Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

ajutooooorrrrrrr

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
sonyboy

sonyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 05.03.2005
gata??nu vva mai datinici unu cu parerea, o idee, ceva???

#56
m-marian

m-marian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 16.06.2005

View Postsonyboy, on Dec 9 2005, 02:45, said:

gata??nu vva mai datinici unu cu parerea, o idee, ceva???
1. Cam toate parerile de pana acum au fost "flituite" de tine;
2. Cam tot ce era de scris, s-a scris. (Cine are ochi pentru citit, sa citeasca!)
3. Daca nu sunt atemporal, astazi ar trebui sa fim in 9 decembrie, iar proiectul tau trebuia sa fie gata pe 22-24 noiembrie! Ma insel cumva?

#57
drackuss

drackuss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.12.2005
care ma poate ajuta cu o schema la Preamplificator βA 741 please am mare nevoie

#58
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
Poate ca trebuia sa-ti deschizi propriul topic... Si da mai multe detalii...
In primul rand βA 741=LM741=uA741... dar este un amplificator operational destul de vechi si nu se foloseste ca preamplificator, deoarece are zgomotul cam mare...
Se pot folosi si circuite βA 741 in orice schema cu amplificator operational  dar rezultatele nu sunt  la calitatea circuitelor originale.
Acum depinde si ce fel de preamplificator cauti. Uite si  scheme pe acest tema....
[ http://www.dibsplace.com/design/CIRCATS/opamp01.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.dibsplace.com/design/CIRCATS/opamp03.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.dibsplace.com/design/CIRCATS/opamp04.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.dibsplace.com/design/CIRCATS/opamp05.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.dibsplace.com/design/CIRCATS/opamp02.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#59
electronicholas

electronicholas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 23.06.2005
moaaa, o gramada de vorbe!!   Intreb, a facut careva vre-un pukinetz, ceva acolo, miscator, pana acuma??

#60
m-marian

m-marian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 16.06.2005

View Postelectronicholas, on Jan 22 2006, 22:36, said:

moaaa, o gramada de vorbe!!   Intreb, a facut careva vre-un pukinetz, ceva acolo, miscator, pana acuma??
Pentru cei carora le place sa se auda vorbind: studiourile radio-TV angajeaza reporteri de teren (in lipsa de posturi vacante, se pot face exercitii cu un reportofon si-i si chior la aspectele ortografice)!

#61
slack7219

slack7219

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 04.01.2006
Pentru ca este un topic interesant aduc si eu o contributie cu toate ca nu s-a mai prea postat.
Cel mai bine e cu fotorezistori si se impart in 3 postbilitati:
1:Asa cu vazutul ce rezistenta aprozimativa iti da la toate cele 3 culori pe care vrei sa le folosesti si si scrii un program in pic basic la de genu :
...[configuratie lcd]...
b1 var byte
pot porta.1,255,b1 ' la care iti este legat o fotorezistenta
lcdout "b1"

si pui in fata fotorezistentei ledul de culoare x si notezi ce apare pe lcd si tot asa pt toate culorile si faci asa cu vreo 2 fotorezistente si notezi la fiecare ce raspuns iti da pt fiecare culoare. sa zicem ca pentru galben iti iese o valoare intre 150 si 180 (exemplu) programul il faci de felu:
b1 var byte
pot porta.1,255,b1 ' la care iti este legata fotorezistenta
if  150<b1<180 then forward
etc. le faci o logica cum vrei pentru toate
2:faci cu filtre si lasi albul
3:folosesti o linie neagra trasata pe o hartie si robotu sa o urmareasca...
Daca nu te-a lasat entuziasmul pana acum iti sugerez sa fii mai flexibil cu designurile

#62
alex2007

alex2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.11.2006

View Postsonyboy, on Nov 7 2005, 16:12, said:

zilele trecute am auzit prin campus ca se organizeaza un concurs de electronica la mine la faculta, si m-am gandit de ce nu.nu detin totalul de informatii de care am nevoie+ca ma preseaza timpul...invata, si mai si lucreaza la proiect pana in 22-24 nov, ca atunci este evenimentul.deci...sunt cam presat.si vreau ca daca nu e gata de functionare pana atunci, robotul, sa am macar o prezentare power point cu ideea.stiicumva un program cu care as putea realiza geometric schita robotului??? ca aceasta sa fie una din slide-urile prezentarii.ms...si mai astept sfaturi.
O singura intrebare, as vrea si eu sa imi continui studiile la o facultate care se ocupa de robotica, ce fel de cunoastinte  mi-ar trebui?

#63
davidboy

davidboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 07.10.2006
Va provoc sa intrati pe http://forum.intelig...la.ro/index.php un forum despre robotica si inteligenta artificiala. Vad ca va pricepeti in domeniu.

#64
danip00

danip00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 23.05.2006
mai, eu as spune sa faci si tu un astabil cu leduri sau un generator morse. daca iti reuseste, incepe cu microcontrolerul. asta asa ca sa nu te bata mama ca tragi dungi colorate prin casa. nu-i rau sa ai imaginatie bogata, dar, experienta necesita multa munca. bafta!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate