Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Previziuni prețuri:apartamente, case, terenuri - direcții

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
395 replies to this topic

#37
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,085
  • Înscris: 24.02.2006

View Postsaif0809, on 3rd January 2012, 16:02, said:

....... disparitia PC ( pe care ma bazez ) .........

ce te face sa crezi ca o sa dispara programul Prima Casa? e programul "de suflet" al lui Boc, printre putinele programe sociale pe care le-a implementat, asa ca nu o sa renunte usor la el. mai ales ca 2012 e an electoral!
in plus, programul asta e foarte ieftin pentru stat. doar garanteaza niste imprumuturi, nu scoate bani din buzunar pentru asta. default-urile au fost foarte putine, din cate stiu eu.

#38
saif0809

saif0809

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 12.08.2006
Din cate stiu cererea a scazut pentru PC. Daca cei care vor accesa un credit PC vor fi intr-un numar mic atunci nu vor mai avea puterea din trecut de a influenta preturile.
Nu Boc trebuie sa renunte la program, ceilalti jucatori zic eu ca vor renunta ( sau nu se vor incadra ) la hora asta.
Dar orice este posibil, cine stie cum schimba normele si pot fi admisi inclusiv cei care au detinut un imobil cu o suprafata de pana la 100 mp. :)

#39
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Pentru anul in curs ma gandesc la un posibil remake... 2011. Adica stagnare a preturilor in zonele cu potential (plus zonele "mai spalate" ale Capitalei) si o scadere a... perifericelor (plus zonele preponderent... muncitoresti) cu un procent care se va invarti tot in jurul a 5%. Fiind an electoral, va fi nevoie de echilibru (inclusiv fortat), iar dereglari in piata nu cred ca vor avea loc. BNR va mai scadea (probabil) dobanda "cheie" cu 0.25 puncte, insa bancile nu-i vor urma entuziaste exemplul, creditele fiind in continuare oferite cu... pipeta. Personal, consider ca vor urma in jur de 2 ani de relativa stagnare (+ stabilitate) a preturilor, urmare ulterior de cresteri (usoare) in tandem cu probabila revenire a economiei. Oricum, a apus (pentru o lunga perioada de timp) si "euforia" anilor 2007-2008, dar si locuinte (anterioare anilor 2000) la pretul unor... fiare pe patru roti (+ antifurtul de rigoare)...

#40
taz81

taz81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.06.2011
Am inceput sa citesc acest topic din "arhiva".

Anul 2006


In 2006 o garsoniera de 30 mp costa 35.000 si lumea spera la scaderi.

Cine a tot asteptat scaderile... a platit intre timp 18.000 de euro chirie!

Grav de tot.

Later edit: in 2006 euro a fost 3,5 acum e 4,3. Asta DA ieftinire!

#41
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Bănuiala mea este că anul 2012 va fi puțin mai diferit de 2011.
Diferit ca și sens.

#42
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

View Posttaz81, on 4th January 2012, 14:25, said:

In 2006 o garsoniera de 30 mp costa 35.000 si lumea spera la scaderi.

Cine a tot asteptat scaderile... a platit intre timp 18.000 de euro chirie!
Cine avea 35.000 cash isi platea 80% din chirie din dobanda de la banca. Cine a facut credit pe xx ani rau a facut. Garsoniera e locuinta temporara, nu faci credit pe 20 de ani pentru o locuinta temporara asta daca nu vrei sa stai toata viata cu femeie si 1-2 copii in 30mp, in plus cine platea atunci rata 200 de euro/luna acum da >300, adica mai mult decat chiria unei locuinte asemanatoare si mai are vreo 15 ani de tras. Grav de tot!

#43
taz81

taz81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.06.2011
Garsoniera a fost doar un exemplu. Pentru tine alegem doua camere sau sapte.

Cert e ca aia care au asteptat ieftiniri... au primit scumpiri.

La distanta de 5-6 ani preturi similare dar euro MULT mai scump.

#44
Sylverix

Sylverix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 17.03.2009

View Posttaz81, on 4th January 2012, 14:25, said:

Am inceput sa citesc acest topic din "arhiva".

Anul 2006


In 2006 o garsoniera de 30 mp costa 35.000 si lumea spera la scaderi.

Cine a tot asteptat scaderile... a platit intre timp 18.000 de euro chirie!

Grav de tot.

Later edit: in 2006 euro a fost 3,5 acum e 4,3. Asta DA ieftinire!
Ai uitat sa calculezi si cat n-a platit in dobanzi la banca  :naughty:

#45
Flash_

Flash_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 14.01.2008

View Posttaz81, on 4th January 2012, 18:00, said:

Garsoniera a fost doar un exemplu. Pentru tine alegem doua camere sau sapte.

Cert e ca aia care au asteptat ieftiniri... au primit scumpiri.

La distanta de 5-6 ani preturi similare dar euro MULT mai scump.
Gresit. Ajustat la inflatie, este mai ieftin.

#46
taz81

taz81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.06.2011

View PostSylverix, on 4th January 2012, 18:27, said:

Ai uitat sa calculezi si cat n-a platit in dobanzi la banca  :naughty:

N-a platit dar o sa plateasca. Si cica e mai bine sa te apuci de un credit la 30 de ani decat la 36.

Si aia 18.000 de euro sa ii dai pt casa ta nu pe chirie.

Nici dobanda n-a platit... nici casa nu are. :)

#47
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Tu cum crezi ca vor evolua preturile? In sus sau in jos si cam cu cat %.

#48
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009
@taz81
Faza cu chiria e adevarata.Pe de alta parte libertatea de a pleca dintr-un bloc cu vecini dubiosi e priceless.
La mine alegerea (sfarsitul lui 2007) e inca pe plus.
Adica chirie 350 Euro (garsoniera) vs. rate 650 (minim) pentru 2 camere). Nu e aceeasi chestie dar eu nu as cumpara o garsoniera pentru a locui in ea.
M-am mutat la apartament cu 300 Euro odata cu "criza". Daca cumparam cu 120.000 Euro cat era in 2007 in decembrie .. eram in pom acum.
Acum ma uit deja la 3 camere ~75.000 Euro (am nevoie de ceva avans deci mai astept).
Regula de baza este sa nu te indatorezi decat pe durata mica ~15 ani hai 20 si cu <30% din venit. Cati respecta regula asta? Putini zic eu. Si mai putini au un plan B.

Ontopic : Eu pariez pe stagnare , in nici un caz pe +5% .. poate pe un - 3%. De ce ? Majoritatea proprietarilor care au facut "investitii" isi dau seama ca nu pierd bani decat cand vand indiferent de ce zice lumea pe forumuri sau in presa. Asa ca prefera sa stea cu ele (ca nu prea ii forteaza nimeni mai ales daca nu au credite ) in asteptarea "cresterii" . Rezistenta acestora este evident mare cat timp impozitele sunt inca mici si multi au apartamentele obtinute aproape gratis cu 20 de ani in urma. Vor ceda foarte greu.
Pe de alta parte cererea evident creste. Oricat ne agitam noi "chiriasii" si "babalistii" interesul pentru imobiliare este inca imens. Forumul asta este o dovada (sau uitati-va pe blogul lui Orgonas sa vedeti agitatie la orice post de imobiliare). Inca sunt multi care cumpara proprietati imobiliare pentru a le inchiria.
Faptul ca nu au scazut chiriile este o dovada clara ca in ciuda crizei si a veniturilor modeste oamenii inca platesc bani buni pentru nevoile de baza = locuinta. Nu pot sa inteleg cum s-a ajuns sa se plateasca o mare parte din salariul mediu pe tara (sau 1/2 in Bucuresti) doar pe chirie.
Argumentele economice sunt insa mai dure : Noi in general nu putem cumpara fara credit. Creditul este greu de obtinut (Prima Casa 4 e salvarea cat o mai fi) si presupune un avans considerabil  cateodata( la 3 camere de exemplu).  Si proprietarii care au facut greseala sa cumpere cu credit sunt presati de rate si de situatia economica . Cei -3% din asta vin.
Investitiile straine in imobiliare sunt la pamant .. asta e sigur. Ce a fost acum 4-5 ani a fost istorie.
Deja 5% eu vad ca o crestere normala anuala oricum > depozitele si < decat bursa.

Mai este si asemanarea cu FNI/Caritas : Cati dintre voi mai investesc prin fonduri de investitii ? Cati mai baga bani in scheme Ponzi ? Eu as sufla si in iaurt acum ...

#49
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,073
  • Înscris: 02.03.2003

View Postmihaicl1981, on 5th January 2012, 08:55, said:

@taz81
...
. De ce ? Majoritatea proprietarilor care au facut "investitii" isi dau seama ca nu pierd bani decat cand vand indiferent de ce zice lumea pe forumuri sau in presa. Asa ca prefera sa stea cu ele (ca nu prea ii forteaza nimeni mai ales daca nu au credite ) in asteptarea "cresterii" . Rezistenta acestora este evident mare cat timp impozitele sunt inca mici si multi au apartamentele obtinute aproape gratis cu 20 de ani in urma. Vor ceda foarte greu.
Pe de alta parte cererea evident creste. ...

Ne intoarcem din nou la intrebarea "De ce vand oamenii case?".
Probil ca raspunsul cel mai potrivit este ca au nevoie de bani. Astfel trecem la intrebarea 2. "Ce fac oamenii cu banii obtinuti din vanzarea unei proprietati imobiliare?".
Daca stim sa raspundem si acestei intrebari o sa ne dam seama de evolutia unei piete normale.

#50
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

View Postterratec, on 5th January 2012, 09:23, said:

2. "Ce fac oamenii cu banii obtinuti din vanzarea unei proprietati imobiliare?".

viziteaza reprezentantele auto!

#51
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postterratec, on 5th January 2012, 09:23, said:

2. "Ce fac oamenii cu banii obtinuti din vanzarea unei proprietati imobiliare?".
Daca stim sa raspundem si acestei intrebari o sa ne dam seama de evolutia unei piete normale.
Cumpără o altă proprietate mai scumpă sau mai ieftină.
sau
Construiesc o casă pe pământ.
sau
Își renovează cealaltă proprietate eventual cumpără și bunuri de folosință îndelungată.
sau
Unii pleacă definitiv din țară.

Și ca să întăresc cele spuse mai sus.
Odată cu scăderea numărului de tranzacții imobiliare, în tandem au scăzut următoarele:

Numărul construcțiilor de case noi.
Vânzările de materiale de construcții.
Vânzările de mașini.
Vânzările de frigidere, plasme, mașini de spălat și mobilă.

View Postmihaicl1981, on 5th January 2012, 08:55, said:

Regula de baza este sa nu te indatorezi decat pe durata mica ~15 ani hai 20 si cu <30% din venit. Cati respecta regula asta? Putini zic eu. Si mai putini au un plan B.
Majoritatea o respectă.
Media rambursării unui credit imobiliar în România este de 7 ani.

#52
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
Zilele trecute am fost la o reuniune cu colegii de facultate si am tinut sa intreb si cine ce proprietati a cumparat.
Doi colegi, muncitori in IT au recunoscut cu jumatate de gura ca au dat pe 3 camere unu 140.000 euro si celalalt 115.000 euro. Feeling-ul nu era foarte bun si a trebuit sa ii incurajez eu ca macar au cumparat o proprietate noua, nu e un apartament vechi.

La fel o sa se simta in curand si cei care au dat 60.000 euro pe 2 camere in plina criza.

#53
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
si nu ti le-au vandut tie cu douaj' de mii?  :confuzzled:

#54
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
Ambii platesc rate le ele, deci mai greu cu vandutul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate