Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Update BIOS = Calculatorul se blo...

Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...
 1 capatana de usturoi pe zi, pune...

Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...
 Sprayul de muste RAID nu mai func...

Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...
 Hamsie si Capelin prajiti in tiga...

Seat Leon FR !

Facultatea potrivita pentru softw...

Upgrade CPU --> upgrade RAM?
 

Previziuni prețuri:apartamente, case, terenuri - direcții

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
395 replies to this topic

#19
teaCup_

teaCup_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 19.11.2008

Quote

Cred ca per ansamblu preturile la imobiliare vor avea o usoara tendinta de scadere.

Quote

Cu partea a III-a a trilogiei de succes (si nu prea), PC, prevad un egal, adica intre - 5 si + 5 %, deci stagnare a preturilor.
Objection you Honor, evidence?
Prima predictie e vaga, "usoara tendinta de scadere" poate fi oricat. -1.5%? -15%? Iar a doua nu o vad ca demonstrata sau evidenta.
Poate ne ajutam de niste cifre:
Indicele imobiliare.ro, arata o scadere de 7% intre saptamana 1 si 51 a anului trecut.
Indicele INS arata o scadere globala de 6.33% pe parcursul primelor doua trimestre, raportat la QIV/2010.
Scaderile din statisitca INS pe primele 6 luni arata astfel: apartamente in Bucuresti (-8.91%), apartamente in provincie (-4.26%), case in mediul urban (-2.5%) si in cel rural (-9.2%). Exista sanse bune ca la pastele cailor, cand INS va publica datele pentru trimestrele III/IV, sa vedem ca scaderea preturilor a fost de peste 10%.

Pana acum, la adresa statisticii INS am auzit o singura obiectie mare si lata: oamenii mint in contracte, declara mai putin pentru a plati comisioane/TVA mai mic. Mi se pare un argument derizoriu fiindca:
- Noile grile notariale sunt rezonabile.
- Multe din tranzactii se inscriu in TVA-ul redus de 5%.
- Falsificarea sumelor reale este un fenomen mult supraestimat. Daca vanzarea se face intre frati/veri, sa zicem ca-i plauzibil. Dar nu-mi pot imagina doi straini cazand la o astfel de intelegere. Neincrederea si suspiciunea domina aceste tranzactii, de ambele parti. Sa presupunem ca bat palma cu x sa-i vand o casa. El sugereaza sa trecem o suma mai mica in contract, eu consimt. Dupa care el i-mi plateste doar suma din contract, nu suma la care ne-am inteles initial. Ooops!
- Presupunand ca statistica INS e bazata pe minciuni, ea tot ar fi corecta, presupunand inca odata, ca minciunile sunt constante. Statistica nu arata pretul, ci doar trendul, iar daca se minte azi, putem presupune ca s-a mintit comparabil si in 2009. Daca cantitatea de minciuna nu a oscilat spectaculos, inseamna ca statistica nu trebuie ajustata cu mito-statistica Romaniei, si deci datele INS sunt corecte.

On topic: i-mi mentin previziunea, desi cred ca 2012 va fi un an mai prost pentru imobiliare decat 2011. Scaderi de pret intre 10-15%.

Edited by teaCup_, 02 January 2012 - 19:55.


#20
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,878
  • Înscris: 13.08.2008
Cred ca piata imobiliara va scadea cu circa 10 % in 2012.
Argumente:
- Noul Regulament de creditare BNR- credite mai greu de obtinut ( sumele sunt cu circa 25 % mai mici la aceleasi venituri )
- Criza
- Disponibilizari la bugetari ( in provincie sunt multe localitati unde bugetarii castiga cel mai bine- inclusiv spagi / sunt majoritari in totalul angajatilor ); bancile creditau cu predilectie bugetari in anii bulei
- Emigrari/ Scaderea populatiei- liberalizarea pietei muncii pentru romani in multe tari din UE
- Scaderea/ eliminarea subventiilor la caldura
- Scaderea posibilitatilor de a spala bani negri in imobiliare- inclusiv straini/ inasprirea controalelor fiscului asupra veniturilor/ cheltuielilor persoanelor fizice
- Tendinta de marire a impozitelor pe proprietate
- Certificatul energetic devine obligatoriu
- Noi norme/ cerinte in constructii
- Obligativitatea renovarii caselor in anumite zone
- Obligativitatea igienizarii terenurilor- daca se va aplica- ramane de vazut cum
Etc.........

#21
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
Se zice ca numarul de tranzactii a fost in 2011 in crestere si agentii spera sa revina la nivelul din 2007-2008.
De fapt suntem pe locul 3 la numarul mare de tranzactii incheiate raportate la numarul total de locuinte, in 2010 circa 4.2% din fondul locativ total a schimbat proprietarul:
http://businessday.r...-imobiliare.jpg

Asta e semn de specula in cazul Romaniei, in nici un caz nu poate fi vorba de o tendinta sanatoasa pentru economie.

In rest felicitari vacantamijlocie pentru argumentele de scadere.

O sa incerc eu sa fac o lista la argumentele pentru crestere(evident lista e mai mica :) ):
A. crestere economica
B. stabilizare a pietei anuntata de toate media
C. cresterea numarul de tranzactii imobiliare anuntata de media

Fiecare din punctele A, B si C sunt usor de demontat si chiar daca ar fi adevarate ele palesc in fata argumentelor pentru scadere.

#22
fiber-net

fiber-net

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 911
  • Înscris: 29.03.2009

View Postcspot, on 2nd January 2012, 13:00, said:

In exemplul dat de tine, e vorba de o pensiune cu geamuri sparte din germania.
Nu vad ce lagatura are asta cu Romania. Pretul pare foarte avantajos la prima vedere. 1600 de mp care costa 40 de euro pe metru si un hotel-pensiune pe deasupa la numai 40 000. Ce vrei mai mult de atat ?
Presupun insa ca este o cladire abandonata in stare avansata de degradare. Vechiul proprietar a cedat-o contra sumei de 1 euro, ca sa nu mai trebuiasca sa plateasca impozite.

un astfel de exemplu dar in romanica

http://forum.softped...resti-4912.html

Edited by fiber-net, 03 January 2012 - 01:14.


#23
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,878
  • Înscris: 13.08.2008

View Postlender, on 2nd January 2012, 21:02, said:

Se zice ca numarul de tranzactii a fost in 2011 in crestere si agentii spera sa revina la nivelul din 2007-2008.
De fapt suntem pe locul 3 la numarul mare de tranzactii incheiate raportate la numarul total de locuinte, in 2010 circa 4.2% din fondul locativ total a schimbat proprietarul:
http://businessday.r...-imobiliare.jpg

Asta e semn de specula in cazul Romaniei, in nici un caz nu poate fi vorba de o tendinta sanatoasa pentru economie.

In rest felicitari vacantamijlocie pentru argumentele de scadere.

O sa incerc eu sa fac o lista la argumentele pentru crestere(evident lista e mai mica :) ):
A. crestere economica
B. stabilizare a pietei anuntata de toate media
C. cresterea numarul de tranzactii imobiliare anuntata de media

Fiecare din punctele A, B si C sunt usor de demontat si chiar daca ar fi adevarate ele palesc in fata argumentelor pentru scadere.
Conform Imopedia imprumutul mediu la Prima Casa 4 a scazut la 19.000 euro din maximul de 60.000 euro. Programul Prima Casa pare ca nu mai e oportun.
Ar fi bine sa scoateti comentariul cu albastru de jos referitor la suma avansata de Imopedia de 19.000 Euro- Prima Casa.
Cineva a demonstrat ca e de fapt dublu- 38.000 Euro ( garantia statului e acum de doar 50 % ), deci cam cat a fost si in ceilalti ani.
La constructii noi maximul este de 70.000/ 75.000 Euro.

Edited by vacantamijlocie, 03 January 2012 - 05:37.


#24
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,878
  • Înscris: 13.08.2008

View Posttaz81, on 2nd January 2012, 11:10, said:

Eu pariez pe o scadere de inca 7 euro pe mp.  :w00t:
Cine mizeaza pe statul in chirie pierde 3000-3600 euro pe an si nu are confortul de a sta intr-o locuinta amenajata dupa bunul plac.
Se gasesc garsoniere confort 2 si cu 150 Euro/ luna ( 1.800 Euro/ an ) in Bucuresti. In provincie- orase mari, cu 100 Euro/ luna ( 1.200 Euro/ an ).
Pentru o garsoniera confort 2 in Bucuresti SE CERE in medie 25.000- 30.000 Euro. La o scadere de 7 % in 2012, ar insemna circa 2.000 Euro mai putin la SUMA SOLICITATA ( NU PRET - PRETUL E SUMA CARE SE OFERA EFECTIV DE CATRE CUMPARATOR/ LA CARE SE TRANZACTIONEAZA ! ), deci cine sta in chirie la o garsoniera confort 2 in Bucuresti ar putea castiga circa 200 Euro in anul 2012.

#25
taz81

taz81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.06.2011

View Postvacantamijlocie, on 3rd January 2012, 05:55, said:

Se gasesc garsoniere confort 2 si cu 150 Euro/ luna ( 1.800 Euro/ an ) in Bucuresti.

Am vizitat astfel de garsoniere mai in tinerete. Arata ca niste cavouri. In una din ele inca mai putea a baba moarta...

Cat dai atata face...

#26
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

View Postfiber-net, on 2nd January 2012, 11:25, said:

Si in Bucuresti o sandrama demolabila e la 110.000 euro cu teren de 234mp.


Ma mai uit pe site-urile de imobiliare din Vest. Observ si pe acolo scaderi de preturi cam cu 5-10%. In Spania in 2011 au scazut cu vreo 6%. Singura faza interesanta e ca aia afiseaza statisticile MULT mai rapid.
Consider totusi ca per total de la inceputul crizei la noi au scazut mult mai putin (cu vreo 30%) daca ne raportam la leu, ca in leu isi castiga majoritatea banii in Ro. Euro in toamna lui 2007 era 3.4 lei si in toamna lui 2012 era 4.3 lei.

Edited by dan84, 03 January 2012 - 09:09.


#27
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,878
  • Înscris: 13.08.2008

View Posttaz81, on 3rd January 2012, 07:57, said:

Am vizitat astfel de garsoniere mai in tinerete. Arata ca niste cavouri. In una din ele inca mai putea a baba moarta...

Cat dai atata face...
Asta e...Fiecare locuieste la nivelul pe care il permit veniturile. Ce e rau in asta ?
In anii bulei multi s-au intins mai mult decat aveau plapuma. Rezultatele incep ( abia ) sa se vada.
Din pacate, si pe spinarea tuturor contribuabililor, inclusiv a celor care nu au facut excese...financiar- bancare.

#28
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postlender, on 2nd January 2012, 21:02, said:

Se zice ca numarul de tranzactii a fost in 2011 in crestere si agentii spera sa revina la nivelul din 2007-2008.
De fapt suntem pe locul 3 la numarul mare de tranzactii incheiate raportate la numarul total de locuinte, in 2010 circa 4.2% din fondul locativ total a schimbat proprietarul:
http://businessday.r...-imobiliare.jpg

Asta e semn de specula in cazul Romaniei, in nici un caz nu poate fi vorba de o tendinta sanatoasa pentru economie.

Inflația din piețele de cereale a dus la achiziții de terenuri agricole.
În general se caută parcele mari.
De la minim 20 ha în sus.
Probabil numărul mai ridicat de tranzacții are defapt în spatele tot felul de alipiri și dezmembrări ale unor entități cadastrale.
Noțiunea de tranzacție imobiliară include multe alte tipuri de proprietăți.
Nu doar locuințe.

Inflația atrage investiții.
Inflația generază profituri.
Inflația produce locuri de muncă.

Mă refer aici la o inflație pe sectoare, nu una generalizată.
Aia generalizată sărăcește.

De departe semn de speculă.
Este un semn că aglicultura se poate bucura de aporturi de capital.
Aporturile de capital produc performanță.

Edited by paradigmatic, 03 January 2012 - 10:01.


#29
aureliu

aureliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 09.06.2008

View Poststeeefan2008, on 2nd December 2010, 10:21, said:

Dintr-o sursa sigura... va pot spune un lucru care nu va fi publicat oficial nicaieri. Bucurati-va cat mai puteti de preturile mici de pe piata imobiliara...

Concluzionand, se pregateste un foarte mare program de relaxare a creditelor, se pregateste foarte in detaliu programul Prima Casa 3 de 100.000 Euro si o liberalizare a preturilor in sectorul imobiliar (unele facilitati).

Totul se pare ca va fi pus in aplicare undeva la inceputul anului viitor!


View Postsaif0809, on 2nd December 2010, 11:51, said:

Asta este cea mai buna duma pe care am auzit-o astazi...

Preturile si acum sunt mari fata de puterea de cumparare a majoritatii.


View Poststeeefan2008, on 2nd December 2010, 11:56, said:

Eu am spus ce-am avut de spus. Inca o chestie... nu uitati ceea ce tocmai am postat... si vom mai vorbi anul viitor!...


Unda e nea steeefan2008 asta, sa-i uram ceva de bine ca de inceput de an? Cu tot cu sursa lui sigura?

#30
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View Postlender, on 2nd January 2012, 21:02, said:

Se zice ca numarul de tranzactii a fost in 2011 in crestere si agentii spera sa revina la nivelul din 2007-2008.
De fapt suntem pe locul 3 la numarul mare de tranzactii incheiate raportate la numarul total de locuinte, in 2010 circa 4.2% din fondul locativ total a schimbat proprietarul:
http://businessday.r...-imobiliare.jpg

Asta e semn de specula in cazul Romaniei, in nici un caz nu poate fi vorba de o tendinta sanatoasa pentru economie.
E pe dracu specula. Au fost cca 200.000 de decese! Macar 100k de morti sa fi lasat un imobil in urma lor, mostenire! In Bucuresti fenomenul e si mai pregnant, ca bosorogii nu mai asteapta sa moara la oras, ci se duc la tara!

Inclusiv parintii mei, care desi sunt inca actvi, isi fac o casa la Calimanesti abandonand ideea Ilfovului!

Edited by Josef_Mengele, 03 January 2012 - 13:55.


#31
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

View PostJosef_Mengele, on 3rd January 2012, 13:54, said:

E pe dracu specula. Au fost cca 200.000 de decese! Macar 100k de morti sa fi lasat un imobil in urma lor, mostenire!
care au fost evaluate conform tabelelor notarilor, adica cu mult mai ieftin decat pretul pietei.
uite asa apar scaderile...

#32
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006

View Postfiber-net, on 2nd January 2012, 11:25, said:

Dap, depinde si cat platesti lunar ........oricum cu 15-18mii de euro nu iti poti cumpara nimic. Nici cu 35 de mii


eu unul mai degraba mi-as cumpara un imobil in Germania (fara atata bijnitareala si tiganeala ca aici)

Un mic exemplu!

Personajul in cauza probabil a achizitionat imobilul respectiv la jumatate din pretul pe care-l cere!

http://www.okazii.ro...ra.html#galerie

pur si simplu mie scarba de tiganii bijnitari, bijnitareala si saracia din tara asta  :puke:

TOTUL e absurd in tara asta!


Eu cred ca e o greseala si a uitat un 0 la pret.
Sau e o oferta neserioasa.

Edited by ryky, 03 January 2012 - 14:59.


#33
taz81

taz81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.06.2011
Eu o sa zic ca au scazut preturile cand o sa gasesc un apartament de 3 camere la Iancului cu 55k. Sau o garsoniera cu 23.

Momentan nu au scazut deloc, deloc.

#34
saif0809

saif0809

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 12.08.2006

View Postaureliu, on 3rd January 2012, 12:22, said:

Unda e nea steeefan2008 asta, sa-i uram ceva de bine ca de inceput de an? Cu tot cu sursa lui sigura?

Face pe mortu-n papusoi dupa ce a trollat ieftin.
In anul 2012 prevad o scadere de 7 - 12 % in orasele mari. Probabil scaderea va fi mai abrupta in partea a-2-a a anului, cauzele fiind disparitia PC ( pe care ma bazez ) si agricultura ( din cate se vede, seceta va aduce o discrepanta foarte mare intre 2011 si 2012, cunoscut fiind faptul ca anul 2011 a fost un an foarte bun pentru agricultura; agricultura care a pus umarul considerabil la economia Romaniei ).
Evident, de luat in seama sunt si argumentele pentru scadere aduse mai sus. Ponderea lor va fi mai mica sau mai mare, insa per total vor ajuta la scadere.

Mult noroc in noul an !

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
si eu zic ca scad... habar n-am cu cat dar scad. din pacate cei care stiu ca au apt bune si zone mai ok (ma refer aici si in cadrul unui cartier sunt subzone mai bune: de ex cu loc de parcare, etaje intermediare, etc) nu vor vinde si vor bloca piata in continuare.

o piata lichida poate duce preturile in sus, dar nu e deloc lichida

#36
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

View Postsaif0809, on 3rd January 2012, 16:02, said:

Face pe mortu-n papusoi dupa ce a trollat ieftin.
Zicea ca are doi fosti colegi de facultate care sunt sus pusi si i-au dat pontu', nu cumva aia doi or fi Vasilescu si Isarescu?  :lol:

Edited by dan84, 04 January 2012 - 00:19.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate