Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Ar functiona Dolce HD Interactiv in Spania?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
hakksenn

hakksenn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 10.10.2003
Salut

Nu stiu daca ar functiona, mai ales ca receiverul Pirelli nu vad ca ar avea intrare de la LNB, ci doar imperecheat cu un modem Romtelecom. Asta implica sa ai linie Romtelecom, deci sa fii in tara. Deci nu exista posibilitatea sa "prind" Dolce in HD in Spania?

Multumesc

#2
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005
Exista, se numeste VPN  :rolleyes:

#3
hakksenn

hakksenn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 10.10.2003
Multumesc de raspuns...dar VPN (Virtual Private Network) cum se poate obtine in spania? Sau trebuie contractata la Romtelecom?..Cat ar costa? Am cautat pe google un pic, dar nu am gasit un raaspuns prea clar.
Alta varianta nu ar fi?...
Multumesc

#4
hakksenn

hakksenn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 10.10.2003
Nimeni nu vrea sa ma lamureasca ce e VPN-ul. Din ce am gasit eu pe net, e ceva legat de solutii business, nici macar nu da pretul, cred ca e ceva ff scump.
Deci, pentru Spania ramane decat versiunea SD (sau si HD ne-interactiv?), picand posibilitatea HD interactiv?

Multumesc

#5
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005
Solutia cu vpn-ul e o posibilitate dar implica mai multe decat face, tocmai de aia afirmatia respectiva se termina in acel emoticon. VPN-ul implica un gatwey vpn la tina acasa in ro, care poate fi un calculator conectat la linia romtelecom pe care configurezi un vpn server la care te conectezi din spania cu un alt calculator de unde prin intermediul vpn-ului (care creaza o retea lan virtuala intre computere) preiei internetul din ro, recte conexiunea RTC si o bagi in receiver. Iti dai seama ca practic aceasta solutie e nepractica in cazul de fata, renunta la iptv si treci pe DTH (satelit) la oricare din provideri si vei putea vedea programele fara stres in spania (contractul il faci pe adresa si numele cuiva din RO dupa care iei echipamentele si le duci in spania, receiverul si cartela, antena si lnb poti cumpara de acolo)

#6
hakksenn

hakksenn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 10.10.2003
Multumesc Bobby ;)
Exact ce imi "mirosea" mie mi-ai spus tu - cu toata complicatia care implica. Deci, nu se merita.
As fi vrut sa inregistrez si emisiuni - si tot ce implica un PVR, de aia ma tenta HD interactiv, care are harddisc.
Prostia deja am comis-o, receiverul e deja pe drum, in pachet. :(
Deci, va trebui sa il trimit pe ala in tara si sa imi trimita unul normal (sau, merge unul HD ne-interactiv??)
Si da, antena si LNB-ul le-am luat de aici (32 euro)

#7
24kpwn

24kpwn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 03.11.2010
@Bobby_ro si cum trimite hakksenn streamul multicast over vpn ? nici ipsec si nici pptpd nu stie multicast. tunel gre over ipsec cu hardware de la cisco de multi $$ nu cred ca se merita.

#8
hakksenn

hakksenn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 10.10.2003
Stop!!! Alarma falsa!
Scuze!!
Am sunat disperat in tara, sa il intreb pe cel care mi-a cumparat pachetul. Mi-a confirmat ca are mufe pentru intrare LNB, si ca merge pe antena satelit, nu pe IPTV.
Deci, nu e vorba de receptorul Pirelli asta
http://www.okazii.ro...ce.html#galerie
ci de asta:
http://www.okazii.ro...ou.html#galerie
Nu am reusit sa imi dau seama ce model este, sau daca are harddisc.
Nu am gasit pe nicaieri pe net vre-un review despre receiverele HD Romtelecom.

Oricum, multumesc pentru raspunsuri. Poate cuiva sunt de folos totusi.

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,396
  • Înscris: 01.12.2001

View Posthakksenn, on 16th December 2011, 17:19, said:

ci de asta:
http://www.okazii.ro...ou.html#galerie
Nu am reusit sa imi dau seama ce model este, sau daca are harddisc.
Nu am gasit pe nicaieri pe net vre-un review despre receiverele HD Romtelecom.
E Dolce HD fara HDD.

#10
hakksenn

hakksenn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 10.10.2003
Rezumand, in Spania e posibil Dolce HD, prin satelit, dar fara HDD.
Receiverul ar fi Kaon K-3202HD

     http://www.romteleco...re_Dolce_HD.pdf

desi pe site-ul oficial nu se mai "vede" nimic:

     http://www.kaonmedia...php?org_num=236

Se pare ca are si tuner DVB-T (HD?). USB inactiv (de ce l-or fi pus??)

#11
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Posthakksenn, on 16th December 2011, 21:44, said:

Rezumand, in Spania e posibil Dolce HD, prin satelit, dar fara HDD.
Receiverul ar fi Kaon K-3202HD

     http://www.romteleco...re_Dolce_HD.pdf

desi pe site-ul oficial nu se mai "vede" nimic:

     http://www.kaonmedia...php?org_num=236

Se pare ca are si tuner DVB-T (HD?). USB inactiv (de ce l-or fi pus??)
poti inchiria de la rtc un receiver de SATELIT cu HDD -CIRCA 5 EURO! nu mai confunda cele doua solutii de tv de la rtc. tu ai nevioe de receptie prin satelit aici ai disponibile trei variante de receivere: SD-HUAWEI sau COSHIP, HD -KAON cu sau fara HDD. uita de solutia IPTV cu receiverele HD PIRELLI cu sau fara HDD , AMINO sau ZYXELcare e disponibila doar in anumite zone din RO.

#12
hakksenn

hakksenn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 10.10.2003
unchiujim "receptie prin satelit aici ai disponibile trei variante de receivere: SD-HUAWEI sau COSHIP, HD -KAON cu sau fara HDD"
pe 25 dec imi ajunge pachetul, si vad daca e cu HDD sau nu
Stiu doar ca eu am cerut p'ala cu 4,59 euro chirie, cu hdd.

cirs

#13
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Posthakksenn, on 16th December 2011, 22:53, said:

unchiujim "receptie prin satelit aici ai disponibile trei variante de receivere: SD-HUAWEI sau COSHIP, HD -KAON cu sau fara HDD"
pe 25 dec imi ajunge pachetul, si vad daca e cu HDD sau nu
Stiu doar ca eu am cerut p'ala cu 4,59 euro chirie, cu hdd.

cirs
pai ar trebui sa fie KAON cu HDD pentru antena.deci Pirelli este total exclus.

#14
hakksenn

hakksenn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 10.10.2003
ok, eu asociam receiverul cu hdd cu Pirelli. Acum ca sint mai in tema, stiu ca si Kaon are hdd. Ce capacitate are hdd-ul? Singura dilema pe care o mai am e daca Kaon (K-3202HD ?) are tunerul DVB-T functional si daca e HD(am auzit ca ar fi dezactivat). Pe 24 il am (nu 25) si aflu, dar mi-ar place sa stiu dinainte.
ms

#15
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Posthakksenn, on 18th December 2011, 12:56, said:

ok, eu asociam receiverul cu hdd cu Pirelli. Acum ca sint mai in tema, stiu ca si Kaon are hdd. Ce capacitate are hdd-ul? Singura dilema pe care o mai am e daca Kaon (K-3202HD ?) are tunerul DVB-T functional si daca e HD(am auzit ca ar fi dezactivat). Pe 24 il am (nu 25) si aflu, dar mi-ar place sa stiu dinainte.
ms
are 2 tunere dar pentru satelit si nu pentru terestru.hdd e de 160giga daca nu ma insel.

#16
TiranuX

TiranuX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 25.03.2003
ofera vreun operator pentru recieverele de satelit iesire de HDMI ?

Am vazut la cineva DIGI pe un LCD si nu imi place cum se vede, desi pe satelit se presupune ca ai posturile HD. Sper sa nu gresesc cumva, as vrea sa-mi achizitionez un reciever de satelit, sunt departe de casa si as vrea sa ma informez corect cat sa nu fac teste aiurea.

Multumesc.

#17
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004

View PostTiranuX, on 28th March 2012, 14:14, said:

ofera vreun operator pentru recieverele de satelit iesire de HDMI ?

Am vazut la cineva DIGI pe un LCD si nu imi place cum se vede, desi pe satelit se presupune ca ai posturile HD. Sper sa nu gresesc cumva, as vrea sa-mi achizitionez un reciever de satelit, sunt departe de casa si as vrea sa ma informez corect cat sa nu fac teste aiurea.

Multumesc.

pe satelit ai HD doar la Dolce si Focus.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate