Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

Tigaie Dry Cooker

- - - - -
  • Please log in to reply
265 replies to this topic

#253
ALex18

ALex18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 10.01.2007

 recl-sr, on 07 februarie 2013 - 20:38, said:

Victorie! Au trimis alt capac Posted Image

Felicitari!

#254
Gabi04

Gabi04

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.02.2013
buna,

am si eu o nedumerire, poate ma ajutati...
mi-am luat o tigaie dry cooker cu ceramica la interior de la Penny market ( pretul a fost 26 ron, ii lipsea manerul de la capac, era o reducere, acelasi model l-am vazut in alte magazine cu 90 ron, am montat un maner de capac de la un capac pe care nu-l folosesc, si care s-a potrivit perfect); dar se innegreste langa ridicatura cu gauri, se arde acolo ce se scurge de la carne
ieri am pus 3 pulpe de pui si 3 cartofi taiati rondele, am pus o lingurita de ulei la inceput; dar am mai ridicat capacul de cateva ori sa verific daca nu s-a lipit carnea,  carnea nu s-a lipit dar au inceput cartofii sa se lipeasca in mijlocul tigaii, am lasat sa se rumeneasca carnea, dar unde s-au lipit cartofii practic s-au ars pe tigaie...

deci cum trebuie procedat? se lasa toate fara sa ridici capacul pana cand crezi ca s-au facut?

multumesc

#255
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Cat am balacarit originalul are si niste calitati. Am pus puiul de fiecare data pur si simplu in tigaie fara nimic - apa, ulei, etc - si nu s-a lipit niciodata.

#256
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005

 Gabi04, on 11 februarie 2013 - 13:43, said:

buna,

am si eu o nedumerire, poate ma ajutati...
mi-am luat o tigaie dry cooker cu ceramica la interior de la Penny market ( pretul a fost 26 ron, ii lipsea manerul de la capac, era o reducere, acelasi model l-am vazut in alte magazine cu 90 ron, am montat un maner de capac de la un capac pe care nu-l folosesc, si care s-a potrivit perfect); dar se innegreste langa ridicatura cu gauri, se arde acolo ce se scurge de la carne
ieri am pus 3 pulpe de pui si 3 cartofi taiati rondele, am pus o lingurita de ulei la inceput; dar am mai ridicat capacul de cateva ori sa verific daca nu s-a lipit carnea,  carnea nu s-a lipit dar au inceput cartofii sa se lipeasca in mijlocul tigaii, am lasat sa se rumeneasca carnea, dar unde s-au lipit cartofii practic s-au ars pe tigaie...

deci cum trebuie procedat? se lasa toate fara sa ridici capacul pana cand crezi ca s-au facut?

multumesc

Am si eu una ceramica de la Delimano, dar principiul ramane acelasi.
Aerul care patrunde prin gauri e destul de slab, nu e ca la gratarul de aragaz, unde forjezi focul si frigi carnea. Aici, daca dai focul prea tare, flacara se duce in lateral, nici nu ajuta prea mult si poti strica si tigaia, In al doilea rand, faptul ca in mijloc sunt gaurele si nu o gaura mare, face ca sa se incinga oarecum si fundul tigaii dar mai mult inspre centrul ei, de unde si ce spui tu cu lipitul.
In concluzie, gatitul la ea presupune o semiprajire inabusita. Si la mine se murdareste de ars partea cu gauri si la baza conului, insa se spala usor cu buretele (partea neaspra) si fairy. Daca nu se spala usor, ori e tigaia de alta calitate, ori a fost focul prea mare. Se pune pe ochiul cel mai mic si focul potrivit spre mic. Nu spala cu nimic abraziv si nu cand e fierbine. De asemenea, dupa spalat sterge-o cu un servet. Picaturile de apa uscate lasa "sare" ceea ce la urmatoarea folosire va zgaria fin tigaia, si in timp se strica.
Ca sa ai mai putine probleme cu lipitul in zona gaurilor, cand mesteci da-o la o parte de pe foc astfel incat alimentele care inerent ajung acolo in timpul mestecarii sa nu dea de o zona foarte fierbinte si sa se arda instantaneu.
Eu sunt multumit de tigaie iar sotia e incantata, in ciuda focului mic se prepara destul de repede (deci intr-o anumita masura e si economica), gustul e bun, mai ales pestele e grozav. Chestie de gust.

Edited by wyo, 13 February 2013 - 09:14.


#257
ALex18

ALex18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 10.01.2007
Tin sa va anunt ca mi-am primit banii, in sfarsit. S-a intamplat dupa 40 de zile si mi-au returnat intreaga valoare(228,99lei), inclusiv transportul.

Din experienta cu tigaia originala dry cooker cu capac transparent pe care am avut-o, recomand sa nu cumparati pentru ca veti fi dezamagiti.

Dupa cum am spus si in mesajele anterioare, tigaia a fost folosita o singura data, in cuptor, si spalata(nimic abraziv) doar de 3 ori conform instructiunilor si teflonul a inceput sa se exfolieze. Pare a avea un singur strat de teflon(din ce am vazut) si de aceea se si exfoliaza imediat. NU are 6 straturi cum spun ei, nici in tigaia, nici pe spatele tigaii. Este prea subtire si se zgarie/exfoliaza foarte foarte usor ca sa poti sa spui ca ar avea 6 straturi(ca sa nu mai zic ca 1,5% teflon pe interior si 0,8% pe exterior este foarte putin). Spatele tigaii incepe sa se zgarie imediat(daca freci tigaia de gratarul aragazului). Pentru a va lamuri, gasiti poze mai jos, inclusiv ce contine tigaia(pentru cine nu stie PTFE este teflonul).

Ce am avut eu, a fost praf, de fapt amandoua tigaile pe care le-am luat(cealalta facuta cadou). Ca sa va mai zic o chestie, tigaia facuta cadou a fost folosita de mai multe ori, daaaar a fost stearsa doar cu servetel(in loc de spalat) si nu a avut nimic. Apoi cand a spalat-o, la fel, a avut surpriza sa observe ca teflonul a inceput sa se exfolieze. Cred ca de aceea iti si recomanda la tv sa o stergi cu servetel.

Aviz pentru cei care sustin aceste tigai, va rog sa nu incepeti cu vorbe contradictorii asupra tigaii pentru ca nu aveti dreptate. Va inteleg(aveti si voi dreptatea voastra), dar aveti modelul vechi, poate ca le faceau bune atunci, nu stiu ce sa zic.

Attached Files


Edited by ALex18, 14 March 2013 - 01:06.


#258
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005
Toata lumea primeste acele declaratii de conformitate fara semnatura ("ilizibila" cica - fac misto de noi) si stampila? Personal, ma voi adresa firmei si, daca e cazul, protectiei consumatorului. Acele hartii sunt 0, daca nu sunt semnate si stampilate...

Si eu am primit saptamana asta 2 tigai Dry Cooker achizitionate via top-shop.ro cu fix aceleasi declaratii nesemnate si nestampilate - vezi ultima imagine din postul anterior.

Edited by soft0811, 08 September 2013 - 09:32.


#259
prozatos

prozatos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 30.10.2005
salutare
nu stiu daca s-a mai discutat despre asta sau nu. insa ma gandeam ca gatitul direct la flacara aragazului nu e chiar asa ok, totusi gatitul la aceasta tigaie asta face de fapt. lucrez in domeniul centralelor termice si zilnic fac analiza de ardere la cel putin 10 centrale si aceste gaze contin NOx, Co2, Co, in proportii mici si sulf etc. deci daca gazele de la flacara intra in tigaie si inclusiv in contact cu carnea sau ce gateste fiecare, mai e asa sanatoasa asa mancare , sau mai bine zis, e mai sanatoasa decat o bucata de carne prajita in tigaie???

#260
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
A trecut ceva vreme de cand nu am mai folosit tigaia asta. Zic de maica-mea, ca eu doar imi pun in farfurie. Si cum ziceam... O tigaie din IKEA incapatoare, trainica si clasica face treaba mai buna decat "minunatia" asta.

#261
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011

 prozatos, on 08 octombrie 2013 - 21:37, said:

S-a mai discutat. Pe sistemul asta, aragazurile nu ar mai avea cuptor.

tashelu88 e angajat al acelei firme.

#262
prozatos

prozatos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 30.10.2005
intrebam doar daca e sanatoasa aceasta preparare, oricum stie oricine ca friptura la cuptor iese foaarte buna

#263
tashelu88

tashelu88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.10.2013
Puferiu, nu sunt angajata al acelei firme, am zis doar parerea mea referitor la tigaie si de unde am cumparat, sa inteleg cei care ne impartasesc parerile lor despre tigaile cumparate de Ikea, e.t.c., sunt angajatii acestor firme? eu oricum nu cred in dry cooker...sunt adepta a tigailor clasice dar de calitate!

#264
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005
Dupa un an si maxim 25 de utilizari a inceput sa lipeasca. Tigaie Delimano ceramica luata de la mama ei. Am folosit-o cu grija, la foc foarte mic, chiar s-a nimierit ca aragazul meu sa aibe un ochi f. mic de vreo 4 cm, nu am mestecat decat cu unelte de lemn si data la o parte de pe foc, apoi spalata numai cu burete cu partea neabraziva si fairy. Am incercat sa pun putin mai mult ulei dar tot lipeste, Partea din centru mai mult, normal ca e cea mai expusa la temperatura. Aspectul s-a pastrat insa ceva s-a intamplat in structura materialului. Acum cand o spal,trebuie sa o tin la muiat ceva timp.
Nu merta pretul.

Probabil in general nu se mai fac vase de calitate. Am mai luat un wok Tefal, cam tot acum un an. Dupa fiecare utilizare apar zgarieturi, desi mestec cu ceva de lemn. Nu lipeste deloc, inca. In paranteza sunt multumit de wok, il folosesc si ca tigaie mai bine decat o tigaie normala, cine nu are poate sa ia in calcul achizitionarea unuia.

#265
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Nu mai ai garantie la tigaia-minune ?

#266
freetools

freetools

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 21.10.2007
A cumparat cinefa noua tigaie dry cooker trilogy? Asta care o am acum e veche modelul cu capac de metal si sunt mjltumit cum iese friptura de pui dar s-a dus teflonu de pe ea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate