Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Instalatii electrice casnice. Probleme frecvente

* * * * * 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4068 replies to this topic

#3259
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

 alios24, on 25 mai 2017 - 08:26, said:

sunt satul de replici din astea "am un amic care are un verisor care are o amanta care face nu stiu ce"

eu am vazut cu ochii mei cabluri ingropate in rigips fara rusine, sa fii sanatos daca tu ai amici din astia care povestesc ceva, si fac altceva Posted Image

tipic romanesc, ia sa dau eu replica, desi o dau din auzite...
Stai relaxat, că nu e „din auzite”, am și poze cu lucrările amicului (câteva zeci), dar sunt pentru uzul meu personal, nu mi le-a trimis ca să le distribui.
Tu continuă cu aberațiile, că eu mă retrag din discuția asta sterilă, indiferent ce replici o să mai produci.

#3260
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Materialul poate fi acelasi, PVC dar difera plastifiantul sau cum se numeste "uleiul" acela care face plasticul mai flexibil. La MYYM se adauga mai mult decat la CYY-F, lucru care se simte la lucrabilitate. In timp acel "ulei" iese putin cate putin din plastic si acesta "imbatraneste" devenind mai rigid si mai casant. Temperatura mare accelereaza acest proces.

#3261
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 sebulbus, on 24 mai 2017 - 20:07, said:

S-a ingropat fara probleme in glet/tencuiala fara sa trebuiasca scobit planseul.
A venit cablul INTENC. PVC-ul pare ceva mai rigid si mai aspru decat pe MYYM.
Ajuta-ma te rog cu o sugestie: tu cum l-ai fixat pe tavan inainte de tencuire?

Edited by kolfleading, 26 May 2017 - 14:16.


#3262
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,974
  • Înscris: 03.12.2005
La mine era deja tencuit si trebuia sa ma incadrez in cota gletului asa ca i-am pus pe dorei sa traga cuie hilti cu saiba de plastic printre impamantare si perechea de faza-nul (daca ai cablul in mana te prinzi cum zic).
Sigur merge la fel si cu diblu, doar ca n-as mai face nici asa. Mi-am reamintit de adezivii de montaj rapid gen polymax si one for all si altii. Am montat recent cu asa ceva niste coltare metalice pe peretele finit si ceva plinte. Cred ca doar cu tencuiala le mai dau jos, daca incerc. Tot asa am de gand sa montez si corpuri de iluminat pe unde-mi lipsesc inca.

Daca ai probleme cu trecerea de la perete la tavan separa in zona aia pe cablu partea de impamantare de partea de faza-nul si du impamantarea mai departe un pic ca sa faca mai putina burta in colt. Am vazut treaba asta intr-un manual de profesionala (sau asa ceva), dar nu mai gasesc sa-ti arat grafic. Iar la locul de lampa jupoaie de acum izolatia exterioara si lasa sa iasa din tencuiala direct conductorii interiori.

Am gasit:
Attached File  curba intenc.jpg   6.33K   17 downloads

Edited by sebulbus, 26 May 2017 - 15:01.


#3263
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012
A venit timpul sa montez tabloul electric si v-as ruga sa ma lamuriti in cateva aspecte:

1) N-asa vrea sa arunc prea multi bani pe sigurante diferentiale, asa ca as pune-o doar pe cea generala (25 A) diferentiala, restul sigurantelor de pe circuite sa fie bipolare. In acest caz protectia diferentiala va fi la fel de eficienta ca in cazul in care sigurantele circuitelor ar fi fost diferentiale? Cat e mai bine sa fie diferenta maxima de intensitate admisa intre cele doua borne de iesire, 10 mA sau 30 mA? Cu cat e mai mica valoarea, cu atat e mai sensibila inteleg, dar daca e prea mica (10 mA) nu exista pericolul sa se declanseze aiurea?

2) Sigurantele pentru iluminat, pe care multi le recomanda ca fiind de 10 A, nu-s prea mari? Dupa calculele mele 6A ar fi cam suficient. E corect?

3) Bobina msu +sig diferentiala de 25 A compatibile se gasesc?
4) Am vazut ca intensitatea maxima suportata de un conductor se calculeaza tinand cont de mai multi factori, dar, simplificat, as putea lua in considerare 4A/mmp?
Multumesc anticipat si va astept cu interes parerile!

#3264
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Detaliaza un pic tabloul electric,: consumatori, circuite....ca doar nu o fi unul simplu cu doua circuite unul de prize si unul de lumina....?!

#3265
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

 stefan011, on 26 mai 2017 - 23:59, said:

A venit timpul sa montez tabloul electric si v-as ruga sa ma lamuriti in cateva aspecte:

1) N-asa vrea sa arunc prea multi bani pe sigurante diferentiale, asa ca as pune-o doar pe cea generala (25 A) diferentiala, restul sigurantelor de pe circuite sa fie bipolare. In acest caz protectia diferentiala va fi la fel de eficienta ca in cazul in care sigurantele circuitelor ar fi fost diferentiale? Cat e mai bine sa fie diferenta maxima de intensitate admisa intre cele doua borne de iesire, 10 mA sau 30 mA? Cu cat e mai mica valoarea, cu atat e mai sensibila inteleg, dar daca e prea mica (10 mA) nu exista pericolul sa se declanseze aiurea?

2) Sigurantele pentru iluminat, pe care multi le recomanda ca fiind de 10 A, nu-s prea mari? Dupa calculele mele 6A ar fi cam suficient. E corect?

3) Bobina msu +sig diferentiala de 25 A compatibile se gasesc?
4) Am vazut ca intensitatea maxima suportata de un conductor se calculeaza tinand cont de mai multi factori, dar, simplificat, as putea lua in considerare 4A/mmp?
Multumesc anticipat si va astept cu interes parerile!

1) Dacă este vorba de o instalație uzuală la un apartament sau o casă nu foarte mare, se poate monta o diferențială ca protecție principală pentru toată instalația. În acest caz, curentul diferențial nominal trebuie să fie de 30 mA, deoarece 10 mA este o valoare prea mică ce poate conduce la declanșări intempestive.
2) Este foarte corect 6 A. De fapt, dacă se utilizează exclusiv lămpi LED, 6 A este chiar o valoare mare raportată la puterea instalată pe circuitul de iluminat, dar având în vedere cablarea circuitului, care presupun că este făcută cu cupru de 1,5 mmp, 6 A este foarte bine.
3) Bobine MSU nu se mai fabrică de vreo 6 ani, de când Schneider a scos din producție gama de aparataj Multi 9. Această gamă a fost înlocuită cu Acti 9, care se comercializează și la noi în toate magazinele partenere Schneider sau în marile lanțuri de supermarket-uri de profil (gen Praktiker, Dedeman, etc.). La această gamă, Acti 9, bobinele de supratensiune sunt denumite iMSU și se pot asocia mecanic cu disjunctoarele diferențiale din gama iD sau iDpna-Vigi.
4) Sfatul meu ar fi ca pentru determinarea simplă și rapidă a secțiunii conductoarelor într-o instalație electrică interioară să utilizați tabelul nr. 4.8 din normativul I7-2002, iar pentru determinarea valorilor siguranțelor aferente, tabelul 4.9 din același normativ.
ATENȚIE ! Normativul I7-2002 este în prezent abrogat, el fiind înlocuit de normativul I7-2011, dar modalitatea de determinare a curenților prezentată în cuprinsul acestuia din urmă este mult mai stufoasă și poate fi greoaie pentru nespecialiști. De aceea recomand tabelele din I7-2002 fiindcă sunt ușor de utilizat de către (aproape) oricine. Am încercat să-l postez eu aici, dar îmi tot dă eroare.

#3266
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,974
  • Înscris: 03.12.2005
2: O siguranta automata de 6A costa aproximativ dublu fata de cea de 10A si n-o sa gasesti pe stoc, de multe ori. Cea de 10 e perfect adecvata pentru a proteja 1.5mm2, asa ca nu conteaza pe care o alegi (dintre astea doua).

#3267
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012

 keta, on 27 mai 2017 - 01:10, said:

Detaliaza un pic tabloul electric,: consumatori, circuite....ca doar nu o fi unul simplu cu doua circuite unul de prize si unul de lumina....?!

E vorba despre mansarda unei case: 3 dormitoare, baie, hol si casa scarii. In total am 15 circuite, iluminat si prize. Am asa multe pentru ca fiecare priza/bec din camera merge direct la tablou, pe circuit separat, fara nici o doza. Tabloul e pe hol, in mijlocul casei, deci n-am consumat fire cu mult mai multe. Ma gandeam totusi sa mai unesc unele circuite  cate doua la o siguranta, acolo unde sunt mai putin solicitate si au cam acelasi tip de consumatori.  Cred ca n-ar fi asta o problema, nu?

 flomelomanul, on 27 mai 2017 - 16:11, said:

1) Dacă este vorba de o instalație uzuală la un apartament sau o casă nu foarte mare, se poate monta o diferențială ca protecție principală pentru toată instalația. În acest caz, curentul diferențial nominal trebuie să fie de 30 mA, deoarece 10 mA este o valoare prea mică ce poate conduce la declanșări intempestive.
2) Este foarte corect 6 A. De fapt, dacă se utilizează exclusiv lămpi LED, 6 A este chiar o valoare mare raportată la puterea instalată pe circuitul de iluminat, dar având în vedere cablarea circuitului, care presupun că este făcută cu cupru de 1,5 mmp, 6 A este foarte bine.
3) Bobine MSU nu se mai fabrică de vreo 6 ani, de când Schneider a scos din producție gama de aparataj Multi 9. Această gamă a fost înlocuită cu Acti 9, care se comercializează și la noi în toate magazinele partenere Schneider sau în marile lanțuri de supermarket-uri de profil (gen Praktiker, Dedeman, etc.). La această gamă, Acti 9, bobinele de supratensiune sunt denumite iMSU și se pot asocia mecanic cu disjunctoarele diferențiale din gama iD sau iDpna-Vigi.
4) Sfatul meu ar fi ca pentru determinarea simplă și rapidă a secțiunii conductoarelor într-o instalație electrică interioară să utilizați tabelul nr. 4.8 din normativul I7-2002, iar pentru determinarea valorilor siguranțelor aferente, tabelul 4.9 din același normativ.
ATENȚIE ! Normativul I7-2002 este în prezent abrogat, el fiind înlocuit de normativul I7-2011, dar modalitatea de determinare a curenților prezentată în cuprinsul acestuia din urmă este mult mai stufoasă și poate fi greoaie pentru nespecialiști. De aceea recomand tabelele din I7-2002 fiindcă sunt ușor de utilizat de către (aproape) oricine. Am încercat să-l postez eu aici, dar îmi tot dă eroare.
Intru totul lamurit. Saru' manaPosted Image

 sebulbus, on 27 mai 2017 - 16:18, said:

2: O siguranta automata de 6A costa aproximativ dublu fata de cea de 10A si n-o sa gasesti pe stoc, de multe ori. Cea de 10 e perfect adecvata pentru a proteja 1.5mm2, asa ca nu conteaza pe care o alegi (dintre astea doua).
Chestia cu pretul n-o stiam si nici nu mi-o imaginam, aveam s-o aflu la magazin daca nu-mi spuneai. Da, intradevar, m-am uitat si in normativ si se accepta si de 10 A. Deci voi lua in functie de ce gasesc. Multumesc de pont!Posted Image

Edited by stefan011, 27 May 2017 - 19:48.


#3268
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
@stefan001: ce trebuie sa stiti despre "diferentiale" este ca, la montajul unei sigurante automate diferentiale ca siguranta generala este ca acei 30mA si reprezinta curentul diferential pe toata instalatia adica toate "scurgerile de curent" din toata instalatia se aduna. Daca instalatia este veche curentii acestia cresc din cauza imbatranirii izolatiei si in acest caz, pentru o protectie eficienta si cu cat mai putine evenimente, recomand pe fiecare circuit cate o siguranta diferentiala. Daca sunt multe circuite se poate ca sa se imparta in trei sectiuni, minimum, fiecare cu diferentiala lui generala care sa alimenteze, una iluminatul si celelalte doua la prize. In caz de eveniment pe un circuit de prize ramane cealata sectiune functionala.

PS: nu incerc sa intru in polemica doar vreau sa fac o remarca la obiect.

Edited by ggelu, 30 May 2017 - 14:01.


#3269
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Nu va suparati, dar acest "cartel" este condus dupa "biblia electricianului" (I7-2011), care trebuie respectata cu sfintenie pentru ca altfel mor oameni. Poate de aceea discutiile sunt mai stricte, fiecare din electricieni a avut macar un eveniment mai putin placut care l-a marcat. Daca si dv. sunteti electrician stiti la ce ma refer.
Daca vreti o discutie cu mine in termeni rationali  atunci trebuie sa aveti argumente tehnice cu care sa ma convingeti. Daca reusiti sa ma convingeti atunci va dau dreptate. Pana atunci invat, la fiecare argument pe care il expun trebuie sa ma asigur ca este corect.
@anaki: am vazut acea doza si va felicit pentru rezolvarea acelei probleme si pana la urma imi fac mea culpa daca am contribuit si eu la acest flame. Sa zicem ca a stiut sa-mi zgandare putin orgoliul.

#3270
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
anaki, leonmagic44, The Stressmaker,
Domnilor, viața asta e prea scurtă ca să o mai risipim pe discuții sterile purtate cu tot felul de „specialiști” într-ale electricității. Știți și voi la fel de bine ca și mine că românii sunt un popor de „electricieni”, că pe meleagurile „grădiniimaiciidomnului” ăsteia toți „vitejii satului” s-au născut cu patentul și creionul de tensiune în mâini și fiecare și-a conceput propriul normativ după care își butonează dispozitivul de scris mesaje pe forumuri.
Rezultatele acestei situații mirobolante se contabilizează tocmai la pompieri (probabil că nu la ăia de pe forumuri), atunci când se întocmește statistica anuală a incendiilor la clădiri civile, dar și la știrile de la ora 5.

#3271
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009
Ai dreptate dar nici nu poate fi admis ca unii care habar nu au de normative,proceduri,SR-uri,sa polueze topicurile profesioniste,ei trebuie banati.
Repet ,in viata reala daca asemenea indivizi iti perturba activitatea,fac abuzuri,trebuie actionati in instanta,
De aia Germania ,Austria,etc,sunt unde sunt pt ca se respecta procedurile, iar daca unii o iau pe aratura,platesc.

#3272
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006

 flomelomanul, on 28 mai 2017 - 17:06, said:

anaki, leonmagic44, The Stressmaker,
Domnilor, viața asta e prea scurtă ca să o mai risipim pe discuții sterile purtate cu tot felul de „specialiști” într-ale electricității. Știți și voi la fel de bine ca și mine că românii sunt un popor de „electricieni”, că pe meleagurile „grădiniimaiciidomnului” ăsteia toți „vitejii satului” s-au născut cu patentul și creionul de tensiune în mâini și fiecare și-a conceput propriul normativ după care își butonează dispozitivul de scris mesaje pe forumuri.
Rezultatele acestei situații mirobolante se contabilizează tocmai la pompieri (probabil că nu la ăia de pe forumuri), atunci când se întocmește statistica anuală a incendiilor la clădiri civile, dar și la știrile de la ora 5.

un meserias adevarat nu sta niciodata pe forum sa-si imparta experienta certificata si dobandita in timp si bani...
el iti face treaba corect si iti cere banul care trebuie

restul ca tine care sunt "meseriasi google search" sunt destui, si astia sunt de evitat intotdeauna, fie ca e vorba de constructii, termice, electrice.. orice

P.S. esti marcat ca ignore all content, deci orice postezi de acum incolo, oricum nu mai vad Posted Image
tu si celalalt "meserias google search" GeorgeTrisina, multa sanatate amandurora

Edited by alios24, 29 May 2017 - 08:55.


#3273
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
alios24
Evita-ma. Te rog mult de tot fa asta pentru mine, ca sunt destui cei care au "avut de-a face" cu mine pe plan profesional si m-au recomandat cu caldura si altora.
Nu numai pe tine te rog asta, ci pe toti electrorigipsarii sau pe cautatorii de electrozugravi "eftini si buni": evitati-ma, domnilor, cu toata fiinta voastra! Va multumesc anticipat pentru asta.

PS Cer scuze moderatorilor pentru replica off-topic. Daca considerati ca este necesar, o puteti sterge, ca oricum cel caruia-i este destinata o vede pe e-mail.

#3274
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Propun dezbatere pe marginea AFDD+-ului.

http://www.instalnew...-electrica.html

Pe langa capacitatile de detectare a arcului, noul dispozitiv integreaza un dispozitiv de curent diferential rezidual (RCD) si o protectie la scurtcircuit si suprasarcina pentru a asigura o solutie compacta care este rentabila, compatibila cu standardele, solida, fiabila si usor de instalat. Se preconizeaza ca dispozitivul va prezenta interes indeosebi pentru sectorul rezidential, inclusiv cel al cladirilor cu multi locatari, precum centrele de ingrijire si adaposturile, unde consecintele formarii unui arc electric ar putea fi catastrofale.
Alexander Jellenigg, manager de marketing de produs la Eaton, a afirmat: „Consecintele formarii unui arc electric pot fi grave pentru orice cladire si in special pentru cele rezidentiale cu grad ridicat de ocupare, unde foarte multi oameni pot ajunge extrem de repede intr-o situatie periculoasa. Dispozitivul de detectare a arcului electric pe care il prezentam noi reduce riscul prin intermediul unui sistem de detectare si reactionare la semnale anormale. Mai mult decat atat, dispozitivul functioneaza cu un inalt grad de precizie pentru a reduce semnificativ declansarile incorecte”.
Formarea arcului electric, cauzata de obicei de cabluri, prize sau borne deteriorate, prezinta un pericol imediat pentru persoanele aflate in apropiere, deoarece provoaca daune la nivelul infrastructurii electrice si poate provoca usor un incendiu. Se estimeaza ca cel putin 25 la suta dintre incendii sunt cauzate de avarii electrice care au dus la formarea unui arc electric.
Detectarea sigura si rapida a unui arc electric este esentiala, iar RCD-urile si intreruptoarele automate miniatura (MCB) conventionale nu pot, de obicei, sa detecteze aceste arcuri.
Dispozitivul AFDD+ de la Eaton asigura detectare rapida cu un grad inalt de precizie, aspect esential in reducerea declansarilor incorecte. Dispozitivul este conceput pentru a diferentia cu precizie riscul real de alte semnale de inalta frecventa care se produc in medii casnice. Pentru a imbunatati calitatea detectarii, Eaton recomanda ca dispozitivele sa fie amplasate in apropierea potentialelor surse de arc electric. In plus, un test de imunitate fata de semnalele de pe alte circuite garanteaza faptul ca AFDD+ se va declansa la detectarea unui semnal relevant.
Cerintele globale pentru AFDD-uri au fost pentru prima data stabilite in mod oficial in 2013, atunci cand Comisia Electrotehnica Internationala a introdus standardul IEC 62606. Conform acestui standard, AFDD-urile trebuie sa se declanseze la detectarea oricarui arc de cel putin 100 de jouli si, pentru curenti de arc foarte mari, declansarea trebuie sa aiba loc in cel mult 120 milisecunde de la detectare.
AFDD+ este cel mai nou articol din portofoliul de produse Eaton concepute sa reduca riscurile asociate cu formarea arcului electric. Aceste produse fac parte dintr-o gama larga de tehnologii in domeniul sigurantei vietii elaborate de Eaton pentru a proteja oameni, bunuri si reputatii, garantand totodata un grad minim de perturbare a activitatii celor care ocupa cladirile.

Edited by ggelu, 30 May 2017 - 14:01.


#3275
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
In ultimele pagini s-a  creat flame pornind de la o discutie tehnica . Discutiile s-au ambalat depasind tema topicului si cu regret a trebuit sa sterg  multe postari interesante  dar la care mi-a fost greu sa separ partea utila de cea offtopic.
Daca doriti sa  initiati o discutie pe tema sigurantei in exploatare e instalatiilor electrice va rog sa deschideti un topic nou .  Sau puteti posta in cel deja existent Focul si pericolele lui in casele noastre - e drept ceva mai general .

Edited by ggelu, 30 May 2017 - 17:07.


#3276
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Eu va recomand sa cereti fisa de conformitate si numele producatorului acelui cablu rosu-negru de la care sa verificati corectitudinea informatiei de pe site pentru ca am senzatia ca informatia prezentata nu este cea corecta.
Am cautat pe net un pdf care sa contina MYUp sau H03vh-h  de la un producator cu acele culori sau sectiune si nu am gasit nimic asemanator. In schimb am gasit multe magazine on-line cu aceste informatii plus pe ebay iar multe il identifica ca si cablu de difuzor.
Este mai bine sa verificati si dv. si sa-mi spuneti ca gresesc decat sa am dreptate.
LE: cred ca postarea initiala la care dau raspunsul nu mai exista...

Edited by The Stressmaker, 30 May 2017 - 15:11.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate