Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

Previziuni preturi apartamente, terenuri si case - directii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6644 replies to this topic

#1
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006
Am vizitat cateva site-uri imobiliare dupa multa vreme si mi s-a parut ca au cam scazut preturile. Adica, daca pana acum nu am gasit apartament cu 2 camere sub 40 000 EUR acum am gasit cateva oferte. Evident, cu o floare nu se face primavara.

Voi ce ziceti?

Edited by paradigmatic, 10 January 2011 - 11:30.


#2
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,118
  • Înscris: 02.09.2005
Avand in veder ca in urmatorii ani vor aparea foarte multe apartamente noi in Bucuresti, nu e exclus ca cele vechi sa scada inca de pe acum....

#3
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
ai fost si sa vizitezi acele apartamente?

d-astea sub 40 gaseam si eu, de genul...in prelungirea ghencea, gresie, faianta, termopan, apometre, et. 1...36 000...ultimul bloc de pe strada cu porumb in geam.

36 000 2 camere fara nici o imbunatatire si cu gaura in tavan de il vedeai p-ala de deaupra cand era la ghiuveta, bloc de 70 pe b-dul Timisoara cu Brasov.

mai sunt multe anunturi care suna bine si sunt inexistente. doar sa iti bage datele in baza de date. eu mi-am luat garsoniera de o luna si inca ma mai suna de pe la agentii ca mi-au gasit ceea ce caut...care in 98% cazuri  nu este adevarat.

#4
Bertino

Bertino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 02.09.2003
Din contra eu am observat ca au crescut si inca destul de serios...
cel putin cu 10% de la inceputul anului. Au luat-o razna de tot. Cred ca sunt condamnat pe viata sa traiesc cu ai mei :(

#5
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006

 reclamagiu, on Apr 18 2006, 10:56, said:

ai fost si sa vizitezi acele apartamente?

d-astea sub 40 gaseam si eu, de genul...in prelungirea ghencea, gresie, faianta, termopan, apometre, et. 1...36 000...ultimul bloc de pe strada cu porumb in geam.

36 000 2 camere fara nici o imbunatatire si cu gaura in tavan de il vedeai p-ala de deaupra cand era la ghiuveta, bloc de 70 pe b-dul Timisoara cu Brasov.

mai sunt multe anunturi care suna bine si sunt inexistente. doar sa iti bage datele in baza de date. eu mi-am luat garsoniera de o luna si inca ma mai suna de pe la agentii ca mi-au gasit ceea ce caut...care in 98% cazuri  nu este adevarat.

Reclamagiu, in parte ai si tu dreptate. Stiam chestia aia cu baza de date. De asemenea, nu ma imbat cu apa rece ca toate anunturile sunt asa cum suna. Insa la un search am dat peste apartament 40000 la politehnica si alte zone asemanatoare. Prcizez ca nu vorbesc aici despre ap de la marginea Buc in special de cele din zona Vailor.

Totusi, asa cum am mai zis, mi se pare putin mai mici preturile. Parerea mea.
BTW tu cum ai gasit si cat ai dat pe garsoniera pe care iti doresc sa o stapanesti sanatos?

 Bertino, on Apr 18 2006, 11:03, said:

Din contra eu am observat ca au crescut si inca destul de serios...
cel putin cu 10% de la inceputul anului. Au luat-o razna de tot. Cred ca sunt condamnat pe viata sa traiesc cu ai mei :(

Mama, ce pesimist esti. Guvernul spune ca o ducem mai bine, casele se vor ieftini, mancarea idem, de locuri de munca ce sa mai zic, doar de cele platite de la 1000 de Euro in sus.

Cum poti sa zici ca e rau? :D

#6
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
:) pai du-te la guvern, ca are case ieftine (poate si inundabile....)

#7
sheen

sheen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 04.05.2005
Am vazut si eu anunturi aberante cu 41000 o garsoniera in Militari. Probabil e efectul 2007. Eu nu m-as baga pana la anul, cand se vor convinge baietii ca nu vine neamtul in Berceni si Militari. Pana atunci, sa-i lasam sa spere.

#8
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
spre norocul meu am dat de o gacica serioasa de la o agentie.
m-a atras agentia in primul rand ca avea comision 2% fata de 3% si pana la urma am dat 500 euro pe care daca nu ii aveam ma mai astepta.
dar mergi mai intai si vezi ce apartamente sunt alea si o sa vezi de ce au pretul respectiv.
o sa vezi ca de fapt nu merita nici atat si ca o sa vrea banii jos ca nici o banca nu va evalua la suma aia, asa ca daca iei prin banca trebuie sa ai mult mai mult de avans.

eu am inceput sa caut in feb. pana in 37 000 si cautam 2 camere conf 2.
pana la urma am luat o garsoniera super aranjata, lux, si banca abia mi-a evaluat-o la 36 000...noroc ca mai aveam eu 1500 si i-am dat lu ala sub forma de suma ptr mobila



later edit: a evaluat-o pana la urma la 36 000 ca avea proprietarul chitantele de la renovarile care abia erau facute si care se ridicau cam la 8 000 euro

Edited by reclamagiu, 18 April 2006 - 10:14.


#9
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,118
  • Înscris: 02.09.2005
Eu am gasit o oferta la 40.000 euro, 2 camere Colentina, pana in D-na Ghica, bloc din 1978(parca),oricum e dupa cutremur, bloc fara tigani, fara restantieri....Ma tot gandesc ce sa fac, pretul imi convine, zona pare destul de buna la banii astia dar parca am ceva retineri...

#10
Alexadi

Alexadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 16.11.2002

 reclamagiu, on Apr 18 2006, 10:12, said:

spre norocul meu am dat de o gacica serioasa de la o agentie.
m-a atras agentia in primul rand ca avea comision 2% fata de 3% si pana la urma am dat 500 euro pe care daca nu ii aveam ma mai astepta.

eu am inceput sa caut in feb. pana in 37 000 si cautam 2 camere conf 2.
pana la urma am luat o garsoniera super aranjata, lux, si banca abia mi-a evaluat-o la 36 000...noroc ca mai aveam eu 1500 si i-am dat lu ala sub forma de suma ptr mobila
later edit: a evaluat-o pana la urma la 36 000 ca avea proprietarul chitantele de la renovarile care abia erau facute si care se ridicau cam la 8 000 euro


Me too. Am dat de o gagica serioasa.
36kE garsoniera super imbunatatita, super utilata, pe bune la categoria lux.
La 1 statie de obor, pe colentina.

Fata de alte bombe la 32kE, am strans din dinti si am dat. Banca mi-a evaluat-o la 35 din prima, fara sa mai ceara alte explicatii.

#11
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004

 jericho, on Apr 18 2006, 12:35, said:

Eu am gasit o oferta la 40.000 euro, 2 camere Colentina, pana in D-na Ghica, bloc din 1978(parca),oricum e dupa cutremur, bloc fara tigani, fara restantieri....Ma tot gandesc ce sa fac, pretul imi convine, zona pare destul de buna la banii astia dar parca am ceva retineri...
daca apartamentul arata bine...eu zic sa go for it.
sincer nu cred ca preturile vor scadea nici la ap. nici la materiale de constructii, chiar daca nu vin europenii buluc. ca sa scada trebuie ca apartamentele noi in blocuri noi sa satisfaca o mare parte din cerere la un pret realist...abia atunci o sa revina cu picioarele pe pamant si ceilalti.


de obicei ala de vinde, vinde ca sa isi cumpere altceva...deci va ajunge si el sa dea o carca de bani si nu poate sa lase la pret ca nu e in interesul lui.

 Alexadi, on Apr 18 2006, 12:43, said:

Me too. Am dat de o gagica serioasa.
36kE garsoniera super imbunatatita, super utilata, pe bune la categoria lux.
La 1 statie de obor, pe colentina.

Fata de alte bombe la 32kE, am strans din dinti si am dat. Banca mi-a evaluat-o la 35 din prima, fara sa mai ceara alte explicatii.
am vazut bombe si la 36 000 asa ca sa o stapanesti sanatos.  :cheers:

#12
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,118
  • Înscris: 02.09.2005

 reclamagiu, on Apr 18 2006, 12:46, said:

daca apartamentul arata bine...eu zic sa go for it.
sincer nu cred ca preturile vor scadea nici la ap. nici la materiale de constructii, chiar daca nu vin europenii buluc. ca sa scada trebuie ca apartamentele noi in blocuri noi sa satisfaca o mare parte din cerere la un pret realist...abia atunci o sa revina cu picioarele pe pamant si ceilalti.

Apartamentul nu pot sa spun ca arata bine, e destul de neingrijit si nici gand de vreo imbunatatire, poate si d-asta are pretul asta mai accesibil (dupa parerea mea)...Oricum, nu prea ma intereseaza cum arata apartamentul fiindca il renovez indiferent de starea in care ar arata...

#13
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
asa e...dar renovariile te pot duce la peste 10 000$.
ori de 50 000 iti iei ceva ok.
am o colega de a vandut cu 55 000  3 camere pe Campia Libertatii, super imbunatatit (gresie, faianta, termopane, centrala, spoturi).

daca nu te grabesti si ai banii aia (40 000) eu zic sa cauti cu rabdare si gasesti aranjate de ocazie daca mai pui ceva (un 45 000 sa zicem)

#14
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,118
  • Înscris: 02.09.2005
Corect, exact d-asta sunt si mai retinut in a ma arunca asa, din prima....Astept sa vad poate dau de ceva mai bun...Dispun de 50.000 dar din banii astia trebuie sa imi mai si ramana de un lavabil... :P

#15
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004

 jericho, on Apr 18 2006, 13:13, said:

Corect, exact d-asta sunt si mai retinut in a ma arunca asa, din prima....Astept sa vad poate dau de ceva mai bun...Dispun de 50.000 dar din banii astia trebuie sa imi mai si ramana de un lavabil... :P
daca ai 50 000 il iei cu lavabilul pe el, crede-ma.

tipu de la care am cump eu mai vindea si un ap. (le vindea ca prinsese o super afacere cu pamant).
ap in bloc din 2005, 2 camere complet decomandat de 65 mp si cerea 50 000 (dar ar fi lasat pana la 46 000 - asta m-a zis mie la o bere ca stia ca nu mai am bani si de ap   :lol:   ).

daca vrei iti dau pe PM numaru' aleia de la agentie (sa nu zica lumea ca fac reclama) si in banii astia iei un ap ok de de-a doua zi te poti muta in el sau sa-l inchiriezi. eu pe garsoniera la cum merg chiriile si la cum arata cred ca as gasi cu un pic de rabdare pe cineva care sa plateasca rata la ipotecar si sa imi mai ramana ceva milioane (2 - 3 de-o bere)

#16
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,498
  • Înscris: 05.08.2002
:( eu ma uit de 10 zile pe la apartamente de 3 camere si mi se par preturi aberante..daca in ianuarie un ap. 3 camere pe la dristor era in jur de 45-50, acum sub 60 nu exista...
pe la tineretului au ajuns la 80.000 cu jeg pe pereti, 1 baie..
garsoniera sub 35 k nu exista :(..pe calea calarsi ap de 3 camere este 110.000 eur, pe la piata muncii am gasit in bloc mancat de carii din '48, 2 camere cica la 50 mp total , 64000 eur
au innebunit cu totii !!!
a juns pretul pe mp la ap astea vechi la mai mult de 1500 eur si sunt jegoase rau.... iar la cele noi gasesti ap de lux la 1500 eur /mp, in herastrau..din pacate au suprafete de peste 150 mp, deci pretul pe apartamet e piperat rauu

3% (de fapt 6% :P, caci si comisionul vanzatorului tot cumparatorul plateste) comision de agentie, mi se pare enorm, efectiv ei nu fac nimic de acesti bani ..2-300 eur este suficient, deja prea mult.. pai la 50.000 eur platesti efectiv 100 milioane lei comision ! PENTRU CE ??? de parca iti ofera agentia garantia pe apartament, ca nu are acte false, ca nu iti cad peretii, ca nu te deranjeaza vecinii, etc...


reclamagiu, da-mi de rog si mie nr de la agentia aceea cu 2% comision

Edited by aeon, 18 April 2006 - 12:39.


#17
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
de acte false te fereste notaru...si acolo alta cheltuiaala. notaru + taxele la stat am dat 51 000 000 iar la banca inca 19 000 000 comisioane.
noroc cu fata aia care m-a lasat cu 500 de euro ca nu mai am bani de mers la mare :(

fiti pregatiti ptr cheltuieli suplimentare. eu am pierdut 600 euro la curs valutar pana s-au mocait aia de la banca.

cei ce au solicitat PM...il aveti :peace:

#18
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
36.000 o garsoniera? Acum la inceput de 2006?!?!?! Pai exact acum un an eu am cumparat apartament de 3 camere in baba novac, garaj inclus. Acum in zona asta sunt 50.000 cel putin. Deci ce s-a ieftinit, sau nu inteleg eu bine, era o ironie???? :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate