Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 

Un ISP nu are voie sa filtreze intreg traficul de Internet.........

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Imi cer scuze daca am deschis unde nu trebuie , dar am considerat ca are legatura cu dth-urile noastre si de aceea am deschis aici
Azi Curtea Europeana de Justitie a dat un verdict pozitiv impotriva filtrelor impuse de unele ISP-uri/DTH-uri asupra transferurilor "ilegale" de fisiere
Citez :
- Curtea răspunde că dreptul Uniunii se opune unui ordin judecătoresc adresat unui furnizor de acces la internet de a institui un sistem de filtrare a tuturor comunicațiilor electronice care circulă prin intermediul serviciilor sale, care se aplică, fără deosebire, întregii sale clientele, cu titlu preventiv, pe cheltuiala sa exclusivă și pentru o perioadă nelimitată.

Mai multe de la sursa : http://legi-internet...blogs/index.php

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ei, de la sursa pe naiba, chestie tipic romaneasca, un blog obscur care a preluat total gresit (dar diametral opus) stirea. Direct de la sursa e aici . A se observa site-ul europa.eu.

Iar stirea e cu totul alta: ca IN ANUMITE CONDITII (destul de particulare si nu neaparat aplicabile in general) furnizorii NU POT FI OBLIGATI sa filtreze. Adica pot (in continuare) sa filtreze daca vor doar ca (in anumite conditii) NU POT FI OBLIGATI sa filtreze daca le cere altcineva si nu le convine. Dar pot foarte bine sa se conformeze daca vor oricarei astfel de cereri sau sa o faca de capul lor.

#3
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Pai in primul rand stirea este preluata si de alte site-uri , deci nu prea vad cum sa fie vreo "gaselnita" autohtona
Cautati cu google dupa - European Court of Justice Ruling Prohibits P2P Filtering by ISPs si sa vedeti/cititi cate site-uri publica aceasta stire
In plus una sint datele cu caracter personal si unde se impune filtrarea si alta constitue alt gen de date , citez :
- It is common ground, first, that the injunction would involve a systematic analysis of all content and the collection and identification of users' IP addresses from which unlawful content on the network is sent. Those addresses are protected personal data," the Court further clarified, stating "Secondly, the injunction could potentially undermine freedom of information since that system might not distinguish adequately between unlawful content and lawful content, with the result that its introduction could lead to the blocking of lawful communications.
Mai pe romaneste din citatul de mai sus :  "În al doilea rând, filtrarea ar putea submina libertatea de informare, deoarece acest sistem nu ar putea distinge în mod adecvat între conținutul ilegal și conținut legal, iar ca rezultat ai introducerii acestor filtrari ar putea duce la blocarea de comunicații legale."

Edited by lupull, 24 November 2011 - 19:07.


#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
"Stirea" in varianta romaneasca ("Un ISP nu are voie sa") e 100% inventata.

In urma acestei decizii ISP-ul poate face MAI MULTE decit putea face inaintea acestei decizii

Lasa-ma cu prostiile cu google, ti-am dat link de pe site-ul oficial la decizia originala (de azi apropo) si tu ne aburesti cu "cauta pe google".
Aia cu datele personale e o elucubratie care nu ma chinui sa vad de unde vine, oricum nu are nici o legatura cu subiectul.

O sa-ti pun decizia in original mai intii (desi o sa iasa un post monstruos) ca vad ca ti-e lene sa dai un click si dupa aia "pe romaneste" sa vezi si tu care e diferenta fata de titlu, blog si ce spui tu:

Quote

Directives [....]
read together and construed in the light of the requirements stemming from the protection of the applicable fundamental rights, must be interpreted as precluding an injunction made against an internet service provider which requires it to install a system for filtering

–        all electronic communications passing via its services, in particular those involving the use of peer-to-peer software;
–        which applies indiscriminately to all its customers;
–        as a preventive measure;
–        exclusively at its expense; and
–        for an unlimited period,

which is capable of identifying on that provider’s network the movement of electronic files containing a musical, cinematographic or audio-visual work in respect of which the applicant claims to hold intellectual-property rights, with a view to blocking the transfer of files the sharing of which infringes copyright.

Sau pe romaneste (partial parafrazat):

Drepturile fundamentale aplicabile (nota: unul dintre drepturile citate explicit anterior e dreptul ISP-ului de a isi conduce biznizul asa cum vrea) au prioritate fata de ordinul dat ISP-ului de a instala un sistem de filtrare cu urmatoarele proprietati: [si aici puteti citi si singuri lista de mai sus]

Adica:

- ISP-ul in continuare poate folosi ce sistem de filtrare vrea el
- ISP-ul poate daca vrea sa introduca sisteme de filtrare de orice fel daca altii o cer
- ISP-ul se poate opune daca vrea la introducerea unui sistem de filtrare cu TOATE PROPRIETATILE DE MAI SUS. A se nota ca in cazul in care lipseste oricare dintre caracteristicile sistemului de filtrare (spre exemplu daca este pe un timp limitat sau daca nu se aplica la toti clientii) atunci ISP-ul NU se poate opune in baza acestei decizii si trebuie sa se judece din nou.

#5
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Pai nu ma mai mira de ce sintem in conditiile care sintem atata timp cat dupa tine pe romaneste fiecare ISP face ce vrea muschiul lui , tot asa fac si altii din conducerea tari cu democratia
Interesele personale primordeaza inaintea intereselor nationale , sa vede ca cei de acolo traiesc in alta lume fata de noi romanii
Eu nu stiu de ce mai sint legii in aceasta privinta , daca ISP-urile fac dupa bunul lor plac nerespectand nimic sau macar nici o diferentiere intre datele securizate si restul datelor
Pt. tine observ ca indiferent ca ti-se publica datele personale din buletin sau ca se uploadeaza vreo carte/film e acelas lucru , ca sa nu scriu si de secretele de stat/industriale/militare care se pot vehicula pe net
Apropo secretele in general dupa tine nu sint in grupa/categoria informatiilor securizate de pe net , sau dupa tine sint in aceeasi categorie ca si filmele/cartile sau alt gen de informatii non-securizate
Oare de a mai aparut/se foloseste termenul de date securizate si date nesecurizate cand dupa tine amandoua categorii sint identice ?
Putina logica totusi , daca intr-adevar vrem sa ne aliniem celorlalte state , daca nu facem ca Becalii care oricum nu face diferenta intre jucatori si oile pe care le-a avut inainte ( ca idee )

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Eu nu stiu ce ai fumat de ii tot dai cu "dupa tine bla bla bla" si date personale si mai stiu eu ce. Eu am spus doar ce contine respectiva decizie a respectivei curti. Nu e ca sint de acord sau nu cu decizia asta sau cu alte legi in domeniu sau cu practicile firmelor sau cu visele tale.
Singura mea opinie aici e pur secundara: ca cel care a deschis threadul asta si cine a scris blogul ala citat in primul post fie nu inteleg nimic fie au copiat pe altii care nu inteleg nimic.

O curte a dat un ordin, o alta curte a spus ca de fapt ISP-ul nu e obligat sa urmeze acel ordin (deci situatia e ca inainte practic). Asta-i tot. Nu e vorba de nici o chestie super-complicata cu dupa mine fiecare face ce vrea sau oile sau Becali sau secretele de stat sau mai stiu eu ce.

#7
cooliooo

cooliooo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 06.02.2010
mah omule, omu' are o 'parere'.... fi tu mai intelept si las-o asa, ca altfel nu mai terminam :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate