Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

Previziuni prețuri:apartamente, case, terenuri - direcții

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
395 replies to this topic

#1
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Deci.
Anul 2011 a fost unul relativ liniștit.
Conf. indicelui imobiliare.ro, fluctuația de preț pe general la nivelul întregii țări a fost în opinia mea neglijabilă, cu tendințe ușor negative.
Marcând valoarea indicelui la începutul lui 2011, acesta a fost de 1031 e-mp.
La finalul lui 2011 acesta este de 1024 e-mp.

2011 a fost un an greu pe fluxurile de știri media.

America intra în faliment, Grecia intra în faliment, Italia intra în faliment, UE se destrăma...anyway...nervozitate maximă.
Un cutremur devastator în Japonia cu o situație critică de natură nucleară.
În zona Mediteranei și a Arabiei numeroase revolte sociale au dus la schimbări de direcții în politic.
Europa fierbe și ea...etc...

Aurul s-a mai liniștit.
Piețele bursiere au cam stagnat deși nervozitatea a fost la cote maxime.
Indicele DOW Jones a fluctuat agresiv între un euforic 13000 și un minim de 10000. Spre final de an și-a revenit undeva peste 12000.
Petrolul a stagnat și el în ansamblu dar cu fluctuații destul de agresive pe preț. De la un 120 până la 80.
Spre final de an a crescut spre 100.
China pare că se răcorește. Nu știm ce să așteptăm de aici.

În ceea ce ne privește, agricultura ne-a rotunjit indicii din PIB.
Exporturile au mers binișor, chiar dacă profiturile și capitalurile nu ne aparțin.
Celelalte industrii au cam stagnat.
Construcțiile au mers și ele binișor preponderent finanțate de stat și preponderent cele cu tematică în infrastructură.
Construcțiile civile sunt totuși la pământ.
Cursul leu-euro nu a promis nimic, dimpotrivă, este sub presiune.

Băncile se plafonează iar creditarea a mers liniar. Spre sfârșitul anului au scăpat prin media tot felul de știri proaste ref. la bănci.
Probabil se vor concretiza în acest an ?!
BNR-ul promite totuși o bancă punte.
Poate știu ei mai multe...

Am avut un recensământ care mai mult ca sigur va scoate la iveală funcționarea euforică a unor piețe din anii trecuți.

Pe acest fond general destul de neplăcut, contabil negativ, care vor fi mersurile pieței imobiliare în 2012 ?

Edited by paradigmatic, 02 January 2012 - 11:02.


#2
taz81

taz81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.06.2011
Eu pariez pe o scadere de inca 7 euro pe mp.  :w00t:
Cine mizeaza pe statul in chirie pierde 3000-3600 euro pe an si nu are confortul de a sta intr-o locuinta amenajata dupa bunul plac.



 paradigmatic, on 2nd January 2012, 10:41, said:

Marcând valoarea indicelui la începutul lui 2011, acesta a fost de 1031 e-mp.
La finalul lui 2011 acesta este de 1024 e-mp.


#3
fiber-net

fiber-net

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 911
  • Înscris: 29.03.2009
in mod cert preturile or sa scada (cu mult mai mult) in ciuda eforturilor mafiei imobiliare de a le tine sus sau chiar de le urca

totul e doar o chestie de timp

se pare ca preturile la imobiliare sunt mai mari chiar si decat cele din Germania in ciuda veniturilor salariale

Edited by fiber-net, 02 January 2012 - 11:17.


#4
taz81

taz81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.06.2011

 fiber-net, on 2nd January 2012, 11:13, said:

totul e doar o chestie de timp
Pai depinde cat timp. Ca in 5 ani platesti 15-18 mii euro chirie...

#5
fiber-net

fiber-net

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 911
  • Înscris: 29.03.2009

 taz81, on 2nd January 2012, 11:17, said:

Pai depinde cat timp. Ca in 5 ani platesti 15-18 mii euro chirie...


Dap, depinde si cat platesti lunar ........oricum cu 15-18mii de euro nu iti poti cumpara nimic. Nici cu 35 de mii


eu unul mai degraba mi-as cumpara un imobil in Germania (fara atata bijnitareala si tiganeala ca aici)

Un mic exemplu!

Personajul in cauza probabil a achizitionat imobilul respectiv la jumatate din pretul pe care-l cere!

http://www.okazii.ro...ra.html#galerie

pur si simplu mie scarba de tiganii bijnitari, bijnitareala si saracia din tara asta  :puke:

TOTUL e absurd in tara asta!

Edited by fiber-net, 02 January 2012 - 11:55.


#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,420
  • Înscris: 13.01.2011
Parcã mai este un topic despre prețuri... am spus pãrerea acolo... preturile coboarã...

#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
In exemplul dat de tine, e vorba de o pensiune cu geamuri sparte din germania.
Nu vad ce lagatura are asta cu Romania. Pretul pare foarte avantajos la prima vedere. 1600 de mp care costa 40 de euro pe metru si un hotel-pensiune pe deasupa la numai 40 000. Ce vrei mai mult de atat ?
Presupun insa ca este o cladire abandonata in stare avansata de degradare. Vechiul proprietar a cedat-o contra sumei de 1 euro, ca sa nu mai trebuiasca sa plateasca impozite.
Cel care va cumpara cladirea cu pricina, va trebui sa demoleze mai intai toata hardughia ca sa obtina teren construibil de 64 de mii de euro. Operatiunea de demolare cred ca nu are cum sa coste mai putin de 250 000 de euro. In germania, spre deosebire de romania, daca vrei sa demolezi o casa nu ai cum sa chemi doi veri de la tara si sa o faci pur si simplu. Trebuie organizare de santier, trebuie sa transporti molozul cu firme autorizate, trebuie sa obtii autorizatiile necesare... In total trebuie sa investesti minim 300 000 numai ca sa obtii un teren construibil de 64 000 euro.

#8
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002

 taz81, on 2nd January 2012, 11:10, said:

Cine mizeaza pe statul in chirie pierde 3000-3600 euro pe an si nu are confortul de a sta intr-o locuinta amenajata dupa bunul plac.
Chiria e mai mica ca o rata: la chirie platesti 3000 euro pe apartament de 2 camere la rata platesti vreo 4000 euro. Daca mai scade si pretul apartamentelor cu cateva mii de euro chiar se renteaza.
Oricum bula imobiliara sau balonul imobiliar cum ii ziceti voi o sa se dezumfle, scaderi de cel putin 10.000 euro sunt garantate, scaderi de 20.000 euro sunt probabile. Toate pe fond de declin demografic si scaderea creditarii. Evident sunt un Roubini la imobiliarelor :)

Si eu nu as trage linie pe 2011 asa de repede, inca nu avem datele de la INS pe lunile OCT + NOV + DEC 2011(trimestrul IV). Eu anticipasem scaderi de 15% in lunile alea.
De fapt nu avem datele nici pe trimestrul III, trebuie sa apara luna asta, deci e prematur sa spui ca 2011 a fost un an linistit in Ro.
Doar ce am vorbit cu o ruda plecata, in Spania executarile silite au marit numarul de copii abandonati, nu mai sunt locuri in centrele de plasament.

#9
fiber-net

fiber-net

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 911
  • Înscris: 29.03.2009

 cspot, on 2nd January 2012, 13:00, said:

Presupun insa ca este o cladire abandonata in stare avansata de degradare. Vechiul proprietar a cedat-o contra sumei de 1 euro, ca sa nu mai trebuiasca sa plateasca impozite.

aceasta cladire in aceeeasi stare in romanica nu ai sa o gasesti la banii astia nici in creierii muntilor!

ceea ce e in poza aia samsarul roman o descrie si incearca sa o vanda ca pe o vila de lux. stiu ce vb si am fost in situatii de genul asta

bijnitareala ca la noi nu gasesti pe nicaieri in lume

#10
Korobase

Korobase

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.06.2007
Stie cineva cum estimeaza bancile valoarea terenurilor?
Daca banca estimeaza un teren ca valorand 50.000 de euro, cat mi-ar da cash daca as garanta cu el pentru un credit?

#11
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 cspot, on 2nd January 2012, 13:00, said:

In exemplul dat de tine, e vorba de o pensiune cu geamuri sparte din germania.
Nu vad ce lagatura are asta cu Romania. Pretul pare foarte avantajos la prima vedere. 1600 de mp care costa 40 de euro pe metru si un hotel-pensiune pe deasupa la numai 40 000. Ce vrei mai mult de atat ?
Presupun insa ca este o cladire abandonata in stare avansata de degradare. Vechiul proprietar a cedat-o contra sumei de 1 euro, ca sa nu mai trebuiasca sa plateasca impozite.
Cel care va cumpara cladirea cu pricina, va trebui sa demoleze mai intai toata hardughia ca sa obtina teren construibil de 64 de mii de euro. Operatiunea de demolare cred ca nu are cum sa coste mai putin de 250 000 de euro. In germania, spre deosebire de romania, daca vrei sa demolezi o casa nu ai cum sa chemi doi veri de la tara si sa o faci pur si simplu. Trebuie organizare de santier, trebuie sa transporti molozul cu firme autorizate, trebuie sa obtii autorizatiile necesare... In total trebuie sa investesti minim 300 000 numai ca sa obtii un teren construibil de 64 000 euro.


+1. Dar pt cine citeste doar titlul, e sansa vietii sa intalanesti un prost care vinde pe nimic lucruri valoroase...

#12
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 Korobase, on 2nd January 2012, 15:58, said:

Stie cineva cum estimeaza bancile valoarea terenurilor?
Cu ajutorul unui evaluator acreditat ANEVAR.

Quote

Daca banca estimeaza un teren ca valorand 50.000 de euro, cat mi-ar da cash daca as garanta cu el pentru un credit?
Ca PF cred ca destul de putin, in cazul PJ stiu ca dau cam 80% din valoarea ternului.

#13
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

 lender, on 2nd January 2012, 13:19, said:

Chiria e mai mica ca o rata: la chirie platesti 3000 euro pe apartament de 2 camere la rata platesti vreo 4000 euro. Daca mai scade si pretul apartamentelor cu cateva mii de euro chiar se renteaza.
Oricum bula imobiliara sau balonul imobiliar cum ii ziceti voi o sa se dezumfle, scaderi de cel putin 10.000 euro sunt garantate, scaderi de 20.000 euro sunt probabile. Toate pe fond de declin demografic si scaderea creditarii. Evident sunt un Roubini la imobiliarelor :)
Chiria este legata de salariul mediu, sau in fine, de salariul mediu al potentialilor chiriasi.
Pretul caselor este legat de
- Pretul materialelor de constructii, adesea BCA, Ciment, Fier, produse energofage legate de pretul curentului
- Cati bani da banca! Sunt anumite zone unde se inghesuie multi, si acolo limita e cerul. Cerul este suma data de banca...

Totusi nu te incanta prea tara ca iti cade chiria, cu cat cade mai mult, cu atat proprietarii renunta. Impozitul pe case inca e mic, si o casa goala nu cere de mancare!

Edited by Josef_Mengele, 02 January 2012 - 16:21.


#14
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Previziuni domnilor.
OT please.

Din topicul precedent am intuit ceva realiști.
aureliu

Quote

Cred ca per ansamblu preturile la imobiliare vor avea o usoara tendinta de scadere.
rocknroll

Quote

Cu partea a III-a a trilogiei de succes (si nu prea), PC, prevad un egal, adica intre - 5 si + 5 %, deci stagnare a preturilor.
Pare că s-a încadrat în interval.
eu. Fără nicio legătură cu imobiliarele :lol:

Quote

Există o șansă dacă mult trîmbițata criză mondială a alimentelor se va  materializă și poate vom scoate și noi tractoarele pe ogoare la turație  maximă. Din mila fotosintezei și a providenței, poate speculăm un moment  bun.

Edited by paradigmatic, 02 January 2012 - 16:41.


#15
monitor

monitor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 27.01.2005
Preturile la terenuri,case si apartamente vor creste in jurul zonelor cu proiecte in dezvoltare.
Ex:.
1-In zona  Giurgiui ---Construcția aeroportului de la Adunații Copăceni, care se află la 20 de km sud de București, aparținând grupului de firme Romstrade și Blue Air, ale omului de afaceri Nelu Iordache, va demara în vara anului 2012
2-In zona Ilfov---- La Măgurele (județul Ilfov), un oraș cu mai puțin de 10.000 de locuitori, va  începe  construcția celui mai mare laser din lume, ELI - NP (Extreme Light Infrastruture - Nuclear Physics), în valoare de 280 de milioane de euro.

Zona dezvoltari 30-50 km in jurul acestor proiecte ( este o parere proprie).
In ambele zone au inceput achizitii de terenuri :)


Cine are alte exemple pentru zone in dezvoltare ulterioara ?

#16
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Aeroportule de la Copaceni fara legatura feroviara e mort in fasa...
Ce proiecte imobiliare visezi? Cine se muta langa aeroport?
La fel si in rahatul ala de Magurele, te mananca cainii pe acolo. Ecele sute de milioane de euro se intorc la fel de repede celor ce vor furniza aparatura, aka laserele puternice.
Cercetatorii nostri cu salarii de bugetofagi nu o sa inunde magurelele, o sa imbogateasca cel mult pe patronii de maxi-taxi.
Bucurestiul nu se mai extinde... sunt proiecte inghetate de prin 08, ramase asa.
Fara investitia in transportul feroviar, timpul pana la centru e criminal, si suburbiile vor ramane un proiect falimentar.
Exista cateva exceptii, precum Snagov si Pipera, dar alea nu sunt pt desculti! Pe Becalii nu il afecteaza consumul de la Bentley, si nici nu trebuie sa ponteze la ora fixa sa il afecteze timpul de mers!

#17
monitor

monitor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 27.01.2005

 Josef_Mengele, on 3rd January 2012, 04:42, said:

Aeroportule de la Copaceni fara legatura feroviara e mort in fasa...
Ce proiecte imobiliare visezi? Cine se muta langa aeroport?
La fel si in rahatul ala de Magurele, te mananca cainii pe acolo. Ecele sute de milioane de euro se intorc la fel de repede celor ce vor furniza aparatura, aka laserele puternice.
Cercetatorii nostri cu salarii de bugetofagi nu o sa inunde magurelele, o sa imbogateasca cel mult pe patronii de maxi-taxi.
Bucurestiul nu se mai extinde... sunt proiecte inghetate de prin 08, ramase asa.
Fara investitia in transportul feroviar, timpul pana la centru e criminal, si suburbiile vor ramane un proiect falimentar.
Exista cateva exceptii, precum Snagov si Pipera, dar alea nu sunt pt desculti! Pe Becalii nu il afecteaza consumul de la Bentley, si nici nu trebuie sa ponteze la ora fixa sa il afecteze timpul de mers!


Vom vedea  in  12 luni cine a avut dreptate.

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

 gabian22, on 2nd January 2012, 16:15, said:

Cu ajutorul unui evaluator acreditat ANEVAR.


Ca PF cred ca destul de putin, in cazul PJ stiu ca dau cam 80% din valoarea ternului.

nu cred sa mai exista banca sa ia teren in garantie acum (teren singur); si de asemenea era in jur de 50-60% din val evaluata si in trecut
poate doar daca construiesti pe el si il pui garantie pe el si constructia viitoare
dar poate ma insel...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate