Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Activitate firma inactiva...

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Buna ziua,
As dori sa adresez si eu niste intrebari persoanelor cunoscatoare in acest domeniu, spre a ma dumiri si pe mine cu posibilitatile pe care le are o firma declarata inactiva (prin mai, anul acesta) referitor la activitatea acesteia.
Astfel:
1. O firma inactiva poate efectua adaugari de coduri CAEN in timpul inactivitatii ?
2. O firma inactiva poate incheia un contract de antrepriza (cu o persoana fizica) in timpul inactivitatii, acest contract presupunand si primirea unei sume de bani ?
3. Bunurilor achizitionate ca si materie prima in cadrul unei activitati, in timpul inactivitatii, li se va putea deduce TVA-ul in momentul in care firma va reintra in activitate ?
4. Cam cat dureaza procedura de reintrare in activitate din momentul inceperii procedurii pana cand firma devine din nou valida din punct de vedere fiscal ?

Va multumesc !

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,056
  • Înscris: 24.02.2006
o firma declarata inactiva nu prea are voie sa aiba activitate. deci nu cred ca poti incheia contracte si nici achizitiona materie prima.

#3
heroes3

heroes3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.09.2012
ai grija ca si pentru o firma fara activitate trebuie sa depui declaratii, bilant etc plus o declaratie pe proprie raspundere.
sa intrebi bine la fisc.

eu am patit-o. n-avea firma activitate nici o secunda, am dat declaratie si dupa ceva timp m-am trezit cu amenda.

#4
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

 heroes3, on 23 septembrie 2012 - 19:03, said:

ai grija ca si pentru o firma fara activitate trebuie sa depui declaratii, bilant etc plus o declaratie pe proprie raspundere.
sa intrebi bine la fisc.

eu am patit-o. n-avea firma activitate nici o secunda, am dat declaratie si dupa ceva timp m-am trezit cu amenda.


Pai, tocmai din cauza ca am omis sa mai depun niste declaratii, coroborata cu niste intarzieri de plata a unor taxe, a venit transpunerea in inactivitate.
Insa, chiar si fiermele declarate incative, pot efectua cate una-alta, doar ca nu mai sunt valide din punct de vedere fiscal...
Pe mine ma interesa cat mai concret ce pot sa fac si ce nu.
Cred ca o sa dau o fuga atat pe la ORC cat si pe la Fisc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate