Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Instalatii electrice casnice. Probleme frecvente

* * * * * 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4068 replies to this topic

#3295
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Eu am intales urmatoarele:

1) Deci s-o fac pana la urma cu tarusi si platbanda iar platbanda sa o leg prin sudura si de structura metalica?
2) De asemenea sa las 3 mustati, una pentru impamantare tablu electic, una pentru paratrasnet si a 3-a pentru ce ar fi?

Edited by Mirel_85, 16 June 2017 - 13:51.


#3296
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Una pt tablou si doua pentru paratrasnet. A doua pt paratrasnet o legi in partea opusa cladirii si vezi sa nu le scoti in dreptul ferestrelor sau usilor ci la distanta de cel putin 1m fata de acestea. Deasemenea la fiecare coborare primii doi metri de la sol trebuie protejate in teaca de protectie. Paratrasnetul se face cu doua coborari. Iar clemele alea care le-ai aratat in poza, pozezi coborarile cu ele. Cand te ramifici cu a doua coborare, folosesti racordul cruce (piesa aia patrata cu 4 suruburi care ai postat-o). Spor la treaba.

Edited by GeorgeTrisina, 16 June 2017 - 14:16.


#3297
CRG18

CRG18

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.10.2015
Bun, sa trec direct la subiect.
Am probleme cu un intrerupator dublu ce furnizeaza lumina la un bec din baie si la un bec de pe hol. Problema a aparut cand nu a mai functionat pentru becul din baie, dar insa becul de pe hol functiona.
Am oprit curentul de la tablou si am incercat sa caut problema. Astfel, am zarit 4 fire in doza, 2 cenusii si groase, din aluminiu si 2 rosii subtiri, din cupru. Nu am zarit nicio problema, niciun fir nu era liber. Am luat alt intrerupator, dar din cauza grabei am uitat sa-mi notez ordinea firelor ce trebuie sa intre in intrerupator. Asa ca nu mai stiam unde isi au locul acele firicele in intrerupatorul aferent. Cert e ca mi-am amintit ca un fir gros era jos si celalt fir gros in dreapta sus.
Asa ca am luat-o logic. Firele rosii fiind lipite cred ca vin de la  becuri, unul dintre cele groase cred ca e faza iar celalat fir gros cred ca e nul.
Ajutandu-ma de memoria vizuala am reusit sa le asez, dar am aceeasi problema ca la inceput, nu functioneaza becul din baie.
Nu stiu care sa fie problema, de la fasung nu este nicio problema. Oare sa fi legat eu gresit firele? Eu am pus un fir gros jos, celalat fir gros in partea dreapta sus, iar pe cele rosii in stanga sus (deasupra celui gros de jos), respectiv dreapta sus (alaturi de celalt fir gros de sus). Asta e aseazarea logica, altfel nu-mi dau seama cum sa le leg.
Sper ca am explicat situatia bine. Va rog mult sa ma ajutati, as fi recunoscator.

Edited by CRG18, 16 June 2017 - 23:58.


#3298
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
nu se noteaza, se face poza...

problema?
bec ars, fasung ars (stricat), fire impusacate (intrerupte), un pitic mic si rau care tine curentrul pentru el.....
ar trebui sa verifici continuitatea firelor (conductorilor electrici)

#3299
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

 CRG18, on 16 iunie 2017 - 23:55, said:

Asa ca am luat-o logic. Firele rosii fiind lipite cred ca vin de la  becuri, unul dintre cele groase cred ca e faza iar celalat fir gros cred ca e nul.
Cred ca te inseli. Creion de tensiune ai ? Desfaci toate firele de la intrerupator si vezi pe care ai faza. Eu as "paria" ca pe rosu, iar celelalte groase si aluminiu (banuiesc INTENC)  merg spre cele doua becuri.

#3300
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Dar din cate stiu eu majoritatea intrerupatoarelor duble au 3fire nu patru....

#3301
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
A spus mai sus ca cele doua fire rosii sunt legate impreuna, deci din 4 putem considera 3. probabil ca cine a executat o modificare (in trecut)  a folosit doza de aparat ca si doza de ramificare si unul din firele rosii plimba faza altundeva...E mai bine sa le lase impreuna cum au fost ca altfel poate nu-i mai merge becul in dormitor....

Edited by keta, 17 June 2017 - 00:43.


#3302
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006
Bun, sa trec direct la obiect: cheama un electrician, ca d-asta iau foc blocurile si ard babe nevinovate.

Caci, no offence, dar la cum pui problema, rezulta limpede ca nu prea ai idee de ceea ce faci acolo.

Si acum la subiect: acolo ai o faza care probabil e pe firele inadite (si mai da si in alta parte) si care trebuie testata cu creionul si legata in partea  cu o singura "intrare" a intrerupatorului si alte doua fire care duc faza catre becuri la momentul inchiderii circuitului cand apesi.
N-ar fi exclus sa ai toate nul acolo, urmare a unei manopere capodopere a unui electrician cu mare notorietate.

http://www.supraten..../addit/7248.jpg

#3303
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
In primul rand, nu ai ce sa cauti in doza, problema e in 99% din cazuri din intrerupator si/sau fasung. Intrerupatorul, daca s-a stricat, s-a stricat fizic (un contact s-a uzat), deci n-ai ce sa repari si il inlocuiesti cu totul cu unul luat din Dedeman sau din alta parte. Altceva n-ai ce sa improvizezi. In intrerupator vine teoretic o faza, care se distribuie pe doua linii catre becuri, care au nul-ul legat direct la ele. Spun teoretic, pentru ca in peste 40% sunt legate aiurea in doza, inca de la constructia blocului, respectiv intrerupatorul e pe nul si fasungul are intotdeauna faza pe el, caz in care te poti curenta, chiar daca tu stii ca intrerupatorul e inchis. Trebuie lucrat cu siguranta scoasa, cu un creion de tensiune si/sau o lampa de control (un fasung cu bec de veioza si 2 fire). Nu e mare branza dar, daca nu te pricepi, cheama pe cineva care stie.

In intrerupator nu intra faza si nul (ca la prize) ci doar o faza, care apoi e distribuita prin intrerupator pe doua linii catre becuri, lustra, etc. Ceea ce trebuie sa faci, e sa identifici faza care va intra intr-o singura parte a intrerupatorului dublu (sus, sa spunem), iar jos, pe cele doua intrari, vor intra cele doua linii. Asta daca ai faza montata pe intrerupator. Daca e nul, trebuie verificat cu maxim atentie daca ai ambele faze permanent pe fasung (atentie pe unde iti bagi degetele, nu e nevoie si de nul ca sa te curentezi, e suficienta doar faza)

Edited by rosix, 17 June 2017 - 05:21.


#3304
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Bun! Dupa explicatiile de dictionar si forum , hai sa vedem cum face orice electrician,  practic !
Nu se foloseste creion de tensiune ca nu este nevoie , si majoritatea instalatiilor se fac fara se se tina cont
de faza nul .
In primul rind se verifica fasungul / lampa de baie . Se da jos , se probeaza , eventual se monteaza in baie un fasung de proba , fasung care se stie ca functioneaza .
Dupa aceasta operatiune , firele se verifica prin probe . Avem trei fire ABC . Se face proba : A cu B , A cu C ,...pina reusesti sa aprinzi un bec . Dupa ce ai aprins unul , lasi firele respective unite si al treilea al trebui ca unit cu cele doua , sa aprinda al doilea bec .
Deci faci probe pina descoperi firul comun si firul ce duce baie , hol .
Singura smecherie este ca inainte de a da drumul; la curent pt probe , sa pregatesti firele , sa nu te curentezi , si sa faci totul cu atentie si mina ferma .

#3305
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 CRG18, on 16 iunie 2017 - 23:55, said:

Bun, sa trec direct la subiect.
Am probleme cu un intrerupator dublu ce furnizeaza lumina la un bec din baie si la un bec de pe hol. Problema a aparut cand nu a mai functionat pentru becul din baie, dar insa becul de pe hol functiona.
Am oprit curentul de la tablou si am incercat sa caut problema. Astfel, am zarit 4 fire in doza, 2 cenusii si groase, din aluminiu si 2 rosii subtiri, din cupru. Nu am zarit nicio problema, niciun fir nu era liber. Am luat alt intrerupator, dar din cauza grabei am uitat sa-mi notez ordinea firelor ce trebuie sa intre in intrerupator. Asa ca nu mai stiam unde isi au locul acele firicele in intrerupatorul aferent. Cert e ca mi-am amintit ca un fir gros era jos si celalt fir gros in dreapta sus.
Asa ca am luat-o logic. Firele rosii fiind lipite cred ca vin de la  becuri, unul dintre cele groase cred ca e faza iar celalat fir gros cred ca e nul.
Ajutandu-ma de memoria vizuala am reusit sa le asez, dar am aceeasi problema ca la inceput, nu functioneaza becul din baie.
Nu stiu care sa fie problema, de la fasung nu este nicio problema. Oare sa fi legat eu gresit firele? Eu am pus un fir gros jos, celalat fir gros in partea dreapta sus, iar pe cele rosii in stanga sus (deasupra celui gros de jos), respectiv dreapta sus (alaturi de celalt fir gros de sus). Asta e aseazarea logica, altfel nu-mi dau seama cum sa le leg.
Sper ca am explicat situatia bine. Va rog mult sa ma ajutati, as fi recunoscator.
E zic... in primul rand sa verifici daca becul din baie are filamentul intact, apoi sa schimbi dulia si daca becul e bun, apoi testezi comutatorul: daca functioneaza, atunci e bine, "else.... " altfel schimbi comutatorul, cam asta ar fi schema de reparat.
Acuma.... cheeama un electrician sau Dorel si daca nu stie zii sa faca asa cum ti-am zis.
Spor la treaba!

Edited by GeorgeTrisina, 18 June 2017 - 11:36.


#3306
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
@86-APP: un electrician ar face, practic, 3 operatiuni initiale conform detaliilor date de initiator plus ca standardul de executie al instalatiilor nu s-a schimbat prea mult din 1965 si pana acum:
1. scoate fasungul din baie si lasa firele in aer;
2. testeaza cu lampa de control daca exista tensiune pe fire la actionarea comutatorului;
3. desface comutatorul, daca nu exista tensiune in lampa, si leaga toate firele impreuna testand din nou tensiunea;
Din acest moment incepe depanarea propriu-zisa.
Ce stim pana acum. Stim ca lumina din baie nu functioneaza si cea din hol functioneaza, ambele comandate de acelasi comutator. Stim ca exista doua fire de aluminiu si doua de cupru in aceasi doza. Stim ca toate au fost legate in comutator. Stim ca cele doua fire de aluminiu legate impreuna aprind becul din hol pentru ca au fost legate in pozitiile unde este contactul comun si unul din contactele spre becuri de la comutator (dedus din descrierea legarii la comutator).
Asta inseamna ca instalatia originala este pe aluminiu si in acel circuit s-a facut o interventie de inlocuire a unui fir de aluminiu intrerupt cu unul de cupru. Regulile spun ca faza trebuie sa existe in elementul de comutare, intrerupator sau comutator si nulul in lampa. Ca mai sunt berbeci care leaga si invers este alta problema.
Electricianul trebuie sa aiba 2 ustensile minimale la el, pe langa surubelnitele obisnuite, creion de tensiune si lampa de control cu bec sau led. In mod normal in locul creionului de tensiune ar trebui sa existe un multimetru dar asta e, fiecare dupa cum se descurca. Tot electricianul ar trebui, mai nou, sa aiba un indicator de tensiune fara contact, il scapa de multe belele.
Un electrician va identifica tipul de fire de aluminiu daca sunt intenc sau fire obisnuite de aluminiu. Daca sunt intenc si nu exista doze vizibile atunci deasupra comutatorului exista o nada, cel mai probabil in perete si astupata cu ipsos, sau o regleta in care intra un fir de aluminiu si cel de cupru din comutator. Daca firele sunt cu izolatie normala atunci acel fir de cupru trebui sa duca in doza care este deasupra unde exista o nada cu aluminiu. Ce nu a scris initiatorul este daca firele din baie sunt de aluminiu sau de cupru.
Testarea daca este nul sau faza in doza comutatorului se face simplu. Se pune creionul pe firul care indica faza si se atinge cu celalalt fir de la becul de pe hol. Daca creionul indica in continuare, este faza, iar daca nu, este nul. In loc de creion se poate folosi indicatorul de tensiune fara contact cu acelasi rezultat. Aceasta operatiune "spune" ce avem la becuri, faza sau nul.

@initiator: va zic ce poate face un electrician in locul dv. ca idee. Se da siguranta jos si se leaga cele 4 fire impreuna. Se ridica siguranta si se observa efectul. Daca se aprinde becul din baie si hol e ok. Daca nu se aprinde cel din baie si se aprinde cel din hol atunci problema trebuie cautata de la comutator la firele din baie.  Daca sare siguranta atunci aveti un scurt pe acele fire catre baie.
Ca identificare usoara , firele de aluminiu au izolatia asemanatoare cu a celor de cupru iar firele intenc au dubla izolatie (se vede inca un inel de izolatie de plastic sub cel exterior) si seamana ca forma cu cablul de alimentare pentru difuzoare (acela negru-rosu) fiind taiata puntea aceea de plastic care tine firele unite asa ca ar trebui sa aiba o margine (linie) pe lungime (uneori chiar doua in partile opuse diametral).
Daca aveti fire de aluminiu atunci instalatia la dv este cu tuburi PVC (plastic) si doze de legatura iar daca exista intenc atunci aveti o doza centrala undeva in zona usii e intrare, mai rar sa existe cateva doze patrate pe traseu. Prima situatie este avantajoasa.

Discutia intre doi electricieni prin telefon ar fi: ai faza in comutator daca testezi cu creionul de tensiune? da, ai faza in lampa dupa ce unesti firele la comutator? da, se aprinde lampa de control la firele de la baie?, da, circuitul este bun. Da, nu, nu, "vezi ca ai firul de retur intrerupt pe traseu sau nu face contact". Da, da, nu, "vezi ca ai nulul intrerupt spre bec sau nu face contact". Nu, da, nu, "vezi ca ai faza in lampa si nulul in comutator". Dupa aceasta ultima expresie isi va cauta un "nul", de obicei la priza de la baie cu care va testa asemanator circuitul de data aceasta stiind ca faza este in lampa (becul de la baie).

@ initiator: presupun ca ati observat ca nu v-am dat indicatii ce sa faceti dv. dintr-un simplu motiv, lasati un electrician sa lucreze pentru ca eu presupun ca problema este un fir intrerupt sau este corodata inaditura tinand cont ca acele fire rosii de cupru nu au ce sa caute intr-o instalatie veche de aluminiu. Legaturile intre cupru si aluminiu se fac cu niste cleme speciale denumite cleme "cupal" si acest lucru se face intotdeauna in interiorul unei doze de legaturi iar in lipsa cu suruburi de fier cu saibe. Daca gigelul/dorelul care a lucrat acolo a inteles sa inadeasca aluminiu cu cupru si mai ales ca in zona baii este umezeala atunci acea legatura s-a corodat pana s-a intrerupt circuitul si este greu sa o gasiti daca o cautati vizual pentru ca izolatia/izolerul inca tine mecanic acea legatura. Sper sa ma insel dar asa vad eu situatia.

Edited by The Stressmaker, 18 June 2017 - 16:02.


#3307
gabitzu_yo89

gabitzu_yo89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 19.07.2011
Salutare. Am de facut 2 trasee pentru masina de spalat si cuptor electric ( ambele in bucatarie, ingropate in pardoseala). Intrebarea mea era daca pot duce cele 6 fire de 2.5 mm catre o doza printr-un singur tub riflat ignifug de 32 mm?
Ps: din calculele mele (de om care n-are treaba cu electrica) cf tabelului 5.2 din I7 reiese ca s ar putea. Ma ajuta cineva cu un sfat?

#3308
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Din moment ce cele doua circuite (masina de spalat si cuptor) au aceeasi tensiune de lucru, poti fara nici o restrictie sa le duci prin acelasi tub.

Edited by GeorgeTrisina, 19 June 2017 - 13:10.


#3309
gabitzu_yo89

gabitzu_yo89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 19.07.2011
Multumesc. Tensiunea va fi aceeasi. Nu stiam in schimb daca vor fi probleme cu temperatura in tub..nu gasesc pe nicaieri specificat acest lucru.

#3310
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Scade curentul admisibil cu 3A si e nesemnificativ (de la 19A scade la 16A) oricum iti da afara siguranta la 16A chiar daca ai un singur circuit pe tub.
Conditia esentiala e sa fie ambele circuite pe sigurante separate chiar daca le duci in acelasi tub.

Edited by GeorgeTrisina, 19 June 2017 - 13:38.


#3311
Conservatorul

Conservatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 26.09.2006
In viitorul apartament in care ma voi muta,am intalnit azi o situatie ciudata la o priza in bucatarie.
In momentul in care intrduc un consumator,indiferent de puterea acestuia,sare siguranta prizei si contactul general.
Celelalte prize de pe acelasi perete functioneaza normal.
Cred ca ceva este legat anapoda.
Ce credeti ca as putea verifica?

#3312
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,566
  • Înscris: 31.12.2006
Scurt intre nul si impamantare, sau inversate intre ele?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate