Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 

Hdd De 80gb Dar Vad Doar 58gb

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Da de cat ai clusterele ? Ca ma gandesc ca poate ti-a facut ceva clustere enorme, in cazul asta se pot pierde Gb...

#20
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001

View PostAIWAMAN, on Oct 24 2005, 07:40, said:

Ceri ajutorul in schimb esti laconic in detalii!
Ok uite ce trebuie sa faci:
-desfa PCul si vezi ce marca si MODEL este exact Hddul tau
-cu ocazia asta verifici si daca mai e cel pe care il stii tu de 80 sau a aparut unu de 60
-daca e de 80 si e si seagate ...intri pe topicul ala cu HDDurile si problemele lor si ai un link acolo ce te duce direct la pagina cu suport tehnic de la producator...dai jos softul de la ai..el itzi face hddul la nivel de fabricant dupa care te apuci de partitionat si formatat!
Spor la treaba!
Ce ti-am spus eu sa faci si ....

View PostRippo, on Oct 31 2005, 12:34, said:

Tot nu am rezolvat nk. il vede de 63gb  :deadtongue: . Am luat un utilitar de la Seagate, l-am rulat si degeaba tot nu a gasit ceva neinregula.
Am cautat pe google "Gdisk" dar nu am gasit programu, doar ceva ca e legat de Norton. Nu?

Ori chiar s-a busit ceva inauntru ori nu stiu :(.
Ma gandeam sa-i dau un low format sau ceva :cursing:  

Ps: Hdd este al meu de 80GB, nu are cum sa fii fost schimbat pt ca nu a iesit din casa.  :o

...ce ai facut tu!  :nonobad:
Mai omule...ai desfacut PCul? Ce marca este HDDul si ce model este?
Daca este SEAGATE atunci vezi ce model este si arunca un ochi aici: http://www.seagate.c...tml#ATAPostDA_0 sa vezi exact ce model este si ce caracteristici are! Daca dupa modelul scris pe el...e de 80GB atunci folosesti softul asta-> http://www.seagate.c...atools/B7a.html si dupa cum vad banuiesc ca pe asta l-ai luat si ...ti-a spus ca nu are erori! Acum intervine un sfat pe care l-am dat de atitea ori si vad ca tot degeaba...mult laudatul partition magic este un mare shit ...repet e parerea mea extrasa din zecile de hdduri trecute prin mana!.Uita de el!
Ultima chestie pe care trebuie sa o faci...daca e SEAGATE si DACA e de 80GB este urmatoarea: http://www.seagate.c...rs/discwiz.html alege de acolo prima coloana " DiscWizard Starter
Edition" si cu ajutorul acestui soft ....vei face HDDul exact cum trebuia el sa fie cind fabricantul a scos HDDul la vanzare! E bine sa citesti si asta: http://www.seagate.c...t_what.html#how

Atentie...dupa ce ai facut Zero Fill si HDDul e clean...verifica de cat il vede in BIOS daca tot la fel....incearca-l si pe alt sistem sa nu cumva sa fie ceva la al tau sau....sa fie un jumper pus sa limiteze capacitatea la 60 cu toate ca...nu am auzit asemenea chestii la Seagate! Daca e totul OK ...si il vede normal....atunci incepe partitionarea cu ajutorul unui CD bootabil de WINDOWS....nu mai folosi Partition Magic sau imagini facute cu norton ....efectiv il partitionezi si formatezi cu ajutorul cd-ului WINDOWS !!! Dupa care treci la instalarea SO ....bagi diverele placii de baza,video,audio etc. Intra pe net si fa update si asta e tot!

Toate bune si bafta!

#21
Rippo

Rippo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 14.12.2003
[ http://img506.imageshack.us/img506/3684/picture0051zw.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] <-----inainte de zero fill format.

Am dat si full zero fill format dar dupa ce  a terminat imi arata hdd-ul la fel ca in imaginea de mai sus.

http://www.seagate.c.../st380011a.html <---- link ca hdd-ul e de 80gb.


Dupa cum zicea Zubi :

Quote

S-ar putea ca ghost-ul sa-ti fi stricat MBR ai nevoie de un utilitar de DOS care sa-l initializeze

Gdisk de ex
; sau ce am facut eu cu ce am luat de la Seagate e acelasi lucru?


umm chiar nu situ ce sa m-ai fac :((....ceva sugestii?

#22
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Da fratele tau in loc sa dea Local patition form -> Image a dat Local disk from -> Image. NG a alocat spatiul dupa bunul plac dar asta nu se explica de ce nu il vede in bios ca fiind de 80G. Normal ar trebui sa se realoce spatiul dupa un format low level (full) cu utilitarul de la segate. Mai poti incerca si cu utilitarul de la Western Digital si anume 'Data LifeGuard Diagnostics" se descurca foarte bine si cu hardurile de la ceilalti producatori. Schimba si cablurile IDE.

Edited by Doru_Neo, 26 November 2005 - 12:02.


#23
Rippo

Rippo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 14.12.2003
Am dat cele doua teste de la WD si "PASS". A mai ramas Zero format. Sa mai incerc odata?
am cumparat un cablu IDE nou si tot degeaba.

Edited by Rippo, 26 November 2005 - 13:14.


#24
Rippo

Rippo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 14.12.2003
ops double post...sry

Edited by Rippo, 26 November 2005 - 13:10.


#25
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Daca nu merge si ai garantie la el schimbal ! :)

Edited by Doru_Neo, 26 November 2005 - 14:08.


#26
Rippo

Rippo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 14.12.2003
hehe ce bine ar fi daca as mai fi avut garantie :). Dar are ceva timp hdd-ul.

Inca nu imi explic ce are, bad-uri nu are, toate testele date sunt OK.

Poate imi explica cineva ce comezi tre sa fol cu Gdisk....ca nu stiu cum sa form cu el.

#27
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Muta Cd-rom-ul de pe cablul ala pe alt cablu .

      E posibil sa fie un conflict pe acolo .

#28
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Un utilitar specializat pe MBR este MBR Tool 2.1.1 si ca sa razi tot de pe hdd mai poti incerca cu Active Kill Disk 1.1. E posibil sa fie busit ceva la partea electronica...:) !

#29
Rippo

Rippo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 14.12.2003
Dupa ce ma obijnuisem cu ideea ca nu prea am ce sa mai fac am observat chestia asta. Am sters ceva din greseala si am vrut sa il recuperez. Am folosit un program pt undelete si am observat asta :

[ http://img497.imageshack.us/img497/7202/80gb1zg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

tot nu stie nimeni ce sa-i fac?  <_<

Edited by Rippo, 08 January 2006 - 15:03.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate