Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

salariu bona part-time

- - - - -
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#73
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,328
  • Înscris: 05.06.2002
si daca constati ca in aceasta relatie de "prietenie" ea incepe sa ti se urce in cap?

#74
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Enigel, eu am spus povestea cat am putut de clar. Cine intelege si ce intelege, asta deja nu mai tine de mine. :)
Este imposibil ca o bona sa iti "umileasca" si sa iti "traumatizeze" copilul si tu sa nu iti dai seama, din reactia copilului atunci cand o vede.

#75
ariadna_12

ariadna_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,737
  • Înscris: 07.05.2012

 Enigel, on 13th June 2012, 06:45, said:

Nicidecum.
Sunt doar de parere ca trebuie sa respecti si sa arati prietenie persoanei in grija careia iti lasi copilul.
Asta, daca esti multumit de ea, fireste.
Daca nu, afara.

tu n-ai impresia ca exagerezi ?
cred ca Mirela a fost destul de prietenoasa si amabila.
ca multe alte femei fac fitze si se poarta urit, asta nu inseamna ca si Mirela.

io cred ca tu n-ai avut ocazia sa lucrezi prea mult cu oamenii, altfel ai stii cam cit profita unii daca ai bun simt.

 Fane, on 13th June 2012, 06:51, said:

si daca constati ca in aceasta relatie de "prietenie" ea incepe sa ti se urce in cap?

sunteti culmea, fiecare vine si citeste ultima postare.
unii o acuza de sclavagism, altii de credulitate si tot asa...

#76
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,328
  • Înscris: 05.06.2002
in postarea aia nu ma adresam lui Mirela ci faceam conversatie cu Enigel. uita-te si de unde a inceput.

#77
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

 ariadna_12, on 13th June 2012, 08:54, said:

io cred ca tu n-ai avut ocazia sa lucrezi prea mult cu oamenii

:rolleyes: Ba tocmai ca asta fac.


Mirela, in afara de Ariadna care a inteles foarte bine ce ai spus, eu una sunt in continuare in ceata.
Ai deschis un subiect in care intrebi cat sa platesti bona care iti arata mai mereu ca e nemultumita, pentru ca, pe la final, sa spui ca de fapt zice cat e de multumita + ca ar lucra pentru tine si pentru o suma mai mica :habarnam:.

Eu cred ca problema e la tine, in sensul ca nu te simti confortabil decat atunci cand oamenii se poarta foarte atent cu tine.
Ei bine, ai asteptari prea mari de la oameni, fii multumita ca-si face treaba bine si las-o sa fie atat de imbufnata cat pofteste si are dispozitie. Imbufnarea ei o priveste doar pe ea, nu pe tine.


Quote

si daca constati ca in aceasta relatie de "prietenie" ea incepe sa ti se urce in cap?


Ti se urca in cap doar cei pe care ii consideri a fi mai jos decat tine. Nelamuriri? :D





 Mirela2012, on 13th June 2012, 08:43, said:

Este imposibil ca o bona sa iti "umileasca" si sa iti "traumatizeze" copilul si tu sa nu iti dai seama, din reactia copilului atunci cand o vede.


Nu vorbeam nici despre bona ta, nici despre copilul tau.
Vorbeam despre bonele care se poarta urat cu copiii si despre copiii care sunt afectati de asta. Sunt o multime.

#78
ariadna_12

ariadna_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,737
  • Înscris: 07.05.2012

 Enigel, on 13th June 2012, 13:09, said:

Mirela, in afara de Ariadna care a inteles foarte bine ce ai spus, eu una sunt in continuare in ceata.
Ai deschis un subiect in care intrebi cat sa platesti bona care iti arata mai mereu ca e nemultumita,

La inceput nici eu n-am inteles, ba chiar credeam ca e prea pretentioasa, dar a dat destule detalii intre timp.
Iar in privinta celor care ti se urca in cap, nu trebuie sa fie mai jos, doar nesimtiti.
Ii tratezi de la egal la egal si apoi se vad deasupra ta.

Doamna asta nu o respecta ca si parinte, nici ca si angajator ci o vede ca si pe fata ei, adica isi permite sa refuleze ca acasa.
Pe fata ei o vede mai jos, deci si pe Mirela la fel, doar ea e aia mai in virsta care trebuie respectata si defel contrazisa....

 Enigel, on 13th June 2012, 13:09, said:

:rolleyes: Ba tocmai ca asta fac.

atunci e defect profesional, esti prea indulgenta.  :P

Edited by ariadna_12, 13 June 2012 - 12:20.


#79
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

 ariadna_12, on 13th June 2012, 13:22, said:

Ii tratezi de la egal la egal si apoi se vad deasupra ta.


N-am nicio problema cu cei care se vad deasupra mea. Daca pot sa si ramana acolo :D, inseamna ca ei chiar sunt mai tari decat mine, chestie care iarasi nu ma deranjeaza :P.


Quote

Doamna asta nu o respecta ca si parinte, nici ca si angajator ci o vede ca si pe fata ei, adica isi permite sa refuleze ca acasa.
Pe fata ei o vede mai jos, deci si pe Mirela la fel, doar ea e aia mai in virsta care trebuie respectata si defel contrazisa....

Doamna bona nu e platita ca sa-si depuna omagiile la picioarele Mirelei, ci ca sa aiba grija de copil.
Atata timp cat are grija de copil, eu ii dau voie sa o vada pe Mirela ca pe o fiica :-)).


Atat tu cat si Mirela nu vreti sa luati in considerare faptul ca bona traieste SI afara familiei in care e angajata.
Femeia a zis clar: sunt multumita + alte bone o duc rau + as lucra pe si mai putini bani.
Dar Mirelei nu ii e de ajuns, ea ar vrea ca bona sa faca frumos tot timpul.
Ei uite ca bona nu poate face frumos tot timpul, probabil ca are si ea problemele ei si nu are chef sa intretina starea zen a angajatorului ei :).
Daca nu da raportul Mirelei, nu inseamna ca o duce pe roze in viata ei privata.
Pretentioase mai sunteti  :closedeyes: .

Edited by Enigel, 13 June 2012 - 12:35.


#80
ariadna_12

ariadna_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,737
  • Înscris: 07.05.2012

 Enigel, on 13th June 2012, 13:33, said:

N-am nicio problema cu cei care se vad deasupra mea. Daca pot sa si ramana acolo :D, inseamna ca ei chiar sunt mai tari decat mine, chestie care iarasi nu ma deranjeaza :P.

hai lasa, e angajatul tau , nu e seful tau.



 Enigel, on 13th June 2012, 13:33, said:

Doamna bona nu e platita ca sa-si depuna omagiile la picioarele Mirelei, ci ca sa aiba grija de copil.

tocmai, exact aia sa faca.
Mirela nu e fata ei si nu e psihologul ei.

Banuiesc ca nici Mirela nu pretinde intelegere de la ea cind e la PMS, cind nu-i merge bine la servici, cind are si ea problemele ei personale.
Relatia este amicala si profesionala.
Ca uneori fiecare mai avem o zi proasta e una, doamna s-a invatat cautata in cornitze.

Edited by ariadna_12, 13 June 2012 - 13:01.


#81
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Sunt total de acord cu Ariadna ca ti se urca in cap oamenii cu care te porti foarte frumos si care nu apreciaza asta. :)
Nu vreau sa isi depuna omagiile la picioarele mele, Doamne fereste, as prefera sa aiba un comportament frumos in mod constant.
Acum probabil oi fi eu prea pretentioasa... nici unul dintre noi nu e perfect. Si cum spuneam, cata vreme problemele sunt tolerabile, o sa fac tot posibilul sa raman cu ea. :)

Edited by Mirela2012, 13 June 2012 - 13:07.


#82
ariadna_12

ariadna_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,737
  • Înscris: 07.05.2012
pt copil e mai bine daca nu o mai schimbi pin la toamna.
poate de aia e si prost dispusa tipa, se gindeste ca te vei debarasa de ea cind merge la gradi copilul.

#83
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

 Mirela2012, on 13th June 2012, 14:06, said:

Nu vreau sa isi depuna omagiile la picioarele mele, Doamne fereste, as prefera sa aiba un comportament frumos in mod constant.


Ceri foarte mult pentru banii pe care ii oferi :).
La suma aia ridicola, ar trebui sa fii mai mult decat multumita ca ai o femeie cu care iti poti lasa copilul in siguranta (chiar tu ai zis ca ai probat mai multe bone).
NU conteaza cat esti tu platita, conteaza ca ceea ce face ea este mult, mult subdimensionat si foarte prost platit.
Va tot faceti ca nu intelegeti ca nu e tocmai usor de gasit o persoana de incredere pentru copilul vostru...




Quote

hai lasa, e angajatul tau , nu e seful tau.


Angajatul meu poate sa fie mai bun decat mine.
La fel cum si seful meu poate sa fie mai slab decat mine.



 ariadna_12, on 13th June 2012, 14:08, said:

pt copil e mai bine daca nu o mai schimbi pin la toamna.


Cu cine sa o schimbe? Cu una care spune bancuri cand intra pe usa? :D (scuze, nu m-am putut abtine  :worthy: )

#84
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,200
  • Înscris: 28.06.2005
Băi, terminați cu căcaturile.

Cum dracu' s-o vadă bona pe Mirela ca pe-o fiică?
Nu bre, Mirela e angajator, iar dacă angajatorul te păsuiește o dată, de două ori că ai probleme acasă și din cauza asta tu-ți faci treaba cu randament scăzut, a treia oară te trimite-n vulva mă-tii.
Nu apari la muncă să te smiorcăiești că o duci greu acasă. Și anagajatorului îi e greu să țină un asemenea om. Mai bine lipsă.
Angajatorul nu face binefaceri.

Așa că, repet: Mirela, fără prea multe povești.
Îi dai sarcini și urmărești îndeplinirea lor.
Ok, v-ați înțeles la un anumit salariu/program.
Dacă dorești/dorește să facă mai mult și o poate face pe acceași bani, ok. Dar nici tu să nu sari calul cu noile pretenții.
Dacă nu, și îți poți permite să-i mai dai 100 de lei în plus sau măcar ceva bonificații la câte două-trei luni, iar e ok.
Bineînțeles, asta numai după o discuție clară cu doamna, în care să-i spui foarte ferm că nu accepți să mai ridice tonul vreodată la copil.

Și nu uita de sarcini trasate calm dar ferm.

Puteți sta la o poveste la cafea dup ce te întorci de la muncă, cât timp îți dă raportul despre activitatea copilului din acea zi.

#85
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
Doar dracu are voie sa bage cate-o stramba bonei, "because he knows that his time is short" :cadelnita: :D.

Serios acum, spuneti-mi unde gresesc atunci cand spun ca bona nu e un angajat ca oricare altul! :)

(stiu ca este extrem de recomandabil pentru linistea voastra sa o vedeti drept un angajat ca oricare altul, dar zau ca nu e asa).


P.S. Unde scrie ca bona nu se achita de sarcini?
Am retinut doar ca stramba din nas atunci cand trebuie sa gateasca ceva simplu. Mi se pare normal sa strambe din nas, daca a gati ceva simplu nu a intrat in sarcinile care i s-au pus pe lista la angajare.
Ca sa judec in termenii impusi de voi, poate ca ea crede ca angajatorul  -_-  vrea sa i se urce in cap: azi piure de cartofi, maine tort de bezea si lustruit bateriile de la chiuvete.

#86
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
In niciun caz nu o schimb pana la toamna.
Singura mea dilema era daca sa fac un efort sa o tin si dupa ce incepe copilul gradinita, sau daca renunt cu totul la serviciile ei.
Ea stie foarte clar ca fac eforturi sa ma straduiesc sa o pastrez, deci nu de asta face figuri.
Nu ii pot da bani mai multi, dar dupa ce incepe copilul gradinita ii pot reduce numarul de ore.
I-am mai dat si diverse atentii (cadou de ziua ei, de Craciun, de Pasti, de 8 martie etc), dar nu le-am pus la socoteala.
In niciun caz nu cred ca 900 roni e putin pentru un program lejer de 5-6 ore pe zi la 2 pasi de casa, la cum arata piata muncii in Romania la ora actuala. Stiu o familie de romani din Germania care si-au adus bona interna din Romania si o platesc cu 300 euro plus mancarea (atentie: bona interna! deci sta non-stop acolo), la veniturile pe care le au ca angajati in Germania.
Nu am schimbat "mai multe bone", e a doua.
Iar gatitul pentru copil a fost de la inceput pe lista de sarcini.

Edited by Mirela2012, 13 June 2012 - 13:54.


#87
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

 Mirela2012, on 13th June 2012, 14:51, said:

In niciun caz nu cred ca 900 roni e putin pentru un program lejer de 5-6 ore pe zi la 2 pasi de casa, la cum arata piata muncii in Romania la ora actuala. Stiu o familie de romani din Germania care si-au adus bona interna din Romania si o platesc cu 300 euro plus mancarea (atentie: bona interna! deci sta non-stop acolo), la veniturile pe care le au ca angajati in Germania.


Ti-ai gasit cu cine sa te compari  :confuzzled:

Da, esti un angajator foarte bun, ai toata aprecierea noastra, numai lasa bona aia sa se planga ca-i obosita si ca nu mai poate, a inceput sa-mi fie mila de ea, serios.

#88
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,200
  • Înscris: 28.06.2005

 Enigel, on 13th June 2012, 13:49, said:

Serios acum, spuneti-mi unde gresesc atunci cand spun ca bona nu e un angajat ca oricare altul! :)
Ba exact un angajat ca oricare altul este.
Așa cum contabilul (de exemplu) are grijă de banii tăi și-i rupi capul dacă pierde ceva, așa și bona.

Auzi la ea (bona) "lumea are liber în vinerea mare". Nu n-are. E zi de lucru. Vrei liber, ceri concediu. Fericire dacă ți se aprobă.

#89
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

 sfantu.dracu, on 13th June 2012, 15:18, said:

Ba exact un angajat ca oricare altul este.
Așa cum contabilul (de exemplu) are grijă de banii tăi și-i rupi capul dacă pierde ceva, așa și bona.


Stii ca nu ai ales un exemplu bun, nu? :D


 sfantu.dracu, on 13th June 2012, 15:18, said:

Auzi la ea (bona) "lumea are liber în vinerea mare". Nu n-are. E zi de lucru. Vrei liber, ceri concediu. Fericire dacă ți se aprobă.


Hai, lasa. Aia prost platiti (doamnele mai ales) au liber.

#90
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,200
  • Înscris: 28.06.2005

 Enigel, on 13th June 2012, 14:24, said:

Stii ca nu ai ales un exemplu bun, nu? :D
Ai argumente?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate