Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?
 Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia
 Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN

Gradina, copaci, arbusti si plant...
 Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...

Mouse wireless multimode (2x BT +...
 

Ce facultate sa fac?

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009
Incearca sa vezi stiintele exacte cu alti ochi, incearca sa progresezi in sensul asta, iti spune unul care acum regreta ca-l citea pe nietzsche si nu pe newton. Cu stiintele exacte poti face multe lucruri (mai exact cu fizica si matematica) incepand de la programare pana la inginerie (cu toate ramurile lor stufoase) si terminand cu economia. E mult mai simplu si eficient d.p.d.v financiar sa lucrezi intr-o ramura profesionala a stiintelor exacte, ai N posibilitati, incepand de la cele didactice (pe care le ai si la stiintele sociale) si terminand cu ceea ce am enumerat anterior. Pana si meditatiile la stiintele exacte, daca te faci profesor, sunt mai banoase si mai cautate in comparatie cu celelalte, asta ca sa-ti faci o idee.

Cu stiintele sociale poti face ceva serios profesional doar daca ai inclinatie, chiar talent, spre ceva anume. Daca ai talent poti face bani si cariera frumoasa in Drept sau Vanzari (domenii ce apartin de stiintele sociale), evident poti si in cercetare sau in invatamant in alte domenii (invatamant privat de pilda, unde esti platit mai bine, daca esti competent).

Inainte de toate insa, aprofundeaza macar la un nivel decent domeniile de studiu universitar (facultatile) si cele profesionale, vezi din ce facultate poti sa iesi cu meseria X sau Y, am observat ca pentru tine facultatea de drept = doar avocat. Reiese ca nu ai studiat problema nici macar la un nivel minim, juristul (absolventul de stiinte juridice) poate sa fie si consilier juridic si avocat si notar si judecator si procuror si grefier (pentru ultima e scoala speciala de 1-2 ani din cate stiu, dar ajuta o licenta in drept).

Edited by alex-softpedia, 21 April 2012 - 23:16.


#38
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008

View Postal33xxxx, on 21st April 2012, 23:42, said:

Sfatul meu este sa alegi o facultate unde vei da si admitere. In general facultatile ce fac admiterea pe baza de dosar primesc studenti slab pregatiti si vei ajunge sa te plafonezi.
Așa e,dar și elevii slab pregătiți pot deveni foarte buni dacă într-adevăr își doresc asta.

#39
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010

View Postmihay93, on 21st April 2012, 22:41, said:

Așa e,dar și elevii slab pregătiți pot deveni foarte buni dacă într-adevăr își doresc asta presupunand ca sunt capabili intelectual.

Fixed

#40
Juliee

Juliee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 23.03.2010
Eu zic ca sunt o parte ce sunt capabili invete dar s-au invatat din generala sa stea asa.

#41
Juliee

Juliee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 23.03.2010
Erata :*Eu zic ca sunt o parte ce sunt capabili invete pot reusi dar s-au obisnuit din generala sa stea asa, fara sa faca cv.


Eram pe fuga.. :deadtongue:

Edited by Juliee, 22 April 2012 - 09:55.


#42
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010
Media IQ-ului in romania este undeva pe la 94, deci majoritatea sunt buni de prasit si schimbat roti nu de facultate. Nu zic ca nu sunt capabili sa treaca prin facultate dar vor pierde foarte mult timp cu invatatul si eficienta si profitabilitatea lor pe termen lung nu va fi cine stie ce.

In viata nu e totul numai vointa, sunt constrangeri fizice, genetice care sunt evitate in discutii. Eu nu am invatat nimic in liceu, lemn, in ultimii 3 din clasa in fiecare an si la jumatea primului an de facultate aveam una dintre cele mai mari 10 medii din facultate (~500 de studenti imprastiati pe 3 ani).

#43
Juliee

Juliee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 23.03.2010
Si daca elevul are iq destul de bun si nu invata?
Nu stiu daca a fost testul adevarat , dar cand eram intr-a 10 a facut psihologul scolii test iq la majoritatea , si unul care nu e chiar primul din clasa avea iq mare(cel putin asa l-a laudat ea , ca poate sa munceasca da nu vrea)

Totusi degeaba ai iq mare daca nu vrei sa faci ceva cu el.

PS:si de ex la o materie pt bac profa mai are putin si-si da  palme ca sa-l invete cv :D , si el ca nu intelege , nu vrea , nu intelege..

Edited by Juliee, 22 April 2012 - 10:03.


#44
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010

View PostJuliee, on 22nd April 2012, 08:59, said:

Si daca elevul are iq destul de bun si nu invata?
Totusi degeaba ai iq mare daca nu vrei sa faci ceva cu el.
PS:si de ex la o materie pt bac profa mai are putin si-si da  palme ca sa-l invete cv :D , si el ca nu intelege , nu vrea , nu intelege..

Daca are un IQ mare si nu invata nu va ajunge nicaieri, nu am contestat asta, eu doar ma opuneam curentului "doar vointa iti trebuie".
Un IQ mare iti ofera posibilitatea invatarii oricarei stiinte. Pentru arte iti mai trebuie ceva, care si acela, statistic, poate fi corelat cu IQ-ul dar nu este obligatoriu, spre exemplu mie imi lipseste cu desavarsire creativitatea artistica sau capacitatea de deslusire a limbajului figurativ.

#45
Ioan2

Ioan2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 03.10.2008

View Postwatami, on 22nd April 2012, 10:23, said:

spre exemplu mie imi lipseste [...] capacitatea de deslusire a limbajului figurativ.
Asta se cheamă Asperger? :)

Edited by Ioan2, 22 April 2012 - 11:21.


#46
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010

View PostIoan2, on 22nd April 2012, 10:20, said:

Asta se cheamă Asperger? :)

Suspectez un AS/HFA sau ceva in liniile alea, in orice caz ne indepartam de topic.

#47
mirceaor

mirceaor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 22.07.2006
@OP

Gandeste-te cam ce ti-ar placea sa faci dupa ce termini facultatea, ce ai vrea sa devii. Daca nu stii ce, ia-le pe rand, cu avantaje/dezavantaje:

ex: medic - imi place ca se castiga bine, mai ales daca plec in strainatate, am un anume statut social.. / nu-mi place pt ca am un stomac sensibil, o sa ajung sa castig bani frumos abia de pe la 30 de ani, daca o dau in bara cu un pacient si-l nenorocesc nu voi putea dormi noaptea...  

Si tot asa, ia-le pe rand  :thumbup:

#48
The0nly0ne

The0nly0ne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 16.11.2010
Daca nu iti place nimic atunci nu e musai sa faci o facultate. Ia si invata o meserie decat sa mai stai inca 5 ani s-o freci pe banii parintilor.

#49
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007

View Postmirceaor, on 23rd April 2012, 23:50, said:

..., daca o dau in bara cu un pacient si-l nenorocesc nu voi putea dormi noaptea...

true, nu te lasa colegii de celula! :lol:

View PostThe0nly0ne, on 29th April 2012, 23:24, said:

Daca nu iti place nimic atunci nu e musai sa faci o facultate. Ia si invata o meserie decat sa mai stai inca 5 ani s-o freci pe banii parintilor.

nu-l invata prostii! :lol:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate