Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Ce este fericirea

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,031
  • Înscris: 04.09.2018

View Postdark, on 07 ianuarie 2024 - 09:40, said:

Pentru mine dragilor, fericirea nu poate fi atinsă, din moment ce suntem conștienți nu doar de problemele de zi cu zi, dar de faptul că îmbătrânim și murim, asta fiind o certitudine!

[ https://media0.giphy.com/media/g4eQ0UMNFIrQbWk69r/giphy.gif?cid=ecf05e47u9g3zmwuagl7fbbxivhlj6pe8x1ce9l7k5dfag5q&ep=v1_stickers_search&rid=giphy.gif&ct=s - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pe toți ne va chema Doamna cu coasa, și știm asta, în fiecare minut...Posted Image...
Si ce daca imbatranim si murim ? Nu e nici o problema, fericiti sa fim adica sa ne bucuram de fiecare zi la maxim, sa ne simtim bine. Murim si gata, nu e mare lucru.

Edited by MinettoMatoi, 24 January 2024 - 20:56.


#38
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,916
  • Înscris: 05.07.2007
ce este fericirea? depinde de om, de moment, de vremuri, context si n factori.
acum aveti niste raspunsuri, insa ar coincide cu cele date in lockdown?  mai tineti minte cum nu puteati sa-i luati pe cei dragi in brate, sa petreceti timp cu ei? cum tresaream cand auzeam pe cineva tusind? cum reactioanm cand cineva din cercul intim aparea ca fiind pozitiv? ce era fericirea atunci? ce este acum? de ce difera raspunsurile?

#39
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012
Nu stiu daca s-a mai zis.

Attached Files



#40
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,031
  • Înscris: 04.09.2018
depinde de fiecare ce il face fericit, nu poti generaliza ca fericirea inseamna asteptari putine.
De ex pe mine nu ma bucura o masina bengoasa de exemplu, dar ma bucura un calculator bun si performant, evident ca aspiratia mea e mai slaba ca cealalta. Pe altul invers, il bucura f mult masina aia.

Altu vrea partea afectiva, altu nu vrea.

#41
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View Postkato1, on 24 ianuarie 2024 - 21:27, said:

ce este fericirea? depinde de om, de moment, de vremuri, context si n factori.
acum aveti niste raspunsuri, insa ar coincide cu cele date in lockdown?  mai tineti minte cum nu puteati sa-i luati pe cei dragi in brate, sa petreceti timp cu ei? cum tresaream cand auzeam pe cineva tusind? cum reactioanm cand cineva din cercul intim aparea ca fiind pozitiv? ce era fericirea atunci? ce este acum? de ce difera raspunsurile?

Cel mai naspa mi s-aparut acea perioada pentru adolescenti, li s-afurat cea mai frumoasa perioada din viata prin izolare.

#42
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,258
  • Înscris: 29.12.2006

View Postkato1, on 24 ianuarie 2024 - 21:27, said:

ce este fericirea? depinde de om

Da, fericirea depinde de om, adică de ţelurile pe care le are în viaţă pentru el şi pentru cei dragi lui. Fericirea are un şablon: a-şi împlini visurile lui /ei , sau ai cei dragi lui / ei.

Totul ţine de ce visuri are fiecare, sau ce ţeluri în viaţă. Dacă le atinge, e fericit(ă), dacă nu...nu.

Edited by lupini, 25 January 2024 - 21:28.


#43
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,031
  • Înscris: 04.09.2018

View PostMatrix40, on 25 ianuarie 2024 - 20:11, said:

Cel mai naspa mi s-aparut acea perioada pentru adolescenti, li s-afurat cea mai frumoasa perioada din viata prin izolare.
Lasa ca si acasa ai multe de facut daca te duce mintea, si jocuri, programe, programare, emisiuni, te documentezi in n domenii, faci sudoku care dezvolta mintea, nu trebuie neaparat sa umble pe drumuri.
Comunicau cu altii cum comunicau, ca n-a durat 100 de ani.
Si daca vroiai puteai sa te intalnesti cu cine vrei afara, nu era o problema, putea veni cineva pe la tine, doar sa fi vrut.

#44
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,067
  • Înscris: 30.11.2021
Depinde.

Viata are caracterul ala de imi place mie, este fluida.
Daca tu ai impresia ca stai pe loc, viata, societatea, merge inainte.

Ce vreau sa zic? Poate tu esti mai rigid, poate viata ta se invarte in jurul la socializat pe la job.
Si cand se termina treburile astea iti dai seama ca viata are nevoie de ceva adaptare.

Noi ca tara suntem in urma strainilor cu 30 de ani, am aruncat aiurea o cifra dar noi suntem in urma strainilor.
Daca cauti viata de noapte din Anglia, Irlanda, America, observi ca acolo tineretul se simte bine.
Daca cauti viata de noapte din Romania? Observi restaurante si baruri care sunt inchise sa faca farmacie sau pacanele.

Vorbeam zilele trecute cu un strain, imi zicea ca a observat oameni tot mai suparati.
Daca el ca strain cu o situatie cat de cat comoda gandea treburile astea.

Fericirea este cumva starea aia de spirit pe care ti-o permiti, sa poti cumva sa iti dai seama de prezent si sa te bucuri de el.

#45
Bestiola

Bestiola

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.12.2017
Pentru mine fericirea stă în cititul, jocul cu animalele și natură.Posted Image

#46
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,031
  • Înscris: 04.09.2018

View PostMindArchitect, on 27 ianuarie 2024 - 20:15, said:

Depinde.

Viata are caracterul ala de imi place mie, este fluida.
Daca tu ai impresia ca stai pe loc, viata, societatea, merge inainte.

Ce vreau sa zic? Poate tu esti mai rigid, poate viata ta se invarte in jurul la socializat pe la job.
Si cand se termina treburile astea iti dai seama ca viata are nevoie de ceva adaptare.

Noi ca tara suntem in urma strainilor cu 30 de ani, am aruncat aiurea o cifra dar noi suntem in urma strainilor.
Daca cauti viata de noapte din Anglia, Irlanda, America, observi ca acolo tineretul se simte bine.
Daca cauti viata de noapte din Romania? Observi restaurante si baruri care sunt inchise sa faca farmacie sau pacanele.

Vorbeam zilele trecute cu un strain, imi zicea ca a observat oameni tot mai suparati.
Daca el ca strain cu o situatie cat de cat comoda gandea treburile astea.

Fericirea este cumva starea aia de spirit pe care ti-o permiti, sa poti cumva sa iti dai seama de prezent si sa te bucuri de el.
Nu mai au nici strainii viata comoda, se duce dracu economia peste tot, ca daca o duceau asa bine nu  mai ieseau fermierii de cam peste tot la proteste, plus preturi din ce in ce mai mari, etc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate