Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari
 Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica
 

Previziuni prețuri:apartamente, case, terenuri - direcții

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
395 replies to this topic

#73
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008
Vorba unui clasic... nu stiu daca in viata... "vom avea crestere negativa"... Bine ca nu e scadere pozitiva!!!

#74
_Minime_

_Minime_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 01.11.2011
Hop si eu cu previziunea:

In 2012 Bucuresti stabil, poate un +5% spre toamna, desi e greu sa intorci trendul, vedem daca pomenile electorale o sa reuseasca.
Odata intors trendul probabil prin '13-'14 o sa vina un bull trap pt aia care cred ca vine o noua bula, dar o sa se potoleasca repede.
Bula n-o sa mai fie, o sa fie echilibru cand o sa ajunga la 2 salarii medii reale pe metru patrat pentru locuintele fara pretentii.
Urmatoarea bula adevarata peste minim 10 ani, probabil 15-20, ciclul pe care il au americanii.

Asta daca nu face iar climatul international figuri. Altfel facem si noi ce fac si ei.

In tara or sa mai scada si anul asta undeva pe la 5%, o sa fie cam ce a fost in Bucuresti pe 2011. Provincia a fost tot timpul in urma cu un an sau doi la reactii.

#75
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002

 _Minime_, on 11th January 2012, 15:33, said:

Odata intors trendul probabil prin '13-'14 o sa vina un bull trap pt aia care cred ca vine o noua bula, dar o sa se potoleasca repede.
Bull-trap este din 2009 cand a aparut Prima Casa, acum urmeaza etapa cu Frica pentru ca au crescut mostenirile pe baza de decese si nu mai este finantare.

#76
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008

 _Minime_, on 11th January 2012, 15:33, said:

Hop si eu cu previziunea:

In 2012 Bucuresti stabil, poate un +5% spre toamna, desi e greu sa intorci trendul, vedem daca pomenile electorale o sa reuseasca.
Hop si tu... ca nu te-ai uitat macar in Anuntul Tembelfonic...
P.S. +5% din concedierile de la CFR sau din cele din MAI?
P.S. Se mai dau credite pentru constructiile ante '77 (formal '80)?
P.S. La sfarsitul lui 2012 va veti amintiti "previziunea" lui Isarescu. Si eu plusez, o garsoniera in cartiere rezidentiale consacrate de pe sudul Buchaleului n-ar trebui sa fie mai scumpa ca un Logan full nou cu toate taxele incluse la 1 ianuarie 2013. Si toate astea daca unele din banci se vor sinchisi sa mai ramana si pe la noi. Nu se sperie bancile straine de Basescu. Cine vrea sa se isterizeze... please don't. Stop bitchin' the reality.

 lender, on 11th January 2012, 20:25, said:

www.mediafax.ro/social/populatia-romaniei-a-scazut-in-noiembrie-2011-cu-40-mai-mult-decat-in-luna-similara-a-anului-2010-9137891"]crescut mostenirile pe baza de decese[/url] si nu mai este finantare.
Si eu care credeam ca a dat ciuma la mine in bloc. Au murit 6 in 2011.

Edited by ParapantaFlavia, 11 January 2012 - 21:44.


#77
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
si eu zic ca anul acesta va stagna si/sau va fi o usoara crestere.
nu imi spuneti ca de unde ca se gaseste de unde,cand mergi pe strada oprestete 1min si uitate in jurul tau sa vezi cat de rau o duce romania,nu e ca dam pe spate de bine dar nici rau nu o ducem,mall-urile arhi pline,pe valea prahovei nu ai loc sa parchezi un scuter,iar suvurile noi-noute se ingramadesc pe strazii,cel putin in bucuresti.

#78
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
eu n-am inteles chestia asta cu "se mai dau credite pentru locuinte din '70 toamna"!

#79
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008

 mardraaxi, on 11th January 2012, 23:45, said:

si eu zic ca anul acesta va stagna si/sau va fi o usoara crestere.
nu imi spuneti ca de unde ca se gaseste de unde,cand mergi pe strada oprestete 1min si uitate in jurul tau sa vezi cat de rau o duce romania,nu e ca dam pe spate de bine dar nici rau nu o ducem,mall-urile arhi pline,pe valea prahovei nu ai loc sa parchezi un scuter,iar suvurile noi-noute se ingramadesc pe strazii,cel putin in bucuresti.
Dragule, Bucurestiul este o planeta, provincia o alta planeta. Am ajuns prin zone ce mi s-a parut ca apartin de Marte, am avut conditii de cazare ca pe Marte. Nu te limita la a merge prin Buchale. Avand in vedere numai cate posturi au disparut si oamenii s-au vazut nevoiti sa plece din chirie la ei acasa. Numara tu suv-urile, vilele si vezi daca iti dau 20 000 000. Mai numara si betivii din sant, cersetorii si maidanezii. Si compara procentele. Cine are, are, vila, suv... cine n-are ia pe imprumut. Ori nu poti sa te imprumuti de trei ori mai mult decat valoarea reala pentru a alimenta bisnita. Ca se intampla ce se intampla. Ce draq, iar ne mintim singuri? Pana nu falimentam economia nu ne trezim, nu? Hai sa fim realisti, Bucurestiul s-a depopulat iar fondul locativ continua sa creasca. Daca nu credeti va pun poze cu vilele din vecini. Majoritatea in curs de finisare. Vreti sa sar gardul in vecini sa va fac poze de la vile finisate la cheie care n-au nici macar un covor inauntru? Macar varati nasul in oferte sa evitati ridicolul. Si ma refer la ofertele reale nu alea de sevraj gen apartament de doua camere la pret de vila. Io im regie proprie mi-am scos casa de 150mp la 35000 oiro, cu tot cu demolatul casei batranesti. Ca avizele le-am scos eu si ca am semnatura mea pe proiect si verificarea e facuta de tata e alta treaba. M-au si injurat aia de la ISC ca ii deranjez cu "garajul' meu.

Edited by ParapantaFlavia, 12 January 2012 - 11:27.


#80
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,855
  • Înscris: 13.08.2008

 mardraaxi, on 11th January 2012, 23:45, said:

si eu zic ca anul acesta va stagna si/sau va fi o usoara crestere.
nu imi spuneti ca de unde ca se gaseste de unde,cand mergi pe strada oprestete 1min si uitate in jurul tau sa vezi cat de rau o duce romania,nu e ca dam pe spate de bine dar nici rau nu o ducem,mall-urile arhi pline,pe valea prahovei nu ai loc sa parchezi un scuter,iar suvurile noi-noute se ingramadesc pe strazii,cel putin in bucuresti.
Economia neagra in Romania e oficial de 40 % din PIB ( real, poate ca aproape 50 %). Cand cresc taxele, creste si evaziunea fiscala, coruptia etc.
Multi romani au obtinut credite cu acte false.
Multi romani sunt plecati in strainatate si fac bani sub diverse forme.
Mai sunt si straini care spala bani sau investesc bani legali.
De aceea si pretul mediu al unei locuinte este de 1.000 Euro/ mp in marile orase din Romania, cu toate ca salariul mediu net e de circa 400 Euro/ luna ( 2, 5 salarii nete medii lunare/ mp util , in loc de 1-2 salarii medii nete/ mp util).

Edited by vacantamijlocie, 12 January 2012 - 11:51.


#81
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008
Economia subterana e aia cu salariu de 600-1000lei/luna. Ca asa e la noi se cauta economia unde e oricum putin. Si aia nu se pot imprumuta ca n-au adeverinta de salariu. Deci vax albina. N-are nici o legatura.

Edited by ParapantaFlavia, 12 January 2012 - 11:57.


#82
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 ParapantaFlavia, on 12th January 2012, 11:46, said:

Economia subterana e aia cu salariu de 600-1000lei/luna. Ca asa e la noi se cauta economia unde e oricum putin. Si aia nu se pot imprumuta ca n-au adeverinta de salariu. Deci vax albina. N-are nici o legatura.
Nu este adevărat.
Sunt salarii mari la negru.
Mă rog.
Dacă se pot numi salarii.
Mai exact, sunt venituri mari la negru.
La fel cum sunt și salarii mici.

#83
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 ParapantaFlavia, on 12th January 2012, 11:46, said:

Economia subterana e aia cu salariu de 600-1000lei/luna.
Economia subterana este aia de la dragonul Rosu, piata de flori, marfa intrata in tara fara taxe, rambursari ilegale de TVA, facturi pe naspa in spate la mall Vitan, tot ce se vinde in obor fara bon (inclusiv tigari) ...etc
Salariile alea la negru sunt ... o mica picatura.

Cei 150mp sunt itili sau construiti? 35.000 inclusiv finisaje?
Nu toata lumea este ing CCIA ca sa-i proiecteze singur casa.

Edited by gabian22, 12 January 2012 - 12:23.


#84
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008

 gabian22, on 12th January 2012, 12:22, said:

Economia subterana este aia de la dragonul Rosu, piata de flori, marfa intrata in tara fara taxe, rambursari ilegale de TVA, facturi pe naspa in spate la mall Vitan, tot ce se vinde in obor fara bon (inclusiv tigari) ...etc
Salariile alea la negru sunt ... o mica picatura.

Cei 150mp sunt itili sau construiti? 35.000 inclusiv finisaje?
Nu toata lumea este ing CCIA ca sa-i proiecteze singur casa.
Economia subterana in mod normal nu obtine credit ipotecar. De acord cu asta? Normal ca o sa sari sa spui ca din petarde unii isi fac conac. Asa o fi. Eu nu cumpar petarde. Nici fumatoare nu-s.

Construiti recunosc. Finisaje pe masura, nu am pretentii, lavabila si linoleum ca e mai sanatos decat gresia. La proiectare nu te fura nimeni ca la executie si stii prea bine ce procent reprezinta proiectarea din totalul final. Nu pot nici eu sa cer o tona de bani pe proiectul unui grajd, unde mai pui ca la ISC este inspectat in scarba numai planul de fundatii de... un arhitect! Chiar sunt dispusa sa merg la dumping doar ca sa vad terminata scarba imobiliara odata. M-am saturat de "agenti imobiliari" semianalfabeti care nu stiu decat "G+F+T+UM+AC, monolitice, pretul zonei si comision standard".

Ideea ramane in picioare. Daca banii sunt furati poti sa dai dublu decat face fara deranj. Nu stiu in ce masura se cumpara cu bani din furt, spaga si evaziune. De obicei cine fura nu mai cumpara in blocuri vechi isi face una unifamiliala pe unde apuca. Nu stiu in ce masura se mai fura acum fata de cum se fura odata. Depopularea eu o vad cu ochiul liber, cel putin in Bucuresti.

Edited by ParapantaFlavia, 12 January 2012 - 13:16.


#85
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 ParapantaFlavia, on 12th January 2012, 12:52, said:

Economia subterana in mod normal nu obtine credit ipotecar.
Poate de asta în România s-au dat până în 2009 doar 150.000 de credite ipotecare la pers fizice.
Încredibil de puține în ciuda culturii media și a exagerărilor uzuale.

150.000 de credite ipotecare la pers fizice pt. achiziții de locuințe la aprox. 2 milioane de tranzacții imobiliare între 2005-2009. (se includ aici și terenurile).
Folosesc intervalul 05-09 pt un cadru mai larg care include boomul și decăderea pieței.

În opinia mea, economia subterană este un mamut colosal.
Poate cei 40% sunt folosiți așa...să nu ne panicăm.

 ParapantaFlavia, on 12th January 2012, 12:52, said:

Depopularea eu o vad cu ochiul liber, cel putin in Bucuresti.
Știu.
Rezultatele recensământului vor fi edificatoare.
Cu ochiul liber. :naughty:

#86
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008
De aia cauta unele banci sa fuga d'aici. Ca angajatii romani si-au cadorisit rudele cu credite ieftine pentru vile si cu ipoteci pe niste garsoniere confort 2 si 3 ale bunicilor cu un picior in groapa. Numai la noi bancherasii de duzina scoliti la Spritu Haret - F.F.B. considera pensia parintilor o garantie infailibila.
Vrei sa iti spun ce banca la care am depozit m-a sunat sa intrebe daca doresc sa am o persoana de contact si daca vreau sa particip la o licitatie pentru un apartament de 2 camere? Cu alte cuvinte da-ne noua euroii ca avem noi nevoie acasa si ia tu cocioaba confort 2 a lu' Ceasca.
P.S. Io depopularea o vad in metrou si in carosabil, nu in "recensamantul" caselor facute pe spaga.
P.S. Mie, in calitate de inginer, mi-ar fi rusine sa numesc vinderea sau revinderea unei "debarale" din periferia Bucurestiului TRANZACTIE IMOBILIARA. La fel de bine as putea sa imi fac un cotet de gaini din OSB si sa stau in el fara probleme. Nu de alta dar am stat si eu la 10 etaje si stiu ce inseamna sa fiu inundata de 2 ori pe an si sa astept liftul unic functional 5 minute. Multi ani.

Edited by ParapantaFlavia, 12 January 2012 - 13:34.


#87
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 ParapantaFlavia, on 12th January 2012, 13:21, said:

De aia cauta unele banci sa fuga d'aici.
Băncile vor să fugă de aici pt. că avem o economie mică și slabă.

Băncile au venit aici într-o perioadă în care s-au îngrămădit buluc investiții corporative care au generat un boom fantastic.
Secondate de imobiliari.

Investițiile corporative s-au stopat.
Imobiliarii la fel.

Băncile nu au sânge de stors așa că pleacă.
Ce altceva vrei să facă ?
Să-ți cânte la buhai plugușoru ?

Tu rămâi cu sărăcia, ele cu pierderea.
Și fiecare cu a măsii. :lol:

 ParapantaFlavia, on 12th January 2012, 13:21, said:

P.S. Io depopularea o vad in metrou si in carosabil, nu in "recensamantul" caselor facute pe spaga.
Ca în fiecare lună de ianuarie de altfel.
Depopularea de care vorbești va deveni o certitudine dacă situația actuală va continua o perioadă.
Probabil a început deja.
Repet.
Recensământul depopulării există.
Dar nu acolo unde crezi tu.

#88
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008

 paradigmatic, on 12th January 2012, 13:34, said:

Băncile vor să fugă de aici pt. că avem o economie mică și slabă.

Ca în fiecare lună de ianuarie de altfel.

Normal ca nu, bancile vor sa plece pentru ca suntem comunisti si am nationalizat banii din credite uitand sa ne mai platim ratele! Si doar au avut de unde invata. Ca tot vorbeam mai sus de furt si economia subterana... Nu si-au facut audit, nu si-au imblanzit angajatii. They gone wild. Cine vrei sa stea pe ei cu biciul, daca nu tu...
Deci pana la urma cu ie? Pana la urma scoatem economia subterana de vina pentru iresponsabilitatea bancara. Cand de fapt au alimentat simultan mirajul Carpato-Dubaiezo-Pontic. Beecali spala bani din contracte cu statul in mlastini de 2000 oiro metrul patrat si tzatza Floarea credea ca poa' sa faca la fel cu debaraua ei confort 2 "sporit" de la etajul 8. Nu orice zboara se mananca. Ca ramane in beregata si te sufoci.

Ca in fiecare an (orice luna) pe Magheru. Hai recunoste ca nu mai e la fel chiar daca iti calci pe orgoliu. Era o vreme cand era de neconceput sa stau pe scaun in metrou de exemplu.
P.S. Recensmantul asta a fost cu dedicatie. Civilii au facut act de prezenta prin casele plebeilor si noncivilii acolo unde trebuie. Sunt prea multe case despre care nu se stie nimic si SRI-ului nu-i place. Deci sa il lasam in pace ca nu sumarea plebeilor a fost obiectul lui real. Iti spun io de la cineva care a fost cu recendamantul. S-au gasit 3 numere fantoma pe aceeasi strada.

Edited by ParapantaFlavia, 12 January 2012 - 13:55.


#89
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 ParapantaFlavia, on 12th January 2012, 13:37, said:

Ca in fiecare an (orice luna) pe Magheru. Hai recunoste ca nu mai e la fel chiar daca iti calci pe orgoliu. Era o vreme cand era de neconceput sa stau pe scaun in metrou de exemplu.
1. Circul rar cu metroul dar nu cred că a scăzut numărul de pasageri.
Poate au cei de la metrou o statistică.
Am circulat cu metroul prin toamnă.
Fo lună cam așa.
Trebuia să ajung undeva la mama măsii prin militari și a fost extrem de aglomerat.
Cu mașina făceam mai bine de 1h.
Cu metroul cam 40 de min.
Și mă durea piciorul de la ambreiaj.

2. În trafic se circulă mai bine.
S-au terminat multe lucrări de infrastructură în ultimii ani și asta se simte.
Cu siguranță a scăzut și consumul. Poate există și statistici în sensul ăsta.

3. Am fost nevoit să circul cu autobuzul câteva zile și să mor dacă s-a schimbat ceva.

Eu nu văd depopularea de care spui tu.
Sunt destul de prezent la nivelul străzii.

#90
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008
Bine domnule nu o vezi, ai toleranta mica la abatere. Mai vorbim si prin decembrie. Io mai vad depopularea si in lista de intretinere de la bloc si in factura de curent de la partile comune (ponderea cea mai mare: liftul). Asta ca argument tangibil ca ii vad si pe viu ca nu mai sunt. Care a plecat din chirie, care si-a cumparat loc de veci, care s-a mutat. Da' ma rog sa zicem ca tine ca n-am chef de polemica. Si pe "analistul" Zilisteanu (cel din analele imobiliarelor) daca il intrebi si in 2012 tot boom economico-imobiliar este. Asta e, nu intram in faza de negare ca pesimismul face rau la ficat, ne mintim singuri pana la final, negam negam negam ca e negativ. Politica firmei. Preturile vor creste, poate chiar vor exploda, Bucurestiul se va suprapopula si vom dormi cu totii cate 2 in pat din cauza fondului locativ minuscul. Happy? Prin 2020. Pana atunci sa urmarim anunturile si sa ne roadem unghiile (daca e vreunul in situatia asta).

Edited by ParapantaFlavia, 12 January 2012 - 14:09.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate