Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

salariu bona part-time

- - - - -
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#37
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Pai abia alaltaieri am descis topicul. :)
Astept prima criza ne nervi ( a ei) ca sa am o (noua) discutie serioasa cu ea, sper ca ultima. :)
Si de data asta o sa incerc sa fie totul mult mai clar.
Ce am schimbat totusi, este ca nu mai am tonul rugator cand ii spun sa faca de mancare pentru copil sau cand sta mai mult, am tonul mult mai ferm si ii spun: "azi pregatesti asta" sau "ieri ai stat 2 ore mai putin, azi stai o ora in plus".

Edited by Mirela2012, 07 June 2012 - 07:55.


#38
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,927
  • Înscris: 31.03.2003
Un profesor (nu debutant) vine cu 900 de lei acasa.
Lucreaza cu 20-30 de copii.

#39
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Tocmai, deci nu sunt eu un "capitalist feroce" care exploateaza oamenii fara mila.
Trecand peste faptul ca mai mult oricum nu i-as putea da.
Si ca fac eforturi mari sa o pot tine.

#40
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

View PostMirela2012, on 6th June 2012, 09:17, said:

Cu copilul, depinde de toane.
Daca e bine dispusa se poarta frumos...
Pai cum vine asta?
Copilul sa stea cu frica ca nu stie in ce dispozitie e bona in ziua respectiva?

#41
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
Nu ma pricep la bone, dar mi se pare curaj nebunesc sa te porti altfel decat foarte frumos cu ea. Dupa ce faci pe durul in fata ei, cum ai incredere sa lasi copilul singur cu ea? :habarnam: Probabil ca aveti camere video prin casa, ca altfel nu imi explic.

#42
ariadna_12

ariadna_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,737
  • Înscris: 07.05.2012
intre ferm si dur exista o diferenta, ca intre rugator si ferm.
cred ca pur si simplu unii oameni profita de bunul simt si o intind cit se poate.
de aia trebuie sa stii sa pui punct.

#43
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
Inteleg rostul fermitatii in anumite cazuri dar, cum ziceam, n-as putea sa plec linistita la serviciu dupa ce tocmai i-am aratat bonei care-i este locul si cine-i e stapanul.

#44
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Pai asta e problema... ca eu ma port foarte frumos...
Iar ea intinde coarda...

#45
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Desi atunci stateam in casa mamei mele, si deci as fi putut sa ne rugam de ea, plus ca ei i-ar fi facut placere + mama mea aa predat toata viata, deci stia sa se poarte, eu si sotia am dezbatut si am concluzionat ca nu e cazul.
Asa ca baietelul nostru de cuma a implinit 6 luni  a fost dus la o cresa de stat, unde cineva =EU il duceam dimineata inainte sa plec spre jobul meu si il luam seara, pe la 6..
Cand a facut 3 ani, l-am dat la o gradi, tot de stat, de care am fost super incantat(i), atata datorita personalului, cat si parintilor, care nu aveau prea multe fitze, ca sa zic asa ..
Dupa un an, ca un beneficiu, am putut alege sa il dam o gradi particulara. Care sincer, in afara ca aveau un milion de jucarii + ca mi-l luau si mi-l aducea acasa cu o masinuta,  nu mi s-a parut cu mult superioara..
Chiar, intial al nostru a suferit ca noi nu aveam masina, ca toti copii aveau parinti cu masini particulare.
Norocul nostru e ca depusesem avansul, incheiasem contractul si deci a fost o problema doar de timp pana sa ne fie livrata..
Da, stiu ca sunt rautati copilaresti, dar asta spune multe despre cum erau educati acasa plozii respectivi...
In concluzie. Sincer, nu pricep de ce trebuie bona. Lasa copilul sa fie intre cei de varsta lui, sa se imprietenesca, sa se ciondanesca, chiar si sa se caftesca..
Asa isi castiga singur locul intr-o ierarhie, sa domine daca se pricepei sau sa aiba prieteni cu care sa se ajute, daca e mai putin infipt, ca a zic asa.

Acuma salariul bonei nu mi se pare excesiv. Cate isi poate lua de banii astia?
Chestia cu gatitul..Cred ca s-a inteles ca sunt barbat. Dar numai cand imi aduc aminte ce viteza avea plodul meu, si cum tasnea brusc, mi se strepezesc dintii.
Sa stai la bucatarie pare simplu, dar daca bona e la aragaz, copilul trebuie sa ramana singur.
Poti sa faci chiar si un ceai, cu ochii pe Spedy gonzales, care odata tusti, si buf in cap, ...mai bine nu.

Altfel, citind postarile, m-a surprins repetitia " ii dau bani,TREBUIA sa fac si aia si aia" din care rezulta ideea clara ce dta o vezi cam pe un fel de sluga mea. Nu are voie sa aiba probleme, doar sa muncesca, puturoasa...
Auzi, ma plictiseste cand imi spune ce probleme are si ma fac confidenta ei, ca si cum eu nu le am pe ale mele...
Madam, dta chiar iti lasi absolut toate problemele acasa si la job nu te mai gandesti si la altceva? Doar strict la chestiunile de serviciu? Nu, niciodata o vorba extra profesionala, un comentariu despre colegi, colega, ce rochia are aia, cum arata in ea, aseara ma gaiti ceva, cata sare ai pus...
Am deja 48 de ani, asa ca ma cam indoiesc ca la job esti doar robot...Ce Dzeu, ca doar am avut multe colege si am auzit si eu din discutiile lor, ma rog, alea mai publice...

Altfel, ma gandeam ca poate femeia aia crede ca ii poti da un sfat util, desi e mai batrana decat dta. Cum e expresia, " tinerii vad altfel, si azi e altfel de cat era pe vremea mea, maica"...
Si de aia incearca o relatie mai umana, nu de la angajata, nicidecum sluga sau carpa de sters pantofii, la cineva cu minte mai multa si idei mai noi...

Ca sa nu ma acuzati ca vorbesc din copy paste..

Baietelul meu va implini in curand 15 ani. Spre sfarsitul clasei a a III-a cand ne-am mutat la casa noastra, i-am reexplicat cum sa traverseze cele 2 bulevarde din drumul lui spre scoala,  pe verde evident, si gata, de atunci s-a dus singur...
Cam de la 11 ani face Bucurestiul in 2 cu metroul, apoi cu tamvai/trolebuz/autobuz sau pe jos treaba lui, ajunge la scoala /locul unde face pregatirea sprtiva. E si viceampion la individual si vice /campion cu echipa...
Mi s-a zis ca asa face un misto,- stiu sigur de la cine a invatat- de cei care nu stiu sa se descurce si sunt adusi de mana, desi aia au peste 17 ani...
L-am trimis si sa imi cumpere diverse de prin multe colturi ale Bucurestiului. I-am aratat harta, l-am pus sa o studieze, si i-am zis, ajuns acolo, daca nu te descurci, intrebi un trecator, un politist, treaba ta. Dar daca te intorci cu treaba nerezolvata, pt ca nu ai gasit magazinul, va fi vai de tine si vei fi mistocarit la greu..
Pana acum s-a descurcat, chiar daca dupa ...mi-a zis ca s-a mai ratacit nitel. I-am zis-o verde in fata ca si eu am mai bajbait-o, pt ca nu stiam zona..
Oricum victoria conteaza, nu ca a/m pierdut 10 minute...
Chiar, cand ii va veni randul, ce fel prieten/a vrei sa aiba copilul dumitale? Un/o pampalau/oaica dus/a de mana, sau cineva care e obisnuit/a sa se descurce?

#46
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

View PostMirela2012, on 7th June 2012, 20:43, said:

Pai asta e problema... ca eu ma port foarte frumos...
Iar ea intinde coarda...


Intinde coarda fiindca-i obosita mereu? Poate chiar e. Ai avut de ales intre o baba si una tanara, iar alegerea ta a fost baba. Babele obosesc repede si au nervii prastie.

Singura chestie nasoala e ca se rasteste la copil. Asta nu ar trebui sa i-o permiti!!
Ca nu face piureuri si ca nu sare pana-n tavan de bucurie cand o anunti ca trebuie sa ramana peste program, eu zic ca e acceptabil.

Edited by Enigel, 08 June 2012 - 05:00.


#47
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Las-o acasa o luna. Zi-i ca vine o matusa pentru cateva saptamani sa aiba grija de copil.

O sa ameninte ca isi gaseste altceva, etc.

Tu zi-i sa te sune peste o luna daca nu-si gaseste.

Pariez ca te va suna. Pariez ca i se va schimba atitudinea.

#48
ariadna_12

ariadna_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,737
  • Înscris: 07.05.2012

View PostEnigel, on 7th June 2012, 15:02, said:

Inteleg rostul fermitatii in anumite cazuri dar, cum ziceam, n-as putea sa plec linistita la serviciu dupa ce tocmai i-am aratat bonei care-i este locul si cine-i e stapanul.

daca n-ai putea , ar ajunge aia sa profite de tine, asa cum se intimpla si in acest caz.
numa sa te vada speriata de bombe si profita.

@ acuma ce sa faca femeia Enigel?
copilul are 4 ani, ea are servici, probabil parintii nu sunt pe aproape.
nu mai mergi la job si manci cuie, ca sa stai cu copilul, sau cum ?

View PostPrien, on 8th June 2012, 00:35, said:

Asa ca baietelul nostru de cuma a implinit 6 luni  a fost dus la o cresa de stat,

acuma nu mai sunt crese,
copilul ti-l ia la gradi pe la 2 ani jumate, daca insisti si el se poate adapta.

View PostArkouda, on 8th June 2012, 07:25, said:

Las-o acasa o luna. Zi-i ca vine o matusa pentru cateva saptamani sa aiba grija de copil.

sau sa-si ia Mirela concediu macar 2 sapt, sa se odihneasca tipa.
evident sa-i dea si mai putini bani, sa vezi cum va deveni brusc interesata.

#49
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Nu are cum sa isi gaseasca altceva mai bun... Pentru ca isi cauta un part-time... iar part-time-uri se gasesc greu, si sunt prost platite.
Nu am pretentia sa sara in sus de bucurie cand sta peste program... Dar, cand luni si marti sta 4 ore in loc de 6, mi s-ar parea de bun simt sa nu puna bot daca miercuri sta 7 ore in loc de 6...
Mi s-ar parea de bun simt sa nu imi bata apropouri ca "alte bone au liber vinerea mare", cand ea stia foare bine ca eu am chemat-o in vinerea mare pentru ca m-au chemat si pe mine la servici, si ca altiminteri i-am dat liber toate sarbatorile. Si de asemenea, stie foarte bine de la alte bone din parc ce viata chinuita au (ca mi-a povestit chiar ea).
Si tot ea imi spunea, cu gura ei, ca alte bone o invidiaza ca lucreaza la o familie care se poarta frumos cu ea, o lasa sa se odihneasca, o intelege si nu o trateaza ca pe o sluga.
Am avut motive intemeiate sa nu o pot da la gradinita pana acum, nu vreau sa intru in detalii, ideea e ca acum am inscris-o, incepe in septembrie, si atunci o sa vad si ce fac cu bona.

Edited by Mirela2012, 08 June 2012 - 08:23.


#50
ariadna_12

ariadna_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,737
  • Înscris: 07.05.2012
pai pina in septembrie n-are rost sa o schimbi pt copil, ca s-a obisnuit cu ea.
in schimb poti sa-i mai dai liber tendentios si sa-i scazi din salariu, ca sa capteze clar mesajul.

#51
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,174
  • Înscris: 28.06.2005

View PostMirela2012, on 7th June 2012, 07:53, said:

Pai abia alaltaieri am descis topicul. :)

Ce am schimbat totusi, este ca nu mai am tonul rugator cand ii spun sa faca de mancare pentru copil sau cand sta mai mult, am tonul mult mai ferm si ii spun: "azi pregatesti asta" sau "ieri ai stat 2 ore mai putin, azi stai o ora in plus".
Nu contează când l-ai deschis.
E un bun început.

View Postariadna_12, on 8th June 2012, 07:21, said:

acuma nu mai sunt crese,
copilul ti-l ia la gradi pe la 2 ani jumate, daca insisti si el se poate adapta.


Ba sunt.
Și se mai deschid. Vorbesc de cele de stat.
Chiar și unele instituții particulare primesc copii de câteva luni.
Iar costul poate fi echivalent cu cât plătește Mirela.

Înainte de a-l muta pe pici la o creșă de stat l-am avut la una particulară. 830 de lei/lună.

#52
ariadna_12

ariadna_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,737
  • Înscris: 07.05.2012

View Postsfantu.dracu, on 8th June 2012, 11:20, said:

Ba sunt.
Și se mai deschid. Vorbesc de cele de stat.

posibil.
in Arad nu stiu sa fie.

#53
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

View PostMirela2012, on 8th June 2012, 09:20, said:

incepe in septembrie, si atunci o sa vad si ce fac cu bona.
Poti sa incepi cu niste toane! :D

#54
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 19.06.2006
Mirela, nu-i mai zice part time ca-mi scade glicemia. :lol: In cealalta presupusa "parte de time" ce-ar mai putea sa faca, videochat? Ca i-ai ocupat toata ziua-lumina si zici ca nici programul nu-i chiar fix.
N-am copii dar jur ca nu mi se pare putin lucru sa stai dupa o sfarleaza de cativa anisori, drept care nu prea pricep partea cu "nu se speteste". In plus, ai angajat-o ca bona, de ce sa stearga praful daca nu e menajera? Ah, sa nu se plictiseasca si sa faca exercitii impotriva artrozei.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate