Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...
 unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 

Pitbull sau Amstaff ?

- - - - -
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#91
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Mi-e cam frica . Pentru ca ii intarata si pe ai mei . O mai las sa creasca . Nu as vrea sa mi-o jumuleasca . Catelusa pe care o am (cea maidaneza) cand era la fel de mica a fost muscata de cap de un caine destul de mare(de vreo 40 de kg) . Si iti dai seama ca nu a avut cum sa riposteze . Ea s-a dus sa se cunoasca si in timp ce erau nas in nas si se adulmecau ala mare mi-a muscat-o .  Il gasisem batut pe strada cu un lant legat de gat . Si l-am adoptat . Problema era ca sarea la oricine era pe langa familie. Era foarte protector. A murit la 3 ani dupa ce a venit la mine ( se vedea ca era foarte batran) . Legat de catelusa muscata am tinut-o o luna si ceva in vaccinuri si tratament ca sa o pun pe picioare si nu as vrea sa repet acest nefericit eveniment .

Edited by emyboy, 27 October 2012 - 22:04.


#92
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 emyboy, on 27 octombrie 2012 - 21:43, said:

Cu ea in momentul de fata chiar nu am . Dar am pozele pe care mi le-a dat crescatorul inainte sa o cumpar .
Cel alb e tatal , cea nagra e mama(se intelege ) , iar din pozele cu catelusii , ea e cea neagra cu burtica alba .
Legat de varsta am inteles eu gresit . Are 10 saptamani . A fost fatata pe 20 august . Luni ma duc cu ea la veterinar .

EDIT: De precizat ca ea l-a acceptat pe motan si vrea sa se joace cu el (desi lui nu ii place Posted Image) , dar tot se da la cei 2 caini pe care ii mai am . E ciudat . Accepta pisica , dar nu accepta cainii ?

Am avut si eu un terrier care accepta motanul, dormea cu el, il lingea dar pe ceilalti caini nu-i accepta, mereu se iscau incaierari. Terrierii cam sufera de sefie si daca un caine din haita nu-i arata respectul care crede ca i se cuvine, nu ezita sa sara la bataie cu caini mult mai mari decat ei. Au un curaj dus la inconstienta, altfel nu ar putea ataca ursul sau mistretul si aici vorbesc de foxterrier. Din cate stiu rasa pitbull terrier a aparut prin incrucisarea cainilor de tip bull cu foxterrieri Cainii de tip bull erau cam blegi in lupte si metisandu-i cu foxterici au capatat tupeu si un curaj nebunesc.



#93
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Asa a aparut o nebunie mare cu tupeu :lol: .

#94
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 emyboy, on 27 octombrie 2012 - 22:44, said:

Asa a aparut o nebunie mare cu tupeu Posted Image .
dupa ce termini schema de vaccinare..las-o libera prin curte cu celelalte animale,caini si ce mai ai tu pe acolo ca sa se invete cu ei
daca nu faci treaba asta,cand va creste o sa trebuiasca sa o ti tot inchisa...din cauza agresivitatii

Edited by bilibistrocizel, 27 October 2012 - 23:34.


#95
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Asa am sa fac . O sa mai incerc sa ii fac sa se inteleaga . Totusi cu motanul nu are treaba . Azi l-a vazut pe motan ca manca si s-a dus si ea sa manance din farfuria lui . S-a uitat motanul cu o privire gen WTF .

#96
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Am si eu o intrebare pentru cei care nu sunt la primul puiut de pitt(asa ca mine) . Cand am luat catelul crescatorul mi-a dat destule informatii despre alimentatie . Ce are voie sa manance , ce nu si mi-a mai zis ca atunci cand mananca sa ma uit la burtica ei . Cand vad ca sa facut prea rotunda sa ii iau mancarea din fata si sa nu o las sa manance dupa pofta inimii pentru ca nu va mai creste asa cum trebuie si va ramane micuta . E adevarat acest lucru sau pot sa o las sa manance cat vrea ? Ii dau 4 mese pe zi . 3 cu mancare gatita(orez fiert cu legume sau supa) si una cu mancare uscata(friskies junior) .

Edited by emyboy, 28 October 2012 - 20:01.


#97
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 emyboy, on 28 octombrie 2012 - 20:00, said:

Am si eu o intrebare pentru cei care nu sunt la primul puiut de pitt(asa ca mine) . Cand am luat catelul crescatorul mi-a dat destule informatii despre alimentatie . Ce are voie sa manance , ce nu si mi-a mai zis ca atunci cand mananca sa ma uit la burtica ei . Cand vad ca sa facut prea rotunda sa ii iau mancarea din fata si sa nu o las sa manance dupa pofta inimii pentru ca nu va mai creste asa cum trebuie si va ramane micuta . E adevarat acest lucru sau pot sa o las sa manance cat vrea ? Ii dau 4 mese pe zi . 3 cu mancare gatita(orez fiert cu legume sau supa) si una cu mancare uscata(friskies junior) .
asta-i o prostie
singura chestie care se poate intampla atunci cand mananca foarte mult..e sa-i plesneasca vreun mat,atat
scoate friskies din alimentatie,in loc de friskies da-i oase si ceva cazaturi de carne de la carmangerie
cainele e animal carnivor,boabele nu au ce cauta in alimentatia lui

#98
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Legat de oase tipul mi-a zis sa ii dau dupa 1 an .

#99
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 emyboy, on 28 octombrie 2012 - 21:44, said:

Legat de oase tipul mi-a zis sa ii dau dupa 1 an .

acuma ce-i drept e cam micuta
dar de la 5 luni poti,gat de pui,oase de vita taiate de tine felii(toporu,bomfaier)

#100
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Crede-ma ca fiind primul meu caine de rasa sunt destul de grijuliu cu ea . Si nu vreau sa pateasca ceva . Cu nici un caine nu am fost asa atent pana acum . Deci intr-un fel e bine sa ii iau uneori castronul cand mananca daca se mareste burtica prea tare daca tot ai zis ca poate sa crape vre-un mat in ea . Am mai citit niste articole in care spuneau ca daca mananca prea mult la fiecare masa(adica pana se face ca o minge, ca a mea ar manca pana s-ar face rotunda la propriu) se mareste riscul displaziei coxofemurale .
Acum tinand cont ca sunt incepator eu ii ascult pe toti si prin comparatie cu fiecare sfat aleg ce ar fi mai bun Posted Image .

EDIT: Cand ma uit la avatarul tau vad o Bella( asa o cheama) in miniatura. Arata oarecum identic la culoare .

Edited by emyboy, 28 October 2012 - 21:54.


#101
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 emyboy, on 28 octombrie 2012 - 21:52, said:

Crede-ma ca fiind primul meu caine de rasa sunt destul de grijuliu cu ea . Si nu vreau sa pateasca ceva . Cu nici un caine nu am fost asa atent pana acum . Deci intr-un fel e bine sa ii iau uneori castronul cand mananca daca se mareste burtica prea tare daca tot ai zis ca poate sa crape vre-un mat in ea . Am mai citit niste articole in care spuneau ca daca mananca prea mult la fiecare masa(adica pana se face ca o minge, ca a mea ar manca pana s-ar face rotunda la propriu) se mareste riscul displaziei coxofemurale .
Acum tinand cont ca sunt incepator eu ii ascult pe toti si prin comparatie cu fiecare sfat aleg ce ar fi mai bun Posted Image .

EDIT: Cand ma uit la avatarul tau vad o Bella( asa o cheama) in miniatura. Arata oarecum identic la culoare .

am pus ceva poze cu ea pe aici
http://forum.softped.../page__st__1440

#102
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Frumoasa catelusa Posted Image  . Sa iti traiasca !

O sa incerc sa ii fac si eu niste poze la a mea Posted Image. Sper doar sa stea sa o pozez . Numele ei mic e energie Posted Image . E o zbenguita jumate Posted Image)) .

Edited by emyboy, 28 October 2012 - 22:11.


#103
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 emyboy, on 28 octombrie 2012 - 22:08, said:

Frumoasa catelusa Posted Image  . Sa iti traiasca !

O sa incerc sa ii fac si eu niste poze la a mea Posted Image. Sper doar sa stea sa o pozez . Numele ei mic e energie Posted Image . E o zbenguita jumate Posted Image)) .

ms
astept pozelePosted Image

Edited by bilibistrocizel, 28 October 2012 - 22:20.


#104
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Momentan am postat cu motanul :X  in rubrica Galeria de prieteni . Voi posta si cu catelusa . Sper sa o prind din niste unghiuri bune . Si sper sa stea la pozat :D .

#105
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Nu-i mai da  frieskies, mai ales ca e inca pui. Cumpara-i proplan junior robust sau brit-care(o hrana superpremium cu un pret decent) sau macar Brit care varianta mai ieftina a aceluiasi producator.Vezi ca pe saculetul cu boabe sau pe site-urile pet-shopurilor sunt trecute si indicatii de hranire in functie de varsta si greutatea ca adult. Se indica numarul de mese pe zi si cantitatea zilnica. Cu oasele , parerilesunt impartite. Unii caini au probleme daca primexc oase. Unii se constipa si chiar ajung sa fie operati, altii fac diaree. Asa ca eu nu as recomanda asta cu atata usurinta unui pui pe care nu il cunosc. Am dat si eu oase cainilor mei acum multi ani. Rezultatul a fost ca unul s-a constipat atat de rau incat isi ranea fundul cand facea si i-a curs destul de mult sange pina a eliminat toate oasele. La celalalt, oasele au avut o actiune abraziva asupra intestinelor care s-au iritat si a rezultat o:frumoasa diaree sangvinolenta. Cainii mei erau adulti cand se intampla asta.

#106
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 Freddy12, on 29 octombrie 2012 - 01:52, said:

Nu-i mai da  frieskies, mai ales ca e inca pui. Cumpara-i proplan junior robust sau brit-care(o hrana superpremium cu un pret decent) sau macar Brit care varianta mai ieftina a aceluiasi producator.Vezi ca pe saculetul cu boabe sau pe site-urile pet-shopurilor sunt trecute si indicatii de hranire in functie de varsta si greutatea ca adult. Se indica numarul de mese pe zi si cantitatea zilnica. Cu oasele , parerilesunt impartite. Unii caini au probleme daca primexc oase. Unii se constipa si chiar ajung sa fie operati, altii fac diaree. Asa ca eu nu as recomanda asta cu atata usurinta unui pui pe care nu il cunosc. Am dat si eu oase cainilor mei acum multi ani. Rezultatul a fost ca unul s-a constipat atat de rau incat isi ranea fundul cand facea si i-a curs destul de mult sange pina a eliminat toate oasele. La celalalt, oasele au avut o actiune abraziva asupra intestinelor care s-au iritat si a rezultat o:frumoasa diaree sangvinolenta. Cainii mei erau adulti cand se intampla asta.

oasele se dau doar ca un supliment....
eu pana acum nu am avut asemena probleme
e chiar pacat...ca un animal carnivor sa manance "nutret"
in plus..cu oase+cazaturi de la carmangerie(ca nu o fi nebun sa-i dea pulpa de vita) iasa mult mai bine la pret decat cu o hrana superpremuim,care la urma urmei e facuta tot din cazaturi..faina de oase,faina de peste si alte magarii
Posted Image

Edited by bilibistrocizel, 29 October 2012 - 11:06.


#107
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

 Freddy12, on 29 octombrie 2012 - 01:52, said:

Nu-i mai da  frieskies, mai ales ca e inca pui. Cumpara-i proplan junior robust sau brit-care(o hrana superpremium cu un pret decent) sau macar Brit care varianta mai ieftina a aceluiasi producator.Vezi ca pe saculetul cu boabe sau pe site-urile pet-shopurilor sunt trecute si indicatii de hranire in functie de varsta si greutatea ca adult. Se indica numarul de mese pe zi si cantitatea zilnica. Cu oasele , parerilesunt impartite. Unii caini au probleme daca primexc oase. Unii se constipa si chiar ajung sa fie operati, altii fac diaree. Asa ca eu nu as recomanda asta cu atata usurinta unui pui pe care nu il cunosc. Am dat si eu oase cainilor mei acum multi ani. Rezultatul a fost ca unul s-a constipat atat de rau incat isi ranea fundul cand facea si i-a curs destul de mult sange pina a eliminat toate oasele. La celalalt, oasele au avut o actiune abraziva asupra intestinelor care s-au iritat si a rezultat o:frumoasa diaree sangvinolenta. Cainii mei erau adulti cand se intampla asta.
Faza e ca la mine mancarea de baza e cea gatita . Frieskies ii dau odata pe zi si atunci ca pe o gustare nu ca o masa hotarata . Sau atunci cand vreau sa o fac sa ma asculte , ii dau drept recompensa . La ea niciodata mancarea de baza nu vor fi boabele . Eu ma gandesc la mine  ca daca as manca doar salam si alte prostii semipreparate nu as ajunge prea bine. Asa si cu cainele . Mancarea gatita e mai buna .

 bilibistrocizel, on 29 octombrie 2012 - 11:02, said:

oasele se dau doar ca un supliment....
eu pana acum nu am avut asemena probleme
e chiar pacat...ca un animal carnivor sa manance "nutret"
in plus..cu oase+cazaturi de la carmangerie(ca nu o fi nebun sa-i dea pulpa de vita) iasa mult mai bine la pret decat cu o hrana superpremuim,care la urma urmei e facuta tot din cazaturi..faina de oase,faina de peste si alte magarii
Posted Image

De oase stiam ca e bine sa le dai la caini datorita continutului de calciu ridicat .

#108
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
E ok sa-i dai mancare gatita cu conditia sa respecti niste reguli si anume carnea, legumele si orezul fiert sa fie in proportii egale. Au trecut cel putin 10000 de ani de cand a aparut cainele in curtea omului iar boabele au aparut acum cateva zeci de ani si in Romania doar de20 de ani.Cojile de ou sa nu le arunci, le speli, le pisezi si ii adaugi in mancare. Cainii hraniti cu mancare gatita trebuie vitaminizati. Ii poti da si 2galbenusuri crude pe saptamana, branza dulce sau cas dar nu in cantitate mare o data. Acum 30 si de ani eu ii faceam la masa de seara orez cu branza de vaca si galbenus de ou. Nu prea imi venea sa il dau crud asa ca il:fierbeam . Carnea sa nu fie exagerat de grasa ca ii suprasolicita ficatul si pancreasul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate