Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Simbio DVD-DivX Player

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#55
tcostica

tcostica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.01.2004

View Postmacovescu, on Jun 7 2006, 23:14, said:

In asteptare pentru un nou firmware :inlove:

Cred ca vei astepta mult si bine...
O rezolvare (barbara) gasesti la http://forum.softped...howtopic=135471

#56
sabian

sabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 06.07.2003

View PostGebinar, on Nov 30 2005, 20:25, said:

(ma rog, in afara de subtitrarea aia nenorocita, care e foarte mica - si galbena).
Pentru subtitrarea aia mica ai rezolvarea aici:
http://forum.softped...pic=135471&st=0

Bafta.

#57
silviu1g

silviu1g

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.12.2005
Mi-am cumparat un Simbio DVD-8215. DVD-urile le citeste perfect, la fel si CD-urile cu mp3. In cazul CD-urilor DivX se intampla ca imaginea si sonorul sa se intrerupa atunci cand imaginile si sunetele se succed foarte rapid (de parca ar avea un buffer care se umple destul de rapid).
Daca apas tasta Pause si astept cateva secunde si ulterior apas Play, merge corect cateva secunde dupa care iar intreruperi...
Mi s-a intamplat cu un DivX sa dau derulare si nu am mai putut opri derularea. Pur si simplu nu mai raspundea la nici o comanda...
In cazul Xvid - am ghinion: am imagine, dar nu am sunet.
Mai mult, in cazul unor mpeg-uri (mpeg2) imaginea "se misca" mai greu decat sunetul:  se vede ca in "reluare".
Subscriu la subtitrare care este mica.
Nu am reusit sa intru in meniul secret cu 9735.
Meniul de navigare este pur si simplu enervant: daca intr-un director am mai multe fisiere de tipuri diferite, nu le pot vedea pe toate la un moment dat - trebuie sa aleg intre video, audio sau poze. Total inutil !!!
Concluzia mea: nu va luati Simbio DVD-8215 ! Este un esec. (Fac comparatie cu un DVD care citeste DivX, XviD si in plus citeste toate felurile de subtitrari: sub, txt, srt, fara sa ii fi facut update de firmware. Precizez ca are chip MediaTek. A fost cumparat acum 2 ani, insa nu din Romania).
Sunplus sucks !!!

#58
mosliviu

mosliviu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.08.2006
Salutare. Am facut prostia si mi-am luat un dvd Simbio 8215. Toate merg f. bine insa cand m-am hotarat sa-mi iau un sistem 5.1  eboda r20 nu am putut sa-l fac sa mearga cu mai mult de 2 difuzoare. Am setat downmix pe off ca la carte si boxele pe small.degeaba.se aud doar doua difuzoare si subwooferul.ce sa fac? sa fie oare teapa faptul ca scrie iesire pe 5.1?

#59
o_mores

o_mores

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 16.04.2005
Simbio 8215 - functioneaza perfect cu titralile incluse in film. Se vad mari si frumoase.... Tot ce trebuie facut e sa folositi softuletzu de mai sus... :worthy:

#60
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
@mosliviu
Ai bagat un dvd cu coloana sonora AC3?

#61
andreicojocar

andreicojocar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 11.04.2005
Hai salut!

M-am trezit in casa cu un DVD Player Simbio DVD-8215 cadorisit. super fain. Problema e ca in afara de subtitrarea este foarte mica nu ma am avut probleme. INCA.

Ce ma supara pe mine e ca nu citeste anumite DVD am incerca pana acum 4 tipuri de DVD Din care doar unul singur mi-a mers fara probleme PLATINIUM PLUS asta mi-a mers fara nici o problema. cand am bagat un VERBATIM imi da EROARE CD si nu vrea sa mearga de nici o culoare(dupa ce sta mult si citeste dvd).


E vre-o diferenta intre DVD-uri; Simbio asta citeste numai anumite DVD.
Care e faza ca nu o inteleg?

#62
gabriels1

gabriels1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 22.02.2006
Cred ca problema nu este de la suport, ci de la ce și cum e scris pe el. Din păcate subtitrarea așa îți va rămâne. Mică! Și galbenă!

#63
mariussp

mariussp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 31.12.2005
Ai grija ca dvd-urile sa aiba sesiunea inchisa dar si viteza de scriere sa fie una cat mai mica. Vezi ca despre simbio s-a mai scris. vezi topicul respectiv: http://forum.softped...t...86701&st=30

#64
gabriels1

gabriels1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 22.02.2006
cred ca SUNPLUS stie multisession, iar ca viteza de scriere... inca nu m-am confruntat cu asa ceva indiferent cat de x a fost.  asa ca nu e nevoie sa inchizi sesiunea, mai poti revenii sa adaugi o subtitrare ceva...

#65
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 24.08.2006

View Postmarius_toncea, on Nov 18 2005, 09:28, said:

va multumesc baieti! Am aflat si eu intre timp ca nu a aparut inca un firmware pentru acest cipset din cauza faptului ca este prea nou. sa speram ca in curand o sa avem un firmware si pentru cipsetul asta.

salutari!


Azi, 14 martie 2006 am luat de la Real un simbio 8215, a mers perfect vreo 3 ore, am reusit sa fac sa mareasca fontul la titrare si cuoalrea in negru, dar zbac, am uitat tv-out-ul de la comp pe tv si dvd-playerul tot pe tv prin rca si a crapat dvd-playerul (e mort), ceva interferenta. Maine ma duc sa-mi dea altul.
Mai am unu dvdv player cu divx am dat pe el 4,65 mil acu 2 ani (Red Star 421), merge perfect dar habar nu are de titrari la divx, firmware, etc. si e mult mai rezistent, a fost de multe ori cuplat in paralalel cu compul la tv, dar acum la jucarii d-astea de 1,2 mil tre sa fi atent ce legi la el ca crapa pe loc.
Simbio are sunet bun mai bun ca red star, citeste fara probleme dvd+rw, subtitrarea puricoasa am rezolavt-o cu programul asta SRT2bmp.exe (iti ia 2-3 min pe cd)
Va dau si voua programul in cazul ca playerul vostru citeste formate film.divx

Attached Files


Edited by orlovisk, 14 September 2006 - 23:24.


#66
mario6bross

mario6bross

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.09.2006
8215 si 5305 sunt acelasi player?

#67
Livik

Livik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 21.08.2006

View Postorlovisk, on Sep 15 2006, 00:21, said:

Azi, 14 martie 2006 am luat de la Real un simbio 8215, a mers perfect vreo 3 ore, am reusit sa fac sa mareasca fontul la titrare si cuoalrea in negru, dar zbac, am uitat tv-out-ul de la comp pe tv si dvd-playerul tot pe tv prin rca si a crapat dvd-playerul (e mort), ceva interferenta. Maine ma duc sa-mi dea altul.
Mai am unu dvdv player cu divx am dat pe el 4,65 mil acu 2 ani (Red Star 421), merge perfect dar habar nu are de titrari la divx, firmware, etc. si e mult mai rezistent, a fost de multe ori cuplat in paralalel cu compul la tv, dar acum la jucarii d-astea de 1,2 mil tre sa fi atent ce legi la el ca crapa pe loc.
Simbio are sunet bun mai bun ca red star, citeste fara probleme dvd+rw, subtitrarea puricoasa am rezolavt-o cu programul asta SRT2bmp.exe (iti ia 2-3 min pe cd)
Va dau si voua programul in cazul ca playerul vostru citeste formate film.divx

Mersi de program . Am si eu tot un simbio 8215 si sunt foarte multumit de el, ce as fi vrut sa aiba in plus era sa citeasca si prin usb dar asta intra in alta categorie de pret :). As vrea sa intreb daca stie cineva firmware pentru si unde gasesc. Eu mai caut cu google si daca gasesc postez linkul aici.

#68
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 24.08.2006
8215 si 5305 sunt modele diferite

8215 are buton de power off pe telecomanda.
Azi am primit altul, tot simbio 8215, sper sa nu mai fac prostii cu asta ca merge mai bine ca alalalt. Problema cu transformat subtitrarea in bmp-uri sincrone cu cadrele de film nu e tocmai ideala. Iata de ce: nu intotdeauna cand ai o titrare sub si o transformi in srt cu Subtitle Workshop ti se pastreaza sincronizarea, cand devin asincrone (filmul si srt-ul) atunci nu se  mai poate incarca titrarea srt in programul ala (SRT2bmp.exe), trebuie sincronizata cu Time Adjuster (sau alt program), pe scurt eu ma las pagubas daca nu am o titrare srt sau daca o transform in srt apare desincronizare. Prefer sa stau mai aproape de tv.

Deasemenea am mai intalnit un caz de film, Truman Show (ala de 678 MB) care ruleaza in reluare (e prost comprimat) si Fortareata 2 (Fortress 2) unde nu se aude sunetul (xvid mai vechi am vazut ca citeste), deasemenea la filmele noi n-am depistat probleme. Pe scurt e o scula buna (foarte buna) pentru 1,2 mil lei.

Cand puneti un film pe cd/dvd sa-l vedeti, fiti atent daca subtitrarea e srt, sa nu puneti extensia .sub sau invers, nu le mai citeste. Daca e srt, atunci puneti extentsia .srt.
Daca nu va aparea firmware in 6-12 luni, singura solutie e sa va recomprimati filmul (1-2 ore) la un divx inferior (fara arderea titrarii in .avi ca apar desincronizari, la transformarea titrarii in format .ssa etc). Doar recomprimati la un divx mai vechi si puneti o titrare langa el si gata, sau va cumparati alta scula, poate ajung sa coste 15 dolari. La banii astia nu merita sa te preocupi daca peste 12 luni vei avea sau nu firmware.

ATENTIE MARE:
nu bagati update de firmware de la alte dvd-playere cu chipset sunplus (cum e Allview care are si site www.allview.ro), deocamdata nu exista firmware pt simbio 8215, orice incercare de updatare cu un firmware la intamplare duce la MOARTEA playerului. Asta stiu de la tehnicianul de la service-uri dvd playere. Valabil pentru orice PCBA (placa de baza de la comp, placa video, etc). Daca fabricantul nu a scos un firmware special pentru un produs puteti sa va luati adio de la acel produs daca incercati un firmware pentru un produs inrudit. Mai mult, pierdeti si garantia.

Edited by orlovisk, 16 September 2006 - 01:26.


#69
taranu

taranu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 31.01.2006
Se desincronizeaza subtitrarea pentru ca programul iti pune automat FPS 25 la subtitrare.Deschide prima data filmul,pune subtitrarea si pe urma faci conversia.Asa subtitrarea va fi sincronizata cu filmul.

#70
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 24.08.2006

View Posttaranu, on Sep 17 2006, 10:36, said:

Se desincronizeaza subtitrarea pentru ca programul iti pune automat FPS 25 la subtitrare.Deschide prima data filmul,pune subtitrarea si pe urma faci conversia.Asa subtitrarea va fi sincronizata cu filmul.

La subtitle workshop te referi ca imi defazeaza subtitrarea? Posibil, n-am verificat inainte la ce fps era. Dar sunt filme la care pur si simplu desi am din start titrare srt nu imi face xsub la ea, la pasul asta nu face nimic, nu se blocheaza dar...nimic. La alte filme totul merge ață. Si ma uit de fiecare data sa vad daca intr-adevar e srt sau nu.

#71
taranu

taranu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 31.01.2006
Da la Subtitleworkshop.Chiar daca ai subtitrare srt e bine sa o mai treci odata prin subtitleworkshop.Am patit si eu ca la unele nu-mi facea subtitrarea dar nu am mai pierdut vremea sa verific avi si subtitrarea amanuntit.La srt2bmp citeste atent instructiunile puse de MTZ.Le ai printre fisierele programului.

#72
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 24.08.2006

View Posttaranu, on Sep 18 2006, 15:36, said:

Da la Subtitleworkshop.Chiar daca ai subtitrare srt e bine sa o mai treci odata prin subtitleworkshop.Am patit si eu ca la unele nu-mi facea subtitrarea dar nu am mai pierdut vremea sa verific avi si subtitrarea amanuntit.La srt2bmp citeste atent instructiunile puse de MTZ.Le ai printre fisierele programului.

Degeaba, cam destul de multe titrari .srt nu le pot transforma cu srtbmp. Am incercat sa repar erorile cu subtitle workshop, mi-a gasit zeci de erori (74 erori intr-o singura titrare) dar nu le repara, am dat ctrl+a sa selecteze toate liniile, apoi ctrl+i, fix all, etc, save as..., mai bine va uitati aici pe linkul asta si va luati un dvd-player cu firmware ca lumea cum e e-boda, unde poti schimba fontul cum vrei

http://mtz.softpedia...=...ks&Itemid=4

Culmea prostiei la astia de la sunplus (simbio, allview, intervision) e ca scot model dupa model dar nu corecteaza acest neajuns major, astfel ca trebuie sa stai la 2 metri de televizor ca sa poti citi subtitrarile. Poate daca ai tv cu diagonala de peste 1 m e ok.

Se mai poate opta pentru selectarea textului dintr-o subtitrare, paste in word, apoi select all, Format\Font\Font tab\all caps si faceti toata titrarea in litere mari (capital letters), apoi tot textul asta il salvati intr-un notepad la care puneti extensia .sub sau .srt dupa caz, in functie de ce tip a fost initial.

Edited by orlovisk, 20 September 2006 - 02:04.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate