Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 

Se poate invata programare fara "profesor"?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
43 replies to this topic

#19
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
poti!

eu am invatat PHP si javascript fara profesor si ma descurc destul de bine. In momentul asta pot spune ca as putea face orice fel de aplicatie. Cu conditia sa am internet, sau macar documentatia PHP la dispozitie :)

#20
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
-Cred ca trebuie avuta in vedere (si) latura economica cind faci o alegere, in celalalt domeniu care vrei sa-l studiezi cam ce salarii sint dupa ce termini? Sint la fel de cautati cei ce se specializeaza in acel domeniu ca IT-istii ?
-In momentul de fata IT-ul e cam cea mai buna alegere, cel putin atit timp cat multi web-developeri sau testeri cistiga si peste 1000 E/luna, si daca te gandesti ce munca "grea" fac cei de mai sus, chiar nu gasesti ceva mai bun.
-Sint curios ce-o mai fi pe viitor, ca acuma toti se ingramadesc pe IT.Ma tem sa nu ajungem ca ASE-istii, e plina lumea de ei...

#21
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,622
  • Înscris: 30.07.2003

View PostIsaak, on 9th January 2012, 19:12, said:

Ma tem sa nu ajungem ca ASE-istii, e plina lumea de ei...
Si acum sunt IT-isti cata frunza si iarba. La cei cu diploma ma refer. Ca din acestia ~25% chiar stiu meserie si-s angajabili e intr-un firesc al lucrurilor. La fel si cu economistii, multi sunt dar putini cu adevarat buni.

Edited by neagu_laurentiu, 09 January 2012 - 19:23.


#22
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009
Oups.
De acord cam multi programatori. Spre deosebire de US unde nimeni nu mai are chef sa stea intr-un cubicle si sa codeze langa piramida de Coca-Cola la noi oamenii inca se inghesuie.
Chit ca salariile sunt cam la jumate si birourile open-space sunt infecte pentru orice activitate cat de cat inteligenta (dar in schimb se comunica :) ).
Si eu sunt inca programator (de 8 ani) dar daca ar fi sa aleg as fi procedat altfel.
Facultatea ar trebui facuta dar in acelasi timp cu un job inca din anul I.
Automatica si Calculatoare la UPB este o facultate buna dar totusi eu as alege Ase Cibernetica (am facut UPB) tocmai pentru a putea lucra linistit la job-ul meu.
Eu m-am angajat abia in anul 5 (pe la final) si regret si acum .. as fi putut sa mai invat cate ceva....
LE : Facultatea iti ofera posibilitatea de a ajunge de exemplu la Google/IBM/Facebook sau sa faci cercetare(cunosc cazuri), dar doar efortul continuu si sustinut in domeniu te va tine alaturi de cei mai buni in practica.La primul meu job cu facultatea aproape terminata am avut multe de invatat de la oameni cu 5 ani experienta dar fara studii in domeniu. In nici un caz nu trebuie subestimati cei fara studii in domeniu.

Edited by mihaicl1981, 09 January 2012 - 20:59.


#23
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postlaurateodora, on 9th January 2012, 16:52, said:

In plus sunt fata si cred ca baietii vor avea mereu un atuu in acest domeniu.
Te înșeli. Ca fată ai tu un atu: poți emigra în țările civilizate ale căror guverne susțin proactiv "femeia în tehnică" prin programe guvernamentale și prin legislație.

Sexul e un non-issue.

Mai ai și alte avantaje la care ești predispusă ca fată, dar nu ți le spu că poate ți-o iei în cap.

#24
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
Chiar e ultimul lucru care conteaza ca esti tu fata, la interviurile pe care le-am dat pina acum se dadeau aceleasi teste pentru toti, le luai bine, nu, asta e.
Au fost situatii cind au trecut testele niste fete de 20-21 de ani iar unii programatori cu ceva ani de experienta le-au picat.Normal ca au angajat gagicile spre marea noastra 'suparare' :)
Ma rog, ideea e ca nu conteaza asta...

#25
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,622
  • Înscris: 30.07.2003
Poate conta dar nu din perspectiva asta ci din cea familiala. Pana la urma mama se ocupa de copii. Iar timpul asta te poate rupe total de trend.

#26
laurateodora

laurateodora

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.01.2012

View PostIsaak, on 9th January 2012, 22:37, said:

Chiar e ultimul lucru care conteaza ca esti tu fata, la interviurile pe care le-am dat pina acum se dadeau aceleasi teste pentru toti, le luai bine, nu, asta e.
Au fost situatii cind au trecut testele niste fete de 20-21 de ani iar unii programatori cu ceva ani de experienta le-au picat.Normal ca au angajat gagicile spre marea noastra 'suparare' :)
Ma rog, ideea e ca nu conteaza asta...
Nu m-am referit la discriminare ci la faptul ca baietii sunt mai buni.Oricum, poate ar trebui sa fie ultimul lucru la care sa ma gandesc.

#27
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Eu nu știu până acum pe nimeni care să fi făcut ceva serios în IT fără să fi avut vreo tangență cu mediul academic; sunt doar pe la începuturi, deci mai am timp să știu (fie că e persoană publică/cunoscută sau să știu personal).
Programarea, teoretic, se poate învăța și fără profesor dar domeniul din care face programarea este mult mai larg și fără îndrumare nu prea ai cum să-l vezi în ansamblu.

View Postmihaicl1981, on 9th January 2012, 20:57, said:

De acord cam multi programatori. Spre deosebire de US unde nimeni nu mai are chef sa stea intr-un cubicle si sa codeze langa piramida de Coca-Cola la noi oamenii inca se inghesuie.
Când aud chestia asta mă amuz foarte tare (am auzit-o de la un prieten care spunea că nu vrea să dea la ceva info din cauza asta). :D
Restul analiștilor, economiștilor, inginerilor, juriștilor etc. probabil folosesc abacul și creionul cu radieră și în prezent. Sau au loc de muncă în Bahamas, pe plajă.
La americani frica (imaginară) e chiar din cauza noastră (un motiv); le e frică de faptul că ei nu vor mai avea locuri de muncă deoarece foarte multe coroporații mari fac outsourcing la noi (Europa de Est) și în India.

Edited by m3th0dman, 09 January 2012 - 23:21.


#28
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,622
  • Înscris: 30.07.2003

View Postm3th0dman, on 9th January 2012, 23:20, said:

Eu nu știu până acum pe nimeni care să fi făcut ceva serios în IT fără să fi avut vreo tangență cu mediul academic
Am cunoscut si era de la egal la egal restul. Conteaza inteligenta pe care o ai si destula literatura de specialitate citita.

#29
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Ma bate si pe mine gandul de o facultate. As avea intr-o oarecare masura posibilitatea sa plec in strainatate (mai exact anglia/scotia. in alta parte nu ma bag). Dar...comparativ cu ce e aici...merita?

#30
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,622
  • Înscris: 30.07.2003
Nu stiu sistemul de invatamant din alta parte dar stiu ca acest domeniu nu are granite. Sunt destui programatori romani in SUA/Canada/Europa care aici au invatat si luat interviul acolo cu brio.

#31
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postneagu_laurentiu, on 9th January 2012, 23:25, said:

Am cunoscut si era de la egal la egal restul. Conteaza inteligenta pe care o ai si destula literatura de specialitate citita.
De acord cu asta, doar că pentru trebuie să fii îndrumat pentru a citi literatura respectivă și ar cam trebui să ai cu cine dezbate ideile. Desigur, unul foarte inteligent se descurcă și fără, dar problema e că acela nu știe după ce termină liceul dacă e destul de capabil; dreptul urmare riscul de a nu da la facultate e foarte mare.

View PostGady_paul, on 9th January 2012, 23:26, said:

Ma bate si pe mine gandul de o facultate. As avea intr-o oarecare masura posibilitatea sa plec in strainatate (mai exact anglia/scotia. in alta parte nu ma bag). Dar...comparativ cu ce e aici...merita?
Depinde de universitate; cele mai slabe de acolo nu cred că sunt mai bune decât cele mai bune de la noi.

#32
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,622
  • Înscris: 30.07.2003

View Postm3th0dman, on 10th January 2012, 22:40, said:

doar că pentru trebuie să fii îndrumat pentru a citi literatura respectivă și ar cam trebui să ai cu cine dezbate ideile.
E discutabil. O data ce ai studiat si inteles un limbaj si poti citi din engleza ajungi relativ usor la ce trebuie. Fiindca help-ul iti ofera niste indicii, care nu le intelegi pe moment dar cauti mai depare, mai citesi o carte care iar iti indica ceva ce nu stii si tot asa din aproape in aproape descoperi tainele. Presupune munca dar nu-i imposibil.

#33
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

View Postneagu_laurentiu, on 9th January 2012, 23:42, said:

Poate conta dar nu din perspectiva asta ci din cea familiala. Pana la urma mama se ocupa de copii. Iar timpul asta te poate rupe total de trend.
Nici macar asta nu e o piedica in ziua de azi pentru o fata capabila care doreste sa se implice in software development - stiu pesoane care pana la vreo 30 de ani cand s-au hotarat sa aiba copii au dovedit ca pot fi mult mai bune ca multi barbati, iar 'pauza' de 1-2 ani care au luat-o nu le-a impiedicat sa continue dupa fara probleme.

#34
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postneagu_laurentiu, on 10th January 2012, 22:48, said:

E discutabil. O data ce ai studiat si inteles un limbaj si poti citi din engleza ajungi relativ usor la ce trebuie. Fiindca help-ul iti ofera niste indicii, care nu le intelegi pe moment dar cauti mai depare, mai citesi o carte care iar iti indica ceva ce nu stii si tot asa din aproape in aproape descoperi tainele. Presupune munca dar nu-i imposibil.
Nu chiar; aici ești în punctul de a merge în 3 direcții și în cazul prezentat de tine cam ești limitat la una (posibilitatea de a aprofunda cât mai mult limbajul și paradigma).
Pe lângă asta într-o universitate mai poți să mergi pe nivelul de abstractizare în jos (să ajungi la limbaje mai low level și la hardware - chiar la tranzistori) sau mai sus la inginerie software (arhitectură, analiză, design, project management). De asemenea mai poți merge în altă direcție studiind și alte paradigme de programare sau alte domenii (de exemplu dacă știi php, ai posibilitatea de a învăța și grafică 3D sau inteligență artificială ceea ce reprezintă cu totul alte domenii).



Legat de fete și programare; sunt de părere că politehnica este concepută pentru ele; n-am habar de ce merg mai mulți băieți. Trebuie multă muncă și fetele sunt mult mai conștiincioase, drept urmare au rezultate mai bune.

Edited by m3th0dman, 10 January 2012 - 23:26.


#35
laurateodora

laurateodora

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.01.2012

View Postm3th0dman, on 10th January 2012, 23:21, said:

Legat de fete și programare; sunt de părere că politehnica este concepută pentru ele; n-am habar de ce merg mai mulți băieți. Trebuie multă muncă și fetele sunt mult mai conștiincioase, drept urmare au rezultate mai bune.

Totusi, baietii au o gandire analitica/ "tehnica"/ stiintifica mult mai dezvoltata decat cea a fetelor.E adevarat ca fetele sunt mai constiincioase, dar asta nu te face neaparat si mai inteligent.Eu, personal, prefer cea din urma varianta.

Si... pentru cat la suta din evolutia tehnologiei le datoram femeilor?

#36
Saurian

Saurian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 02.09.2008

View Postlaurateodora, on 8th January 2012, 22:21, said:

Sunt in clasa a XII-a si m-am hotarat recent sa nu mai optez pentru cursurile Facultatii de automatica si calculatoare pentru ca nu stiu cat de utile imi vor fi lucrurile pe care le voi invata in cei 4 ani.
O sa merg la alta facultate din cadrul Politehnicii, dar as vrea sa invat in prealabil si limbaje de programare pentru ca nu cred ca as putea trai fara asta (din cate am inteles, C++ ar fi cel mai recomandat pentru inceput).

Dacă nu vrei automatică atunci ce vrei? Îți mărturisesc că și eu am gândit aproximativ la fel: am zis să nu mă duc la Politehnică, la Automatică și Calculatoare, deoarece e o facultate grea ce probabil mi-ar cere să-mi concentrez tot timpul și nu știu dacă se merită deoarece aș fi putut în schimb să mă duc la altă facultate (tot din cadrul Politehnicii ) și să-mi caut de lucru în programare ( sau să studiez pe cont propriu programare la un nivel tot mai înalt încât să pot fi angajat ). Ce pot să spun e că sunt fericit că am făcut alegerea asta deoarece mi s-a lărgit orizontul de cunoștințe ( am descoperit că și ingineria e frumoasă ). Totuși prima mea dragoste rămâne programarea.
   Iar în legătură că foarte mulți pun accent pe o facultatea în Calculatoare mi se pare că în ziua de azi e cam depășită concepția. Știu eu două cazuri ( de fapt e o fată și fratele ei mai mare ) de oameni care nu au avut studii superioare în Calculatoare ( el la Energetică iar ea la Științele Comunicării ) și care învățând pe cont propriu unul a ajuns să se angajeze ca administrator de rețea iar cealaltă ca programator Java. Dacă ești o persoană perseverentă poți lucra în programare și fără o facultate în domeniu. La interviurile la care am fost nu cred că mi s-a cerut vreodată facultatea în domeniu ci singurul lucru pe care îi interesa pe angajatori era: ce pot să fac?

View Postlaurateodora, on 11th January 2012, 01:16, said:

Si... pentru cat la suta din evolutia tehnologiei le datoram femeilor?
Feministele ar spune că lucrurile stau așa din cauză că de-a lungul istoriei rolul femeii a fost să se îngrijească de familie.

Edited by Saurian, 11 January 2012 - 08:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate