cu arma??? ca sa fii trimis in trecut si omorat?
ce investitie faceau mafiotii din viitor... ca retea sustineau pentru a killeri oameni... totusi mi s-a parut destul de simplu s-o impuste mortal pe "sotia" lui joe... cum or fi reusit???



Nu stiu la ce film te-ai uitat tu.Gangter-ul a impuscat-o pe sotia lui Joe din "reflex".A auzit un zgomot si a crezut ca e amentintat/ca e sub pericol , si a reactionat pe moment.In nici un caz acea crima nu a aratat ca una intentionata/in cunostinta de cauza.Poate ai observat si expresia faciala a "gangster-ului" atunci cand a vazut ca tipa moare (gen Holy crap , im f*ked).Apoi au incercat sa ascunda crima prin incendierea locuintei (nu se stie daca au reusit sau nu , nu sunt obligati sa ne dea asemenea detalii , dar eu am citit un interviu cu regizorul filmului in care spune ca a vrut sa dea de inteles ca asasinul va plati pentru crima sa).



Quote

Cine este Rain Man?

Nici tu nu stiu la ce film te-ai uitat.Numele este Rainmaker , in nici un caz Rain Man.

--

Pentru mine e un film de nota 8.5-9/10.Fiecare cu ce intelege.

Edited by Dany noob, 20 November 2012 - 20:39.


#16
mobilewave

mobilewave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,674
  • Înscris: 04.12.2008
In sfarsit am reusit sa-l vad azi in totalitate. 8/10

@dany

Ai dreptate,greseala mea

Edited by mobilewave, 21 November 2012 - 22:58.


#17
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
Nu e un film de 10, dar cu siguranta e unul de 9. Filmul e bun, cine zice ca nu e, s-a impotmolit in detalii.
Nu mi se pare asa important ca sotia a fost omorata pentru ca ea a fost o singura persoana, un singur cadavru de care mai poti scapa, dar aia aveau o "afacere" de omorat oameni si s-ar fi adunat cam multe cadavre de ascuns.

#18
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,062
  • Înscris: 10.04.2006
Am vazut si eu in final filmul - tot un 8-9 i-as da.
Cei care nu s-au prins sau spun ca e un film prost ar putea sa il revada cu ceva mai multa atentie.
Mai ales finalul mi s-a parut foarte elegant prezentat, ocolind paradoxul timpului si pastrand totusi logica.
Cat despre cadavrul sotiei lui Old Joe si

Quote

Poate ai observat si expresia faciala a "gangster-ului" atunci cand a vazut ca tipa moare (gen Holy crap , im f*ked)
. Deci a avut logica si partea asta.
Rareori vezi filme cu timeline-uri diferite care sa aiba o logica ( aproape ) perfecta si pentru asta merita respect.

Ca idee, pe rotten are 94%, pe imdb aproape 8, iar pe metascore de pe imdb 8.5. Nu neaparat note pentru un film prost.:)

Edited by Nenea Zap, 15 December 2012 - 04:37.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate