Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Pitbull sau Amstaff ?

- - - - -
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#109
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 emyboy, on 29 octombrie 2012 - 14:54, said:

Faza e ca la mine mancarea de baza e cea gatita . Frieskies ii dau odata pe zi si atunci ca pe o gustare nu ca o masa hotarata . Sau atunci cand vreau sa o fac sa ma asculte , ii dau drept recompensa . La ea niciodata mancarea de baza nu vor fi boabele . Eu ma gandesc la mine  ca daca as manca doar salam si alte prostii semipreparate nu as ajunge prea bine. Asa si cu cainele . Mancarea gatita e mai buna .



De oase stiam ca e bine sa le dai la caini datorita continutului de calciu ridicat .

calciu,minerale,grasimi(care sunt importante pentru caine),vitamine,fier,diferite enzime..etc
ps:carbohidratii nu prea sunt indicati la caini.grasimea in cantitati moderate nu-i dauneaza cu nimic,mai ales iarna

Edited by bilibistrocizel, 29 October 2012 - 16:38.


#110
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,199
  • Înscris: 13.07.2005

 emyboy, on 28 octombrie 2012 - 21:52, said:

.... . Deci intr-un fel e bine sa ii iau uneori castronul cand mananca daca se mareste burtica prea tare daca tot ai zis ca poate sa crape vre-un mat in ea ....

Legat de cantitatea de hrana ... depinde de caine.,
Intr-adevar, producatorii de hrana uscata de calitate indica pe ambalaje cantitatea de hrana recomandata in functie de varsta catelului si greutatea la maturitate. Dar este relativ.
La fel ca si oamenii, si cainii au metabolism diferit de la un individ la altul.

Unii recomanda hranirea cainilor utilizand cantitati bine stabilite de mancare, in functie de rasa, varsta, anotimp, activitate, etc.
Altii recomanda (in cazul hranei uscate) determinarea cantitatii necesare de hrana in functie de caine dupa metoda: umpli bolul cu boabe, il lasi sa manance cat vrea si cand pleaca prima data de langa castron iei restul si vezi cat a mancat = cantitatea de care el are nevoie. Daca o sa-i lasi in contiunare restul de boabe la indemana, in timp le va manca pe toate chiar daca este satul.

Ambele metode sunt cu avantaje si dezavataje.
Metoda 1 este relativ sigura. Are insa dezavantajul ca sunt catitati stabilite statistic si este posibil ca in cazul cainelui tau catitatile sa fie prea mari sau prea mici.
In primul caz poate duce la obezitate, in cel de-al doilea la hranire insuficienta (mai ales in perioada de crestere).

In cazul in care ai noroc de un caine echilibrat si nu foarte pofticios, poti merge si dupa metoda 2.
Amstaffita mea este un astfel de caine: manaca exact cat ii trebuie (cu exceptia cazurilor in care primeste ceva ce-i place la nebunie - de exemplu ficat).
Pe ea o puteam lasa 2 zile singura cu 3 boluri de boabe si la intoarcere mai avea din ele.
Labradorul in schimb, daca as lasa sacul afara, cred ca ar manca pana ar crapa !
Deci la el sigur nu merge metoda 2 - prin urmare, primeste portie dupa recomandarile producatorilor si/sau crescatorilor.

#111
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
La prima metoda inconvenientul se rezolva relativ usor.Daca ilvezi ca intr-o saptamana incepe sa slabeasca, maresti cantitatea de hrana cu 10-20% . Iar daca incepe sa se ingrase, ii micsorezi tainul. Majoritatea cainilor sunt ca labradorul tau: ar manca pina ar pocni. Asa patesc cu unul din cainii mei, dupa ce isi termina portia, e total nesatisfacut, ar mai manca, se duce si linge castroanele celorlalti.  Asa ca i-am tot marit portia si ghici ce s-a intamplat?  A inceput sa aiba scaune mai moi. Imediat i- am micsorat portia si problema s-a remediat.

#112
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Catelusa mea desi , asta e a 4a zi de cand e la mine , a inceput sa creasca . Parca e mai incalata si nu ma refer in sensul ca are burta . Dimpotriva.E bine proportionata si din ce in ce mai energica . Cand am adus-o (vineri) nu putea sa se urce pe canapea , iar azi vad ca reuseste singura .
Legat de mancare e o pofticioasa jumate . Are boala mare pe orez fiert si pe crantanele . Cand ma mai joc cu ea ii dau crantanele pe post de recompense si acum a invatat ca le tin in buzunar , iar cand ma pun jos vine si ma buzunareste . Imi baga botu prin toate buzunarele .
Legat de vitaminizare , am dat comanda de k9 complet growt . Miercur imi vine comanda .

Aa da.. Inca ceva Posted Image . Mortii lui de veterinar ca nu imi raspunde la telefon si nu dau de el . Era vorba sa merg astazi cu catelusa la el , iar tipu nu-i de gasit . Daca nici maine nu il gasesc , caut pe altul . Astazi din lipsa de timp nu mai pot cauta pe altcineva. Maine cel tarziu gasesc eu unul si o duc sa mi-o vaccineze si deparaziteze .

Edited by emyboy, 29 October 2012 - 17:54.


#113
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Am revenit cu noutati . Toate sunt bune si frumoase mai putin plimbarile . Pitica mea are obiceiul sa ramana in urma si sa refuze sa ma urmeze . Uneori nu merge nici cu recompense . Cum o pot face sa mearga si ea normal in lesa ? Ce-i drept are doar 3 zile de cand am scos-o in lesa .

#114
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Eu aș merge strict pe Amstaff.

Am deținut Amstaff.   Se culca în fața ușii.   Cine venea la mine trebuia să facă pasul mare peste câine .....   iar Cumințelu' stătea cu ochii ăia nevinovați și-l urmărea de jos în sus.
Cea mai bună soluție de pază și protecție.  

Echilbrat, conștient de puterea sa, tolerant cu copiii.  Îl călăreau copiii pe stradă și îl puneau s-i tragă cu sania.  Nu a mușcat pe nimeni, niciodată.
A fost greu, dar până la urmă l-am învățat să fie tolerant și cu pisicile.
A dezvoltat un sentiment de toleranță cu o familie de pisici fătați în pod.   Motanul sărea la bătaie și câinele îi ținea partea.

Factor de descurajare total.


Probleme:  
este friguros și sensibil la stomac.  
Când îmbătrânește, nărozește și face urât.

#115
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Tovarase poate nu ai citit restul postarilor , dar eu am facut deja alegerea . Si nu e  amstaff Posted Image .

Edited by emyboy, 02 November 2012 - 19:14.


#116
thaojune

thaojune

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 11.12.2011

 emyboy, on 02 noiembrie 2012 - 15:46, said:

Am revenit cu noutati . Toate sunt bune si frumoase mai putin plimbarile . Pitica mea are obiceiul sa ramana in urma si sa refuze sa ma urmeze . Uneori nu merge nici cu recompense . Cum o pot face sa mearga si ea normal in lesa ? Ce-i drept are doar 3 zile de cand am scos-o in lesa .
Ai rabdare cu ea sa se acomodeze. Eu zic ca e de preferat sa se urmeze acelasi traseu in fiecare zi.

#117
mixed

mixed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 02.03.2005
salutare, cum mai e cu catelul?
de 3 zile detin si eu un amstaff, am citit topicul tau si acum sunt curios de rezultatul tau dupa 2 luni :)

mersi

#118
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
A evoluat bine . Are 11 kg la 4 luni . Eu zic ca e destul de bine . Nu e burtoasa sau alte cele . E sportiva . Ies cu ea in fiecare zi la plimbare si mai si alerg . Nu o alerg prea mult pentru ca eu nu am gheare la picioara si nu am aderenta ei . Dar o las sa alerge singura pe strada dupa bunul plac . Ca mai sare uneori la bataie la cainii care ii vede mai fricosi , asta  e alta poveste . Inca mai lucrez la partea cu temperamentul . E mica si nebuna .

Am pus 4 poze . 2 cum arata atunci cand am luat-o . Si 2 cum arata acum 3 saptamani . Nu am nici o poza mai recenta .

Si inca ceva . Sa iti traiasca catelusul si sa te bucuri de el .

Attached Files



#119
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 emyboy, on 02 ianuarie 2013 - 19:14, said:

Dar o las sa alerge singura pe strada dupa bunul plac . Ca mai sare uneori la bataie la cainii care ii vede mai fricosi , asta  e alta poveste .
Asa, asa, continua asa ca esti "pe drumul cel bun" ...

#120
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

 MrReason, on 03 ianuarie 2013 - 03:49, said:

Asa, asa, continua asa ca esti "pe drumul cel bun" ...
Cred ca nu stie ca are un caine de ordonanta.

#121
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
E mica mai . Are timp sa se cizeleze .

#122
FrateliaFreidorf

FrateliaFreidorf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 27.11.2011
Amstaff. E mai cuminte, mai putin agresiv si stiu pe cineva care are unul si e tare cuminte.

#123
Daisy_Flores

Daisy_Flores

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.02.2013
Frumoasa tare catelusa  .. Ador aceasta rasa cu toate calitatile si 'defectele' ei.  Sa-ti traiasca si sa te asculte Posted Image

#124
alungu

alungu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 23.10.2005

 marr, on 08 octombrie 2012 - 12:17, said:




Cateva canise de amstaff gasesti pe site-ul Bull Type Terrier Club.
Mai sunt si altele, trebuie doar sa cauti cu atentie si fara graba.



nu prea mai sunt de actualitate link urile de acolo ....

si pe mine ma intereseaza un pui de amstaff, vreau sa il tin la tara, unde mai am un metis, si doi motani

sper sa inteleaga bine cu cainele, mai ales ca il voi duce de mic acolo

#125
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

 alungu, on 06 martie 2013 - 12:16, said:


nu prea mai sunt de actualitate link urile de acolo ....

si pe mine ma intereseaza un pui de amstaff, vreau sa il tin la tara, unde mai am un metis, si doi motani

sper sa inteleaga bine cu cainele, mai ales ca il voi duce de mic acolo

Pentru la țară, probabil in lanț la ce iți trebuie amstaff? E o rasă care nu face pază, nu prea suportă gerurile că nu are blană mare. De ce vrei să-l chinuiești? Măcar vei locui acolo sau te duci doar in wekend? Ăștia sunt lipicioși, atașați de stăpân, suferă dacă stau izolați undeva in fundul curții. Mor când văd că s-au trezit toți că vor câini de rasă dar habar nu au că aceștia nu sunt la fel de rezistenți la boli și frig ca Griveiul nostru românesc, că au nevoie de hrană bună si suplimente ca să se dezvolte normal.

#126
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Legat de geruri , iarna trebuie protejati . Eu i-am facut un tarc acuperit complet , si doar poarta era din plasa . Ala era singurul loc pe unde intra curentul . In tarc avea cusca izolata cu polistiren si  paie din belsug  inauntru + ca i-am facut si hainuta ca sa ii fie cald .

Am sa pun mai tarziu niste poze sa vedeti cum mai arata catelusa mea . Acum are 6 luni .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate