Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Aeroport Madrid - Barajas Terminal 1 si Terminal 4

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
autonight

autonight

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 04.12.2007
Buna,

In august doresc sa merg in Lisabona si am ales sa plec cu WizzAir din Budapesta pana in Madrid si din Madrid am gasit zboruri cu Iberia pana in Lisabona. Problema mea este ca aterizez la Madrid, pe TERMINAL 1, la ora 20:10 si trebuie sa prind avionul spre Lisabona, cu Iberia, la ora 22.45, de pe TERMINAL 4.

Intrebarea mea este cat timp imi ia sa ajung de la un terminal la celalalt? Reusesc sa ma incadrez in cele 2ore35min? Imi fac check-in online dar o sa am si un bagaj de cala pe care trebuie sa-l depun!

Va rog frumos pe cei care stiu "mersul trenurilor" pe acolo, care ati fost sa ma ajutati!

Va multumesc anticipat tuturor!


Cu stima,

#2
Jidanu

Jidanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 08.02.2009

 autonight, on 8th June 2012, 12:23, said:

Buna,

In august doresc sa merg in Lisabona si am ales sa plec cu WizzAir din Budapesta pana in Madrid si din Madrid am gasit zboruri cu Iberia pana in Lisabona. Problema mea este ca aterizez la Madrid, pe TERMINAL 1, la ora 20:10 si trebuie sa prind avionul spre Lisabona, cu Iberia, la ora 22.45, de pe TERMINAL 4.

Intrebarea mea este cat timp imi ia sa ajung de la un terminal la celalalt? Reusesc sa ma incadrez in cele 2ore35min? Imi fac check-in online dar o sa am si un bagaj de cala pe care trebuie sa-l depun!

Va rog frumos pe cei care stiu "mersul trenurilor" pe acolo, care ati fost sa ma ajutati!

Va multumesc anticipat tuturor!


Cu stima,
Este metrou,asa ca,nu cred ca este vreo problema.

#3
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
E destul timp...chiar si 1 ora 30 ar fi fost de ajuns...

#4
dodo28

dodo28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.01.2009

 autonight, on 8th June 2012, 12:23, said:

Buna,

In august doresc sa merg in Lisabona si am ales sa plec cu WizzAir din Budapesta pana in Madrid si din Madrid am gasit zboruri cu Iberia pana in Lisabona. Problema mea este ca aterizez la Madrid, pe TERMINAL 1, la ora 20:10 si trebuie sa prind avionul spre Lisabona, cu Iberia, la ora 22.45, de pe TERMINAL 4.

Intrebarea mea este cat timp imi ia sa ajung de la un terminal la celalalt? Reusesc sa ma incadrez in cele 2ore35min? Imi fac check-in online dar o sa am si un bagaj de cala pe care trebuie sa-l depun!

Va rog frumos pe cei care stiu "mersul trenurilor" pe acolo, care ati fost sa ma ajutati!

Va multumesc anticipat tuturor!


Cu stima,
Sal ai timp suficient,poti sa mergi cu autobusul care face 10 minute si este gratis,sau cu taxiul care costa aprox 15-16 euro

#5
autonight

autonight

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 04.12.2007

 dodo28, on 11th June 2012, 01:32, said:

Sal ai timp suficient,poti sa mergi cu autobusul care face 10 minute si este gratis,sau cu taxiul care costa aprox 15-16 euro


M-ati linistit!  :peacefingers: ..mi-am "configurat" cu greu zborurile si asta imi era ultimul impediment.. dar merg pe mana voastra!

Va multumesc pentru pareri si sfaturi!

#6
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 06.03.2005

 autonight, on 11th June 2012, 15:15, said:

M-ati linistit!  :peacefingers: ..mi-am "configurat" cu greu zborurile si asta imi era ultimul impediment.. dar merg pe mana voastra!

Va multumesc pentru pareri si sfaturi!

Este autobuz (Mercedes Citaro - este de culoare verde si are insemne albastre pe el) care face legatura intre cele doua terminale. Frecventa este daca nu ma insel din 10 in 10min. NU are niciu rost sa iei metroul care costa. Calatoria este gratis si dureaza aprox. 10min.

Edited by fabian23, 15 July 2012 - 07:31.


#7
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,307
  • Înscris: 17.04.2006
Vezi ce am scris si aici. Oarecum similar. Daca nu intarzie Wizz-ul mult, ai timp...ai mare grija la acest transfer, intreaba soferul de la shuttle sa ajunga la T4 ( oricum scrie pe el ) si sa te misti rapid !

#8
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008
Sunt pe cale sa achizitionez bilete de avion Bucuresti - Tenerife cu escala la Madrid - Barajas.
Escala este cu schimbare de terminal, dar intre Terminalele 1 si 2, fara ridicare bagaje (check-in facut la primul segment si la dus si la intors).
Daca la dus escala este de 3h45', la intoarcere este de doar 1h25'.
Credeti ca ar fi vreo problema in a ma incadra in acest timp (1h25')?

Pe site-ul aeroportului scrie:
"For transit passengers who already have their boarding pass and baggage checked to destination, connections between terminals can be made as follows:
From terminal T1 to terminals T2 - T3 through a free bus service connecting baggage claim hall 1 to terminal T1 Hall 2 and terminal T2 Hall 6. This route can also be made on foot in an estimated time of 10 minutes."

Edited by judas, 24 November 2023 - 14:08.


#9
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Pai zice ca sunt 10 minute pe jos. T1-T2-T3 sunt toate legate intre ele, T4 doar e separat.

Acum depinde de voi daca vi se pare OK legatura de 1h 25, cum tolerati stresul de a fi posibil sa fie nevoie sa alergati prin aeroport sau de a pierde cursa si de a zbura cu alte legaturi sau poate a doua zi.
Daca sunt 1h25 e suficient timp, problema se pune doar daca intarzie primul zbor si al doilea nu :).


Noi am luat la intors zbor seara Tenerife-Madrid, dormim la hotel in Barajas (sunt o gramada de optiuni) si apoi a doua zi luam relaxat Taromul la 12. Asa nici nu ne trezim cu noaptea in cap la plecare. Atentie doar ca peste noapte nu iti tin bagajele, trebuie sa le iei si sa le drop off din nou dimineata.

Edited by mdt, 24 November 2023 - 14:44.


#10
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008
Se mai trece prin control documente?

Fiind bilet combinat, daca primul segment are intarziere, al doilea pleaca la timp si toti cei care au luat bilet nu ajung sa-l ia, presupun ca vinovata ar fi compania si va trebui sa se ocupe si sa suporte pagubele...
Mai putin nervii....

Edited by judas, 24 November 2023 - 15:04.


#11
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Intotdeauna cand intri in Schengen se trece prin control documente si de majoritatea datilor si cand iesi din Schengen. Daca nu ma insel terminalul T1 e non Schengen cu totul, deci ca sa accesezi zborurile spre Romania treci pe la Politia de frontiera. Zborul Madrid-Tenerife e zbor intern.

Daca ai luat biletul intreg, pe aceeasi rezervare, da. Si ei te ajuta cat pot sa prinzi zborul 2: au fost situatii in care au venit insotitorii de zbor pe zborul 1 la noi inainte de aterizare sa ne spuna poarta unde avem zborul 2, ni s-au dus bagajele de cala direct pe pista, fara sa mai treaca prin sistem, a venit o persoana si ne-a dus direct in zona de imbarcare a zborului 2. Asta cu diverse companii si in diverse aeroporturi. Dar exista si situatia in care intarzie bagajele sau nu prinzi zborul si atunci trebuie sa mergi la ghiseul companiei si te ajuta ei cu rerutarea.

Edited by mdt, 24 November 2023 - 15:11.


#12
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008
Fiind bilet intreg, presupun ca bagajele nu mai trebuiesc ridicate, ele merg automat de la un avion la celalalt.

Acum daca ei intarzie cu transferul bagajului de cala, ma lasa sa ma urc in avionul 2?

Edited by judas, 24 November 2023 - 15:20.


#13
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Daca nu stai peste noapte, merg ele singure.

#14
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008

View Postmdt, on 24 noiembrie 2023 - 15:18, said:

Daca nu stai peste noapte, merg ele singure.
Daca ei intarzie cu transferul bagajului de cala, ma lasa sa ma urc in avionul 2?

#15
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Da, pe tine te lasa categoric la zborul 2 si daca nu ajung bagajele iti vin peste 1-2-3 zile acasa (la sosire trebuie sa te duci la biroul de bagaje pierdute sa completezi ceva hartii, probabil cu adresa).

Doar invers e valabil: daca tu nu te prezinti la zborul 2 dar au apucat sa bage bagajul, il scot.

Edited by mdt, 24 November 2023 - 15:44.


#16
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008
O ultima intrebare:
Daca am bagaj de cabina + bagaj de mana ele vor trebui sa treaca prin vreun control in drumul de la control documente spre imbarcare avion 2?

Parca, in 2012, cand am venit tot din Tenerife, la Frankfurt am trecut prin control bagaje de mana / cabina. Dar nu sunt foarte sigur....

Edited by judas, 24 November 2023 - 16:12.


#17
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
In principiu teoretic nu ar trebui dar practic depinde de flow-ul prin care treci in aeroportul de tranzit. Inclusiv la Paris mi s-a intamplat o data sa trec, o data nu, in tranzituri similare. Nu imi amintesc exact situatia la Madrid din pacate.

#18
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008
Multumesc pentru info. Am trimis un mail catre aeroport, astept raspuns.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate