Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Crăciun ca le televizor?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
18 replies to this topic

#1
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Am deschis acest topic întrucât este cel puțin o dihotomie între ce vedem la teve, ce simțim unii și alții și comportamentul social.

Anul acesta am activat la o fundație unde am făcut pe Moș Crăciun pentru copii bolnavi de cancer. Când mă uitam în ochii acelor copii, vedeam niște lucruri. Vedeam nevinovăție, vedeam speranță (deși nu vor trăi săracii), vedeam bunătate. Apoi am fost prin Mall. Ce am văzut în ochii oamenilor? Nu o să spun ce, că nu le face cinste. O viață au și pe aia o porcăiesc.


La nu știu câte posturi TeVe, în frunte cu ProTV și Prima, au suspinat de mila și de grija oropsiților sorții și s-au oferit să preia SMS-uri taxabile. Dar au făcut-o pentrucă ține la fraieri.

Nici Esca, nici Găinușă, nici alt rahat televizat care suspina de Crăciun pentru copii sau bătrâni, n-au dat un leu.

Și eu i-aș duce pe rahații ăia de la televizor care suspină și roagă lumea să dea SMS-uri, i-aș duce să vadă cum arată niște copilași bolnavi de cancer. Le-aș arăta ce am văzut și eu: cum mor copilași de 2-3-5 ani pentru că nu au bani de tratament. Poate ar fi cuprinși de o tristețe originală și nu mimată.

#2
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,123
  • Înscris: 25.02.2007
N-am vazut fazele cu SMS-uri si pareri de rau la tv de Craciun da' am o observatie.
Oamenii astia de la TV de care aminteai tu.. Ei sunt la munca.
Cand suspina de mila si grija, ei muncesc. Cand rad si se bucura la tv, ei muncesc. Cand spun stiri, ei muncesc. Cand iti ureaza 'buna dimineata' plini de voiosie, ei muncesc. And so on.
De unde trairi autentice, repetate din ora in ora, la munca ? Cum sa plangi an de an la aceiasi poveste cu copilasi bolnavi, la munca ? Etc.

Nu ca le iau apararea. Pur si simplu n-am nici o pretentie de trairi de la ei. It's their job.

#3
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009

View PosttheMisuser, on 26th December 2011, 02:03, said:

N-am vazut fazele cu SMS-uri si pareri de rau la tv de Craciun da' am o observatie.
Oamenii astia de la TV de care aminteai tu.. Ei sunt la munca.
Cand suspina de mila si grija, ei muncesc. Cand rad si se bucura la tv, ei muncesc. Cand spun stiri, ei muncesc. Cand iti ureaza 'buna dimineata' plini de voiosie, ei muncesc. And so on.
De unde trairi autentice, repetate din ora in ora, la munca ? Cum sa plangi an de an la aceiasi poveste cu copilasi bolnavi, la munca ? Etc.

Nu ca le iau apararea. Pur si simplu n-am nici o pretentie de trairi de la ei. It's their job.

You're right :D .

#4
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View PosttheMisuser, on 26th December 2011, 02:03, said:

N-am vazut fazele cu SMS-uri si pareri de rau la tv de Craciun da' am o observatie.
Oamenii astia de la TV de care aminteai tu.. Ei sunt la munca.
Cand suspina de mila si grija, ei muncesc. Cand rad si se bucura la tv, ei muncesc. Cand spun stiri, ei muncesc. Cand iti ureaza 'buna dimineata' plini de voiosie, ei muncesc. And so on.
De unde trairi autentice, repetate din ora in ora, la munca ? Cum sa plangi an de an la aceiasi poveste cu copilasi bolnavi, la munca ? Etc.

Nu ca le iau apararea. Pur si simplu n-am nici o pretentie de trairi de la ei. It's their job.
De acord cu tine. Ei sunt la muncă, dacă explodează o cisternă cu azot e treba lor, sau dacă o profesoară din Buzău face sex cu un elev, e treaba lor.
Aia e OK.

Dar nu-mi mieuna mie la Prima despre bătrâni și despre copii oropsiți și la PRoTV și la etc, și nu cere bani de la fraieri, încât să se înțeleagă că doar datorită "Cronicii Cârcotașilor" și Prima TV, copilașii de nu știu unde au primit trei cozonaci.

Am onoarea să fiu prieten cu domnul Dan Puric și cu alți oameni de cultură care nu apar la teve.

Rahații de la Prima sau ProTV mă vor convinge când vor veni cu mine să vadă copilașii bolnavi de cancer. Fundația le-a propus de nu știu câte ori, nu să doneze, dar măcar să vină să filmeze.

#5
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,876
  • Înscris: 27.06.2006

View Postneur0, on 26th December 2011, 01:45, said:

Am deschis acest topic întrucât este cel puțin o dihotomie între ce vedem la teve, ce simțim unii și alții și comportamentul social.

Anul acesta am activat la o fundație unde am făcut pe Moș Crăciun pentru copii bolnavi de cancer. Când mă uitam în ochii acelor copii, vedeam niște lucruri. Vedeam nevinovăție, vedeam speranță (deși nu vor trăi săracii), vedeam bunătate. Apoi am fost prin Mall.

Neur0 eu cred ca minti!

Probabil ca daca ai facut pe Mos Craciun pentru niste copii , la o fundatie ai facut si niste poze...posteaza-le pe aici....pana la proba contrarie cred ca minti....mai ales ca apoi ai fost la Mall (iarasi minti!).

La mine, la parterul blocului unde locuiesc in Berceni este un apartament de 4 camere unde locuiesc copii defavorizatii.

Cand m-am mutat in bloc erau numai baieti autisti... ieseau pe langa bloc cu o asistenta...unul, Marius imi cerea tot timpul 5 lei, altul se legana pe casa scarii....au fost dati afara la propriu intr-o dimineata, din apartamentul social de politie si reprezentantii  de la primarie (!asistenta sociala!) cand au facut 18 ani.
Apoi au venit niste fete acum este o alta serie de fete parasite de mamele lor...(nu sunt autiste).

Marius munceste pe la piata Big Berceni, il vad carand cu carca sau cu caruciorul marfa pentru tarabisi.
A incercat sa doarma cu micul lui bagaj pe sus pe langa casa liftului ...dar a fost fugarit si gonit de "locatarii" de pe scara.
Nu stiu unde doarme acum...au trecut deja 6 ani de cand a fost aruncat/gonit in strada de militieni si "asistentii sociali" fiindca a facut 18 ani.

L-am revazut ieri cand a venit sa ne colinde la usa...renuntase la cerea lui obsesiva de autist "imi dati si mie cinci lei" si cred ca are deja vreo 25-26 de ani. Nu i-am dat cinci lei...dar am discutat si am facut ceva cadouri ...el munceste tot pe la Big si doarme intr-o taraba din plastic...

Nu stiu daca Marius poate sa viseze la o nevasta, copii, familie si o casa...

Dar sigur apartamentul de 4 camere de la parterul blocului meu este cel mai mare cosmar/minciuna de "asistenta sociala" al copiilor care sunt cazati vremelnic acolo pana ce fac 18 ani si apoi sunt aruncati la propriu in strada de militieni, asistenti sociali si legile din Romania.
Prin militieni inteleg nesimtii din parlament cate nu rezolva (nu au initiativa legislativa_ca EI fac legi) problema copiilor orfani ajunsi la majorat...si aruncati afara din "case"...

Edited by gabicen, 26 December 2011 - 03:42.


#6
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Auzi, domnule de tot rahatul, eu te aștept să vii să vezi copii murind de cancer. Crezi că e distractiv? Poate. Dar tu ești un bou.

Eu am vorbit cu Sănducu care are leucemie și cu Irina care are cancer osos, vrei sa-i vezi?

Irinucai i-a ros cancerul tot, eu am băgat-o la aparate la Bucuresti.

Va muri, cum va muri și Alex și Marius. qed.

#7
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,876
  • Înscris: 27.06.2006

View Postneur0, on 26th December 2011, 04:02, said:

Auzi, domnule de tot rahatul, eu te aștept să vii să vezi copii murind de cancer. Crezi că e distractiv? Poate. Dar tu ești un bou.

Eu am vorbit cu Sănducu care are leucemie și cu Irina care are cancer osos, vrei sa-i vezi?

Irinucai i-a ros cancerul tot, eu am băgat-o la aparate la Bucuresti.

Va muri, cum va muri și Alex și Marius. qed.

"q.e.d" sau ALTE LATINISME nu ma impresioneza de loc...
Ai apelat la becali, ponta, patriciu, tiriac, voiculescu, tantareanu/bingo metropoly si/sau altii cu bani sau suflet?
Eu am grija de astia de la mine, de la parter, dati afara periodic de statul de "drept"...

Vrei sa sti cat ne-a costat (suferinta, operatii, iradieri curie cu cobalt la subsol spital Coltea si la Fundeni si ani de incertitudine) vindecarea de cancer de col faza II B cu metastaze a nevestei mele care acum este somera?
Sau cum a murit mama de cancer de san?
Sau cum a murit colegul meu de liceu, armata si 5 ani de facultate cu care bateam tara cu bicicletele... de leucemie pe la 50 de ani pe un pat spital de la Fundeni?


Mama avea o vorba cand se referea la viata asta nenorocita pe care trebuie sa o traim si sa o vedem imprejur:"poti sa ma tai ca nu curge sange din mine".

#8
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009

View Postneur0, on 26th December 2011, 04:02, said:

Auzi, domnule de tot rahatul, eu te aștept să vii să vezi copii murind de cancer. Crezi că e distractiv? Poate. Dar tu ești un bou.
Asa si?Noi ce trebuie sa facem dupa ce ne-a murit cate o ruda de cancer?Sa venim acolo unde ne chemi tu sa vedem si mai multa suferinta?
Asta e viata azi unii scapa de bolile lor altii nu.Poate maine cineva va inventa o pastila si nu va mai fi nevoie sa ne chemi tu nicaieri.

#9
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009
neur0,
ai vrut sa spui ceva si ai spus. Ok, dar care e problema ta de esti asa inversunat? Si mai ales de ce judeci niste oameni fara sa-i cunosti, ma refer la cei are lucreaza in televiziune. Crezi cumva ca tu esti vreun soi de inger intr-o lume profana sau ce?

#10
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,876
  • Înscris: 27.06.2006

View Postneur0, on 26th December 2011, 04:02, said:

Auzi, domnule de tot rahatul, eu te aștept să vii să vezi copii murind de cancer. Crezi că e distractiv? Poate. Dar tu ești un bou.

Neur0...nu te pot ajuta dacat cu sfaturi.....apeleaza la ziaristi, televiziuni private....poate copii mai au o sansa...poti apela si la guvern. NU ESTE VINA MEA CA ACEASTA TARA CONDUSA DE ZECI DE ANI DE PORCI (CAPITALISTI, COMUNISTI, IARASI CAPITALISTI) NU POATE SA AIBA GRIJA DE COPII EI.

cere bani de la aia cu bani...de exemplu un cioban a aruncat acum doua zile 20.000 de euroi la sarantoci inclusiv la ziaristii care, intamplator fiind pe acolo cu care de reportaj, camere de luat vederi si microfoane l-au pomenit la stiri vreo doua zile.

Asta este Romania...nu iti place sa vezi suferinta in ochii unor copii bolnavi cand porcii vorbesc/mint ca parlamentari, politicieni, ministrii, ziaristi, analisti politici...nici mie... si uneori imi vine sa strang de gat ceva ca cel din "Oameni si Soareci".

...emigraza...dar si acolo o sa gasesti aceasi mizerie sufleteasca produsa de specia care se autointituleaza "umana".

Edited by gabicen, 26 December 2011 - 10:44.


#11
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,123
  • Înscris: 25.02.2007

View Postneur0, on 26th December 2011, 03:16, said:

Dar nu-mi mieuna mie la Prima despre bătrâni și despre copii oropsiți și la PRoTV și la etc, și nu cere bani de la fraieri, încât să se înțeleagă că doar datorită "Cronicii Cârcotașilor" și Prima TV, copilașii de nu știu unde au primit trei cozonaci.
Nu cunosc situatia dar e posibil ca doar din 'vina' unor emisiuni unii copii sa aiba un cozonac.

Quote

Rahații de la Prima sau ProTV mă vor convinge când vor veni cu mine să vadă copilașii bolnavi de cancer. Fundația le-a propus de nu știu câte ori, nu să doneze, dar măcar să vină să filmeze.
Amu, te-ai trezit cam tarziu cu filmuletele durerii din Ro, au tot fost facute de la revolutie incoa' incat lumea s-a cam saturat de ele. Mai bine strangi de-o prajitura..

#12
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Adevaru-i ca puteau sa faca un reportaj ca sa stie lumea, poate ii ajutau efectiv pe copii. A fost de curind campania din Gindul pentru niste copii la care le-a luat foc asezarea (erau multi, cred ca nu era o simpla casa). Intr-o saptamina au participat la campanie cam 100 000 de oameni. E drept, nu au dat fiecare bani, dar exista un acord care ajungea tot la banii necesari pe baza voturilor oamenilor. Deci mass-media poate fi utila, chiar daca nu isi face reclama siesi. Pina la urma e important cit bine ramine dupa televiziuni, dupa noi, dupa lucrul sau familia noastra. Sa gindim putin in perspectiva si sa nu vedem binele ca pe un beculet care poate fi stins sau aprins, ca la calculator, ci ca pe o calitate care se raspindeste, ne scapa de sub control si face si mai mult bine. E un punct de vedere! :)

#13
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postneur0, on 26th December 2011, 04:02, said:

Auzi, domnule de tot rahatul, eu te aștept să vii să vezi copii murind de cancer. Crezi că e distractiv? Poate. Dar tu ești un bou.

În mod normal, pentru astfel de exprimare, suspend clar.
Totuși.
Sper că îți vei cere scuze celui pe care l-ai ”gratulat”.

#14
Bompres

Bompres

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 15.09.2011
[ http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/1/186/3928/9102047/6/udrea.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

" Noi ne-am super-distrat ! Dar voi.... "  :puke:

#15
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Ce brad frumos, dar nu se asorteaza cu rochitele rosii. :)
Si bradul pare de plastic, le este teama de razbunarea naturii.

#16
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postgabicen, on 26th December 2011, 07:34, said:

"q.e.d" sau ALTE LATINISME nu ma impresioneza de loc...
Ai apelat la becali, ponta, patriciu, tiriac, voiculescu, tantareanu/bingo metropoly si/sau altii cu bani sau suflet?
Eu am grija de astia de la mine, de la parter, dati afara periodic de statul de "drept"...

Vrei sa sti cat ne-a costat (suferinta, operatii, iradieri curie cu cobalt la subsol spital Coltea si la Fundeni si ani de incertitudine) vindecarea de cancer de col faza II B cu metastaze a nevestei mele care acum este somera?
Sau cum a murit mama de cancer de san?
Sau cum a murit colegul meu de liceu, armata si 5 ani de facultate cu care bateam tara cu bicicletele... de leucemie pe la 50 de ani pe un pat spital de la Fundeni?


Mama avea o vorba cand se referea la viata asta nenorocita pe care trebuie sa o traim si sa o vedem imprejur:"poti sa ma tai ca nu curge sange din mine".
Se poate să fi costat. Irinuca deja s-a dus, si Mihai si Adrian. Niște copilași de 2-3-5 ani. Înțeleg că ați avut rude bolnave de cancer. Nu e același lucru.

Oricum, n-am vrut decât să arăt că există și o altă față nevăzută a sărbătorilor de Crăciun. Nu am vrut să fac morală sau să incit la discuții.

#17
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Nu am deschis acest thread pentru a găsi un debușeu unde să se plângă unii și alții.

Am deschis acest thread doar ca lumea să vadă că problemele lor "in general foarte mari, sunt foarte mici in raport cu altele".

Rog moderatorii să închidă threadul, cel puțin până la anul. Consider că și-a făcut scopul.

#18
iDorin

iDorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,327
  • Înscris: 28.06.2010

View Postneur0, on 26th December 2011, 04:02, said:

Eu am vorbit cu Sănducu care are leucemie și cu Irina care are cancer osos, vrei sa-i vezi?

Irinucai i-a ros cancerul tot, eu am băgat-o la aparate la Bucuresti.

Va muri, cum va muri și Alex și Marius. qed.
Ce vina avem noi, cei fara probleme si cu o viata sociala, in fata acelor copii ? Personal ma doare sufletul in fata unor asemenea suferinte, dar nu pot face minuni. La fel, multi altii.
In sine @neur0, ce doresti de fapt, bani pt o fundatie anume ?! Uite, eu sunt dispus sa ajut un copil aflat in aceasta situatie doar decontandui tratamentul medical, nu sa ofer bani fundatiei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate