Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Candidoza

- - - - -
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#1
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005
am auzit multe lucruri oribile despre aceasta boala - miros insuportabil, imposibilitatea de a scapa de ea, barbatii sunt doar purtatori, 40% din femei sufera de ea, e foarte contagioasa

as vrea sa stiu care sunt adevarate si care nu

poate o fata care sufera in tacere ne poate impartasi din experientele ei

si nu in ultimul rand - cum deosebim mirosul specific organului sexual feminin de mirosul unui posibil subiect infectat

#2
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
-------
si nu in ultimul rand - cum deosebim mirosul specific organului sexual feminin de mirosul unui posibil subiect infectat
--------
bagind nasul

#3
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005
di mai explicit - cat de multe lacrimi trebuie sa-ti dea ca sa-ti dai seama ca e Candida la mijloc

#4
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004

arun, on Mar 17 2005, 18:55, said:

di mai explicit - cat de multe lacrimi trebuie sa-ti dea ca sa-ti dai seama ca e Candida la mijloc

<{POST_SNAPBACK}>


daca pute ,clar ca are ceva ...

#5
Coana

Coana

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 23.06.2004
cred ca te referi la trichomonas....
"Trichomonas vaginalis este o adevarata minge de ping-pong care trece de la femeie la barbat si invers. Ea se poate dezvolta atât de abundent la femeie, încât produce niste secretii albe sau galbui care îi irita zona genitala si produc un miros specific de peste stricat. De aceea, când un baiat care excita pe partenera lui cu degetul, merita sa-l miroasa putin înainte de a trece la penetrare... Nu de alta, dar trichomoniaza este un frecvent motiv de cearta între parteneri pe teme de infidelitate, caci se transmite foarte usor, mai ales ca barbatul nu manifesta nici un semn de boala; el doar o transmite. Cu toate acestea, el trebuie sa se trateze cu Metronidazol ca si partenera lui, daca vor sa scape de trichomoniaza. Ar mai fi un detaliu: trichomonas se poate transmite si prin toalete, bai, lenjerii, nu doar prin contact sexual..."

candida:
"Cu toate ca poate aparea si fara legatura cu activitatea sexuala, aceasta infectie afecteaza sfera genitala si creaza numeroase neplaceri . Candidoza este o micoza, o afectiune ce apare din cauza unei ciuperci microscopice numita Candida Albicans. Micozele sunt, in general, cele mai frecvente infectii genitale la femei, la barbati fiind mai rare.

Exista o flora prezenta permanent in tubul digestiv, in vagin, pe piele, fara a cauza vreo problema. Aceasta flora este formata din microorganisme cu rol de protectie cat si din microorganisme potential patogene. Cele cu rol de protectie mentin o aciditate vaginala in asa fel incat bacteriile potential patogene sa nu se poata dezvolta. Daca organismul este sanatos, prezenta bacteriilor posibil patogene este tinuta sub control. In anumite conditii echilibrul din organism este rupt, ele multiplicandu-se excesiv si provocand infectii. De aceea trebuie facuta distictie intre prezenta Candidei care este normala si Candida in exces ceea ce inseamna stare patogena - Candidoza.

Transmitere
Pot fi mai multe cauze de rupere a echilibrului natural al florei vaginale:
• antibioticele - luate in tratamente de lunga durata, care pot duce la dezechilibrul florei intestinale
• transformari hormonale - datorate pilulelor contraceptive, menstruatiei sau sarcinii
• diabetul netratat
• o toaleta vaginala inadecvata - sapunuri dure, spalarea si stergerea zonei genitale din spate spre in fata ceea ce aduce o parte dintre microbii din zona anala in zona vaginala, dusuri intravaginale dese, folosirea deodorantelor in zona vulvara
• lenjerie intima din materiale sintetice, haine stramte
• folosirea detergentilor duri pentru spalarea sau inalbirea lenjeriei.

Cu toate ca aparitia infectiei nu este direct legata de actul sexual transmiterea se poate face si pe cale sexuala. Chiar si sperma ejaculata in vagin a fost pusa pe lista factorilor favorizanti - sperma poate influenta aciditatea naturala a vaginului si de aici aparitia dezechilibrului care duce la infectie. "

da si tu un sarci pe gugli

#6
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005
cred ca termenul "pute" e relativ

si una sanatoasa tun si proaspat spalata poate sa "puta"

#7
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
candidoza se refera strict la infectia cu  Candida albicans!Coana avea dreptate

Edited by IP-XENTRIC, 17 March 2005 - 12:03.


#8
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005

Coana, on Mar 17 2005, 13:59, said:

De aceea, când un baiat care excita pe partenera lui cu degetul, merita sa-l miroasa putin înainte de a trece la penetrare...

<{POST_SNAPBACK}>

:w00t:

ciudat e ca nu scrie nimic de Candida sa emane vreun miros neplacut deci e posibil sa fie Trichomonas de vina

#9
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
pai nu cred ca e vorba de nici un miros. am pus o poza, care s-a evaporat instantaneu

edit: o fi trecut dermatologul prin zona si l-a vindecat pe ala  :w00t:

Edited by Mosotti, 17 March 2005 - 12:05.


#10
Coana

Coana

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 23.06.2004
io cred ca e moderatorul de vina....

#11
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
cu tot respectul,o astfel de poza nu trebuia stearsa,ca sa vada si juniorii la ce riscuri sunt expusi....mai ales ca era un link de pe site oficial de sanatate publica.....ar fi trbuit sa ramana ca "luare-aminte"

later edit:VERY IMPORTANT:avem timp sa facem biza de orice,dar nu si de un pic de educatie sexuala......3/4 din cititori se rusineaza cand citesc un astfel de post si nici nu le vine sa creada......

Edited by IP-XENTRIC, 17 March 2005 - 12:15.


#12
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004

IP-XENTRIC, on Mar 17 2005, 19:09, said:

cu tot respectul,o astfel de poza nu trebuia stearsa,ca sa vada si juniorii la ce riscuri sunt expusi....mai ales ca era un un link de pe site oficial de sanatate publica.....ar fi trbuit sa ramana ca "luare-aminte"

<{POST_SNAPBACK}>


subscriu .

#13
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
sint de acord cu voi. repet

http://www.dspjbihor..... genitala.jpg

#14
Manowar

Manowar

    Iubitul mileniului.

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,869
  • Înscris: 24.11.2004

arun, on Mar 17 2005, 12:59, said:

cred ca termenul "pute" e relativ

si una sanatoasa tun si proaspat spalata poate sa "puta"

<{POST_SNAPBACK}>


eu n-am auzit de-asa ceva. si sanatoasa si spalata si sa si puta. da' in fine...poate traiesc eu pe alta lume...

Mosotti, on Mar 17 2005, 13:14, said:


weeeeeeeee, rofl, acolo nu mai e nevoie de miros, ci doar de ochi. in concluzie, sa facem propaganda. femei, apropiati-va ochii (si implicit, gura) de organul in cauza, ca va poate salva de la multe neplaceri! :D

#15
Coana

Coana

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 23.06.2004
repet si eu : candidoza nu se ia neaparat pe cale sexuala....iar ce e acolo cred ca e deja in ultimul stadiu....ma rog, nu-s doctor. Asa ca oricare de aici puteti avea asa ceva.In urma voturilor ma conformez...

#16
coje79

coje79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 22.02.2005

Mosotti, on Mar 17 2005, 13:14, said:



era sa zic vai de capu' meu, dar mai curand vai de capu' aluia!!! ca eu nu am nik. for the time being. sa ne fereasca D-zeu de asa ceva!

#17
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
:blink:  :bigeyed:  :cigar:  :eek:  :dribbledrool:

#18
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005

Manowar, on Mar 17 2005, 14:20, said:

eu n-am auzit de-asa ceva. si sanatoasa si spalata si sa si puta.

<{POST_SNAPBACK}>

pai nu trebuie sa auzi ci sa simti

deci candida nu e responsabila de odorurile incendiare?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate