Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Ce facultate sa fac?

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
Juliee

Juliee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 23.03.2010

 al33xxxx, on 21st April 2012, 00:09, said:

Studiezi pentru tine? Sau pentru bani?
Intrebarea e pt mn?Daca da:
Pai imi doresc sa devin ortodont(sau macar dentist) sau sa lucrez in publicitate.De aia ma bag pe astea 2 optiuni :P .Studiez pt mine dar vreau sa pot ajunge  am un trai..ok.Nu vreau super multi bani , atat cat sa-mi pot permite o vacanta normala :P si-un trai putin mai mult decat decent.

 cristianltoma, on 21st April 2012, 00:16, said:

La mine nu e vorba ca ii greu la mate-info, e vorba ca nu ma descurc, oricat as invata la fizica nu inteleg. Si la drept, s-ar putea sa am ceva sanse..


Nu le prea am cu sportul.
Pai nu inteleg asta.E greu pentru ca ai fizica,  so:e greu la mate info+ai zis ca nu-ti place programarea.Eu mi-as fi dorit sa raman sa devin ceva pe domeniul IT, dar prea tarziu. :rolleyes:
Dureaza sa ajungi avocat , am in familie, daca nu ai rude directe e destul de greu.Pt ei sunt locurile fixe , trb sa cunosti clienti..mai ales intr-un oras mai mare.
Nu spun ca nu castigi bani destui , ajungi destul de mult daca ai procese destule , dar nu in primii ani, imediat ce ai terminat faculta.

Cu sportul nu , programarea nu , mate info nu..cam greu scoti din ce mai ramane "bani destul de multi"

Edited by Juliee, 20 April 2012 - 23:22.


#20
al33xxxx

al33xxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 04.07.2008

 Juliee, on 21st April 2012, 00:16, said:

Pai imi doresc sa devin ortodont(sau macar dentist) sau sa lucrez in publicitate.De aia ma bag pe astea 2 optiuni :P .Studiez pt mine dar vreau sa pot ajunge  am un trai..ok.Nu vreau super multi bani , atat cat sa-mi pot permite o vacanta normala :P si-un trai putin mai mult decat decent.
E bine ca esti orientata spre un domeniu si ti-ai ales si un prag limita. Multi nu isi aleg un domeniu,nici nu se pregatesc si asteapta sa pice din cer. Am intalnit multi oameni aflati in posturi de conducere/oameni care nu au probleme financiare absolut deloc ori oameni care pot decide si pentru altii si toti m-au sfatuit sa fac exact ceea ce imi place. Cand pui pasiune in ceva si faci exact ceea ce iti place o vei face bine initial. Facand acel lucru bine vor veni si rezultatele sub diverse forme,deci si partea financiara va fi completata. Dar la varsta asta distractia ar trebui sa fie pe primul loc si din cand in cand sa va ganditi si la profesie.

 kienny2003, on 21st April 2012, 00:15, said:

Daca te ajuta cu ceva eu am terminat medicina si am un salar de  1123 lei brut si bonuri de masa dupa 6 ani de scoala asa ca gandeste te bine ce alegi.

Situatia medicinistilor la noi in tara este tare dificila. Sunt ani petrecuti in fata cartilor si e o facultatea al naibii de grea. Pacat ca esti rasplatit doar atat,dar cred ca va fi mai bine.

#21
Juliee

Juliee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 23.03.2010

 kienny2003, on 21st April 2012, 00:15, said:

Daca te ajuta cu ceva eu am terminat medicina si am un salar de  1123 lei brut si bonuri de masa dupa 6 ani de scoala asa ca gandeste te bine ce alegi.
Pai ..poate e doar atat de putin pentru ca esti la rezidentiat?Dupa rezidentiat stiam ca se castiga..

Oricum..eu cred ca medicii(sau stomatologii) vor avea mereu de munca, fata de cei din alte domenii ce trec prin criza/
@al33xxxx
Da , si apoi dupa 5 ani de munca isi dau seama ca nu asta le place sau nu castiga cat ar vrea.Am o verisoara ce a dat acum 7 ani la o facultate la nimereala"geologie" si a facut-o pur si simplu degeaba.
La varsta mea , cel putin in perioada asta nu prea mai am stare si timp de asa ceva.Sa termin cu liceul si intrarea , dupa urmeaza pauza de vara si apoi..la invatat.

Edited by Juliee, 20 April 2012 - 23:29.


#22
dgamma

dgamma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 02.09.2011
Astia care spuneti ca ies bani usor din programare, mai ganditi-va... pe ce criterii o spuneti, doar ca ati auzit sau cunoasteti cazuri??? Nu ies deloc usor banii din programare, piata e full si cerintele sunt mari.
Pentru pustiulica care vrea slujba avantajoasa. In Romania ajungi avocat doar daca ai rude in domeniu, altfel nu te lasa nimeni sa profesezi. Asa ca mai gandeste-te ce doresti.
Ahhh si nu te intreaba nimeni ce facultate ai terminat in mare parte, te intreaba ce stii sa faci si conteaza foarte mult sa fii istet, sa inveti repede anumite lucruri etc. Banu nu se castiga asa usor pe cum crezi tu la varsta asta.
PS: Daca vrei bani invata matematica si fizica, ajungi inginer, mai dai o meditatie la astta de liceu in timpul  facultatii (faci si 700 lei pe luna, ai cu ce scoate fetele in oras :thumbup: ), te implici in proiecte, prinzi experienta etc. Viata frumoasa.

Edited by dgamma, 20 April 2012 - 23:32.


#23
Juliee

Juliee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 23.03.2010
Si nu numai el.Am observat ca majoritatea adolescentilor(sau tinerii pana pe la20 de ani) cred ca banii se scot asa usor din nimic.Invata un lucru si gata , iau o gramada de bani pe ala.
Eu am avut noroc sa am o sora cu master si sa vad cam cat de greu te angajezi (si pe ce bani in primul an)in ziua de azi desi esti bun si mai ai si studii..

Nu-i place fizica  :D cade varianta cu meseria de inginer..

Edited by Juliee, 20 April 2012 - 23:34.


#24
al33xxxx

al33xxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 04.07.2008

 Juliee, on 21st April 2012, 00:32, said:

Nu-i place fizica  :D cade varianta cu meseria de inginer..
Daca are simt practic si simte cantitatile poate face si inginerie fara prea multa fizica. Nu inteleg de ce multi fug de matematica/fizica/chimie.

#25
dgamma

dgamma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 02.09.2011
Neah, faza e ca multi nu stiu ca dupa ce termini o facultate si iti doresti o meserie serioasa va trebui sa inveti toata viata, sa mai faci anumite cursuri de specializarea, cel putin din 2 in 2 ani etc. Nu de alta sunt o gramada de 40-50 care cica au terminat o facultate acum 25 de ani, i-a durut in fleasca, n-au mai invatat nimci si zic ca de ce nu-i angajeaza lumea.
Cand termini o facultate, te rogi sa te angajeze si pe gratis doar sa vezi cu ce se mananca, sa nu te mai trateze lumea ca pe un gunoi care nu stie sa faca nimic, pentru ca facultate nu se invata sa muncesti, iti deschide doar un orizont, chestiile de baza, restul depinde de noroc, ambiti, abilitati etc.

Edited by dgamma, 20 April 2012 - 23:38.


#26
Juliee

Juliee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 23.03.2010

 al33xxxx, on 21st April 2012, 00:35, said:

Daca are simt practic si simte cantitatile poate face si inginerie fara prea multa fizica. Nu inteleg de ce multi fug de matematica/fizica/chimie.
Nu mai stiu ce profa spunea in generala ca cei ce stiu fizica si lucreaza cu fizica sunt cei mai destepti oameni  B)

@Subscriu la tot ce ai spus  :OK: , mai ales la  ultima parte.

#27
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010
Intelectual esti incapabil si nu ai nici o pasiune. Din cate vad pentru tine singura sansa de a face bani legal este sa castigi la loto.

#28
ady_95

ady_95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 23.12.2009
Uite, eu sunt tot in clasa a X-a si am fost anul asta la olimpiada nationala de info pe ce m-a invatat profa... Cand am ajuns acolo mi-am dat seama ca nu stiu mai nimic, iar rezultatul a fost pe masura (pentru cei ce stiu, eu nu stiam sa citesc/afisez decat cu streamuri, nu auzisem de STL, nu stiam cati biti/octeti are fiecare tip de variabila, iar profa se astepta ca eu sa stiu in 2 saptamani si backtracking si programare dinamica si divide-et-impera si greedy si lee si pointeri, iar lista continua).
Cu toate astea, eu nu m-am descurajat si am decis sa o iau de la capat cu programarea si algoritmica. Cum s-a mai zis mai sus, "programatori" sunt multi, dar nu toti stiu ce inseamna sa programezi. Ideea e sa gasesti ceva care sa-ti placa cu adevarat, ceva care sa te determine sa vrei mai mult, sa iti atingi limita, dar asta nu tine de profesori cat tine de tine.(de unde stii ca nu iti place fizica cand poate fi profesorul de vina?)
Bafta!

P.S. 1: stai pe mate-info ca stai bine
P.S. 2: macar fa-ti un hobby... who knows... (ia, maestre, viitor filolog, ghiceste ce hobby am eu, asa, ca idee)

Edited by ady_95, 21 April 2012 - 00:17.


#29
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,633
  • Înscris: 30.07.2003

 cristianltoma, on 20th April 2012, 23:54, said:

Am profil mate-info, dar voi trece la filologie, pt. ca nu ma descurc la mate-info.
Cand toti iti zic ca faci o greseala intelege ca poate au totusi dreptate. Peste cativa ani o sa plangi si tu pe aici despre ce greseala ai facut !
Fa imposibilul sa te descurci la mate-info si nu o sa regreti.

 ady_95, on 21st April 2012, 01:12, said:

Cu toate astea, eu nu m-am descurajat si am decis sa o iau de la capat cu programarea si algoritmica. Cum s-a mai zis mai sus, "programatori" sunt multi, dar nu toti stiu ce inseamna sa programezi.
Bravo ! Se vede mentalitatea de invingator.

Edited by neagu_laurentiu, 21 April 2012 - 00:17.


#30
al33xxxx

al33xxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 04.07.2008

 ady_95, on 21st April 2012, 01:12, said:

Uite, eu sunt tot in clasa a X-a si am fost anul asta la olimpiada nationala de info pe ce m-a invatat profa... Cand am ajuns acolo mi-am dat seama ca nu stiu mai nimic, iar rezultatul a fost pe masura (pentru cei ce stiu, eu nu stiam sa citesc/afisez decat cu streamuri, nu auzisem de STL, nu stiam cati biti/octeti are fiecare tip de variabila, iar profa se astepta ca eu sa stiu in 2 saptamani si backtracking si programare dinamica si divide-et-impera si greedy si lee si pointeri, iar lista continua).
Cu toate astea, eu nu m-am descurajat si am decis sa o iau de la capat cu programarea si algoritmica. Cum s-a mai zis mai sus, "programatori" sunt multi, dar nu toti stiu ce inseamna sa programezi. Ideea e sa gasesti ceva care sa-ti placa cu adevarat, ceva care sa te determine sa vrei mai mult, sa iti atingi limita, dar asta nu tine de profesori cat tine de tine.(de unde stii ca nu iti place fizica cand poate fi profesorul de vina?)
Bafta!

P.S. 1: stai pe mate-info ca stai bine
P.S. 2: macar fa-ti un hobby... who knows... (ia, maestre, viitor filolog, ghiceste ce hobby am eu, asa, ca idee)
Vezi bine problema. Aprofundeaza si matematica si incearca sa gandesti informatica natural,o sa vezi ca are legatura cu o serie de chestii matematice care sunt palpabile,in general cam tot ce se face in liceu se face prost,incomplet si degeaba. Nu sunt bine structurate materiile,insa poti incerca singur,usor usor intelegand toate de unde vin si unde ajung. E ca o floare pe care o vei deschide singur,dar la final vei fi capabil sa o inchizi si sa o deschizi dupa bunul plac. Mult succes in continuare!

#31
Juliee

Juliee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 23.03.2010

 neagu_laurentiu, on 21st April 2012, 01:15, said:

Cand toti iti zic ca faci o greseala intelege ca poate au totusi dreptate. Peste cativa ani o sa plangi si tu pe aici despre ce greseala ai facut !
Fa imposibilul sa te descurci la mate-info si nu o sa regreti.
Exact.Eu am fugit dupa primul semestru.Incearca cat mai ai acum 1 luna 2 sa inveti cat sa intelegi si poate iti schimbi decizia.
Ce bine era daca terminam si eu mate info :rolleyes:

#32
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008

 Juliee, on 21st April 2012, 11:36, said:

Exact.Eu am fugit dupa primul semestru.Incearca cat mai ai acum 1 luna 2 sa inveti cat sa intelegi si poate iti schimbi decizia.
Ce bine era daca terminam si eu mate info :rolleyes:
Juliee,dacă într-adevăr îți place IT-ul să ști că niciodată nu e prea târziu.Poți să te duci la Cibernetică doar cu media bacului mai ales că ai învățat prioritar pentru bac. La Cibernetică matematica nu e imposibilă și poți prinde din mers. Facultatea este grea pentru nivelul ASE-ului dar mult mai ușoară ca cele de info sau inginerești.Cunosc atâtea cazuri de oameni care au învățat programare de unii singuri și au reușit.

Dgamma,nimeni nu a zis că e ușor.La început trebuie să muncești pe nimic și abia când ajungi senior se văd cu adevărat rezultatele.Dar la info te poți angaja încă din timpul facultății și ajungi mult mai repede la un salariu mărișor.

#33
Juliee

Juliee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 23.03.2010
Pai momentan continui sa invat pt bac si ma hotarasc sigur pana in iulie.M-ai pus pe ganduri , o sa cantaresc ce vreau cu optiunile si vad ce pun pana la urma.

Edited by Juliee, 21 April 2012 - 19:40.


#34
al33xxxx

al33xxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 04.07.2008

 Juliee, on 21st April 2012, 20:36, said:

Pai momentan continui sa invat pt bac si ma hotarasc sigur pana in iulie.M-ai pus pe ganduri , o sa cantaresc ce vreau cu optiunile si vad ce pun pana la urma.
Sfatul meu este sa alegi o facultate unde vei da si admitere. In general facultatile ce fac admiterea pe baza de dosar primesc studenti slab pregatiti si vei ajunge sa te plafonezi.

#35
Juliee

Juliee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 23.03.2010

 al33xxxx, on 21st April 2012, 23:42, said:

Sfatul meu este sa alegi o facultate unde vei da si admitere. In general facultatile ce fac admiterea pe baza de dosar primesc studenti slab pregatiti si vei ajunge sa te plafonezi.
Pai incerc si acolo dar nu ma pot baza numai pe o sg optiune.

#36
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
N-am stat sa citesc ce au scris toti dar sfatul meu este , daca nu ai un plan foarte clar inainte de inceperea ultimului an de liceu si maturitatea necesara, mai bine cauta-ti de lucru...ceva, normal ca nu o sa gasesti cea mai tare slujba, daca te descurci ai putea munci si undeva prin afara tarii, ti-ai mai largi orizonturile si poate intre timp iti mai vin ceva idei despre ce vrei sa faci cu viata ta si mai faci si un ban ca sa nu stai lipitoare pe parinti in facultate. Nu fi inca unul dintre acei studenti "din inertie" , vei pierde ani multi aiurea si vei regreta mai tarziu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate