Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

HTC Sensation XE

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008
Mi-a cazut ca o placinta pe bordura si acum arata ca o panza de paianjen. Touch-ul merge, nu vad defecte  pe LCD. Doar sticla pare afectata. Daca este cineva in Oradea care face service de acest fel, astept oferta. Daca nu, imi puteti recomanda un furnizor in Romania, sau sa incerc mai bine sa-l iau din afara?

Mersi

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Stai sa vedem. Daca display-ul afiseaza normal, trebuie schimbata sticla touch-ul. Pe afara se duce la 70 lei parca. O sa-ti ia ceva si la mana de lucru pentru ca se lucreaza cam urat la aceasta copmponenta. Daca iti intra praf sub ecran, zi-i sa-ti rezolve si problema aceea. Asa..ce ar mai fi de zis: mergi la un service bun cu el, sa lucreze curat.
Cu putina atentie si rabdare (operatia este meticuloasa, piesa poate intarzia sa ajunge), problema are rezolvare.

Daca  vrei sa cauti, iti trebuie Glass Digitizer pentru touch.

#3
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
@YOUR_GOD: vorbesti din amintiri. Problema HTC-urilor (si nu numai) este ca geamul, digitizerul si displayul sunt dintr-o bucata. Si asta te va duce pe undeva pe la ~ 50-60 euro.

Iti spun pentru ca in aceeasi situatie sunt cu un HTC Desire HD (printre altele).

#4
ovi_dany

ovi_dany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 22.11.2009
Daca vrei sa iti schimbi meseriaPosted Image :
-http://www.ebay.com/...s-/160797905786
-[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OdqZL0mC4UE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostRCG, on 01 septembrie 2012 - 23:57, said:

@YOUR_GOD: vorbesti din amintiri. Problema HTC-urilor (si nu numai) este ca geamul, digitizerul si displayul sunt dintr-o bucata. Si asta te va duce pe undeva pe la ~ 50-60 euro.

Iti spun pentru ca in aceeasi situatie sunt cu un HTC Desire HD (printre altele).
La modelul asta de telefon display-ul este separat de glass digitizer.

#5
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Baietas, daca faci aia iti trebesc scule si oo foarte mari. Daca dezlipesti cele 3 componente este foarte probabil sa fie jale dupa: praf intre display si sticla (ar trebui sa lucrezi intr-un mediu adecvat), digitizer pus alan-dala (s-ar putea sa te trezesti ca apesi pe 3 si sa ti se tasteze 6 - doar un exemplu) etc.

Tocmai d-aia nu se gasesc piesele pe bucati ci doar toate 3 impreuna.

PS: daca iti dau procesul de fabricatie al unui Vayron, imi faci si mie unul?

Edited by RCG, 02 September 2012 - 00:16.


#6
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008
Mersi de raspunsuri. Am gasit la noi atat sticla, vreo 100 lei, cat si ansamblul sticla plus lcd, vreo 300 lei, de ma miram de unde diferenta, caci figurau pe siteuri diferite cu acelasi nume. Tinand cont ca nu am vazut inca niciun service de mobile cu lucratori mici si galbeni am sa recurg, probabil, la varianta safe (nu sunt chiar antitalent la tehnica, dar filmuletul e chiar inspaimantator).  Oricum, am sa incerc un telefon luni la htc, de curiozitate sa vad daca si ce raspuns au la problema mea.

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
RCG, culmea este ca vorbesc exact din experienta si mai exact dintr-o experienta nefasta cu acelasi model de aparat si aceeasi problema.

Pentru initiatorul topicului: eu am descafacut un XE dupa ce a fost montat nasol de un baiat in service. Nasol in sensul ca intra praf intre componente. S-a rezolvat, dar am muncit mai mult decat cel care a realizat lucrarea propriu-zisa.

Eu as recomanda un service autorizat, dar din pacate, costul lucrarii este mare.

#8
andreida

andreida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 29.01.2012
Singurul service autorizat HTC este Cordon Group(fostul Cirma Electronics).

Problema e ca nu o sa accepte sa aduci tu componentele si intradevar sunt convins ca vei avea o surpriza neplacuta la primirea ofertei.

Totusi e cam singura varianta.

#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
In mod cert nu vor accepta componente aduse de client. Sincer, nici eu nu as face-o. Oricum, ii recomand si eu initiatorului, tot un service autorizat.

#10
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008
Ha, azi m-a sunat un tip de la HTC.  Vorbea engleza cu accent de pakistan. S-a interesat daca am rezolvat cu telefonul. Era sa pic de pe scaun.  Oricum, destul de frumos din partea lor.

#11
spanocle

spanocle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.02.2012
sal baieti ma poate ajuta cineva? vreau sa deblochez bootloaderul.am facut toti pasii si am ajuns ca mi au trimis codul.de aici nu mai stiu ce sa fac cu toate ca imi da mura in gura ...nu merge.

#12
Abelu

Abelu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.11.2014
Salut, dacă există deja un topic deschis,rog mutarea.

Am o mica problema,cum spune și titlul nu pot vizualiza clipurile de pe Facebook. Îmi apare un popup cum că ar fi o eroare necunoscută, am încercat să dau update sau să trec la versiunea de baza,nimic, le pot vizualiza doar încărcate automat prin WiFi pe pagină, dar in full screen se blochează după o secunda. Ma puteți ajuta cu sfaturi,ce-i pot face?

Edited by Abelu, 21 November 2014 - 07:34.


#13
badlink

badlink

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 24.02.2010
Ce simplu, de ce sa mai cautam topicul corect, hai sa deschidem toti topicuri noi si sa cerem moderatorilor sa le mute ca si asa sunt platiti degeaba, nu??

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate