Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...
 Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4619 replies to this topic

#3403
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012
Salutare!

Se poate, va rog, o recomandare pt o saltea de pat pentru o persoana cu probleme mari lombare? (eu, interventii multiple coloana lombara, dureri mari continue)
Eu, 55 kg, el, 70 kg, daca conteaza cine va dormi pe ea....

Am citit mare parte din postarile voastre, dar nu vad multe referinte la afectiunile lombare.
Bugetul, pana in 2.000 lei.

Astept optiunile celor care au achizitionat o saltea, in special a celor cu dureri lombare.

Multumesc anticipat!

#3404
BufanO

BufanO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 20.08.2015
Bună Diana,

Având în vedere toate criteriile specificate de tine, îți recomand cu multă căldură saltelele cu arcuri individuale. Găsești mai multe modele aici: http://www.somproduc...ri-individuale. Un beneficiu foarte important este perioada mare de testare de care dispui chiar la tine acasă. Ai 60 de zile în care să te decizi dacă alegerea făcută reprezintă o îmbunătățire în calitatea somnului tău.
Indiferent de alegerea pe care o să o iei, este foarte important să testezi salteaua înainte de achiziție.

#3405
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Aceste recomandari sunt facute la consultarea cu un doctor ortoped sau doar asa 'dupa ureche'? E sensilbila treaba aici si faptul ca la cineva a fost ok nu inseamna ca se aplica si la restul. Cred ca cel mai bine ar trebui consultat un ortoped, si in functie de afectiune el stie cel mai bine ce tip de saltea se potriveste, dpmdv.. Multa sanatate la cei cu atfel de probleme.

#3406
Michaels

Michaels

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 25.06.2007
Buna,

Dupa ce am citit toate paginile (190, am citit pe rapid alea cu reclama mascata la Ekon)pe parcursul a catorva zile, pot sa spun ca imi bubuie capul de atat informatie.
Din pacate sunt si eu in cautarea unei saltele si conditia principala e sa nu fie pe arcuri.
Sper sa nu va plictisesc dar am sa va povestesc putin despre salteaua actuala.
In 2010 am inceput sa citesc ce se scria pe acest forum despre saltele si am cazut in capcanele vanzatorilor de saltele de la Somproduct (SellDomain) si am luat salteaua lor numita pompos President; era aproape cel mai scump produs al lor atunci.
Am fost derutat si de parerile unora care spuneau ca abia te misti pe o saltea cu memory, ca si cum ai fi in mlastina.
Cateva luni de zile am fost incantat de saltea dar dupa ceva timp (sub 1 an) cand te puneai in pat partenerul putea auzi cum trosnesc arcurile; la fel le auzeai cand te roteai in pat.
La salteaua asta (superortopedica) nici nu cred ca se pune problema de izolare a miscarii, totul se transmite (e plasa de arcuri).
Cat am dormit pe salteaua asta dormeam in principal pe burta.
Dupa 3 ani am ajuns sa caut alternative la saltea pentru ca a inceput sa aibe gropi in partea unde dormeai cel mai mult si marginile au inceput sa cedeze (nu mai are forma de paralelipiped perfect) si mijlocul pe inaltime e spre interior.
Tot citind din nou pe acest forum a dat de ce scria amotida referitor la miscarile mult mai putine pe o saltea memory si am zis sa testez acest lucru; am pus un burete memory de densitate destul de mica si am dormit pe spate.
Surpriza a fost dimineata cand m-am trezit si eram tot pe spate dar nu aveam nici o problema de disconfort.
Testul cu buretele memory m-a facut sa aleg o solutie de compromis pentru ca voiam memory dar la acel moment nu eram dispus sa investesc o suma prea mare in o saltea mai calitativa (testasem Tempur Original 20 (in 2013) si era un vis mai indepartat) si am ales un topper memory.
Daca bugetul nu poate fi marit eu consider ca un topper memory (in cazul meu) sau latex, de calitate buna, poate fi o solutie.
Topperul memory l-am luat din UK de la o firma ce se lauda ca sunt producatori si a avut densitatea de 75 sau 80 si inaltimea de 5cm.
Inaltimea e de 5cm desi eu am comandat de 7.5cm dar mi-au expediat din greseala de 5cm. Au vrut sa-mi ia ala de 5cm si sa trimita de 7.5cm dar cum nu eram din UK transportul ar fi fost aproape cat topperul; el a fost parca 200 de lire ptr ca are Husa Outlast.
De la acelasi producator am luat si 2 perne memory anatomice (cred ca sunt 33x66) de care nu ma pot desparti.
Pernele au densitatea de 60 si husa Coolmax. Imi place ca perna se lasa pana la un anumit nivel si ramai cu capul la acel nivel. Inainte am avut perne memory de la Ikea dar la alea caputl se ducea pana pe saltea.
Din pacate acum am realizat ca cu tot cu topper totusi trebuie sa schimb si salteaua pentru ca gropile din saltea sunt si mai pronuntate si in plus carca si topper a cam pierdut efectul de memory si in locul unde e groapa in saltea (in ambele parti, eu am 85-90kg, sotia 50kg) nu mai ofera sustinere corespunzatoare.
Asta a fost partea de istorie.
Am plecat la testat saltele cu un boget de aprox 3000 lei.
Eu stau in Timisoara si nu am foarte multe optiuni pentru testat saltele.

Dedeman:
In centru nu ai ce testa ptr ca e plin doar de latele in folie sau rulate; in Calea Sagului ar fi ceva optiuni dar nu poti spune ca poti testa in conditii adecvate saltelele pentru ca sunt pusa pe o improvizatie de suport.

Domafon:
Au mai multe modele de saltele si poti chiar dormi pe ele daca nu se inchide magazinul; din pacate nu le poti testa acasa de pe o zi pe alta sau in weekend.
Am fost de 2 ori in actuala sesiune de testare si era destul de rece pentru gustul meu (cred ca erau 20 de grade sau poate mai putin) si asta consider ca influenteaza rezultatul testului.
Am testat Tempur Original 21 (inainte era 20) , Tempur Original 15, Sensation (test rapid), Domafon M7, Domafon M9 si un latex.
Cel mai mult mi-a placut Tempur Original 15 ptr ca se simtea efectul de afundare usoara.
Cei care au Tempur Original 20/21 or sa zica ca sunt nebun dar Tempur Original 21 se simtea la fel ca si Domafone M9, adica nu era efectul ala de wow ca la 15.
De ce aceasta impresie? Nu stiu daca doar la Domafon dar la Tempur 21 acum e o husa mai groasa si nu se mai simte asa stratul de memory, la 15 e o husa subtire prin care se simte foarte bine stratul de memory.
Sa fi avut probleme cu husa veche (subtire) de pe Original 20? Cand am testat Original 20 cu husa ai in 15-20 de minute puteai dormi la cat de bine te simteai.
Garantia la Domafon M9 e 10 ani din care 2 cred ca sunt fara parte procentuala. Garantia am inteles eu ca e la forma, la sustinere nu cred ca da nimeni, nici macar Tempur.
Am batut in retragere la a cumpara M9 ptr ca cineva a zis ca i-a cedat stratul de memory dupa 5 ani si eu as vrea sa tina macar 7; nu stiu persoana respectiva de memory a luat de la Domafon, M5,M7,M9 sau alta?

Timflex
Am sapat pe net si am aflat ca vand saltele facute de Neky Grup dar Neky vinde si in nume propriu prin Staer (de exemplu) si poate si altii.
La ei cel mai mult mi-a placut salteaua cu strat de 7cm de memory (e Venetia 7 la Neky), parca ma afundam putin in ea.
Mi-a placut enorm la Timflex faptul ca iti pot da sa testezi peste weekend saltele dar nu au decat modele de 80cm latime si iei ce vrei din showroom; transportul e treaba ta. Jos palaria ptr atitudinea ta.
Personalul din magazin e foarte amabil si te lasa sa testezi saltelele cat vrei (cat tine programul).
Ptr cei care se gandesc sa ia de la ei (eu am luat ptr copii) au livrare seara; eu consider ca asta e chestie foarte buna ptr cei care lucreaza de dimineata.
Alt lucru pozitiv: in magazin temperatura e OK, 22 grade cred.
Ce nu mi-a placut: husa la saltea pare ca ar avea tendinta sa faca valuri.
Am mai testat latexul dar mi s-a parut prea tare pentru gustul meu.
Am mai testat de curiozitate un model cu arcuri individuale si memory si parea foarte moala dar eu acum fug de arcuri. Constructia parea interesanta, cu zone de arcuri despartite de pereti de memory.
Din pacate varianta Timflex a picat pentru ca nu mai vreau saltele facute in Romania cu densitate de 50-60; se pare ca italieni ar fi maestrii la saltele.
Nu am avut curajul sa intreb la Timflex daca pot oferi acte doveditoare ca marfa e din Italia (ptr memory) si nu din Timisoara (cum afirma arusan pe forum).

Dolce Dormire
Am testat saltelele lor in galeria Auchan dar nu m-au impresionat.

Valentino Tessuti
Prima data cand am mers la ei a fost un joc pentru mine pentru ca saltelele pe care voiam sa le destez erau intr-o incapere unde era destul de rece (poate 17-18 grade) si Osteosan nu m-a impresionat desi fosa tehnica zice ca e saltea demna de incercat.
In incapere cel mai bine s-a comportat o saltea de la PerDormire Bio Suprt Soft dar nu era cu strat memory.
Dupa ce am comunicat nemultumirea mea la al 2-lea test salteaua Osteosan a fost mutata in cealalta incapere unde temperatura era OK si puteai sa simti mai bine stratul de memory care se simte foarte dens cand il apesi.
Sotia a fost mai impresionata decat mine de Osteosan (eu eram cu gandul la Tempurul 15) dar Osteopat i s-a parut mai moale dar ala are densitate 55, Osteosan are 80; e diferenta si de grosime memory, 7 vs 9cm.
Osteosan de la Tessuti ramane o alegere serioasa - cei de la Tessuti spun ca e facuta de Luran.
:)
Personalul a fost foarte amabil si era cineva acolo care parea sa aibe cunostinte solide despre saltele.
Din pacate nu dau saltea spre proba acasa (ca la Timflex) dar daca vreau pot sa dorm acolo. :))
Daca aleg Osteosan sper sa nu am surprize neplacute la testul somnului.

Rovere
Aici testul a fost foarte rapid ptr ca nu aveam ce memory sa testez.

Magniflex
Nu am gasit sa testez in Timisoara ceva la 4000 lei, au teoretic variante mai ieftine la Dedeman.

Morfeus
Nu am putut testa in Timisoara ptr ca distribuitorul e in plina mutare si e magazin de mobila si nu aduce gama ieftina.
Am apreciat amabilitatea importatorului din Bucuresti dar nu pot cumpara o saltea fara sa o testez - chiar daca cateva de persoane de pe forum au o parere foarte buna despre Morfeus.

Lineaflex
Zilele urmatoare o sa dau o fuga la distribuitorul din Timisoara, Casa Barani, unde ar avea vreo 3 modele cu memory (Biomemory Ergonomico, Formlinea, Mirror Form). Sper sa ma impresioneze macar un model.
Sper sa nu citeasca amotida de Mirror Form ptr ca stiu ca nu era incantat de alegerea lor cu memory pe ambele parti si stiu si argumentele lui.
Contra-argument la retinerea fata de memory pe ambele straturi poate fi ce scria dormeu (sper ca nu am gresit persoana) de testele facute de marii producatori.

Daca aveti sfaturi va multumesc.

Tot ce am scris (si am scris o gramada) sper sa fie de folos cuiva. Tot ce am scris sunt pareri subiective si poate fi perceput diferit de altcineva.
Testati o saltea inainte de achizitie, poate nu vi se potriveste.
In incheierea postarii lungi (sper ca nu e si plictisitoare) as dori sa multumesc public lui amotida, oltik, goagle, dormeu si altii pentru informatiile oferita.

Va doresc o zi buna si alegeri inspirate.

Edited by Michaels, 03 March 2016 - 02:29.


#3407
BufanO

BufanO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 20.08.2015

 Michaels, on 03 martie 2016 - 02:21, said:

Buna,

Dupa ce am citit toate paginile (190, am citit pe rapid alea cu reclama mascata la Ekon)pe parcursul a catorva zile, pot sa spun ca imi bubuie capul de atat informatie.
Din pacate sunt si eu in cautarea unei saltele si conditia principala e sa nu fie pe arcuri.
Sper sa nu va plictisesc dar am sa va povestesc putin despre salteaua actuala.
In 2010 am inceput sa citesc ce se scria pe acest forum despre saltele si am cazut in capcanele vanzatorilor de saltele de la Somproduct (SellDomain) si am luat salteaua lor numita pompos President; era aproape cel mai scump produs al lor atunci.
Am fost derutat si de parerile unora care spuneau ca abia te misti pe o saltea cu memory, ca si cum ai fi in mlastina.
Cateva luni de zile am fost incantat de saltea dar dupa ceva timp (sub 1 an) cand te puneai in pat partenerul putea auzi cum trosnesc arcurile; la fel le auzeai cand te roteai in pat.
La salteaua asta (superortopedica) nici nu cred ca se pune problema de izolare a miscarii, totul se transmite (e plasa de arcuri).
Cat am dormit pe salteaua asta dormeam in principal pe burta.
Dupa 3 ani am ajuns sa caut alternative la saltea pentru ca a inceput sa aibe gropi in partea unde dormeai cel mai mult si marginile au inceput sa cedeze (nu mai are forma de paralelipiped perfect) si mijlocul pe inaltime e spre interior.
Tot citind din nou pe acest forum a dat de ce scria amotida referitor la miscarile mult mai putine pe o saltea memory si am zis sa testez acest lucru; am pus un burete memory de densitate destul de mica si am dormit pe spate.
Surpriza a fost dimineata cand m-am trezit si eram tot pe spate dar nu aveam nici o problema de disconfort.
Testul cu buretele memory m-a facut sa aleg o solutie de compromis pentru ca voiam memory dar la acel moment nu eram dispus sa investesc o suma prea mare in o saltea mai calitativa (testasem Tempur Original 20 (in 2013) si era un vis mai indepartat) si am ales un topper memory.
Daca bugetul nu poate fi marit eu consider ca un topper memory (in cazul meu) sau latex, de calitate buna, poate fi o solutie.
Topperul memory l-am luat din UK de la o firma ce se lauda ca sunt producatori si a avut densitatea de 75 sau 80 si inaltimea de 5cm.
Inaltimea e de 5cm desi eu am comandat de 7.5cm dar mi-au expediat din greseala de 5cm. Au vrut sa-mi ia ala de 5cm si sa trimita de 7.5cm dar cum nu eram din UK transportul ar fi fost aproape cat topperul; el a fost parca 200 de lire ptr ca are Husa Outlast.
De la acelasi producator am luat si 2 perne memory anatomice (cred ca sunt 33x66) de care nu ma pot desparti.
Pernele au densitatea de 60 si husa Coolmax. Imi place ca perna se lasa pana la un anumit nivel si ramai cu capul la acel nivel. Inainte am avut perne memory de la Ikea dar la alea caputl se ducea pana pe saltea.
Din pacate acum am realizat ca cu tot cu topper totusi trebuie sa schimb si salteaua pentru ca gropile din saltea sunt si mai pronuntate si in plus carca si topper a cam pierdut efectul de memory si in locul unde e groapa in saltea (in ambele parti, eu am 85-90kg, sotia 50kg) nu mai ofera sustinere corespunzatoare.
Asta a fost partea de istorie.
Am plecat la testat saltele cu un boget de aprox 3000 lei.
Eu stau in Timisoara si nu am foarte multe optiuni pentru testat saltele.

Dedeman:
In centru nu ai ce testa ptr ca e plin doar de latele in folie sau rulate; in Calea Sagului ar fi ceva optiuni dar nu poti spune ca poti testa in conditii adecvate saltelele pentru ca sunt pusa pe o improvizatie de suport.

Domafon:
Au mai multe modele de saltele si poti chiar dormi pe ele daca nu se inchide magazinul; din pacate nu le poti testa acasa de pe o zi pe alta sau in weekend.
Am fost de 2 ori in actuala sesiune de testare si era destul de rece pentru gustul meu (cred ca erau 20 de grade sau poate mai putin) si asta consider ca influenteaza rezultatul testului.
Am testat Tempur Original 21 (inainte era 20) , Tempur Original 15, Sensation (test rapid), Domafon M7, Domafon M9 si un latex.
Cel mai mult mi-a placut Tempur Original 15 ptr ca se simtea efectul de afundare usoara.
Cei care au Tempur Original 20/21 or sa zica ca sunt nebun dar Tempur Original 21 se simtea la fel ca si Domafone M9, adica nu era efectul ala de wow ca la 15.
De ce aceasta impresie? Nu stiu daca doar la Domafon dar la Tempur 21 acum e o husa mai groasa si nu se mai simte asa stratul de memory, la 15 e o husa subtire prin care se simte foarte bine stratul de memory.
Sa fi avut probleme cu husa veche (subtire) de pe Original 20? Cand am testat Original 20 cu husa ai in 15-20 de minute puteai dormi la cat de bine te simteai.
Garantia la Domafon M9 e 10 ani din care 2 cred ca sunt fara parte procentuala. Garantia am inteles eu ca e la forma, la sustinere nu cred ca da nimeni, nici macar Tempur.
Am batut in retragere la a cumpara M9 ptr ca cineva a zis ca i-a cedat stratul de memory dupa 5 ani si eu as vrea sa tina macar 7; nu stiu persoana respectiva de memory a luat de la Domafon, M5,M7,M9 sau alta?

Timflex
Am sapat pe net si am aflat ca vand saltele facute de Neky Grup dar Neky vinde si in nume propriu prin Staer (de exemplu) si poate si altii.
La ei cel mai mult mi-a placut salteaua cu strat de 7cm de memory (e Venetia 7 la Neky), parca ma afundam putin in ea.
Mi-a placut enorm la Timflex faptul ca iti pot da sa testezi peste weekend saltele dar nu au decat modele de 80cm latime si iei ce vrei din showroom; transportul e treaba ta. Jos palaria ptr atitudinea ta.
Personalul din magazin e foarte amabil si te lasa sa testezi saltelele cat vrei (cat tine programul).
Ptr cei care se gandesc sa ia de la ei (eu am luat ptr copii) au livrare seara; eu consider ca asta e chestie foarte buna ptr cei care lucreaza de dimineata.
Alt lucru pozitiv: in magazin temperatura e OK, 22 grade cred.
Ce nu mi-a placut: husa la saltea pare ca ar avea tendinta sa faca valuri.
Am mai testat latexul dar mi s-a parut prea tare pentru gustul meu.
Am mai testat de curiozitate un model cu arcuri individuale si memory si parea foarte moala dar eu acum fug de arcuri. Constructia parea interesanta, cu zone de arcuri despartite de pereti de memory.
Din pacate varianta Timflex a picat pentru ca nu mai vreau saltele facute in Romania cu densitate de 50-60; se pare ca italieni ar fi maestrii la saltele.
Nu am avut curajul sa intreb la Timflex daca pot oferi acte doveditoare ca marfa e din Italia (ptr memory) si nu din Timisoara (cum afirma arusan pe forum).

Dolce Dormire
Am testat saltelele lor in galeria Auchan dar nu m-au impresionat.

Valentino Tessuti
Prima data cand am mers la ei a fost un joc pentru mine pentru ca saltelele pe care voiam sa le destez erau intr-o incapere unde era destul de rece (poate 17-18 grade) si Osteosan nu m-a impresionat desi fosa tehnica zice ca e saltea demna de incercat.
In incapere cel mai bine s-a comportat o saltea de la PerDormire Bio Suprt Soft dar nu era cu strat memory.
Dupa ce am comunicat nemultumirea mea la al 2-lea test salteaua Osteosan a fost mutata in cealalta incapere unde temperatura era OK si puteai sa simti mai bine stratul de memory care se simte foarte dens cand il apesi.
Sotia a fost mai impresionata decat mine de Osteosan (eu eram cu gandul la Tempurul 15) dar Osteopat i s-a parut mai moale dar ala are densitate 55, Osteosan are 80; e diferenta si de grosime memory, 7 vs 9cm.
Osteosan de la Tessuti ramane o alegere serioasa - cei de la Tessuti spun ca e facuta de Luran.
Posted Image
Personalul a fost foarte amabil si era cineva acolo care parea sa aibe cunostinte solide despre saltele.
Din pacate nu dau saltea spre proba acasa (ca la Timflex) dar daca vreau pot sa dorm acolo. Posted Image)
Daca aleg Osteosan sper sa nu am surprize neplacute la testul somnului.

Rovere
Aici testul a fost foarte rapid ptr ca nu aveam ce memory sa testez.

Magniflex
Nu am gasit sa testez in Timisoara ceva la 4000 lei, au teoretic variante mai ieftine la Dedeman.

Morfeus
Nu am putut testa in Timisoara ptr ca distribuitorul e in plina mutare si e magazin de mobila si nu aduce gama ieftina.
Am apreciat amabilitatea importatorului din Bucuresti dar nu pot cumpara o saltea fara sa o testez - chiar daca cateva de persoane de pe forum au o parere foarte buna despre Morfeus.

Lineaflex
Zilele urmatoare o sa dau o fuga la distribuitorul din Timisoara, Casa Barani, unde ar avea vreo 3 modele cu memory (Biomemory Ergonomico, Formlinea, Mirror Form). Sper sa ma impresioneze macar un model.
Sper sa nu citeasca amotida de Mirror Form ptr ca stiu ca nu era incantat de alegerea lor cu memory pe ambele parti si stiu si argumentele lui.
Contra-argument la retinerea fata de memory pe ambele straturi poate fi ce scria dormeu (sper ca nu am gresit persoana) de testele facute de marii producatori.

Daca aveti sfaturi va multumesc.

Tot ce am scris (si am scris o gramada) sper sa fie de folos cuiva. Tot ce am scris sunt pareri subiective si poate fi perceput diferit de altcineva.
Testati o saltea inainte de achizitie, poate nu vi se potriveste.
In incheierea postarii lungi (sper ca nu e si plictisitoare) as dori sa multumesc public lui amotida, oltik, goagle, dormeu si altii pentru informatiile oferita.

Va doresc o zi buna si alegeri inspirate.

Bună ziua,

Ne surprinde relatarea dumneavoastră și dorim să știm ce înțelegeți dumneavoastră prin ,,capcane". Clientul reprezintă nucleul în tot ceea ce facem și părerea dumneavoastră este foarte importantă pentru noi. Tehnologia de fabricare a produselor a evoluat din anul 2010, însă din ceea ce ați relatat, ați observat modificări ale saltelei cât timp aceasta era încă în perioada de garanție. La momentul respectiv ați semnalat problemele pe care le-ați întampinat firmei SomProduct pentru soluționare?

Vă doresc o zi frumoasă și aștept cu interes feedback-ul dumneavoastră!

#3408
Michaels

Michaels

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 25.06.2007

 BufanO, on 03 martie 2016 - 13:57, said:

Bună ziua,

Ne surprinde relatarea dumneavoastră și dorim să știm ce înțelegeți dumneavoastră prin ,,capcane". Clientul reprezintă nucleul în tot ceea ce facem și părerea dumneavoastră este foarte importantă pentru noi. Tehnologia de fabricare a produselor a evoluat din anul 2010, însă din ceea ce ați relatat, ați observat modificări ale saltelei cât timp aceasta era încă în perioada de garanție. La momentul respectiv ați semnalat problemele pe care le-ați întampinat firmei SomProduct pentru soluționare?

Vă doresc o zi frumoasă și aștept cu interes feedback-ul dumneavoastră!

Buna ziua.
Eu inteleg prin capcane faptul ca am crezut ca SellDomain e o persoana obisnuita care a cumparat de la SomProduct. Daca analizez mai cu atentie are profil de vanzator ascuns ptr SomProduct; poate ma insel.

Firmele mari din productia de masini au politica de chemare in service daca descopera o problema ce ar putea afecta mai multi clienti. Sa inteleg ca doar eu am fost ghinionist cu salteaua President (care era printre produsele de lux ale firmei in 2010) si firma nu stia ca plasa de arcuri folosita in saltele (sau cel putin in salteaua mea) nu e calitativa?
Experienta cu salteaua mi-a lasat un gust amar si din acest motiv eu evit produsele SomProduct; e o chestie persoanal, nu e stiintifica, dar uneori ne ferim de anumite lucruri.
Eu va doresc sa fi invatat din greseli si daca descoperiti ceva care nu a fost OK in trecut (de exemplu o husa care incinge vara) sa va asumati greselile si sa avertizati pe cei care au cumparat produsul ca pot aparea probleme si sa oferiti solutii.
Asta eu as numi o firma cu responsabilitate fata de clienti.
Nu am sesizat problema intalinta firmei ptr ca poate nu ma asteptam sa primesc un raspuns favorabil.
Iarasi o atitudine pozitiva ar fi ca firma sa vina si sa spuna ne cerem scuze dar am avut x cazuri in care au fost probleme de calitate/design si acum am reolvat problema.
Problema e ca marketingul (aproape niciodata - ca sa fiu optimist) nu spune ca un produs a fost schimbat ptr ca au fost probleme ci iti da impresia ca mergi de la un produs bun la ceva si mai bun (o deformare a adevarului).

Prin faptul ca SomProduct e prezent pe forum arata ca cineva se intereseaza de client; e un inceput.
Ar fi bine sa aveti user cu numele SomProduct ca lumea sa va poata injura/lauda/spune oful, ar fi o dovada de transparenta.
Incercati sa oferiti cat mai mult la pretul cerut, e clar ca nu sunteti la nivelul Tempur, Morfeus, Serta dar si pretul e altul.
Puneti pe site tot felul de parametri, gradul de duritate, garantie clara, showroom in orasele mari si posibilitatea de testare ca la Timflex (ptr asta ii apreciez). Prin servicii si transparenta (exemplu de unde e spuma folosita) SomProduct poate castiga clienti.

Imi pare rau ca am ajuns sa dau feedback public si poate ii plictisesc pe unii cu ceea ce am scris dar sper sa ii fie de ajutor firmei SomProduct si mai urmarile acestui feedback sa se traduca in avantaje pentru noi cumparatorii.
Din pacate sunt un idealist care spera ca marketingul e folosit pentru a face cunoscute produsele mai bune.

Spor la vanzari si cat mai multi clienti bine informati si multumiti.

PS: Nu sunt vanzator (nici nu cred ca ma pricep la asa ceva - vezi ideea mea de ce e marketingul) si nici nu incerc sa fac reclama cuiva. Eu vreau doar ca cei care cumpara sa fie bine informati despre detaliile tehnice, despre perceptia asupra produsului in timp dar si asupra comportarii in timp.
Ar fi ceva folositor (daca nu exista deja) daca ar fi cate un topic ptr fiecare producator de saltele/ marca de saltea unde cei care au cumparat sa expuna parerea dupa 1luna, 3 luni, 6 luni,....
Ideal ar fi ca firma producatoare sa zica lunar (de exemplu) la produsul x avem 10 clienti multumiti si 2 nemultumiti (prezentate motivele).
Traiesc eu intr-o lume ideala? Chiar nu se pot schimba lucrurile astea?

O zi buna la toata lumea.

Edited by Michaels, 03 March 2016 - 15:11.


#3409
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012
Eu as prefera, sincer, ca pe topic, sa scrie persoane care vorbesc din experienta, nu vanzatori de saltele.

#3410
BufanO

BufanO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 20.08.2015
Bună ziua,

Am observat și eu că se practică pe forumuri această modalitate greșită de reclamă ascunsă și chiar am semnalat de mai multe ori administratorul acestui topic însă fără să obțin un feedback. Vă asigur că din partea companiei SomProduct nu activează nimeni sub nume de useri ascunși, iar eu vă scriu în calitate de Customer Success, ca și persoană și nu firmă (acesta fiind și motivul pentru care nu există un user cu numele SomProduct). Prezența mea pe acest forum nu are rolul de a face publicitate firmei SomProduct ci de a identifica probleme reale cu care se confruntă clienții și de a le soluționa acolo unde este posibil.
Din anul 2010 și până în prezent tehnologia de produs și materialele folosite au fost îmbunătățite în mod continuu, iar astăzi avem certitudinea că produsele SomProduct pot să treacă testul chiar și celor mai exigenți clienți, motiv pentru care se și oferă o perioadă de testare a produsului de 60 de zile acasă. În această perioadă, clientul are posibilitatea să returneze produsul în cazul în care consideră că nu i se potrivește. Testarea unei saltele nu poate să fie făcute într-un showroom în decurs de câteva minute, iar această soluție vine în ajutorul clienților noștri.
Atâta timp cât produsul dumneavoastră se afla în perioada de garanție nu aveați cum să nu primiți un răspuns afirmativ solicitării dumneavoastre, decât în cazul în care se demonstra că salteaua a fost distrusă în mod intenționat. Vă asigur că ați fi primit o soluționare eficientă și rapidă, la fel cum ați primit și o reacție din partea noastră în momentul în care ne-am autosesizat postării dumneavoastre.
Pe mine m-a bucurat decizia dumneavoastră de a împărtăși experiența dumneavoastră și cu alți utilizatori, însă m-a întristat să văd că în anul 2016 încă există consumatori care nu își cunosc drepturile sau nu au curajul să își expună problemele decât în mediul online.
Pe site-ul SomProduct puteți să găsiți păreri ale clienților privind fiecare produs (atât păreri pozitive cât și negative) tocmai pentru a prezenta o imagine reală a produselor. Fiecare persoană este unică, iar percepția subiectivă asupra unui produs apare în mod involuntar, aceste păreri venind în ajutorul clientului.
Vă doresc o zi frumoasă și sper ca pe viitor să aveți mai multă încredere în decizia dumneavoastră de cumpărare!

#3411
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008

 -Diana-, on 03 martie 2016 - 15:55, said:

Eu as prefera, sincer, ca pe topic, sa scrie persoane care vorbesc din experienta, nu vanzatori de saltele.
E greu sa vb. cineva din experienta care sa nu fie in domeniu. Asta ar insemna sa fi testat mai multe satele un timp mai indelungat si nu cred ca isi permite toata lumea asa ceva. Eu de exemplu am luat o saltea cu arcuri independente si ma simt foarte bine pe ea. Ca a fost de calitate proasta si peste un an trebuie sa o schimb pentru ca pe margini arata oribil e alta poveste. Cu toate acestea arcurile sunt ok. Daca te orientezi spre o astfel de saltea pe langa calitatea arcurilor e foarte important ca salteaua sa fie intarita mai ales pe margini. Un alt exemplu ar fi ca ma simt foarte bine pe saltelele mai tari cand merg la hoteluri. Fiind facuta din arcuri independente mai mici inevitabil duritatea saltelei este mai mica iar cand ai o deformare a coloanei nu vrei ca salteaua sa ia forma ei ci vrei o saltea mai tare care sa iti corecteze pozitia. Cel putin asa e la mine ... am testat mai multe saltele iar pe cele de duritate mai mica nu ma simteam deloc bine. Si cum spunea cineva mai sus daca ai o afectiune ar fi bine sa intrebi un medic nu pe forum.

#3412
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012
Ca sa fie treaba inteleasa, am intrebat 2 doctori care nu mi-au recomadat nimic anume, exceptand o saltea tare.
Si imi mentin opinia ca forumul este pt a obtine si impartasi impresii, altfel nu ne-am afla aici.
Tocmai de aceea am intrebat persoane cu afectiuni sau cu experienta, mai ales ca sunt ceva utilizatori cu ambele caracteristici aici.
Asa, stiu si eu sa ma dau cu google si sa caut site-uri, ori nu reclama ma pasioneaza.

Edited by -Diana-, 03 March 2016 - 19:46.


#3413
Sibilin

Sibilin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.02.2016

 rogue80, on 03 martie 2016 - 17:55, said:

. Eu de exemplu am luat o saltea cu arcuri independente si ma simt foarte bine pe ea. Ca a fost de calitate proasta si peste un an trebuie sa o schimb pentru ca pe margini arata oribil e alta poveste. Cu toate acestea arcurile sunt ok. Daca te orientezi spre o astfel de saltea pe langa calitatea arcurilor e foarte important ca salteaua sa fie intarita mai ales pe margini.

Buna ziua din nou !

Am tot sperat ca cineva ma va ajuta si pe mine cu cateva sfaturi la intrebarile de aici :

 Sibilin, on 21 februarie 2016 - 18:58, said:

Buna seara !
Mi-am petrecut dupa-amiaza citind acest topic ( primele si ultimele 40 pagini, mai exact :D ) si parca acum imi e si mai frica sa aleg o saltea.
Nu-s pretentioasa (dorm pe perna unui beanbag de aproape 2 ani) si nici nu am probleme cu greutatea sau cu coloana, dar nici nu vreau sa aleg salteaua in functie de pret.
Dupa toate sfaturile oferite aici, am inteles ca am nevoie o saltea cu arcuri, de fermitate medie (dorm mai mult lateral si aproape niciodata pe spate), pentru un pat cu tablie in loc de somiera.
As vrea sa merg sa testez aceste 2 modele de saltele, m-as bucura sa aflu parerea utilizatorilor cu mai multa experienta in alegerea unei saltele :
1. http://www.saltele-l...dica-tentazione
+ : 3cm grosime spuma, inca un strat de protectie din material textil (am inteles ca e esential sa fie un strat cat mai gros pana la arcuri - SAU e vorba de materialul de acoperire si sunt ndusa in eroare?), inaltime 24cm, margini antilasare 8cm
- : <1000 arcuri la o saltea 140x190, densitate mica la spuma aia (25kg), material de acoperire cu compozitie mai proasta, producator obscur (are cineva vreun review pentru ei ?)
2. http://www.saltele-o...uba-pocket.html
+ : densitate spuma (40kg), material de acoperire cu compozitie mai buna, husa cu fibre de argint (retinusem ca asta e de bine)
- : 2cm grosime spuma, inaltime 23 cm, margini antilasare 3cm (stie cineva care-i treaba cu KovaFoam ala?), reputatia site-ului (am citit ca au mai fost nemultumiri)
Desi la inceput imi spuneam ca daca am putut dormi practic pe o perna cu "munti" si "vai", orice saltea mi se va parea divina, as vrea sa-mi sterg din cap acest mod de gandire si sa aleg cu gandul ca merit ceva bun - asa ca, orice sfat imi poate fi de folos, mai ales ca vreau sa fac asta cat de curand, pana nu se acumuleaza din nou lenea si comoditatea.
Va multumesc !

Intre timp, am fost sa vad ambele modele :
Cel de la SALTELE LUCS (de fapt, producatorul direct - acela fiind doar un site de prezentare) a fost amabil si mi-a spus ca poate face imbunatatiri (o spuma cu densitate mai mare etc.) la comanda. Cartea de vizita il recomanda ca reprezentant tempur.ro (Soft Mex Confort) - asta e o capcana oare ?
Aceasta saltea are arcurile cu un diametru mai mic (6mm) fata de cea de la saltele-online (8mm) si margini antilasare de 8cm, desi de densitate 25 (- este prea putin ?), fata de cealalta saltea (margini doar de 3 cm - pe care le-am observat deja usor deformate dupa 10 minute de stat pe saltea). Nu am testat prima saltea foarte mult, dar am de gand sa mai trec pe acolo o data inainte de a decide ceva.

Am fost si la SALTELE ONLINE, unde cel mai mult m-a deranjat atitudinea reprezentantului de acolo care imi vorbea de parca o saltea pe arcuri e cea mai mare greseala din viata mea. Nu am probleme cu spatele, dar nici nu vreau sa iau decizii ca o ignoranta. Nu sunt inca pregatita sa fac pasul la alte tipuri de saltele, asa ca am considerat ca macar pot sa aleg cel mai bun tip dintre saltelele cu arcuri. Pe langa asta, mi-a spus ca saltelele sunt produse de EKON in Bulgaria (despre care nu stiu multe, dar nu pare a fi ceva minunat - din experientele altora de pe forum), asa ca parca as prefera un producator autohton. Singurul plus pe care l-a avut salteaua de acolo a fost ca materialul de acoperire se simtea mai placut (poate mai mult bumbac in compozitie si abureala aia de fir de argint), dar nu cred ca asta poate fi un criteriu esential de decizie.

Acestea fiind spuse, daca cineva poate sa isi dea cu parerea, il rog sa nu fie timid :D

Multumesc !

#3414
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012
Noi am mers ieri la Somproduct, Dormeo si magazinele de mobila de la capatul tramvaiului 41/ Ghencea. (zilele trecute am mers la Jysk, Lems)
Dupa multe incercari/asezat pe diverse saltele am ales o saltea de la Somproduct care in magazin era 1090 si ceva de lei, plus 100 lei transport.
Ajunsi acasa, am verificat site-ul celor de la Somproduct si am avut surpriza ca aceeasi saltea sa fie 763 lei, la care se adaugau 2 perne cadou, 45 lei voucher prima comanda si un bonus de 50 lei la achizitia unei lenjerii, plus transport gratuit.
Deci, online e muuult mai avantajos.

Astfel, am luat cu 867 lei, o saltea care in magazin era 1090 lei, plus 2 perne (pret 70 lei site), plus 1 lenjerie (care era 199 lei pret site) si toate astea mai vin si acasa.

Salteaua este foarte tare, ne-am pus amandoi pe ea si nu se lasase sub noi nici macar jumatate de cm.
Este peste ce am incercat la Dormeo si alte firme de pe acolo, este o saltea de spuma HR, BioFoam- 18 cm grosime. http://www.somproduc...cm-grosime.html

A, si are 8 ani garantie. Posted Image

Edited by -Diana-, 06 March 2016 - 10:31.


#3415
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Ma bucur ca ati gasit ceva care sa va satisfaca nevoile.

#3416
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012

 -Diana-, on 06 martie 2016 - 10:28, said:

este o saltea de spuma HR, BioFoam- 18 cm grosime. http://www.somproduc...cm-grosime.html

Ce spuma e HR BioFoam?

#3417
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,131
  • Înscris: 10.07.2013

 -Diana-, on 06 martie 2016 - 10:28, said:

..............................................................................................

Astfel, am luat cu 867 lei, o saltea care in magazin era 1090 lei, plus 2 perne (pret 70 lei site), plus 1 lenjerie (care era 199 lei pret site) si toate astea mai vin si acasa.

Salteaua este foarte tare, ne-am pus amandoi pe ea si nu se lasase sub noi nici macar jumatate de cm.
Este peste ce am incercat la Dormeo si alte firme de pe acolo, este o saltea de spuma HR, BioFoam- 18 cm grosime. http://www.somproduc...cm-grosime.html

A, si are 8 ani garantie. Posted Image

Sa o folositi cu placere.......Posted Image
*Si sa te faci bine!

Edited by xmanyacs77, 06 March 2016 - 20:02.


#3418
Fox123

Fox123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 29.05.2005
Ce  parere aveti despre saltele saltexmob cu memory foam, respectiv latex din linkul de mai jos:

http://www.saltexmob...tea-memory-foam
http://www.saltexmob...le/saltea-latex

Am de ales intre astea doua si modelul MGl de la DomusFlex. Vreau o saltea tare,care sa nu se deformeze in 2 ani (ca si salteaua actuala) si modelul MGL am vazut ca are densitatea spumei de 33. Cu toatea astea as vrea si un strat de vreo 3-5 cm de memory foam sau latex sa nu ai senzatia ca te pui pe scandura cand te pui pe saltea. Saltea MGL mi s-a parut o idee cam tare dar cred ca e o chestie de adaptare. La cele de la saltexmob sunt mai ieftine dar densitatea spumei (stratul de baza) este de 25 la cea cu 5 cm de memory foam si 28 la cea cu 5 cm de latex (dar si diferenta de pret intre salteaua MGL (pret 1732) si cele doua de la saltexmob este de vreo 500 lei-memory foam, respectiv 700 lei-latex  mai putin la cele de la saltexmob). Deci merita sa investec mai multi bani in salteaua MGL de la Domus Flex pentru ca are densitatea spumei de 33? Care este parerea voastra?

Sau stiti alta saltea la un pret mai avantajos la care  spuma poliuteranica (stratul de baza) sa aiba o densitate de minim 30 si sa fie acoperita cu vreo 3-5 de memory foam sau latex. Are ideea cineva la saltelele de la somproduct spuma HR ce densitate are?

Edited by Fox123, 06 March 2016 - 20:34.


#3419
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012

 claudia313, on 06 martie 2016 - 19:43, said:

Ce spuma e HR BioFoam?

Spuma poliuretanica HR (High Resilience, adica, Elasticitate Sporita)

Mi s-a transmis sa iti spun ca e cam si cum ai sta pe asfalt. :D
Este foarte tare, intr-adevar.

 froome, on 06 martie 2016 - 14:59, said:

Ma bucur ca ati gasit ceva care sa va satisfaca nevoile.

Multumesc!

 xmanyacs77, on 06 martie 2016 - 20:02, said:

Sa o folositi cu placere.......Posted Image
*Si sa te faci bine!

Merci, merci! :)

#3420
Fox123

Fox123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 29.05.2005
Si actuala saltea pe care o am era foarte ok la inceput. Adica era tare dar cei 5 cm de memory foam de la suprafata isi faceau treaba in sensul ca nu  simteai ca te pui  ca pe scandura. Dar dupa vreo 1-2 ani cred ca stratul suport de spuma poliuteranica a fost slab si s-a lasat  astfel ca in zona pieptului si a bazinului efectiv s-a format o groapa (vizibila si cand nu sta nimeni pe pat). Iar ca si greutate nici eu nici sotia nu depasim 75 de kg deci nu va ganditi ca a trebuit sa suporte cine stie ce greutati biata saltea. De aceea caut o saltea cu aceeasi compozitie (spuma poliuternica + 3-5 cm de memory foam sau latex) dar vreau ca stratul suport de spuma poliuteranica sa fie cu o densitate cat mai mare deoarece presupun ca asa o sa reziste mai bine si nu o sa ma trezesc dupa 1-2 ani cu groapa in saltea. In consecinta astept pareri despre saltelele enumerate mai sus sau daca aveti alte variante mai bune, va rog sa le impartasiti.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate