Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Vreau sa imi deschid un magazin

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008
Salut! De ceva timp eu si un prieten bun strangem bani. Dorim sa facem ceva sa nu ajungem sa iesim la pensie de la patron sau stat. Ne-am tot gandit cum sa-i investim insa fiind lipsiti de experienta si tineri nu prea ne vine sa ne aruncam cu capul inainte in ce am auzit noi ca a zis X-ulescu de la colt ca merge. Am un exemplu in familie care au magazin la tara, se duc dimineata la 9 la depozitul de marfa se intorc dupa cateva ore cu papucul plin zilnic si le merge foarte foarte bine, si nu ma refer ca au ce sa manance fara griji, nu dau detalii dar e super ok pt ei. Ne-am gandit si noi sa facem acelasi lucru in alt sat, la oras e prea greu, ai nevoie de investitii mult prea mari. M-am gandit ca la cineva in curte sa inchiriez o camera si sa o transform intr-un magazin general, propietarii sa fie si angajati. Nu am acum la inceput bani de frigidere speciale si altele specifice, voi incepe usor usor si treptat. Ce nu stiu eu sunt pasii in privinta actelor si care ar fi acestea, costurile, investitiile minime de inceput, ce autorizatii. Trebuie firma sau merge si pe PFA? poate ca par pe dinafara dar trebuie sa incep de undeva sa invat si sa fac ceva. V-as fi recunoscator daca m-ati indruma. Multumesc anticipat!

#2
RandomHero

RandomHero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 22.11.2011
Daca ai un exemplu si spui ca le merge bine, de ce nu incepi prin a-i intreba cata lume vine la magazin, pe ce produse se axeaza, daca vand pe datorie. Ar trebui sa ii intrebi cat mai multe detalii pentru a putea vedea profitabilitatea afacerii.

#3
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

View Posteugen1985, on 14th January 2012, 18:37, said:

Salut! De ceva timp eu si un prieten bun strangem bani. Dorim sa facem ceva sa nu ajungem sa iesim la pensie de la patron sau stat. Ne-am tot gandit cum sa-i investim insa fiind lipsiti de experienta si tineri nu prea ne vine sa ne aruncam cu capul inainte in ce am auzit noi ca a zis X-ulescu de la colt ca merge. Am un exemplu in familie care au magazin la tara, se duc dimineata la 9 la depozitul de marfa se intorc dupa cateva ore cu papucul plin zilnic si le merge foarte foarte bine, si nu ma refer ca au ce sa manance fara griji, nu dau detalii dar e super ok pt ei. Ne-am gandit si noi sa facem acelasi lucru in alt sat, la oras e prea greu, ai nevoie de investitii mult prea mari. M-am gandit ca la cineva in curte sa inchiriez o camera si sa o transform intr-un magazin general, propietarii sa fie si angajati. Nu am acum la inceput bani de frigidere speciale si altele specifice, voi incepe usor usor si treptat. Ce nu stiu eu sunt pasii in privinta actelor si care ar fi acestea, costurile, investitiile minime de inceput, ce autorizatii. Trebuie firma sau merge si pe PFA? poate ca par pe dinafara dar trebuie sa incep de undeva sa invat si sa fac ceva. V-as fi recunoscator daca m-ati indruma. Multumesc anticipat!

daca vor lucra proprietarii spatiului la magazin sigur vei ajunge sarac si bolnav la pensionare si cu pensie sociala. ca sa faci o afacere in primul rand tu trebuie sa muncesti. bani din vant nu vin. la tara trebuie sa te stii cu lumea si sa nu dai pe datorie la tzigani si alte lepre. daca vrei sa deschizi acolo un magazin cumperi o casa si in ea iti deschizi afacerea. nu te sfatui sa deschizi impreuna nici cu fratii caci din cate eu stiu romanii sunt cam salbatici in ceea ce priveste banii si chiar parintii te pot fura.

pentru magazin trebuie firma, casa de marcat, cantar, vintrina frigorifica si frigidere totul ce este necesar unei activitati si pentru pastrarea produselor de vanzare. mai ai nevoie de un contabil, 1-2 vanzatori(in dependenta de numarul de ore deschise) si daca ai depozit mare si de depozitar. o gramada de acte zilnic completate si 2 racheti ca sa recuperezi banii in caz de dai pe datorie.   :naughty:

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,622
  • Înscris: 30.07.2003

View Posteugen1985, on 14th January 2012, 18:37, said:

Trebuie firma sau merge si pe PFA?
PFA-urile au o dezlegare temporara sa poata angaja persoane dar nu se stie cat va tine. Asa ca Intreprinderea Individuala e ce-ti trebuie, ea prin definitie are acest drept. Toate detaliile la Registrul Comertului privind infiintarea.

#5
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
in primul rand, ai nevoie de timp. muuuult timp. dupa mine, primul criteriu pt succes al unei afaceri este sa te ocupi personal de ea.

#6
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008
1. Ce este S.R.L.-ul? Ce presupune un S.R.L.?


SRL-ul este o forma de organizare a unei societati, alcatuita dintr-unul sau mai multi asociati, care, impreuna, pun in comun un patrimoniu (capital social) si isi aleg un obiect de activitate.





2. Ce conditii trebuie sa indeplinesc sa pot fi asociat intr-un SRL?


Nu iti cere nimeni nicio conditie speciala. Doar sa fii persoana majora, adica sa ai varsta mai mare de 18 ani.


3. Ce raspunderi am daca imi deschid un SRL?


Raspunderile (obligatiile) si nu ale tale, ci ale firmei sunt acelea legate, in primul rand, de plata taxelor si impozitelor aferente activitatii, de depunerea in termen a declaratiilor fiscale, bilanturilor, balantelor, rectificativelor, TVA-ul, samd .


O alta raspundere apare in relatiile cu tertii. Corectitudinea si cinstea serviciilor prestate, plata la termen a furnizorilor de bunuri si produse cu care lucrezi, plata salariilor si impozitelor aferente acestora la termenele convenite cu angajatii.


Asadar... raspunderile sunt aceleasi ca de zi cu zi. Acelasi lucru il faceai si cand erai un simplu cetatean. Firma trebuie privita ca o noua persoana, ca un cetatean cu drepturi si obligatii, ca si tine, omul de rand.


4. Care sunt avantajele unui S.R.L.?
asociatii raspund in limita aportului la capitalul social, subscris si varsat. Asta inseamna cu patrimoniul firmei si nu cu bunurile proprii.
capitalul social actual este modic - 200 de lei
asociatii pot decide, fara limita, cate coduri CAEN (obiecte de activitate) pot sa declare si le pot modifica oricand
exista doua optiuni pentru plata impozitului trimestrial: 3% impozit pe venit  sau 16% impozit pe profit (microintreprinderi)
pot alege daca se declara platitori de TVA la infiintare sau asteapta sa atinga pragul minim al cifrei de afaceri de 119.000 RON (cel mai adesea)
5. Care sunt dezavantajele unui S.R.L.?
pot opta pentru microinteprindere (impozit pe venit de 3%), caz in care sunt obligati, in termen de 60 de zile de la nastere, sa isi angajeze un salariat
pot opta pentru microintreprindere daca nu au cifra de afaceri mai mare de 100.000 EURO,  
pot opta pentru microintreprindere daca nu presteaza urmatoarele obiecte de activitate: activitati in domeniul bancar; activitati in domeniul asigurarilor si reasigurarilor, al pietei de capital cu exceptia persoanelor juridice care desfasoara activitati de intermediere in aceste domenii; activitati în domeniile jocurilor de noroc, consultantei si managementului; au capital social detinut de un actionar sau asociat persoana juridica cu peste 250 angajati.
dubla impozitare a profitului:o data 3% impozit pe venit sau 16% impozit pe profit aferent firmei si 16% impozit pe dividende
dividendele se platesc in anul urmator anului in care s-a realizat profitul.


6. Cum infiintez un S.R.L?


Orice firma, si numai un S.R.L., se infiinteaza la Oficiul Registrului Comertului din orasul unde exista sediul. Reteaua birourilor ONRC se gaseste pe site-ul institutiei: www.onrc.ro Aici este locul unde va veti prezenta cu toate documentele intr-un dosar cu sina si un timbru judiciar de 0,3 bani, cumparat de la orice posta.


7. Ce acte imi trebuie sa imi infiintez un S.R.L?
dovada disponibilitate denumire. ( te duci intr-o zi la ORC si iti alegi un nume de firma si soliciti rezervarea denumirii. Platesti o taxa de rezervare si pleci acasa cu hartiuta pe care o pazesti bine)
actul constitutiv in original, semnat de toti asociatii si atestat de avocat sau autentificat la notar
declaratii pe proprie raspundere ale asociatiilor - originale - atestate de avocat sau autentificate la notar
declaratie pe proprie raspundere a administratorului - original - atestata de avocat sau autentificata la notar
specimen de semnatura al administratorului - original - autentificat de notar
dovada varsarii capitalului social - in original
copii acte identitate asociati si administrator
dovada de sediu - contract de vanzare-cumparare, comodat, inchiriere, donatie, samd.
dovada atestarii sediului - luata de la ANAF
declaratiile tip pe care le luati de la ORC, ghiseul informatii: declaratie privind vectorul fiscal, declaratia privind lipsa activitatii la sediu, etc.
Asa ca, te inarmeeeeezi cu muuuuulta rabdare si dai fuga la ORC cand este totul in dosar. Repet: muuuulta rabdaaareeee.


Alte detalii despre obiceiuri si datini le afli acolo. Desi e aceeasi procedura, sunt multe capete care le aplica. Intelegi ce vreau sa zic. :)


8. Cat costa sa imi fac o firma?


Asta da intrebare... oameni buni... costurile de infiintare cresc de la zi la zi, asa ca am sa va spun, estimativ, cat costa ultima data cand am avut un astfel de drum:
taxa de disponibilitate denumire                                     - era vreo 60 de lei, ti-o da in 2 ore
taxele de depunere dosar si alte taxe de publicare          - erau parca vreo 560 de lei
redactarea/atestarea actului constitutiv si a declaratiilor - vreo 250 de lei
specimenul de semnatura                                                - cam 60 de lei  
Sa zicem ca ai ajunge pe la 1.000 lei. Cel mult. Dar mergi singurel sa nasti firma.  


9. Ce ar mai trebui sa stii?


Dupa ce ti-ai depus dosarul astepti 2-3 zile pana iti ies actele. Acolo vei primi un bonuletz, ca cel de benzina. Ai maaaare grija sa nu-l pierzi! Altfel va fi foarte greu sa iti poti ridica actele cand sunt gata.


Dupa ce ai actele te poti duce sa iti faci stampila. Mica, mare, rotunda, patrata, rosie... alba, cum doresti tu. E primul tau act de dispozitie :)
Apoi dai fuga iute la ANAF-ul de care apartii cu sediul si intrebi stimatele doamne de pe acolo ce declaratii trebuie sa depui, la infiintare.


10. Ce impozite sunt si cat face?
pai ai avea impozitul de 3% sau 16%, depinde ce ai ales. Eu stiu ca acum, mai de cand cu criza, s-a eliminat varianta cu 3% sa se faca iar bani multi la buget, asa ca pana cand se ridica interdictia, o sa ai doar 16% din profit, si 16% din dividente, anual.
Mai sunt si altele, sigur, dar pentru asta iti intrebi contabilul. E jobul ei asta cu taxele, nu pot sa il fur.
Apoi, fericirea vine lunar, la salarii. Uite cam cat plateste o firma pentru un angajat:


20.80% contributie la fondul de pensii(CAS)
5.2 % contributie la fondul national unic de sanatate (CASS)
0.5% contributie la fondul de somaj
0.85% contributie pentru concedii si indemnizatii
0.25% contributie la fondul de garantare pentru plata creantelor salariale
0.1-...% contributie de asigurare pentru accidente de munca si boli profesionale in functie de codul CAEN al activitatii principale declarate.


la care se adauga:


10.5% contributie individuala de asigurari sociale (pensii -CAS)
5.5% contributie la fondul national unic de sanatate (CASS)
0.5% contributie individuala pentru somaj
16% impozit pe veniturile din salarii
banuti care se vor retine lunar din salariul angajatului, ca fond de contributie proprie.

#7
_Thomas_

_Thomas_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 24.12.2011

View Posteugen1985, on 14th January 2012, 18:37, said:

M-am gandit ca la cineva in curte sa inchiriez o camera si sa o transform intr-un magazin general, propietarii sa fie si angajati.

Te fura de nu te vezi.

#8
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011

View Post_Thomas_, on 14th January 2012, 21:11, said:

Te fura de nu te vezi.

Si nici n-o sa aiba curajul sa-i ia la rost, ca zboara imediat :D

pt. initiator:

1. Prima conditie: ai vad comercial unde vrei sa-l deschizi ? Daca-l deschizi pe la vreo baba prin curte, lasa-te.
2. Ai timp sa te ocupi personal de afacere? Daca nu, lasa-te.
3. Evita sa dai la cont, daca vrei sa nu te faci de rusine rugandu-te de oameni sa-ti plateasca datoriile.
4. Daca incepi, trebuie cautate depozite de aprovizionare cit mai ieftine.La capitala le gasesti in general.
5. Problema intrarii in legalitate e cea mai simpla, o sa te ajute cei de la registrul comertului cu mare placere, doar o sa fii un nou cotizant/platitor de taxe, cel putin cu mine au fost cind a fost cazul.

#9
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
Legat de salarii nu se poate face diferite contracte de contract civil sau cum ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate