Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Traseu Budapesta - Vaslui

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
nic_biso

nic_biso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 15.01.2006
Salutare,

Ideea este ca o sa fac acest traseu trecand prin Budapesta, dar pana acolo nu sunt probleme, exista autostrazi stiute bine... Astfel ca ma intereseaza ce traseu ar fi mai bun (rapid si eficient) de parcurs de la Budapesta la Vaslui.
Din ce am vazut pe siteurile de harti/navigatie ar fi 2 variante:
1. Budapesta - (M3) - Debrecen - Oradea - Cluj - Bistrita - Vatra Dornei - Piatra Neamt - Roman - Vaslui
2. Budapesta - (M5) - Szeged - Mako - Arad - Deva - Sibiu - Brasov - Onesti - Bacau - Vaslui

Varianta prin Arad am mai facut-o deja (mai precis de la Sibiu spre Budapesta), mi se pare mai convenabila pentru ca ai autostrada pana la intrarea in Romania si drum intins intre Arad si Brasov. De la Brasov la Vaslui e cam lung drumul, ca doar se trec muntii si drumurile nu sunt prea bune intre Onesti si Vaslui, si cu multe comune (testat acum 2 ani). Aceasta e si varianta recomandata de ViaMichelin, site excelent de altfel.

Sunt curios insa cum ar fi cealalta varianta. Nu prea sunt incantat de ea pentru ca de la Tihuta pana la Bicaz sunt numai munti si deci nu se poate obtine o viteza medie prea buna. Plus ca n-am mai fost de ani buni prin zona si deci nu mai stiu cum sunt drumurile.
Totusi as inclina sa o aleg poate datorita frumusetii traseului si a varietatii peisajului. Numai cand ma gandesc la drumul Arad - Deva, cand trebuie sa depasesti sute de tiruri (iar la un moment dat nici nu prea mai are rost, ca sunt prea multe si merg destul de tare) as alege aceaasta varianta.

Si apropo de ziua recomandata pentru parcurgerea Romaniei, credeti ca duminica e de preferat? In sensul in care sunt mai putine tiruri...

Daca ati facut acest traseu de curand si/sau aveti idee care traseu ar fi mai bun, va rog sa scrieti aici.

#2
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Personal, eu as merge pe varianta a doua. Drum bun!

'Arunca' un ochi si aici.

Si CAND anume vrei sa faci acest traseu? Zilele astea sau in viitorul apropiat SAU mai la primavra-vara? Ca depinde foarte mult, mai ales ca acum tocmai ce am scapat de-o iarna... si nu stiu dca drumurile sunt curatate in totalitate asa cum trebuie (bine, astea mari, principale pe care vei merge tu, probabil ca da). Si dupa, dupa cum bine stim, apar gropile... deci daca e sa fie mai incolo, e posibil sa se lucreze la drum si asfalteze si altfel stau lucrurile (in ce ma priveste pe mine, prefer un drum cu un asfalt impecabil, chiar daca e mai lung sau mai sinuos sau cu TIR-uri multe).

#3
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Traseul 2 e si recomandarea mea.Intre Onesti si Vaslui, singura portiune de drum mai grea e Onesti - Adjud, circa 35km.
De la Adjud, iti recomand E85 pana la Tisita, dupa care Tecuci->Birlad->Vaslui.

#4
nic_biso

nic_biso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 15.01.2006
Traseul il voi face la inceput lunii aprilie, cam cu o saptamana inainte de Paste. Deci vremea n-ar trebui, in principiu, sa mai fie o problema, ci doar gropile si eventuale lucrari de asfaltare.

Si eu as merge pe varianta prin Arad si Brasov, eram doar curios daca a facut cineva alt traseu (adica prin nordul tarii) si poate ar merita...

#5
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
Traseul prin nordul tarii l-am facut anul trecut si e bun, poti merge linistit.....
De la Roman la Vaslui stiu ca e rau tare drumul si ma indoiesc ca l-au reparat.....
De la vatra dornei eu as merge spre Iasi, pentru ca e bun drumul pe acolo....

Mie mi-a luat vreo 10 ore sa ajung de la Iasi la Oradea...in masura in care masina era burdusita toata...si am mers mai incetisor sa nu imi vina bagajele in cap :)

Un timp mai realist ar fi vreo 8....daca mergi ceva mai alert....

Zic si eu sa o iei de la Adjud spre Tisita...Onest-Adjud e bun...mai putin la iesirea din Onesti.....Dar de la Adjud la Barlad prin Podul Turcului, din cat stiam eu nu era foarte bun drumul...

Pana la urma...daca vii sa faci sarbatorile, presupun ca nu vrei sa iti zdruncini creierii si bucsele pe drumuri proaste,cand 50-100 km in plus te scutesc de batati de cap.....

#6
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 02.02.2009

 nic_biso, on 20th February 2012, 14:17, said:

Salutare,

Ideea este ca o sa fac acest traseu trecand prin Budapesta, dar pana acolo nu sunt probleme, exista autostrazi stiute bine... Astfel ca ma intereseaza ce traseu ar fi mai bun (rapid si eficient) de parcurs de la Budapesta la Vaslui.
Din ce am vazut pe siteurile de harti/navigatie ar fi 2 variante:
1. Budapesta - (M3) - Debrecen - Oradea - Cluj - Bistrita - Vatra Dornei - Piatra Neamt - Roman - Vaslui
2. Budapesta - (M5) - Szeged - Mako - Arad - Deva - Sibiu - Brasov - Onesti - Bacau - Vaslui

Varianta prin Arad am mai facut-o deja (mai precis de la Sibiu spre Budapesta), mi se pare mai convenabila pentru ca ai autostrada pana la intrarea in Romania si drum intins intre Arad si Brasov. De la Brasov la Vaslui e cam lung drumul, ca doar se trec muntii si drumurile nu sunt prea bune intre Onesti si Vaslui, si cu multe comune (testat acum 2 ani). Aceasta e si varianta recomandata de ViaMichelin, site excelent de altfel.

Sunt curios insa cum ar fi cealalta varianta. Nu prea sunt incantat de ea pentru ca de la Tihuta pana la Bicaz sunt numai munti si deci nu se poate obtine o viteza medie prea buna. Plus ca n-am mai fost de ani buni prin zona si deci nu mai stiu cum sunt drumurile.
Totusi as inclina sa o aleg poate datorita frumusetii traseului si a varietatii peisajului. Numai cand ma gandesc la drumul Arad - Deva, cand trebuie sa depasesti sute de tiruri (iar la un moment dat nici nu prea mai are rost, ca sunt prea multe si merg destul de tare) as alege aceaasta varianta.

Si apropo de ziua recomandata pentru parcurgerea Romaniei, credeti ca duminica e de preferat? In sensul in care sunt mai putine tiruri...

Daca ati facut acest traseu de curand si/sau aveti idee care traseu ar fi mai bun, va rog sa scrieti aici.

  varianta 3 - vaslui-roman-tg neamt-toplita-regin-cluj-oradea-budapesta
eu merg din iasi pe aceasta varianta.

#7
nic_biso

nic_biso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 15.01.2006

 eumorocanosul, on 21st February 2012, 19:20, said:

varianta 3 - vaslui-roman-tg neamt-toplita-regin-cluj-oradea-budapesta
eu merg din iasi pe aceasta varianta.

Si cate ore faci de la Iasi pana la Bors? Cred ca e relevant si stilul de condus...

#8
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
Vaslui-Roman nu e rau? Sau l-au mai peticit?
Oricum, e una sa faci 60-70 km pana la Roman din Vaslui si alta e sa ocolesti prin Iasi....
Stiu ca si prin Toplita era rau, dar vad ca lumea zice ca s-a reparat si portiuni rele sunt doar prin Toplita, asa ca pare o varinata buna si scurta....

Edited by moki, 21 February 2012 - 19:21.


#9
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 02.02.2009

 nic_biso, on 21st February 2012, 18:43, said:

Si cate ore faci de la Iasi pana la Bors? Cred ca e relevant si stilul de condus...

8 ore

 moki, on 21st February 2012, 19:18, said:

Vaslui-Roman nu e rau? Sau l-au mai peticit?
Oricum, e una sa faci 60-70 km pana la Roman din Vaslui si alta e sa ocolesti prin Iasi....
Stiu ca si prin Toplita era rau, dar vad ca lumea zice ca s-a reparat si portiuni rele sunt doar prin Toplita, asa ca pare o varinata buna si scurta....


toplita - reghin care era rau e coala de hartie acum.
sint 3 portiuni de vreo 200 m bucata mai rele, cind treci muntii de la tg neamt la coada lacului.se lucra in zona si erau semaforizate.
din reghin ai trei optiuni :
1.reghin-tg mures- campia turzii - autostrada a3 si iesi din ea la gilau dincolo de cluj.
2.reghin -cluj direct(drumul e relativ ok,nu e circulat si se poate merge tare.
3.reghin - bistrita-dej - cluj.

personal prefer varianta 2.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate