Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

JAY-Tech 9905

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Mi se pare irelevant exemplul, e foarte logic faptul ca un player nu va rula executabile.

#38
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
E la fel de relevant sau irelevant ca si corelatia "suport flv => suport flash".

#39
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
*.flv, alaturi de *.swf, este extensia fisierelor flash.

#40
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Confunzi, fie din nestiinta fie pentru ca vrei tu sa argumentezi ceva formatul multimedia flv cu capabilitatea de a rula programe in flash. Faptul ca cel mai popular player al fisierelor flv este playerul youtube care ruleaza in browser si care intr-adevar este scris in flash (limbajul de programare) nu implica automat ca orice player al fisierelor flv este scris in flash.
In particular cind vezi o lista de-aia cu AVI, MKV, FLV, MPEG [...] iti garantez ca nu e vorba de vreun player flash, e pur si simplu un "mediaplayer" care permite redarea respectivelor formate audio-video (cel mai probabil scris in java, fiind vorba de Android).
Nu este vorba in nici un caz de vreo capabilitate de a rula programe flash. In particular fie spus playerul flash de pe youtube este extraordinar de ineficient, motiv pentru care marea majoritate a device-urilor (incepind cu primele iphone-uri) au un player special pentru youtube, care NU este scris in flash dar care poate vedea formatul video respectiv (dar nu poate rula programe flash generice, de pe pagini web "normale").

#41
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Da-mi si mie, te rog, exemple de "programe" in flash; eu imi recunosc nestiinta, nu cunosc nici unul.
Daca te referi la interactivitatea oferita fisierelor flash de catre ceva ActionScript, eu nu consider alea programe; ele sunt rulate tot in browser, de catre Flash Player (sau alt player care stie formatul).

Prin "suport flash", mai ales la niste dispozitive multimedia (iar acele Allview Alldro Box asta sunt), eu unul exact asta inteleg (si as zice ca si lupull, si alti vreo 99% dintre useri)  -  posibilitatea de a reda fisiere flash; tu ce intelegi ?

#42
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
"posibilitatea de a reda fisiere flash" nu inseamna nimic sau daca vrei inseamna exact ce vrei tu sa insemne, e prea vag.

Concret, ce ai citat tu mai sus "Fisiere suportate: AVI(H.264, DivX, XviD), RM/RMVB, MKV, FLV, MPEG 1,2,4, 3GP, VMW, MP4, DAT, VOB" inseamna ca are un media player cu suport pentru fisierele respective.

Ce NU inseamna, concret:

- nu inseamna ca poti rula jocurile de la games.yahoo.com (sau ma rog nu toate sau nu majoritatea, n-am sapat, stiu ca intr-o vreme demult mai erau si java, acu' vad ca sint toate pe care dau flash, cum era de asteptat)
- nu inseamna ca poti rula jocurile de la kongregate.com sau similare
- nu inseamna ca poti rula calculatoarele de la http://www.ativa.com...lash_calcs.html
- nu inseamna ca poti rula aplicatia de telefonie sip in browser de la voceonline.romtelecom.ro




De fapt nu inseamna nici macar ca ai putea sa vezi continutul de la trilulilu.ro.

#43
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
In privinta Allview Alldro Box-urilor tind sa iti dau dreptate, dar alea nici nu (cred ca) au fost gandite pt a rula asa ceva.

Daca vorbim de telefon/tableta/netbook Android cu hardware decent si care suporta Flash Player cred ca ruleaza si alea (ele ruland in Flash Player, de fapt); o sa fac niste teste...


P.S.   In acceptiunea comuna, un "program" e ala pe care-l descarci de pe net sau il cumperi pe CD, il instalezi in PC si-l rulezi (de) acolo; dupa o vreme, cand nu-l mai vrei, intri in Control Panel/Programs si-l dezinstalezi.   :peacefingers:

Edited by Barboso, 26 May 2012 - 18:07.


#44
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Da, inteleg, in "acceptiunea curenta" dupa definitia ta jocurile nu sint programe.

#45
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Sunt programe atunci cand le instalezi pe calculator.
Cand ele sunt niste flash-uri pe net si ruleaza in browser sunt aplicatii online.

Edited by Barboso, 26 May 2012 - 18:23.


#46
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Da, acu aplicatiile nu sint programe. No bravos, a ajuns topicul asta banal in care tot continutul e "oh, e android, aha" la 46 (cel putin) posturi pe stupizenii de-astea ca tu crezi ca redefinesti tu notiunea de program cum si tu n-ai auzit ca mai sint si alte uzuri pentru flash decit sa vezi flv-uri. Eu ma retrag aici, poti sa continui sa te certi cu cine se mai combina.

#47
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
F300 stii ca avem o vorba - Cel mai destept cedeaza primul - si eu am renuntat a ma mai contraria cu el fiind incapatanat ca un ..........
Sper totusi ca userii care aveau intentii sa cumpere acest device sa se fii lamurit mai bine despre el , in rest NO COMMENT

#48
mihaiwap

mihaiwap

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.03.2012
eu va propun mai bine aceasta tableta http://www.allview.r...o/specificatii/
decat acel netbook, aceasta tableta este Touch screen nu ca netbook-ul acela, pana duci mous-ul ca sa dai clic cu tableta faci de 5 ori mai multe clicuri si nu stiu daca netbook-ul are GPU

#49
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Offtopic :

Eu detin varianta cu 1Gb ram in loc de 512Mb , a aceleasi serii ( este alba ) de care pot scrie ca sant destul de multumit vis-a-vis de raportul pret/performanta
Doar 600 lei pt un procesor quad core la 1,2Ghz ( practic este la 1GHZ ) , singurul incovenient este ca pt 3G va trebuie stick/modem 3G pe usb extern , tableta avand doar wifi - http://www.allview.r...-alb/descriere/

#50
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postlupull, on 27th May 2012, 09:28, said:

F300 stii ca avem o vorba - Cel mai destept cedeaza primul - si eu am renuntat a ma mai contraria cu el fiind incapatanat ca un ..........
Sper totusi ca userii care aveau intentii sa cumpere acest device sa se fii lamurit mai bine despre el , in rest NO COMMENT
Sau, mai potrivit in cazul de fata, cand nu (mai) ai argumente care sa-ti sustina greseala, te retragi debitand o platitudine din "intelepciunea populara"...

Edited by Barboso, 27 May 2012 - 15:01.


#51
lache1

lache1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 09.05.2006
nu este procesor quad core,doar procesorul grafic are 4 core dar nu se stie daca toate sunt initializate.

#52
conu

conu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 30.10.2005
Dragut si frumos :D , ce s-a discutat off ( cu toate ca nu am retinut nimic ,practic ) !
In legatura cu subiectul .... eu unul mai bine as merge pe o E1 (chiar daca e ecranul de 7", la acelasi pret) ... sau mai sus cu vreo 100,200 orice alta tableta ( obligatoriu ecran capacitiv , sau IPS ) .
Nu-i vad utilitatea acestui netbook-ului , comparativ cu o tableta buna (procesor mai performant , 1 GB minim ram).

#53
armin

armin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 24.10.2005
Din cate stiu eu, suportul flash depinde de procesor. Daca e ARMv7 atunci stie flash.

#54
aLe18s

aLe18s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.06.2009
eu mi'am cumparat acest 'netbook' sau 'notebook' ce o fi el pana la urma de la real. merge bine, a durat putin pana m'am obisnuit cu android'ul.
singurile 'chestii' la care nu le pot da de cap ar fi ca nu imi apare subtitrarea serialelor online (ex pe #### unde serialele au incorporata subtitrarea nu'mi apare) am incercat tot fel de flash'uri dar in zadar
si a doua 'chestie' ar fi ca desi am instalat plug in ptr video call la messenger tot nu o pot face sa mearga.
de 3 zile de cand il am caut intr'una, daca cineva cunoscator de cauza m'ar putea ajuta si pe mine as aprecia :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate