Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...
 AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#11899
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
care sa fie cauza de atunci cind deschid usa sa alimentez iese fum in camera??
mai ales in zilele alea mohorite fara vant  cu natura moarta...
este vreo smecherie care se face sa nu mai iasa?

#11900
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 silesax, on 03 decembrie 2015 - 09:43, said:

care sa fie cauza de atunci cind deschid usa sa alimentez iese fum in camera??
mai ales in zilele alea mohorite fara vant  cu natura moarta...
este vreo smecherie care se face sa nu mai iasa?
DaPosted Image , mai intai ma asigur ca focul s-a mai domolit si e pe terminate, adica a ramas mai mult jar decat lemne, apoi deschid calea directa si peste ceva timp gradual deschid usa de alimentare. Alimentez rapid, inchid usa de incarcare si dupa - inchid calea directa. Nu burdusesc focarul.Posted Image

#11901
uforom89

uforom89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 13.06.2010
Ai putea sa deschizi calea directa, sa astepti cca 30 sec. si abia ulterior sa deschizi usa focarului. O alta varianta este sa astepti pana ramane doar jar, sa-l tragi in fata si sa asezi lemnele incepand din spate(eventual in picioare daca iti permite focarul). Si in aceasta varianta ramane valabila recomandarea cu deschiderea caii directe.

#11902
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
multumesc.ma gindeam ca am evacuarea (burlanul) prea mica ...da ma gindeam ca si la teracote mai iesea fum ....

#11903
uforom89

uforom89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 13.06.2010
Pt a vedea cat de larga este scala aplicatiilor in domeniul sobelor va prezint o mini-soba de camping care are si posibilitatea producerii de energie electrica (utila pt iluminat, incarcat acumulatori, telefoane, etc.).
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KnfV_3LM5l8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11904
luvio

luvio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 19.02.2009
@uforom89 cum se descurca ultima ta soba in locuinta de vacanta?

#11905
uforom89

uforom89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 13.06.2010
Bine pana acum, inca se fac focuri pentru uscarea sobei. Probabil saptamana asta se va lega si registrul la instalatie si vom face o proba si cu apa in acesta.
Ce m-a surprins la tipul acesta de focar (ecofocar lamelar) e ca inca de la primul foc am vazut flacara albastra (deocamdata la fantele de jos).

Edited by uforom89, 05 December 2015 - 18:35.


#11906
pitbululrosu

pitbululrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.12.2014
salut colegii, vreau sa construiesc o soba clasica cu plita cu cercuri,din caramida samotata.intrebarea la dvs este daca se gaseste un fel de adeziv termic sau ceva de genul..pentru ca vreau sa lipesc peste caramida samotata gresie si faianta,fara sa se dezlipeasca sau sa cada la temperatura ridicata cand soba se va incalzi.ms pentru cine intervine pentru ajutor informativ!

#11907
uforom89

uforom89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 13.06.2010
Depinde cum este gandita soba, cat de mult se incalzeste. O solutie ar fi sa folosesti adeziv super flexibil CM19 (de la Cere_ti) care este recomandat si la incalzirea in pardoseala chiar si la placile mari, de peste 1 m.

#11908
flaviuska

flaviuska

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 07.07.2008
Mie cei de la Ceresit mi-au recomandat pentru placare adezivul epoxidic colorat bicomponent, rezistent la actiunea agentilor chimici - CE 79 care conform fisei tehnice rezista la + 100 grade http://www.ceresit.r...pox-color.html. Eu nu am placat niciodata cu el deoarece pretul este foarte mare si am mers pe varianta de CM 17 si nu mi-a cazut nici o placa pana acum dar depinde si de temp exterioara a zidariei sobei...

#11909
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Părerea mea este ca dilatarile, socurile termice date de soba vor face sa se desprinda gresia.

Ptr a păstra socurile mici poti alege o temp a suprafeței exterioare mica, pana în 50-60 de grade.
Dar cu asa temp nu stiu daca iti va ajunge ca si putere radianta ptr spatiul ce se vrea a fi încălzit.

#11910
pitbululrosu

pitbululrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.12.2014
o soba construita din caramida samotata cand se incinge caramida aia .... acolo inseamna temperatura foarte ridicata.deaia zic ca pentru asa ceva trebuie un adeziv pentru lipit gresie,dar foarte rezistent la temperaturi mari,ca daca dupa ce plachezi cade gresia de pe ea n,am facut nici-o treaba nimica.eu sunt multumit de orice fel de sfat,ms.

#11911
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
In urma discutiilor avute impreuna cu voi, si cu colegii de forum structuristi si cu arhitecta, am definitivat locatia sobei.

Pun mai jos un filmulet cu simularea ei:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LM5rT5rPswg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Multumesc :arigato:

Daca observati ca mai poate fi imbunatatit ceva v-as ramane recunoscator. Posted Image

#11912
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Salut Kendo,

Una din primele idei ce-mi sar in ochi, este faptul ca cosul ocupa un loc cam degeaba, eu l-as integra in soba, sau l-as monta pe soba, cu distribuire a greutatii pe planseul superior, ar fi multe variante.

Acuma nu vreau sa te intorc din drum, tu decizi cum vrei sa faci, sunt multe drumuri sa ajungi la Roma :) ...

#11913
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Asta nu-i adevarat daca acel cos are plecare din soba si de jos, adica se incalzeste
cosul de la baza atunci acel cos este corpul ce incalzeste camera unde se afla!  Posted Image

#11914
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Daca ai intrare pe jos in cos, si ai o temp de cca 100 de grade in interior, la grosimea uzuala de 1 caramida, 13cm, cat crezi ca se incalzeste acel cos sa merite spatiul ocupat? :)

#11915
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Cosul, teoretic, ar trebui sa fie izolat astfel ca nu stiu cata caldura ar mai radia.

LE: ar trebui sa fie ceva de genul colegului nostru @papanini: http://forum.softped...2#entry17965759

Edited by Kendo, 07 December 2015 - 20:06.


#11916
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010
Poate ajuta, o varianta

Edited by csomi, 07 December 2015 - 21:49.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate