Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Intrebare privind IPTV

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
CatalinTudorBalan

CatalinTudorBalan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 18.10.2011
Unele programe receptionate prin iptv au o calitate de toata jena de parca nu ar fi mai mult decat o encodare 320x240 urmata de upscaling care in respectivele conditii nu poate face minuni (apar patrate mari uneori cat palma pe ecranul de 32 inch). Pe cand se intrevede o calitate mai buna?Imi dau seama de motivele actuale a starii de fapt deci nu sunt deranjat prea tare insa sper la un viitor mai bun. Daca cineva care lucreaza la RTC ma poate lamuri . Mai mult asta m-ar interesa decat o marire a benzii de net ...

#2
CatalinTudorBalan

CatalinTudorBalan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 18.10.2011
Peste 100 vizualizari si nici un raspuns . Poate daca scriam ca sunt suparat tare de tot primeam macar un raspuns inutil de genul "suna la 1930" .  :P Foarte serios -: chiar nimeni nu are vreo idee sau eu sunt singurul cu VDSL2 care are iptv cu patratele si purici de toata frumusetea ? In afara de canalele HD nu stiu daca sunt 20 de alte canale cu o codare decenta(la multe nu se vede macar conturul siglei clar, strechingul fiind mult prea vizibil) ...
Daca e sa fac o comparatie - daca vad filme DVDRIP de 700 MB pe TV de pe calculator (codate in ultimul an) se vad aproape la fel de bine ca cele decente iar daca am o codare pe 300-400 MB/90 min sau 700 MB de acum 5-6 ani se vede cum se  vad restul programelor (in medie). Programele HD se vad ca cele minim 480p sau 720p. Ma limitez numai la aceste comparatii deoarece TVul meu e numai 720p/1080i (HD ready). Recunosc ca se vad imperfectiunile imaginilor mai clar datorita ecranului mat dar acest fapt nu ar trebui sa conteze la un serviciu de calitate. M-a interesat ecranul mat pentru odihna ochilor.

Edited by CatalinTudorBalan, 19 October 2011 - 10:00.


#3
robedim

robedim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 26.11.2009
La mine nu se vede sub nicio forma asa cum spui tu .Canalele SD sunt transmise mult mai bine decat in cazul majoritatii celorlalti provideri din Romania.Ce mi se pare ciudat este faptul ca spui si despre purici ; eu n-am vazut purici niciodata in cazul transmisiilor digitale -de aceea ma gandesc ca s-ar putea sa ai o problema de conectica sau de setari ale TV. Cat despre faptul ca n-ai primit niciun rapuns: vezi ca exista o sectiune dedicata IPTV.

LE: 420p nu e HD; pe Dolce IPTV e transmis 720p.

Edited by robedim, 19 October 2011 - 10:07.


#4
CatalinTudorBalan

CatalinTudorBalan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 18.10.2011
am facut o comparatie - apropos de 480p. Un 480p cu upscaling la 720p se vede superok pe un televizor 720p. Despre ce spui tu - transmisie 720p- depinde de cate imagini/secunda primesti. Prefer oricand un 480p perfect cu upscaling unui 720p defectuos. M-am referit la sigle deoarece acestea ar trebui sa fie perfecte . Despre filme sau inregistrari poti spune ca imperfectiunile se datoreaza televiziunilor si nu ma refer aici la filmele transmise de OTV care-s parca de pe casetele VHS de acum 20 ani.

#5
CatalinTudorBalan

CatalinTudorBalan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 18.10.2011
ca si exemplu - MGM/Teleshoping mi se vede calitate medie - sigle, subtitrari ,butoane blurate si cu imperfectiuni de contur la imaginile in miscare - mici patratele/dreptunghiuri/migrari de culori.
NationalTV si PrimaTV mi se vad mai prost , chiar si cu imagini de studio. AcasaTV e ceva mai bine dar e diferenta imensa fata de AcasaHD , mult mai mare decat ar trebui. Am 43 de ani si m-am uitat destul la TV ca sa vad diferentele clare fata de imaginile normale. Vecinul are UPC digital SD si vede cum vad eu HDurile . Dupacum am scris nu sunt nebun , imi dau seama ca se fac capturi , ca transmisiunile se fac la diferente minime de timp sub forma compactata cu diverse codecuri/setari cele mai bune , in format H264 si dimensiune cat mai bune fiind cele HD care initial se transmit in format full HD (1080p 100Hz) ceea ce inseamna 15-20 GB/90 minute . Din punct de vedere tehnic e practic imposibil ca la ora actuala sa se furnizeze full HD la toti clientii IPTV si , din aceasta cauza, am presupus ca normal faptul ca se umbla si aici. Pentru pastrarea constanta a calitatii presupun de asemenea ca abonatii iptv au banda alocata fiecare separat , suma platita fiind de fapt cumpararea benzii si serviciilor aferente necesare .

Edited by CatalinTudorBalan, 19 October 2011 - 11:20.


#6
taxishop

taxishop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.02.2007
este vorba de metoda de comprimare mpeg4. und mpeg consta in 24/25 imagini/s de tip jpeg, cel mai prost format in ce priveste calitatea, dar cel mai bun in ce priveste comprimarea. mpeg 4 merge mai departe si comprima mai mult la o calitate mai buna, "patratelele" tipice jpeg fiind aproape invizibile. dar la tine poate fi vorba si de calitatea televizorului si de setarile pe care le-ai facut. de ex, la SD trebuie sa fie setat formatul 4:3. mai exista producatori care "piaptana" imaginea cu diverse filtre. acelea trebuie anulate. imaginea IPTV este buna pana la f. buna. de ex. protv HD se vede sticla. Antena are transmisie de 2 lei, aproape de OTV.
trebuie sa ne spui ce model de LCD ai. Este 1920x1080 (Full HD). Are 100 Hz sau mai mult? prin ce faci legatura? HDMI sau SCART. In general, daca ai totul ok, merge bine. dar sunt prea putini cei care cunosc toate detaliile, ca sa cumpere un TV bun. De ex, Samsung are o calitate net superioara. daca nu ai Samsung, desi in magazin se vad toate bine/la fel, nu e asa in realitate.

Edited by taxishop, 19 October 2011 - 12:38.


#7
CatalinTudorBalan

CatalinTudorBalan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 18.10.2011
1. Nu am full HD ci un HD ready(720p cu 50Hz) dar asta ar trebui sa fie destul de ok. Acum o alta problema ce am observat-o : programele HD de la sfarsit - cele 12 din care 6 sunt comune cu grila normala se vad foarte bine. Spre deosebire de ele cele HD din grila se vad naspa, desi o idee mai bine ca celelalte care sunt fara HD/Cu toate acestea la fotbal lasa mult de dorit, singura chestie buna ca nu sunt migrari de culoare. Cand am tenis de ex (destul de static) e ok . Am cablu HDMI intre receiverul HD si TV . In mod cert receiverul incearca un upscale. Cum pot sa filtrez calitatea ? Nu prea vad cum...Am un Tatung 32 inch cu ecran mat si culori odihnitoare , splendide si foarte realiste.

Deja se vede o idee mai bine . (poate a ajutat si threadul acesta) In orice caz ieri seara pe la 11 a fost dezastru . Acum e mult mai bine - nu am nici eu pretentia sa fie perfect...Daca pana si TVR3 are o imagine mult imbunatatita...(mai prezinta patratele dar imaginea e mult mai clara ).Inainte si in studio era dezastru.

Edited by CatalinTudorBalan, 19 October 2011 - 13:27.


#8
CatalinTudorBalan

CatalinTudorBalan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 18.10.2011
waw... de la un minut la altul e mai bine ! Sper sa nu fie ceva trecator :)) . Chiar nu am pretentia ca si Alpha TV sa se vada bine ....

Edited by CatalinTudorBalan, 19 October 2011 - 13:37.


#9
taxishop

taxishop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.02.2007
you made my day...TATUNG???? ce mai e si asta? E Color?  :thumbup:  N-am auzit de asa ceva. Daca vrei calitate, trebuie mai intai tu sa ai calitate la aparat.

720/HD ready?  :thumbdown: Ceva gen - Trabant cu ABS si pe gaz, mergand prin germania, si suparat ca l-a depasit un BMW.

Mai bine nu incepeai Thread-ul. Nu poti avea mari pretentii de la asa ceva. Nu ma mir ca vezi prost, pt ca aparatul e prost. sau mai bine zis f. prost. M-am uitat la niste review-uri din Germania si e varza.
Sfatul meu: arunca-l.

Cred ca se poate inchide Thread-ul.

Edited by taxishop, 20 October 2011 - 01:09.


#10
DoruPetrescu

DoruPetrescu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 18.11.2009
Panelul folosit de Tatung in LCD-ul tau este de generatie mai veche. Latentza acestuia e destul de mare.
Nu e de mirare ca la miscare vezi manjit, in special daca ai reglajul contrastului inspre limita superioara
lucru care contribuie enorm la inertia imaginii pe ecran. De asemenea "puricii" de care aminteai mai sus
pot sa apara datorita reglajului exagerat de sharpness. Nici procesorul TV-ului nu-i din cele performante,
interpolarea unui content 576i, 720p sau 1080i pe un panel 1368x768 facandu-se necorespunzator mai
ales la imaginile in miscare. Conteaza si setarea SetTopBox-ului (verifica daca este pe 720p sau altceva)
Daca toate astea n-ajuta bea o vodca-doua, n-o sa mai observi nici o problema de calitate a imaginii. :D

Edited by DoruPetrescu, 20 October 2011 - 09:34.


#11
srdg

srdg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.12.2009
Buna! Nu vreau sa mai deschid topic nou, dar vreau o parere avizata fata de lungimea de banda de 12mega la Romtelecom pt IPTV.Este suficient doar pt TV (inclusiv iHD)?

#12
DoruPetrescu

DoruPetrescu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 18.11.2009
Nu stiu daca lungimea de banda de 12 Mbps e suficienta, insa latimea cu siguranta este corespunzatoare pentru TV :D

#13
srdg

srdg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.12.2009
Multumesc! Latimea stiam ca e suficienta,de lungime eram curios  :) My wrong! Oricum ca si in viata nu lungimea conteaza,nu-i asa?

#14
DoruPetrescu

DoruPetrescu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 18.11.2009
Asa ne place noua sa credem, ca nu conteaza ... adevarul este altul din pacate ... :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate