Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Asistenta Sociala

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
54 replies to this topic

Poll: Ce reprezinta Asistenta Sociala? (64 member(s) have cast votes)

Ce reprezinta Asistenta Sociala?

  1. Un ajutor, o pomana, a unor contribuabili bine intentionati (41 votes [64.06%])

    Percentage of vote: 64.06%

  2. Un drept, un drept doar pt ca o persoana exista (23 votes [35.94%])

    Percentage of vote: 35.94%

Vote Guests cannot vote

#37
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

View PostVerbumBonum26, on 30th November 2011, 22:23, said:

eu, cu 2 facultati si salar de 1300 RON
Daca nici dupa 2 facultati nu stii formele corecte ale substantivul salariu, poate ca meriti un salar iu de 1.300 de lei...

#38
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postgaleo, on 10th December 2011, 21:23, said:

Iata cine primeste ajutoare sociale:
http://stirileprotv....le-sociale.html
Asta nu inseamna ca nu exista si oameni saraci care merita acel ajutor social.

12 milioane de romani primesc ajutoare sociale in valoare de 5 miliarde de euro.
Anual.

Mai este ceva de adaugat ?
Poate cineva sa se mai mire ca statele se imprumuta pentru a plati aceaste mizerii ?

Cica problema ar fi evaziunea fiscala.
In opinia mea, acordarea acestor ajutoare sociale consuma mai multi bani decat evaziunea fiscala.

View Poste2k, on 11th December 2011, 19:07, said:

Cum oare se face ca marile state sociale sunt cele din nordul Europei ?

Sunt state sociale din parti.

Acei oameni muncesc si o fac cu spor.  Sunt ultra eficienti, chibzuiti, economi, isi folosec resursele cu inteligenta si o duc bine pentru ca sunt state mari, cu populatie mica, avand un sistem capitalist de tip anglo-saxon, de cea mai pura rasa.

Faptul ca au un sistem care functioneaza se datoreaza specificitatii lor, ca rasa.   Daca incerci sa copiezi sistemul, nu va functiona in lipsa oamenilor aceeia.   Pune sistemul suedez la Sadova si vei vedea ca din 9000 de oameni, vor primi ajutoare sociale cam 8000.

#39
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
uite cum imparte CJ Constanta banii pe la interlopi...

aici

Edited by bubalus, 12 December 2011 - 10:24.


#40
Kint

Kint

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,926
  • Înscris: 24.12.2009
cele 7 pacate ale Europei

1. Lenea

Grecia - Grecii spun că Angela Merkel ar fi de vină. Încremenirea inimii germane ar face praf Europa, afirmă ei.
Așa explică tabloidele grecești criza și așa strigă demonstranții și politicienii populiști. Nu datoriile lor sunt problema pentru acești greci, ci faptul că alții le fac observație, îi presează și le dau lecții. Cu această atitudine, ei se mint atât pe ei înșiși, cât și Europa.

Tocmai această incredibilă clemență față de sine deranjează când este vorba despre Atena. Cine-i atacă pe vinovații pentru mizeria din prezent? Însuși societatea greacă înglodată în datorii. Cei care au fost întotdeauna de părere că în Europa sunt destui bani pentru Hellas și care acum se cramponează de privilegiile lor.

Lucrătorii de la Căile ferate publice, care primeau salarii exorbitante în vremurile de salarizare haotică.
Cei care încasau pensii de urmaș...

http://www.presseuro...-europenilor-12

Edited by Kint, 14 December 2011 - 20:38.


#41
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

View Posttomaso, on 12th December 2011, 09:41, said:

12 milioane de romani primesc ajutoare sociale in valoare de 5 miliarde de euro.
Anual.

Mai este ceva de adaugat ?
Poate cineva sa se mai mire ca statele se imprumuta pentru a plati aceaste mizerii ?

Cica problema ar fi evaziunea fiscala.
In opinia mea, acordarea acestor ajutoare sociale consuma mai multi bani decat evaziunea fiscala.



Sunt state sociale din parti.

Acei oameni muncesc si o fac cu spor.  Sunt ultra eficienti, chibzuiti, economi, isi folosec resursele cu inteligenta si o duc bine pentru ca sunt state mari, cu populatie mica, avand un sistem capitalist de tip anglo-saxon, de cea mai pura rasa.

Faptul ca au un sistem care functioneaza se datoreaza specificitatii lor, ca rasa.   Daca incerci sa copiezi sistemul, nu va functiona in lipsa oamenilor aceeia.   Pune sistemul suedez la Sadova si vei vedea ca din 9000 de oameni, vor primi ajutoare sociale cam 8000.
In acei 12 milioane, intra si pensionarii si bolnavii, copiii. Toti.
iar ceilalti 10 milioane, au diferenta din cei 40-60 miliarde de euro, veniturile populatiei in total. deci 12 milioane au 5 miliarde, Si 10 milioane peste 35 miliarde. dar respectivii muncesc.
In privinta suedezilor, ma abtin. Nu am o parere prea buna despre ei, ci chiar proasta.

#42
Kint

Kint

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,926
  • Înscris: 24.12.2009

View PostNASTYPRIMUL, on 16th December 2011, 07:58, said:

In acei 12 milioane, intra si pensionarii si bolnavii, copiii. Toti.
daca scoti cei 6 milioane de pensionari tot raman multi asistati social
marea problema e ca multi dintre cei asistati nu merita acei bani si in loc sa dai mai mult celor care merita dai putin tuturor

si "revolutionarii" sunt tot asistati socail, primesc lunar o gramada de bani fara niciun merit

P.S. banii din alocatia pt copii ajung tot la parinti nu la copii cum ar fi normal

Edited by Kint, 16 December 2011 - 15:51.


#43
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Cei peste 1000 de senatori, deputati , ministri, consilieri, etc cam cat credeti ca risipesc  nejustificat ?
Dar cei peste 10000 de primari?



View PostKint, on 16th December 2011, 15:47, said:

P.S. banii din alocatia pt copii ajung tot la parinti nu la copii cum ar fi normal

Cred ca un copil necesita peste 42 lei lunar! Tu ai copii?

#44
Kint

Kint

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,926
  • Înscris: 24.12.2009

View Postkos_funny, on 16th December 2011, 16:20, said:

Cred ca un copil necesita peste 42 lei lunar! Tu ai copii?
nu asta am vrut sa spun
eu spuneam ca banii aia ar trebui sa fie cheltuiti de copii dupa bunul plac...ca principiu


View Postkos_funny, on 16th December 2011, 16:20, said:

Cei peste 1000 de senatori, deputati , ministri, consilieri, etc cam cat credeti ca risipesc  nejustificat ?
Dar cei peste 10000 de primari?
deci esti de acord cu redesenarea romaniei dupa cum cerea Basescu ?
si vezi ca ai uitat de 40 de consilii judetene, presedinti de consilii cu soferi, secretare, etc plus prefecti cu alai

Edited by Kint, 16 December 2011 - 16:27.


#45
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Crede-ma ca un parinte normal care are si posibilitate da mai mult de atat pe mofturile copilului!

#46
Kint

Kint

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,926
  • Înscris: 24.12.2009

View Postkos_funny, on 16th December 2011, 16:26, said:

Crede-ma ca un parinte normal care are si posibilitate da mai mult de atat pe mofturile copilului!
normal dar am vazut multi betivi care beau si alocatia copilului

#47
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

View PostKint, on 16th December 2011, 16:22, said:

deci esti de acord cu redesenarea romaniei dupa cum cerea Basescu ?
si vezi ca ai uitat de 40 de consilii judetene, presedinti de consilii cu soferi, secretare, etc plus prefecti cu alai

In principiu e buna aceasta reorganizare dar nu stiu daca scopul adevarat nu este altul ascuns.Plus de asta , nici momentul nu stiu daca e bine ales.  Oricum as vrea ca Harghita si Covasna sa fie grupate cu zona Moldovei.


View PostKint, on 16th December 2011, 16:28, said:

normal dar am vazut multi betivi care beau si alocatia copilului
Cu astia e alta treaba, asemenea oameni nu ar trebui sa procreeze dar deh, drepturile omului...bla, bla

#48
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Posttomaso, on 12th December 2011, 09:41, said:

Sunt state sociale din parti.

Hai sa fim seriosi toata lumea stie de modelul noridc european de "wealfare state" practicat in Suedia, Norvegia, Danemarca si Finlanda si tu nu ca nu sunt state sociale. Tu tot incerci, fara succes in opinia mea, sa gasesti o corespondenta intre esescul economic al unui stat si masurile de asistenta sociale practicate de acel stat. Lucrul asta insa nu e adevarat. Pardoxal modelul de stat social mediteranean  (Spania, Italia) ofera mai putina protectie sociala cetatenilor decat cel nordic si cu toate astea Spania si Italia au mai mari probleme economice decat Suedia si Norvegia.

Adevarul e, dupa parerea mea, ca nu exista nici un fel de corespondenta intre dezvoltarea economica a unui stat si masurile sociale. Diferenta dintre state e data de inteligenta oamenilor si modul cum sunt ei in stare sa conduca tara si sa faca afaceri. Deci totul dupa parerea mea tine de oamenii de afaceri si politicieni si mai putin de angajatii simpli ( excutantii) si de asistenta social. De exemplu germanilor le va merge mereu mai bine decat mediei iar noua, chiar dacas am scoate cu totul asistenta sociala tot prost ne-ar merge.

#49
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Bine punctat!

#50
Kint

Kint

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,926
  • Înscris: 24.12.2009
Norvegia are petrol, Grecia n-are plus ca Norvegia are doar 5 milioane locuitori
Suedia are Nokia, IKEA, Saab, etc

Italia are 60 de milioane de locuitori plus vreo 10 milioane de imigranti deci nu poti sa-i compari cu Norvegia

Edited by Kint, 16 December 2011 - 16:55.


#51
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View PostKint, on 16th December 2011, 16:53, said:

Suedia are Nokia, IKEA, Saab, etc

Astea nu sunt resurse naturale, ce i-a tinut pe Greci sa isi faca propriile lor corporatii de succes? Ce ne tine pe noi sa ne dezvoltam economic sa avem propriile noastre firme mari (infiintate de romani si care sa isi aiba sediul central in tara noastra)? Parerea mea ca neputinta. Unele popoare pot mai mult (germanii, suedezii) altele mai putin (grecii, spaniolii). In tarile care pot mai putin nu exista oameni de afaceri care sa fie in stare sa creasca economia si nici politicieni buni, aceste tari nu au de unde sa ia astfel de oameni.

View PostKint, on 16th December 2011, 16:53, said:

Italia are 60 de milioane de locuitori plus vreo 10 milioane de imigranti deci nu poti sa-i compari cu Norvegia

Si Germania are foarte multi locuitori si imigranti iar ambele tari au industrii bine dezvoltate insa Germania a putut mai mult decat Italia pentru ca a avut oameni mai capabili. Si inca Germania este capabila sa asigure o mai buna protectie sociala cetatenilor sai decat Italia.

SUA nu au pus prea mult accent pe protectia sociala si totusi tot i-a afectat criza mai mult chiar dacat tarile nordice europene.

#52
Kint

Kint

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,926
  • Înscris: 24.12.2009

View Poste2k, on 16th December 2011, 17:06, said:

Astea nu sunt resurse naturale, ce i-a tinut pe Greci sa isi faca propriile lor corporatii de succes? In tarile care pot mai putin nu exista oameni de afaceri care sa fie in stare sa creasca economia si nici politicieni buni, aceste tari nu au de unde sa ia astfel de oameni.
in Suedia se imping oamenii sa pupe oase?

:peacefingers:

cand vrem sa stim cum suntem ne uitam in istorie (de preferat scrisa de altii pt ca noi doar ne laudam)

Herodot: "Geții (cărora romanii le vor spune daci) sunt cei mai viteji și mai drepți dintre traci.(...)
După indieni, neamul tracilor este cel mai mare; dacă ar avea o singură conducere și ar fi uniți în cuget, ei ar fi, după părerea mea, de neînfrînt. Dar unirea lor e cu neputință și nu-i chip să se înfăptuiască, de aceea sunt ei slabi. La ei, la traci, trîndăvia este un lucru foarte ales, în vreme ce munca cîmpului e îndeletnicirea cea mai umilitoare; a trăi de pe urma jafului este pentru ei cel mai frumos fel de viață. La traci există următoarea rînduială: își vînd copiii pentru a fi duși peste hotare"


http://www.pruteanu....is54herodot.htm

nu mai vorbim de faptul ca romanii ne considerau SALBATICI...

Edited by Kint, 16 December 2011 - 17:42.


#53
PeterPan 42

PeterPan 42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 15.06.2007
Vad ca absolut toate postarile trateaza problema asistatilor sociali, ignorand cealalta fata a problemei: asistentii sociali.
Dragii mosului, hai sa va spun cateva cuvinte despre asistentii sociali din mediul rural, indivizi angajati si retribuiti din fondurile locale. Absolut toti sunt rudele primarului sau ale consilierilor si se schimba numai daca structura primariei sufera modificari in urma alegerilor, mai precis un nou primar, alti consilieri, automat aduce noi angajati.
Fisa postului specifica atributiile, adicatelea vizite si ajutor pentru varstnici, persoane cu handicap, asistenta acordata cazurilor sociale, etc, numai ca astea-s vorbe goale. Indivizii atata stiu: sa-si ridice lunar salariul de la Primarie, in rest nu fac nici macar un gest care sa justifice plata!
Bani irositi.

#54
Kint

Kint

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,926
  • Înscris: 24.12.2009
de la 1 ianuarie 2012 incep controalele la asistatii social

Executivul a adoptat, in sedinta de miercuri, Ordonanta de urgenta privind organizarea si functionarea Agentiei Nationale pentru Plati si Inspectie Sociala. Va constitui contraventie si se va sanctiona cu amenda de la 5.000 la 10.000 de lei:

  -  impiedicarea in orice mod de catre administratia publica sau de catre persoanele fizice a inspectorilor sociali sa-si exercite atributiile de inspectie; refuzul persoanelor fizice de a duce la indeplinirea masurilor dispuse de inspectorul social dar si persoanelor juridice;
   - refuzul persoanelor fizice si juridice de a pune la dispozitie documentele si informatiile necesare pentru realizarea actiunilor de control.


http://economie.hotn...tie-sociala.htm

Edited by Kint, 22 December 2011 - 02:28.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate