Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Prabusiri de preturi la imobiliare (lender)

- - - - -
  • Please log in to reply
515 replies to this topic

#19
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,813
  • Înscris: 13.08.2008

View PostXAN, on 4th December 2011, 09:49, said:

in Mangalia un cotet confort 2 cu 2 camere care era 45.000 acum 2 ani, este acum la jumate de pret, si cred că se vinde mai greu ca atunci cînd era 45  :D  Mă bucur sincer pentru proprietari. Căutam si eu locuinta în perioada respectivă, dar nu am putu accepta să dau atîtia bani pe un cotet.
Depinde si de context. In Mangalia stiu ca gigacaloria e cea mai scumpa din tara- peste 500 lei. Stiu ca nici gaze nu au.

#20
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010

View Postvacantamijlocie, on 4th December 2011, 17:03, said:

Depinde si de context. In Mangalia stiu ca gigacaloria e cea mai scumpa din tara- peste 500 lei. Stiu ca nici gaze nu au.

WOW , si ce ierni au astia in Mangalia? :rolleyes:

#21
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,057
  • Înscris: 24.02.2006

View Postvacantamijlocie, on 4th December 2011, 17:03, said:

Depinde si de context. In Mangalia stiu ca gigacaloria e cea mai scumpa din tara- peste 500 lei. Stiu ca nici gaze nu au.

stii sigur-sigur-sigur?
http://www.adevarul...._578342590.html

#22
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
exista prost sa o cumpere? GCal la curent e pana in500 lei

#23
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,057
  • Înscris: 24.02.2006
pai si tu contribui la cumpararea ei. localitatea aia primeste bani de la guvern pentru a putea subventiona incalzirea.

#24
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002

View Post_Smiley_, on 6th December 2011, 07:27, said:

pai si tu contribui la cumpararea ei. localitatea aia primeste bani de la guvern pentru a putea subventiona incalzirea.
A trecut vremea subventiilor si al banilor ieftini, bancile sunt pe butuci iar BNR abia asteapta sa le nationalizeze, a pregatit Banca-Punte.
Cine mai spera in reveniri la apartamente o sa aiba o mare deceptie: numai in ultima saptamana au scazut preturile la nivel de tara cu 1.3%.
In vara cand era cate o perioada ratacita de stabilizare apareau articole in presa, ca s-a atins minimul, acum manipulatorii de la imobiliare.ro nu mai au curaj sa vorbeasca... este foarte amuzant pentru cine a urmarit fenomenul imobiliar de mai multi ani.

Pentru prima oara in ultimii 3 ani(2008-2011) se vede luminita de la capatul tunelului in imobiliare: din pacate ptr agenti ei or sa ramana blocati in tunel.

Edited by Baiko, 06 December 2011 - 22:29.


#25
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,057
  • Înscris: 24.02.2006
a trecut de mult? ca astia de pe la guvern se pare ca nu stiu asta:

Quote

În ședința de ieri[25 noiembrie 2011], Guvernul a alocat un milion de lei pentru începerea furnizării căldurii în municipiul Brad și 500.000 de lei pentru sprjinirea administrației locale din Lupeni, în același scop.
http://www.evz.ro/de...ism-955467.html

#26
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006

View PostBaiko, on 6th December 2011, 22:28, said:

Cine mai spera in reveniri la apartamente o sa aiba o mare deceptie: numai in ultima saptamana au scazut preturile la nivel de tara cu 1.3%.
Cred ca ar trebui sa schimbi numele topicului atunci, dubla prabusire la garsoniere in Bucuresti. Si la fiecare 2%, iar, alta prabusire.

#27
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002

View Post_Smiley_, on 6th December 2011, 22:51, said:

a trecut de mult? ca astia de pe la guvern se pare ca nu stiu asta:

http://www.evz.ro/de...ism-955467.html
Totusi vorbeam de Bucuresti, nu de Brad sau Lupeni

View Postlori_2001, on 6th December 2011, 23:18, said:

Cred ca ar trebui sa schimbi numele topicului atunci, dubla prabusire la garsoniere in Bucuresti. Si la fiecare 2%, iar, alta prabusire.
Doamna... dar trebuie sa vorbim si de scaderi! De ce sa le ascundem ? Toata presa a fost imbibata pana in toamna cu sperieturi de cresteri, a venit si vremea scaderilor.

#28
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,057
  • Înscris: 24.02.2006

View PostBaiko, on 7th December 2011, 08:22, said:

Totusi vorbeam de Bucuresti, nu de Brad sau Lupeni
.................
de Bucuresti vorbeai tu, noi restul discutam despre Mangalia si Brad, localitati in care caldura e foarte scumpa si e subventionata puternic de catre stat.

#29
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View Post_Smiley_, on 7th December 2011, 11:28, said:

de Bucuresti vorbeai tu, noi restul discutam despre Mangalia si Brad, localitati in care caldura e foarte scumpa si e subventionata puternic de catre stat.
Nu inteleg dilema. Curentul electric are acelasi tarif in toata tara, iar racordarea la bransamentul trifazat in zone urbane nu depaseste 500 euro.

1 GCal = 1.16 MWh. Calculul pe foaie, si debransarea tati. Daca n-ai bani, inca banca mai da bani. Decat sa stai in frig...

Daca exista gram de unitate in tara asta, in cazul unui bloc se pot lua masuri de racordare la gaze, sau la PT propriu... cu delimitarea la 20kv... alt tarif
Sa nu mai vorbim de centrala de bloc pe lemne sau carbuni... aici trebuie sa fie niste conditii de spatiu!
Nu e dracul atat de negru!

Edited by Josef_Mengele, 07 December 2011 - 15:45.


#30
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,813
  • Înscris: 13.08.2008

View Post_Smiley_, on 7th December 2011, 11:28, said:

de Bucuresti vorbeai tu, noi restul discutam despre Mangalia si Brad, localitati in care caldura e foarte scumpa si e subventionata puternic de catre stat.
Adica de catre noi, contribuabilii.

#31
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Altii zic ca au crescut garsonierele (stire la radio zu), in noiembrie fata de octombrie. Fiecare cu interesele lui, intoxicatiile sunt prezente in continuare in lipsa de altceva interesant pe piata imobiliara.

Edited by don_dannielo, 07 December 2011 - 20:54.


#32
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002

View Postdon_dannielo, on 7th December 2011, 20:52, said:

Altii zic ca au crescut garsonierele (stire la radio zu), in noiembrie fata de octombrie. Fiecare cu interesele lui, intoxicatiile sunt prezente in continuare in lipsa de altceva interesant pe piata imobiliara.
Banuiesc ca i-au citat pe cei de la "anunturiparticulari.ro", este o aberatie ce zic ei pentru ca nu au masurat pretul pe metrul patrat.
Daca apar pe piata garsoniere cu suprafete mari atunci evident ca sumele din anunturi sunt un pic mai mari, de asta se imparte pretul la suprafata ca sa se observe trendul.
Este evident ca proprietarii au inceput sa se sperie si arunca pe piata apartamente de suprafete mari in numar din ce in ce mai mare.
Urmeaza panica pentru ca nu pot vinde, bancile nu mai au bani, orice euro prind il trimit afara din tara.

#33
memestoica

memestoica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 28.09.2011
mie si siteurile astea de "particulari" mi se pare dubioase...de multe ori vezi caraghioslacuri chiar mai mari decat pe imobiliare.ro

#34
adrian_2011

adrian_2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 20.11.2010
vacantamijlocie, criza nu se termina mai devreme de 2017-2018 ...

Pana acum tot cea am afirmat s-a adeverit,
mai vorbim in 2015
:first:

alias_clio
remember? :tooth:

ha ha ha ... ha ...

cine rade la urma ... rade mult mai bine ...de toti loooose-rii..., fraieriti!
...care in 2007-2008 tot ziceau ca stiu ei mai bine,
iar acum isi numara maruntu pentru rata,
si maninca pizza si covrigi ca sa nu fie azvarliti afara ...

isi merita soarta pe vecie ..sclav ...:smoke:

asta e ... unii sunt facuti sa fie sclavi, altii sa conduca lumea ...

Edited by adrian_2011, 11 December 2011 - 22:58.


#35
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,813
  • Înscris: 13.08.2008

View Postadrian_2011, on 11th December 2011, 22:54, said:

vacantamijlocie, criza nu se termina mai devreme de 2017-2018 ...

Pana acum tot cea am afirmat s-a adeverit,
mai vorbim in 2015
:first:

alias_clio
remember? :tooth:

ha ha ha ... ha ...

cine rade la urma ... rade mult mai bine ...de toti loooose-rii..., fraieriti!
...care in 2007-2008 tot ziceau ca stiu ei mai bine,
iar acum isi numara maruntu pentru rata,
si maninca pizza si covrigi ca sa nu fie azvarliti afara ...

isi merita soarta pe vecie ..sclav ...:smoke:

asta e ... unii sunt facuti sa fie sclavi, altii sa conduca lumea ...
Nu trebuie generalizat ! Depinde ce / unde/ cu cat a cumparat fiecare ! In general, e adevarat, fiind varf de bula, au pierdut- cel putin pana acum. Pe termen lung, ramane de vazut.

Edited by vacantamijlocie, 12 December 2011 - 00:07.


#36
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View Postlender, on 03 decembrie 2011 - 13:15, said:

In mod ciudat garsonierele vechi au scazut cel mai mult in Noiembrie conform indicelui imobiliare.ro: de la 1173 la 1141 euro/mp, aduca -2.7%. Pentru o garsoniera confort 1, de 33mp, asta inseamna mai putin cu 1000 euro intr-o singura luna.
Cum acest indice masoara doar asteptarile proprietarilor este posibil ca scaderile reale, de la notari, pe tranzactii incheiate sa fie cel putin duble, deci -5.4% sau 2000 euro.

Este chiar surprinzatoare aceasta evolutie deoarece apartamentele mari ar fi trebuit sa scada mai mult din cauza sumelor implicate, spre deosebire de garsoniere care sunt cele mai mici suprafete si care ar trebuii sa aiba cel mai stabil pret. Eu asociez aceasta scadere mare cu spaima proprietarilor de garsoniere de inchiriat care nu au mai avut cui sa le dea, studentii fiind in scadere drastica. Inca o data sacderea demografica se vede in datele statistice.

Vor urma multe, multe luni de prabusiri deoarece numarul de tineri este in scadere. Va reamitesc ca eu am prezis ca distractia scaderilor va incepe in toamna 2011.
Dupa inca un an si jumatate a ajuns la 1088eur/mp, deci a mai scazut cu 53 eur in 17 luni Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate