Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Pitbull sau Amstaff ?

- - - - -
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#145
Nicolle21

Nicolle21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.08.2009

View Postemyboy, on 10 martie 2013 - 17:47, said:

Nu vad nici o diferenta intre pit si lupul tau . E spaima cartierul . Clar . Esti iresponsabila .
Ce mi-e un pitbull scapat de sub control si prost crescut sau cainele tau ? E tot una .
Ai vrut sa zici ceva , dar te-ai dat de gol .
Prin spaima cartierului ma refeream la faptul ca toti ii stiu de frica si nu au curaj sa-l atace,pt  ca...REPET: Bruno nu a atacat el primul(in niciun caz),ci doar s-a aparat de javrele maidaneze. Caz in care consider ca a facut exact ce trebuia sa faca,nu mi se pare normal ca un maidanez sa-mi atace cainele,mai ales cand el nu schiteaza niciun gest fioros spre ei.

View Postemyboy, on 10 martie 2013 - 17:47, said:

Nu vad nici o diferenta intre pit si lupul tau . E spaima cartierul . Clar . Esti iresponsabila .
Ce mi-e un pitbull scapat de sub control si prost crescut sau cainele tau ? E tot una .
Ai vrut sa zici ceva , dar te-ai dat de gol .

Si pt informarea ta completa,ciobanescul meu e prieten la catarama cu cei 2 bichoni ai vecinei ,care se autoinvita cand il hranesc.Si culmea,ii lasa sa manance cu el,se joaca impreuna.Pe pisici nu le suporta,dar a invatat sa le tolereze si le trateaza cu o indiferenta princiala.e
Mi se pare absolut normal ca un animal sa reactioneze agresiv daca e provocat sau atacat,iar cei care nu inteleg aspectul asta nu merita sa aiba caine,ci pisica sau mascota de plus.Si stati linistiti ca nu l-am incurajat sa linseze potaile,l-am lasat doar sa le scuture putin,apoi am intervenit
.

Edited by Nicolle21, 10 March 2013 - 18:21.


#146
Barbaru_Negru

Barbaru_Negru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 07.02.2013

View PostNicolle21, on 10 martie 2013 - 17:20, said:

Pitbullul este cu adevarat o rasa extrem de agresiva si o spun din proprie experienta. Pitbullul vecinului mi-a atacat cainele(ciobanesc german)in propria curte.Din fericire, Bruno al meu a facut fata cu brio situatiei si a reusit sa-l invinga in lupta desi nu a scapat nici el prea usor, a trebuit dus la veterinar pt a-i trata ranile. Norocul lupului meu a fost ca este un caine extrem de curajos ,avea deja faima de spaima cartierului(in ceea ce-i priveste pe cainii maidanezi si nu numai),devenea  extrem de agresiv daca era provocat de alt caine,fie el si pechinez. Eu una nu agreez aceasta rasa,si mi se par niste retarzi si inconstienti aia care isi lasa copii in compania unor asemenea fiare! P.S. Inainte de acest incident si stapanul monstrului de pitbull se lauda pe unde apuca,ca vai el isi plimba odorul in parc fara lesa sau botnita. Acum,ganditi-va si voi ce s-ar  fi intamplat daca ataca un catel de talie mica sau si mai grav....un adult,copil.
Inseamna ca ala nu era pitbullPosted Image Posted Image

View PostNicolle21, on 10 martie 2013 - 17:58, said:

Proprietarul il are de peste 4 ani si din spusele lui nu a atacat niciodata un alt animal si cu atat mai putin vreun om.Mai mult,prin parcuri il lasa liber,fara lesa si botnita. Ciobanescul meu nu ar face rau niciunei muste(excludem cazurile in care e provocat,atacat...atunci devine extrrem de feroce),si cu toate astea nu as risca sa-l las nesupravegheat nici 5 minute. Repet: nu ar ataca persoane, copii nici atat(se urca copii din parc pe el,il trag de blana si coada...iar el ii pupa si e in al 9-lea cerPosted Image ). Dar nu vreau sa-l las s-o faca pe-a razboinicul cu alti caine si sa se intample vreo nenorocire.
Si tu de unde sti ca acel pitbull nu a fost provocat de cainele tau?Cainii se pot provocam unii pe altii prin anumite gesturi pe care tu nu le intelegi dar ei le inteleg

View PostNicolle21, on 10 martie 2013 - 18:06, said:

Prin spaima cartierului ma refeream la faptul ca toti ii stiu de frica si nu au curaj sa-l atace,pt  ca...REPET: Bruno nu a atacat el primul(in niciun caz),ci doar s-a aparat de javrele maidaneze. Caz in care consider ca a facut exact ce trebuia sa faca,nu mi se pare normal ca un maidanez sa-mi atace cainele,mai ales cand el nu schiteaza niciun gest fioros spre ei.



Si pt informarea ta completa,ciobanescul meu e prieten la catarama cu cei 2 bichoni ai vecinei ,care se autoinvita cand il hranesc.Si culmea,ii lasa sa manance cu el,se joaca impreuna.Pe pisici nu le suporta,dar a invatat sa le tolereze si le trateaza cu o indiferenta princiala.e
Mi se pare absolut normal ca un animal sa reactioneze agresiv daca e provocat sau atacat,iar cei care nu inteleg aspectul asta nu merita sa aiba caine,ci pisica sau mascota de plus.Si stati linistiti ca nu l-am incurajat sa linseze potaile,l-am lasat doar sa le scuture putin,apoi am intervenit
.
Esti mai iresponsabila decat nenea ala cu pitbull,te-am pupat

Edited by Barbaru_Negru, 10 March 2013 - 20:47.


#147
Nicolle21

Nicolle21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.08.2009

View PostBarbaru_Negru, on 10 martie 2013 - 20:49, said:

Inseamna ca ala nu era pitbullPosted Image Posted Image


Si tu de unde sti ca acel pitbull nu a fost provocat de cainele tau?Cainii se pot provocam unii pe altii prin anumite gesturi pe care tu nu le intelegi dar ei le intelegfa


Esti mai iresponsabila decat nenea ala cu pitbull,te-am pupat
lasa sa fiu iresponsabila,daca asa zici tu. Ce-ar fi trebuit sa fac cand javrele alea sareu sa-l muste,sa-l iau in brate sa-l apar?Posted Image
sau sa-l las sa fie sfasiat de cetele de maidanezi,cum s- mai intamplat si cu alti caini:????Posted Image  In prezent,daca scapa in drum,nicio javra nu are tupeu macar sa-l latre,darmite sa incerce sa-l atace...s-a facut respectat! Posted Image

View PostBarbaru_Negru, on 10 martie 2013 - 20:49, said:

Inseamna ca ala nu era pitbullPosted Image Posted Image


Si tu de unde sti ca acel pitbull nu a fost provocat de cainele tau?Cainii se pot provocam unii pe altii prin anumite gesturi pe care tu nu le intelegi dar ei le inteleg


Esti mai iresponsabila decat nenea ala cu pitbull,te-am pupat

p.s. javrele alea mai atacau si oameni,mai ales seara...sincera sa fiu,eu i-as otravi pe toti,ca terorizeaza intreg cartierul si nimeni nu ia nicio masura.

Edited by Nicolle21, 10 March 2013 - 21:07.


#148
Barbaru_Negru

Barbaru_Negru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 07.02.2013

View PostNicolle21, on 10 martie 2013 - 21:01, said:

lasa sa fiu iresponsabila,daca asa zici tu. Ce-ar fi trebuit sa fac cand javrele alea sareu sa-l muste,sa-l iau in brate sa-l apar?Posted Image
sau sa-l las sa fie sfasiat de cetele de maidanezi,cum s- mai intamplat si cu alti caini:????Posted Image  In prezent,daca scapa in drum,nicio javra nu are tupeu macar sa-l latre,darmite sa incerce sa-l atace...s-a facut respectat! Posted Image



p.s. javrele alea mai atacau si oameni,mai ales seara...sincera sa fiu,eu i-as otravi pe toti,ca terorizeaza intreg cartierul si nimeni nu ia nicio masura.

Mda..m-am convins,servus

#149
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

View PostNicolle21, on 10 martie 2013 - 21:01, said:

lasa sa fiu iresponsabila,daca asa zici tu. Ce-ar fi trebuit sa fac cand javrele alea sareu sa-l muste,sa-l iau in brate sa-l apar?Posted Image
sau sa-l las sa fie sfasiat de cetele de maidanezi,cum s- mai intamplat si cu alti caini:????Posted Image  In prezent,daca scapa in drum,nicio javra nu are tupeu macar sa-l latre,darmite sa incerce sa-l atace...s-a facut respectat! Posted Image



p.s. javrele alea mai atacau si oameni,mai ales seara...sincera sa fiu,eu i-as otravi pe toti,ca terorizeaza intreg cartierul si nimeni nu ia nicio masura.

Acum am inteles . Esti mai iresponsabila decat am crezut .  Vorbesti de pitbulli ucigasi , iar tu ai o bestie de caine . Eu nici macar nu as scrie pe topic despre alti caini ,atata timp cat stiu ce podoaba am la usa .
Ca tine mai sunt destui care arunca cu pietre , dar nu se uita la ca ei isi lasa javrele pe strada sa se bata cu maidanezi .

#150
Barbaru_Negru

Barbaru_Negru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 07.02.2013

View Postemyboy, on 10 martie 2013 - 23:14, said:

Acum am inteles . Esti mai iresponsabila decat am crezut .  Vorbesti de pitbulli ucigasi , iar tu ai o bestie de caine . Eu nici macar nu as scrie pe topic despre alti caini ,atata timp cat stiu ce podoaba am la usa .
Ca tine mai sunt destui care arunca cu pietre , dar nu se uita la ca ei isi lasa javrele pe strada sa se bata cu maidanezi .

Pai cam astia sunt singurii care striga cainii ucigasi,etc.Cand o mai si aud ca ar otravi maidanezii....pai tu ce iubitoare de animale esti?Eu am fost muscat de cateva ori cand eram copil de maidanezi,dar nu le port ura.
Multi care au un caine sau o pisica se dau iubitori de animale,dar in schimb ar otravi maidanezi,pai scuza-ma astia nu pot fi numiti iubitori de animale.Cand te numesti iubitor de animale,il iubesti chiar si pe maidanezu care te-a muscat,cam asa stau treburile cu asa-zisii iubitori de animale

Edited by Barbaru_Negru, 10 March 2013 - 23:25.


#151
Daisy_Flores

Daisy_Flores

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.02.2013

View PostBarbaru_Negru, on 10 martie 2013 - 23:23, said:

Pai cam astia sunt singurii care striga cainii ucigasi,etc.Cand o mai si aud ca ar otravi maidanezii....pai tu ce iubitoare de animale esti?Eu am fost muscat de cateva ori cand eram copil de maidanezi,dar nu le port ura.
Multi care au un caine sau o pisica se dau iubitori de animale,dar in schimb ar otravi maidanezi,pai scuza-ma astia nu pot fi numiti iubitori de animale.Cand te numesti iubitor de animale,il iubesti chiar si pe maidanezu care te-a muscat,cam asa stau treburile cu asa-zisii iubitori de animale

De acord cu tine 100% . Nu m-as gandii niciodata la otravirea animalelor... urasc, URASC oamenii care se gandesc la asta...

Am si eu un catelus pe care il ador din tot sufletul meu ..si as dorii sa il prezint aici chiar daca nu e Pitbull pur. tatal e Pitbull iar mama e Amstaff.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/07R0OwxQ1CQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#152
Nicolle21

Nicolle21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.08.2009

View Postemyboy, on 10 martie 2013 - 23:14, said:


Acum am inteles . Esti mai iresponsabila decat am crezut .  Vorbesti de pitbulli ucigasi , iar tu ai o bestie de caine . Eu nici macar nu as scrie pe topic despre alti caini ,atata timp cat stiu ce podoaba am la usa .
Ca tine mai sunt destui care arunca cu pietre , dar nu se uita la ca ei isi lasa javrele pe strada sa se bata cu maidanezi .

ideea e ca nu-mi las cainele in strada nesupravegheat,ci am fost atacati de nenumarate ori (eu si cainele) in timp ce ne plimbam. in cazul asta,nu era dreptul meu sa ma apar si sa-mi las animalul de companie sa se apere:? oricum ,erau niste javre fricoase care renuntau rapid dupa cateva minute de bataie,nu s-a lasat cu crime canine.
cat despre otravire,am exagerat si-mi cer scuze,dar nu ma pot abtine sa nu le doresc moartea din cauza problemelor care le cauzeaza. asta nu inseamna ca as fi capabila sa-i omor,sunt totusi niste suflete si  ei...am spus asta la nervi.

#153
Barbaru_Negru

Barbaru_Negru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 07.02.2013

View PostDaisy_Flores, on 11 martie 2013 - 00:02, said:

De acord cu tine 100% . Nu m-as gandii niciodata la otravirea animalelor... urasc, URASC oamenii care se gandesc la asta...

Am si eu un catelus pe care il ador din tot sufletul meu ..si as dorii sa il prezint aici chiar daca nu e Pitbull pur. tatal e Pitbull iar mama e Amstaff.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/07R0OwxQ1CQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
E un scump,sa il cresti bine si nu in ultimul rand sa il iubesti.Imi sunt asa de dragi cand ii vand cum isi reazama ei capu...

Edited by Barbaru_Negru, 11 March 2013 - 00:14.


#154
Nicolle21

Nicolle21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.08.2009

View Postemyboy, on 10 martie 2013 - 23:14, said:


Acum am inteles . Esti mai iresponsabila decat am crezut .  Vorbesti de pitbulli ucigasi , iar tu ai o bestie de caine . Eu nici macar nu as scrie pe topic despre alti caini ,atata timp cat stiu ce podoaba am la usa .
Ca tine mai sunt destui care arunca cu pietre , dar nu se uita la ca ei isi lasa javrele pe strada sa se bata cu maidanezi .

gresit,am un caine care se apara cand este atacat de alti caini,si e absolut normal sa o faca. dar vad ca nu intelegi aspectul asta.Posted Image
daca nu este atacat,e un caine extrem de calm si echilibrat.

#155
Daisy_Flores

Daisy_Flores

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.02.2013

View PostNicolle21, on 11 martie 2013 - 00:09, said:


ideea e ca nu-mi las cainele in strada nesupravegheat,ci am fost atacati de nenumarate ori (eu si cainele) in timp ce ne plimbam. in cazul asta,nu era dreptul meu sa ma apar si sa-mi las animalul de companie sa se apere:? oricum ,erau niste javre fricoase care renuntau rapid dupa cateva minute de bataie,nu s-a lasat cu crime canine.
cat despre otravire,am exagerat si-mi cer scuze,dar nu ma pot abtine sa nu le doresc moartea din cauza problemelor care le cauzeaza. asta nu inseamna ca as fi capabila sa-i omor,sunt totusi niste suflete si  ei...am spus asta la nervi.


Nicole cainii aia sunt de compatimit nu de urat .Au crescut pe strada fara stapan goniti si loviti de oameni, facand foamea stand in ploaie si frig, nu au stiut ce insemna dragostea unui camin , a unui stapan, cineva sa-i mangaie... cum poti ura acele animale fara adapost?Cum le poti numii javre fricoase? Problemele pe care le cauzeaza se datoreaza oamenilor care nu au stiut sa ia niste decizii umane in privinta lor.  Un englez mi-a spus odata ca nivelul de civilizatie al unei tari il vezi dupa modul in care isi trateaza animalele ..

#156
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Treburile astea cu maidanezii trebuie evitata . Eu de exemplu cand vad cainii de pe strada care stiu ca sunt agresivi incerc sa ii ocolesc cat se poate de mult . Nu am chef de conflicte . Multi poate ar face altfel , ca de , e pittbull frate , tre sa le arata cine e sefu  . Prefer sa evit conflictele si nu sa le opresc dupa ce au inceput .

#157
Nicolle21

Nicolle21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.08.2009

View PostDaisy_Flores, on 11 martie 2013 - 00:16, said:

Nicole cainii aia sunt de compatimit nu de urat .Au crescut pe strada fara stapan goniti si loviti de oameni, facand foamea stand in ploaie si frig, nu au stiut ce insemna dragostea unui camin , a unui stapan, cineva sa-i mangaie... cum poti ura acele animale fara adapost?Cum le poti numii javre fricoase? Problemele pe care le cauzeaza se datoreaza oamenilor care nu au stiut sa ia niste decizii umane in privinta lor.  Un englez mi-a spus odata ca nivelul de civilizatie al unei tari il vezi dupa modul in care isi trateaza animalele ..

sa se inteleaga foarte clar:nu am nici o problema cu acesti caini atata timp cat nu ma ataca in haita( pe mine sau cainele meu).
dar si acum mi-e frica sa ies din curte cu cainele in lesa,de teama sa nu fiu atacata. ii mai hranesc cu granule in speranta sa fie ceva mai toleranti,dar degeaba. cum ma vad iesind cu ciobanescul,incep sa latre ,urle si sa fuga spre noi. uneori ii mai pacalesc cu mancare,alteori Bruno rezolva problema cu cateva maraieturi urate.,dar sincer incep sa ma cam satur de toate astea
ah,si inca ceva cu maidanezii din parcuri nu are absolut nimic,se latra putin reciproc ,in cel mai rau caz. dar cu aia din cartierul meu e jale....dusmanie de moartePosted Image

View PostDaisy_Flores, on 11 martie 2013 - 00:02, said:


De acord cu tine 100% . Nu m-as gandii niciodata la otravirea animalelor... urasc, URASC oamenii care se gandesc la asta...

Am si eu un catelus pe care il ador din tot sufletul meu ..si as dorii sa il prezint aici chiar daca nu e Pitbull pur. tatal e Pitbull iar mama e Amstaff.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/07R0OwxQ1CQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

frumos catelul,sa iti traiasca. dar eu n-as creste un pui din rasa asta,pt ca sunt caini cu o agresivitate innascuta si oricat ai incerca sa-i dresezi la un moment dat te poti trezi cu surprize urate...oricum bafta!

Edited by Nicolle21, 11 March 2013 - 00:30.


#158
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View PostNicolle21, on 11 martie 2013 - 00:24, said:

sa se inteleaga foarte clar:nu am nici o problema cu acesti caini atata timp cat nu ma ataca in haita( pe mine sau cainele meu).
dar si acum mi-e frica sa ies din curte cu cainele in lesa,de teama sa nu fiu atacata. ii mai hranesc cu granule in speranta sa fie ceva mai toleranti,dar degeaba. cum ma vad iesind cu ciobanescul,incep sa latre ,urle si sa fuga spre noi. uneori ii mai pacalesc cu mancare,alteori Bruno rezolva problema cu cateva maraieturi urate.,dar sincer incep sa ma cam satur de toate astea
ah,si inca ceva cu maidanezii din parcuri nu are absolut nimic,se latra putin reciproc ,in cel mai rau caz. dar cu aia din cartierul meu e jale....dusmanie de moartePosted Image
Amărății ăia își apără și ei teritoriul. Le e frică de unul mai mare că vine și le mănâncă din puținul pe care îl au. Nu e vina lor că sunt pe stradă. E vina stăpânilor iresponsabili care își lasă cățeaua să facă pui și după ce-i înțarcă, îi aruncă te miri pe unde. Susțin ideea de a steiliza toate cățelele fără pedigree.

#159
Nicolle21

Nicolle21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.08.2009

View PostFreddy12, on 11 martie 2013 - 00:39, said:

Amărății ăia își apără și ei teritoriul. Le e frică de unul mai mare că vine și le mănâncă din puținul pe care îl au. Nu e vina lor că sunt pe stradă. E vina stăpânilor iresponsabili care își lasă cățeaua să facă pui și după ce-i înțarcă, îi aruncă te miri pe unde. Susțin ideea de a steiliza toate cățelele fără pedigree.

stai linistit,ca Bruno al meu n-ar manca ceva de pe jos,chiar de ar fi o friptura suculenta!(eu sunt singura persoana care il hraneste)
de multe ori le cumpar cate un sac de mancare si le dau sa manance,cu speranta desarta de a ma imprieteni cu ei. dar cand ma vad cu cainele parca da turbarea in ei....Posted Image

#160
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Am si eu pe strada o turba de asta . Mereu il evit cand sunt cu Bella la plimbare . Cand sunt singur nu face figuri .

#161
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View PostNicolle21, on 11 martie 2013 - 00:56, said:


stai linistit,ca Bruno al meu n-ar manca ceva de pe jos,chiar de ar fi o friptura suculenta!(eu sunt singura persoana care il hraneste)
Da, dar ei nu știu asta. De-aia sunt câini și de aceea au fost luați strămoșii lor pe lângă casa omului: fiindcă iși apără teritoriul de intruși, fie om, câine sau pisică. Ai mei de exemplu fac ca toți dracii la gard când trece un câine mare pe stradă. Nu mai spun ce se întâmplă când trece vreo căruță: latră tot cartierul fiindcă in fiecare curte sunt 2-3 căței.

#162
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Si a mea face urat cand e in curte ca stie ca ala e teritoriul ei , dar pe strada e calma .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate