Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

Site-urile de filme si muzica online ...

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Randy27

Randy27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 31.08.2010
Cat de legale sunt aceste site-uri de filme si muzica online care ofera vizitatorilor posibilitatea de a descarca muzica si filme gratuit sau de a urmari filme online ? Sau mai exact, este legal sa deti un astfel de site care ofera gratuit filme si muzica care in mod normal ar costa bani si pt. care propietarii site-urilor nu platesc nimic si prin care castiga bani oferindu-le vizitatorilor posibilitatea de a le descarca gratuit ?

Si in al doilea rand, ca desi astept parerile voastre, banuiesc ca e ilegal asa ceva (desi sunt zeci de mii de astfel de site-uri), dar daca mi-as face un site pe care as adauga descrierea filmelor si eventual thriller-ul acestuia, adaugand codul embed de pe youtube si un link catre filmul complet de pe un astfel de site ar fi ok ? Sau nici asa nu e bine ? Mersi ... :)

#2
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

 Randy27, on 18th December 2011, 05:28, said:

... as adauga descrierea filmelor si eventual thriller-ul acestuia, adaugand codul embed de pe youtube si un link catre filmul complet de pe un astfel de site ar fi ok ? Sau nici asa nu e bine ? Mersi ... :)

=)) Poate vroiai sa zici "trailer"

Edited by bogdan_popescu, 18 December 2011 - 08:35.


#3
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005
@Randy27 e cat se poate de ilegal si doar daca dai link pentru ca pui la dispozitie...

#4
Randy27

Randy27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 31.08.2010
@bogdan - Da, greseala mea. :)) Era aproape 7 dimineata si inca nu ma culcasem, de aia ... :P

@Lens - Ms. de raspuns. Dar totusi, esti 100% sigur ? Pt. ca eu nu as avea nicio legatura cu site-ul respectiv si nu as avea de unde sa stiu 100% ca acel site transmite ilegal filmele (decat banuiesc) ...

P.S. Totusi stiti vrun site de filme care e legal si ofera filme gratuit (online, nu pt. a le descarca) ? :)

#5
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

 Randy27, on 18th December 2011, 14:44, said:

@Lens - Ms. de raspuns. Dar totusi, esti 100% sigur ? Pt. ca eu nu as avea nicio legatura cu site-ul respectiv si nu as avea de unde sa stiu 100% ca acel site transmite ilegal filmele (decat banuiesc) ...

Cine te crede ca tu ai site de filme online si n-ai habar ca faci piraterie? =))

Daca e sa ai probleme, crezi ca intereseaza pe cineva ca tu nu ai stiut sau ca nu stiu ce?

 Randy27, on 18th December 2011, 14:44, said:

P.S. Totusi stiti vrun site de filme care e legal si ofera filme gratuit (online, nu pt. a le descarca) ? :)

NU EXISTA !

sa oferi filme pt. care nu ai drepturi de redifuzare prin live streaming = piraterie
sa downloadezi filme de pe torrenti = piraterie

Intelegi?

Uite aici un citat

Quote

Ordonanta de urgenta nr. 123 din 01/09/2005 pentru modificarea si completarea
Legii nr. 8/1996 privind dreptul de autor si drepturile conexe: Art. 1398.
Constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 1 an la 4 ani sau
cu amenda de la 2.500 lei (RON) la 40.000 lei (RON) punerea la dispozitie publicului,
inclusiv prin Internet sau prin alte retele de calculatoare,
fara consimtamantul titularilor de drepturi, a operelor ori a produselor
purtatoare de drepturi conexe sau de drepturi sui-generis ale fabricantilor
de baze de date ori a copiilor acestora, indiferent de suport,
astfel incat publicul sa le poata accesa in orice loc sau in orice moment ales
in mod individual.


SITEPRAFDEFILME nu isi asuma raspunderea pentru absolut nici unul din fisiere.
Acestea sunt postate pentru un scop informativ,de aceea ii rugam pe utilizatorii
nostri sa achitioneze fisierele de la distribuitorii autorizati.

SITEPRAFDEFILME nu incalca legea si nu este creat pentru scopuri ilegale! Nici un fisier nu este stocat (gazduit) pe serverele noastre.

Filmele prezente sunt furnizate pe proprie raspundere de catre utilizatorii inregistrati pe site. Administratorii site-ului SITEPRAFDEFILME nu pot fi trasi la raspundere pentru ceea ce posteaza sau desfasoara utilizatorii site-ului.
Fisierele apartin autorilor/proprietarilor si au fost facute public pe alte site-uri de video sharing.

Noi NU sustinem si suntem total impotriva pirateriei, asa ca daca doriti calitate si disponibilitate va recomandam cu cea mai mare caldura sa va CUMPARATI filmele.

Noi nu facem altceva decat sa promovam aceste filme, sa incercam sa convingem vizitatorii ca un film bun merita cumparat.

La raportarea unui clip de catre un utilizator sau la cererea autorului cu drepturi
depline asupra fisierului respectiv vom inlatura orice material in maxim 12 ore.


Si culmea, oamenii au site de filme online si sunt impotriva pirateriei =))

Nu pune botu la nimic din ce scrie mai sus, doar la legea asta:
Legii nr. 8/1996 privind dreptul de autor si drepturile conexe: Art. 1398.
 Constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 1 an la 4 ani sau
cu amenda de la 2.500 lei (RON) la 40.000 lei (RON) punerea la dispozitie publicului,
 inclusiv prin Internet sau prin alte retele de calculatoare,
 fara consimtamantul titularilor de drepturi, a operelor ori a produselor
 purtatoare de drepturi conexe sau de drepturi sui-generis ale fabricantilor
 de baze de date ori a copiilor acestora, indiferent de suport,
astfel incat publicul sa le poata accesa in orice loc sau in orice moment ales
in mod individual.


#6
Randy27

Randy27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 31.08.2010
Pai si nici macar codurile embed de pe youtube, trilulilu si alte site-uri de genu` nu am voie sa le pun la mine pe site ?

Si inca o data. Nu pun eu la dispozitie filmele pt. vizitatori. Eu doar pun link catre aia de pun la dispozitie filmele, mi se pare o diferenta de la cer la pamant. Adica daca cineva vinde adidasi ai unor branduri celebre fara autorizatie si eu ii zic unui prieten " uite ma ala vinde adidasi de care iti plac tie " eu ar trebui sa am probleme cu politia sau ala ?

Si pana la urma ce ai spus tu mai sus, ca e o abureala sa scrii pe site "Filmele prezente sunt furnizate pe proprie raspundere de catre utilizatorii inregistrati pe site", dar pana la urma si youtube tot astfel de "citate" au in tos-ul lor si nu patesc nimic. Si nu verifica decat dupa ce filmuletele sunt reportate de alti useri, iar unele raman ani de zile pe site si nu sunt sterse ...

#7
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Da, pentru ca pe youtube nu sta nimeni din staff-ul lor sa verifice termenii de legalitatea ai fiecarui video. La tine e diferit, pentru ca tu urci filmele pe site, chiar daca sunt embed, tu esti un fel de complice la actul de piraterie si de incalcare a drepturilor de autor.

Exista persoane care au intrat in probleme pentru ca au downloadat de pe trackere si de pe dc++ fisiere pentru care nu detin drepturi de autor.


Daca vrei sa intelegi legile de copyright bine, daca nu poti sa filozofezi pe tema asta pana la anu si la multi ani.

#8
Randy27

Randy27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 31.08.2010
Pai da, dar nu e corect asa. Ei doar pt. ca sunt youtube au voie si noi nu. Ar trebui sa verifice fiecare video in parte si apoi sa-l aprobe, daca legile sunt aceleasi pt. toti. Si cum adica ? Ei au continutul ilegal pe site si nu incalca nicio lege si tu daca iei doar cudul embed pe care tot ei til pun la dispozitie poti avea probele, dar ei nu ? Cum vine asta ?

#9
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
Eu nu cred ca ai sa gasesti filme pe youtube, am vazut ceva dar religioase care chiar se bucura sa fie publicate.
Pe youtube sunt legale trailerele, cu un site de trailere nu faci nimic, e plin de ele.
Cu site de filme online deci ilegal n-ai nici o sansa la reclame platite (google), si alte tipuri de reclame pentru Romania n-au campanii deci munca degeaba.
Un alt aspect este hostingul, nu poti hosta oriunde un site ilegal, trebuie sa cauti host offshore care in general sunt mai scumpe.
Nu in ultimul rand trebuie sa te gandesti ce faci cand primesti un mail de la DMCA care-ti spune sa scoti anumite filme de pe site si te ameninta in diferite feluri :D

#10
Randy27

Randy27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 31.08.2010
@bogdan - Pai si eu ce am tot spus pana acum? Vreau sa fac un site pe care sa prezint filmele si sa pun doar trailerul de pe youtube (adica doar prezint filmul, nu il postez in intregime). Eu asta va intreb daca e legal. Asta in primul rand, si in al doilea rand daca e legal sa pun link sub descriere si trailer ceva de genu` "Puteti vedea filmul in intregime aici" si acolo pun link catre un site mare de afara care da filme in intregime si care sa nu zica lumea ca e tot al meu ...

Deci acum sper ca ati inteles intrebarile mele: 1) E ilegal sa postez trailere de pe youtube ? Si 2) E ilegal sa pun link catre alte site-uri care au filme in intregime (care nu-mi apartin si sa nu ofere si posibilitatea de a downloada filmul, ca sa zica cineva ca castig bani, doar sa pun link sa poata vedea lumea si filmul in intregime ca daca as posta doar trailere nu prea ar intra lumea)?

P.S. Nu ma intereseaza absolut deloc daca o sa aiba sau nu succes site-ul. Eu pur si simplu incerc (am un domeniu ceva cu "penet" si merge sa fac subdomenii filme, muzica, etc. si de asta as vrea sa fac si site-ul asta pintre altele) si ma intereseaza doar daca pot avea probleme sau nu ...

#11
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
Doar trailerul e legal, link sub trailer catre film e ilegal, oricat ti s-ar parea de aiurea, eu am primit copyright infrigement pentru asa ceva de mai multe ori, cu printscreen atasat unde era pagina mea, arata linkul din pagina apasat, si deschisa intr-o parte pagina ce incalca dreptul de autor care se vedea clar din link ca nu imi apartine.
Si eu aveam un widget embedat cu acele linkuri, deci practic nu era nimic al meu, era updatat de catre proprietarul widgetului.
Vezi rojadirecta, si alte multe domenii ce au fost confiscate doar pentru ca aveau linkuri spre situri ce incalca drepturi de autor.

PS: Daca esti sport penet te stiu :P

Edited by bogdan_popescu, 18 December 2011 - 23:15.


#12
Randy27

Randy27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 31.08.2010
Ok. Mersi. Deci o sa-l fac doar de trailere.

P.S. Nu, nu sunt "sport penet" ... :)

#13
blueunicorn

blueunicorn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 24.02.2007
pai cum de nu-s inchise site-uri ca 990.ro sau altele care-or mai fi?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate