Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Prelucrare zid caramida

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
dopoto

dopoto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 26.02.2004
Am cateva ziduri din caramida plina, ca cel de aici:

Poza zidul meu de caramida

As vrea sa le las descoperite, si sa le prelucrez doar pentru a le pune mai mult in valoare. Unul din ziduri va avea o fata spre living si cealalta spre baie, iar celalalt o fata spre bucatarie (in poza) si cealalta spre hol intrare.

In zonele respective o sa fie gresie/faianta 60x60, bej deschis mat. Mobila, corpurile de iluminat si accesoriile vor fi in genul industrial - finisaj metalic, aspect masiv. Aspectul general pe care vreau sa il obtin este de loft new-yorkez, ceva de genul asta:

http://onestepchange...osed-brick-wall

Am incercat cu vopsea alba (iese din discutie), si cu doua lacuri de piatra (in stanga si dreapta vopselei, in poza) - dar cred ca pana la urma ar iesi mai bine nelacuite.

Ce pasi ma sfatuiti sa urmez, initial pentru prelucrarea fizica a caramizii si a rosturilor si apoi pentru acoperirea ei cu un strat de protectie, daca e cazul? De exemplu, m-ar interesa cum sa fac pentru a "cobori" nivelul rosturilor la cativa mm in spatele caramizilor - de exemplu ca aici:

http://www.publicdom...-red-brick-wall

Edited by dopoto, 06 August 2012 - 20:33.


#2
stelica_33

stelica_33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 12.03.2011
In primul rind acel zid nu a fost zidit pt a fi lasat aparent,la zidurile aparente se lucreaza cu grja si costa mai mult
daca vrei ceva asemanator ar trebui tencuit si cind tencuiala e proaspata sa faci acele rosturi imitind caramida dar trebuie o mina dibace
acum tencuiala e intarita si e foarte greu si eu unul nu cred ca se merita
ai putea da jos un pic din tencuiala rostuiesti si refaci formele caramizilor , dai tot cu lavabil sa iasa la aceiasi culoare,apoi dai rosturile cu alb
daca le lasi nelacuite in timp vei avea o ''fabrica de praf''de mana intai
e tirziu sa le pui in valaore acum,mai ales ca vad si ceva tevi,cu alea ce faci?

#3
dopoto

dopoto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 26.02.2004
Nu ma intereseaza un aspect perfect, regulat, de tapet cu modele de caramida. Aspectul final ar trebui sa fie de zid de caramida bruta, neregulata, dar in care sa se pastreze toate nuantele diverselor caramizi folosite - in niciun caz zid vopsit cu lavabil si pe care se recreeaza aspectul de caramida.

As folosi un flex cu perie, dar matuieste suprafata.

Ma interesa mai mult ce tehnici specifice de prelucrare trebuie folosite pentru a ajunge la aspectul asta - ce scule, ce materiale abrazive etc. De exemplu, pentru inceput, cum se poate "scobi" in rosturi pentru a le face sa arate asa: http://img.ehowcdn.c...87489492_XS.jpg

#4
stelica_33

stelica_33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 12.03.2011
am inteles
iti trebuie un rotopercutor si o daltita,aceasta o poti face dintr-un burghiu SDS
spor

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate