Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Pitbull sau Amstaff ?

- - - - -
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#127
alungu

alungu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 23.10.2005

 Freddy12, on 06 martie 2013 - 13:24, said:

Pentru la țară, probabil in lanț la ce iți trebuie amstaff? E o rasă care nu face pază, nu prea suportă gerurile că nu are blană mare. De ce vrei să-l chinuiești? Măcar vei locui acolo sau te duci doar in wekend? Ăștia sunt lipicioși, atașați de stăpân, suferă dacă stau izolați undeva in fundul curții. Mor când văd că s-au trezit toți că vor câini de rasă dar habar nu au că aceștia nu sunt la fel de rezistenți la boli și frig ca Griveiul nostru românesc, că au nevoie de hrană bună si suplimente ca să se dezvolte normal.
Initial vroiam sa duc un mioritc, dar datorita marimii nu pot sa il tin.

freddy pentru raspunsurile tale foarte la obiect din aceasta arie nu voi comenta raspunsul tau de mai sus

cainele va fi liber, va sta cu mama si cu un pisoi (metis), va avea acces in casa, va fi tratat ca un membru al familiei, medicul veterinar sta la cateva case

am ezitat intre amstaff si ciobanesc belgian - malinois, am ales amstaff pentru comportamentul si atitudinea care o au fata de copii

daca era sa stau eu permanet acolo as fi ales malinois sau cane corso, dar, din discutii cu mama nu vrea un caine de talie mare

crede-ma ca stiu diferenta dintre un caine de rasa si un maidanez, va fi un caine al familiei, care va sta la tara, iar fiicele mele vor petrece timp cu el, noi mergem in weekend de vineri pana duminica, deci 7-8 ore / saptamana vor fi cu el

#128
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Crezi ca mama ta se va putea impune in fata unui amstaff? Nu uita ce rasa e, documenteaza-te, sunt caini cu personalitate foarte puternica. Mai degraba s-ar descurca mama ta cu un cane corso decat cu un amstaff.

Edited by Freddy12, 06 March 2013 - 19:10.


#129
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

 Freddy12, on 06 martie 2013 - 19:09, said:

Crezi ca mama ta se va putea impune in fata unui amstaff? Nu uita ce rasa e, documenteaza-te, sunt caini cu personalitate foarte puternica. Mai degraba s-ar descurca mama ta cu un cane corso decat cu un amstaff.

Maicamea se descurca cu pitbullul . E mai cuminte cu ea decat cu mine . SI eu sunt ceva mai sever ca maicamea . Dar maicamea e acasa tot timpul si ii da mancare mai des ca mine . Cred ca de asta nu face figuri la ea .

#130
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Și eu am un prieten cu doi pitbulli si sunt foarte cuminti, nu se bat, ascultă de stapân.Al tau e pui, să ne mai spui ce se intamplă dupa ce trece de 2-3 ani. Pitbullii nu sunt o rasa omogenă, unul poate sa fie foarte diferit de altul. Amstafii sunt rasa omologata, ca sa zic asa. Poate are noroc si gaseste un exemplar mai obedient si nu invers. Sper doar ca mama d-nului in cauza sa fie destul de tare ca sa il faca pe caine s-o asculte. Eu chiar ieri am avut o intâmplare uimitoare cu unul din câinii mei. E un caine extrem de bland, sta să-l muște motanul de urechi dar ieri a vrut sa manance din castronul celuilalt câine iar persoana care ii supraveghea a luat castronul la care ăsta, " blândețea întruchipată" s-a repezit și l-a mușcat pe om de mână. Nu tare, nu i-a dat sângele dar uite că și cel mai blând câine poate avea reactii neașteptate.

#131
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 alungu, on 06 martie 2013 - 14:45, said:

am ezitat intre amstaff si ciobanesc belgian - malinois, am ales amstaff pentru comportamentul si atitudinea care o au fata de copii
amstaff-ul si pitbullul american sunt rase aproape identice dpdv biologic (restul sunt vrajeli de marketing de la asociatiile chinologice, care sunt vandute usor analfabetilor)...

povestile cu comportamentul bun fata de copii, nu sunt doar niste tampenii false raspandite de iubitori fara creier de astfel de rase, dar uneori se dovedesc fatale... cei care isi lasa copiii cu astfel de rase ar trebui decazuti din drepturile parintesti!

vorbim de rase extrem de periculoase si agresive, care cand ataca pe bune, tind sa mutileze sau sa omoare si nu dau drumul victimei pana nu sunt serios raniti sau omorati... de asemenea sunt in topul raselor care isi ataca stapanii...

textele tipice ale inconstientilor care recomanda astfel de rase - mai ales pt. ca cica ar fi  "cuminti" - suna cam asa: am/am avut (sau au auzit la altii ca au acut) pitt/amstaff de x ani, nu a fost niciodata agresiv, nu a muscat pe nimeni, etc etc. ceea ce nu stiu ei sau nu vor sa spuna, e ca exact acelasi lucru s-a intampat in aproape toate cazurile care s-au lasat cu tragedii: cainele dresat, socializat, foarte cuminte si prietenos o buna perioada de timp, dupa care, pac, s-a intamplat ceva...

cainii sunt animale si pot avea in orice moment comportamente total inexplicabile pt. oameni, iar cainii fiind animale de prada, evident ca vor si ataca printre altele... iar atucurile raselor gen pitbull/amstaff se lasa cu consecinte grave pt. cei atacati!

Stapani inconstienti. Un amstaff i-a sfasiat mana unui bucurestean
http://stirileprotv....ucurestean.html

Stăpânul unui Amstaff, din Ploiești, are dosar penal după ce câinele a atacat un copil
http://adevarul.ro/l...c936/index.html

 Freddy12, on 07 martie 2013 - 01:28, said:

Eu chiar ieri am avut o intâmplare uimitoare cu unul din câinii mei. E un caine extrem de bland, sta să-l muște motanul de urechi dar ieri a vrut sa manance din castronul celuilalt câine iar persoana care ii supraveghea a luat castronul la care ăsta, " blândețea întruchipată" s-a repezit și l-a mușcat pe om de mână. Nu tare, nu i-a dat sângele dar uite că și cel mai blând câine poate avea reactii neașteptate.
astea-s intamplari "uimitoare" si reactii "neasteptate' doar pentru cine nu se pricepe la caini la modul real (vasta majoritate a 'iubitorilor' tind sa-i "umanizeze" si sa pice in niste capcane uriase cu privire la ce sunt cainii)

#132
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Exact ce ziceam și eu. Dacă blegul de câine al meu a fost în stare să atace când i s-a luat castronul din față, îi poți imagina cum ar fi reacționat unul mai amarnic. A fost suficient să lipsesc o dată de acasă că și-a dat in petic.

#133
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,197
  • Înscris: 13.07.2005
MrReason - asa-i ca tot ce stii despre caini stii din auzite si/dau de pe youtube ?
Referitor la amstaff ( si pitbull) - cauta si posteaza ( daca o sa gasesti) o statistica ce sa demonstreze faptul ca aceste rase sunt responsabile de mai multe atacuri asupra oamenilor decat alti caini.
Eu zic ca o sa ai o surpriza ....

PS: Mesajul tau - fara suparare - este doar o insiruire de clisee ....

#134
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Rasele pitbull si amstaff nu sunt facute sa atace oameni , asta ar trebui stiut din capul locului, de aceea nu sunt pentru paza. Imi povestea un prieten cum i-au intrat hotii in curtea in care erau doi bullterrieri . Dar pe de alta parte terrierii sunt caini cu care trebuie sa ai un comportament mai altfel decat pentru alte rase. As zice ca trebuie o mana de fier intr-o manusa de catifea. Am avut terrieri de vanatoare :nu aveau nici o greata sa muste atunci cand nu le convenea ceva. Unul singur din casa era considerat stapan iar ceilalti din familie sunt in cel mai bun caz egalii lor.

#135
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Cainii astia sunt cei mai mari iubitori de copii . Nicidecum niste bestii .

#136
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 marr, on 07 martie 2013 - 15:17, said:

Referitor la amstaff ( si pitbull) - cauta si posteaza ( daca o sa gasesti) o statistica ce sa demonstreze faptul ca aceste rase sunt responsabile de mai multe atacuri asupra oamenilor decat alti caini.
Eu zic ca o sa ai o surpriza ....
Deci tu nu stii nimic despre pitbulli, dar comentezi... :death:

e vorba bineinteles de cele mai multe atacuri serioase, lasate cu vizite la spital, proportional la numarul de caini din acea rasa+mix cu acea rasa (descreieratii in general incearca sa distraga atentia de la problema, aratand ca si alti caini musca - insa ignorand total faptul ca cei mai raspanditi caini nu musca grav ci mai degraba "composteaza" nitel - spre deosebire pitbulli, rottweileri si altii)

 AdancInJudith, on 08 martie 2013 - 16:44, said:

mama cata "agresivitate"
imposibil asa cevaPosted Image Posted Image
[ce "bestii"Posted Image Posted Image
pai in toate cazurile asa s-a intamplat... mai intai "vai ce cuminte e cu copii' dupa aia, pac, atac fara explicatii!

descreieratii aia care au facut filmuletele ar trebui bagati in puscarie si decazuti din drepturile parintesti!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CQ76bvmmUqQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/b_1wPs4nPcM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1kjl99scLpY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


 emyboy, on 08 martie 2013 - 17:06, said:

Cainii astia sunt cei mai mari iubitori de copii . Nicidecum niste bestii .
esti total inconstienti si habar nu ai despre ce vorbesti!

#137
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Sa inteleg ca ai un caine din cele 2 rase si ti-a facut probleme ?

#138
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,197
  • Înscris: 13.07.2005

 emyboy, on 08 martie 2013 - 18:50, said:

Sa inteleg ca ai un caine .....

Nu.
Intelege ca MrReason este exponentul generatiei youtube.
Tot ce (crede) ca stie este "documentat" de filmulete postate pe youtube.

In realitate, nu poate face diferenta dintre un pitbull (APBT), amstaff, staffordshire terrier, cane corso, dogo argentino sau american bulldog.
Mai mult decat atat, nu a detinut vre-un caine in viata lui.

PS: Uite aici un document elaborat de AVA (Australian Veterinary Association) referitor la legislatia privind cainii periculosi.
Concluzia este ca legislatia actuala ce clasifica drept periculoase rasele de caini nu are efect. Tendinta este de a clasifica drept periculosi caini ca si indivizi.
Un prim pas in acest sens este reprezentat de testele de temperament.
Aici gasiti rezultatele testelor de temperament efectuate de ATTS (American Temperament Test Society) pe un numar consistent de caini (aproape 26.000 de exemplare) apartinand majoritatii raselor prezenta in US.
Cainii sunt pusi in diferite situatii neasteptate (aveti in document descrierea procedurilor) si la primul semn de panica sau agresivitate sunt "respinsi".
Procentul mediu de "trecere" a fost de 81 %.
Procentul obtinut de APBT a fost 83,4 % iar amstaff-ul a avut 83,3 %.
Prin comparatie, Beagle a obtinut un procentaj de 78,2 % iar Bichon Frise 76,9 % !!!
Chair si ciobanescul german are un procentaj mai mic - 82,8 %.

Concluzia este: problema-i la detinator nu la rasa cainelui !
Bineinteles, in temperamentul unui caine conteaza si "bagajul" genetic. Dar definitoriu este modul in care un caine este crescut - un caine potential agresiv poate fi corectat printr-o ingrijire responsabila la fel cum un caine potential echilibrat poate fi denaturat de un stapan iresponsabil.
Data fiind faima de "killer" a pitbull-ului, acest caine devine foooarte atractiv pentru o multime de shmecherasi de cartier si copii tampitzi !
Li se pare extrem de cool sa detina un astfel de caine. Si daca nu-i si "rau" si nu "baga spaima-n dusmani" nu-i suficient de cool !
Ca atare, in loc de socializare, "stapanii" le dezvolta agresivitatea fara a fi capabili sa o si controleze.... si de-aici apar necazurile.
In conditii de tratament similare, indiferent de rasa cainelui, rezultatele ar fi aceleasi !

#139
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Pitbulii agresivi pe care ii vedeti pe youtube sunt rezultatul inconstientei stapanilor care nu au stiut sa isi educe cainii . Indiferent ca e de rasa sau e maidanez,  orice caine crescut de mic si invatat sa atace este periculos.  Haitele de maidanezi care te mananca de viu in fata blocului sunt mult maipericuloase ca un pit.  Pitbullul nu este un caine agresiv,  dar este foarte iubitor cu stapanul,  iar dava stapanul are placere ca el sa fie agresiv,  cainele se va conforma ca sa satisfaca orgoliul stapanului .

Scuzati eventualele greseli.  Am postat de pe telefon.

#140
Nicolle21

Nicolle21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.08.2009

 emyboy, on 10 martie 2013 - 15:29, said:

Pitbulii agresivi pe care ii vedeti pe youtube sunt rezultatul inconstientei stapanilor care nu au stiut sa isi educe cainii . Indiferent ca e de rasa sau e maidanez,  orice caine crescut de mic si invatat sa atace este periculos.  Haitele de maidanezi care te mananca de viu in fata blocului sunt mult maipericuloase ca un pit.  Pitbullul nu este un caine agresiv,  dar este foarte iubitor cu stapanul,  iar dava stapanul are placere ca el sa fie agresiv,  cainele se va conforma ca sa satisfaca orgoliul stapanului .

Scuzati eventualele greseli.  Am postat de pe telefon.


Pitbullul este cu adevarat o rasa extrem de agresiva si o spun din proprie experienta. Pitbullul vecinului mi-a atacat cainele(ciobanesc german)in propria curte.Din fericire, Bruno al meu a facut fata cu brio situatiei si a reusit sa-l invinga in lupta desi nu a scapat nici el prea usor, a trebuit dus la veterinar pt a-i trata ranile. Norocul lupului meu a fost ca este un caine extrem de curajos ,avea deja faima de spaima cartierului(in ceea ce-i priveste pe cainii maidanezi si nu numai),devenea  extrem de agresiv daca era provocat de alt caine,fie el si pechinez. Eu una nu agreez aceasta rasa,si mi se par niste retarzi si inconstienti aia care isi lasa copii in compania unor asemenea fiare! P.S. Inainte de acest incident si stapanul monstrului de pitbull se lauda pe unde apuca,ca vai el isi plimba odorul in parc fara lesa sau botnita. Acum,ganditi-va si voi ce s-ar  fi intamplat daca ataca un catel de talie mica sau si mai grav....un adult,copil.

Edited by Nicolle21, 10 March 2013 - 17:36.


#141
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,197
  • Înscris: 13.07.2005

 Nicolle21, on 10 martie 2013 - 17:20, said:

Pitbullul este cu adevarat o rasa extrem de agresiva.......mi-a atacat cainele.........
.......
Eu una nu agreez aceasta rasa,si mi se par niste retarzi si inconstienti aia care isi lasa copii in compania unor asemenea fiare!

Sa le luam pe rand:
Pitbull-ul a atacat un alt caine.
Nu este placut, dar este oarecum normal. Sa nu uitam ca pentru asta au fost creati: sa lupte cu alti caini.
Prin urmare, faptul ca un pitt devine agresiv cand este provocat de alti caini este ceva la ce ne putem astepta. Poate deveni agresiv cu alti caini si in lipsa unei provocari directe (fara sa luam in calcul prezenta unei femele in calduri prin zona). Este pur si simplu in gena lui sa lupte !
In cazul expus de tine, nu este decat vina stapanului din (cel putin) doua motive:
1. Nu si-a socializat animalul de mic cu alti caini.
2. Nu a luat masurile necesare pentru a preintampina atacul asupra cainelui tau (sau a altor caini)  - nu stiu circumstantele atacului, dar banui ca, fie l-a lasat liber pe strada, fie a avut o posibilitate de a iesi din propria curte.

Cat despre legatura dintre lupta a doi caini si comportamentul fata de copii .... e cale lunga ! Si nicio legatura !
Ai totusi circumstante atenuante prin prisma probabilei traume provocate de agresiunea asupra cainelui tau - ca atare pot sa inteleg aversiunea ta fata de aceasta rasa.
Desi rational ar fi fost sa fie directionata spre cainele ce ti-a agresat catelul, sau spre stapanul acestuia - nu spre intreaga rasa.

PS: NU detin un pitbull - deci nu din acest motiv incerc sa aduc putina lumina asupra acestei rase. Si sa mai risipesc dintre miturile ce-o inconjoara.
Sunt pur si simplu pasionat de caini, am trei caini din rase diferite (inclusiv unul dintr-o asa-zisa rasa cu potential agresiv), a studiat mult inaintea fiecarei achizitii, am mai studiat si dupa achizitie si, mai ales, am invatat multe de la fiecare dintre ei !

Recomandarea mea, pentru toti viitorii detinatori de caini, ar fi:
Cand va cumparati un caine, neaparat trebuie sa stiti ce cumparati !
Si nu ma refer neaparat la pedigree ci mai ales la temperamentul, caracteristicile fizice si, nu in ultimul rand, SCOPUL pentru care a fost creata acea rasa !
Nu ar trebui sa-ti cumperi un caine de vanatoare pentru a face paza, sau un caine de munca pentru companie in apartament - doar pentru simplul fapt ca-ti place cum arata !
Inevitabil vei fi nemultumit .... si asta pentru multi ani (10 - 12 -15, depinde cat i-o fi scris).

Edited by marr, 10 March 2013 - 17:48.


#142
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

 Nicolle21, on 10 martie 2013 - 17:20, said:

Norocul lupului meu a fost ca este un caine extrem de curajos ,avea deja faima de spaima cartierului(in ceea ce-i priveste pe cainii maidanezi si nu numai),devenea  extrem de agresiv daca era provocat de alt caine,fie el si pechinez.

Nu vad nici o diferenta intre pit si lupul tau . E spaima cartierul . Clar . Esti iresponsabila .
Ce mi-e un pitbull scapat de sub control si prost crescut sau cainele tau ? E tot una .
Ai vrut sa zici ceva , dar te-ai dat de gol .

#143
Nicolle21

Nicolle21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.08.2009

 marr, on 10 martie 2013 - 17:45, said:

Sa le luam pe rand:
Pitbull-ul a atacat un alt caine.
Nu este placut, dar este oarecum normal. Sa nu uitam ca pentru asta au fost creati: sa lupte cu alti caini.
Prin urmare, faptul ca un pitt devine agresiv cand este provocat de alti caini este ceva la ce ne putem astepta. Poate deveni agresiv cu alti caini si in lipsa unei provocari directe (fara sa luam in calcul prezenta unei femele in calduri prin zona). Este pur si simplu in gena lui sa lupte !
In cazul expus de tine, nu este decat vina stapanului din (cel putin) doua motive:
1. Nu si-a socializat animalul de mic cu alti caini.
2. Nu a luat masurile necesare pentru a preintampina atacul asupra cainelui tau (sau a altor caini)  - nu stiu circumstantele atacului, dar banui ca, fie l-a lasat liber pe strada, fie a avut o posibilitate de a iesi din propria curte.

Cat despre legatura dintre lupta a doi caini si comportamentul fata de copii .... e cale lunga ! Si nicio legatura !
Ai totusi circumstante atenuante prin prisma probabilei traume provocate de agresiunea asupra cainelui tau - ca atare pot sa inteleg aversiunea ta fata de aceasta rasa.
Desi rational ar fi fost sa fie directionata spre cainele ce ti-a agresat catelul, sau spre stapanul acestuia - nu spre intreaga rasa.

PS: NU detin un pitbull - deci nu din acest motiv incerc sa aduc putina lumina asupra acestei rase. Si sa mai risipesc dintre miturile ce-o inconjoara.
Sunt pur si simplu pasionat de caini, am trei caini din rase diferite (inclusiv unul dintr-o asa-zisa rasa cu potential agresiv), a studiat mult inaintea fiecarei achizitii, am mai studiat si dupa achizitie si, mai ales, am invatat multe de la fiecare dintre ei !

Recomandarea mea, pentru toti viitorii detinatori de caini, ar fi:
Cand va cumparati un caine, neaparat trebuie sa stiti ce cumparati !
Si nu ma refer neaparat la pedigree ci mai ales la temperamentul, caracteristicile fizice si, nu in ultimul rand, SCOPUL pentru care a fost creata acea rasa !
Nu ar trebui sa-ti cumperi un caine de vanatoare pentru a face paza, sau un caine de munca pentru companie in apartament - doar pentru simplul fapt ca-ti place cum arata !
Inevitabil vei fi nemultumit .... si asta pentru muclti ani (10 - 12 -15, depinde cat i-o fi scris).

Proprietarul il are de peste 4 ani si din spusele lui nu a atacat niciodata un alt animal si cu atat mai putin vreun om.Mai mult,prin parcuri il lasa liber,fara lesa si botnita. Ciobanescul meu nu ar face rau niciunei muste(excludem cazurile in care e provocat,atacat...atunci devine extrrem de feroce),si cu toate astea nu as risca sa-l las nesupravegheat nici 5 minute. Repet: nu ar ataca persoane, copii nici atat(se urca copii din parc pe el,il trag de blana si coada...iar el ii pupa si e in al 9-lea cerPosted Image ). Dar nu vreau sa-l las s-o faca pe-a razboinicul cu alti caine si sa se intample vreo nenorocire.

Edited by Nicolle21, 10 March 2013 - 17:59.


#144
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Spaima cartierului nu devii daca nu te afirmi . Asa ca lasa vrajeala ca ai grija sa nu se bata cu alti caini si alte cele .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate