Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

EU CE ROUTER ALEG? Wireless, pentru acasa

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
7711 replies to this topic

#4465
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 22.12.2006
ambele au acelasi sistem de operare... deci cum zice si Carmen, diferenta 0

Am luat si eu Ac2 la o promotie.. foarte bun semnalul pe Wifi.
La mine a ajuns o configuratie noua cred, intrucat e diferit fata de specificatiile de pe site .
Pe site e descris avand IPQ4018 si 128 MB Ram, iar acesta are IPQ4019 si 233?? MB Ram.

L.am configurat cu un stick USB 3G si trebuie cunostinte, nu merge ca la routerele comerciale cu 2 click.uri.



#4466
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Andrei, sa le stapanesti sanatos! Bine ai venit in lumea profesionala a retelisticii si a celor care stiu sa fabrice echipamente!
La al meu,diferenta o face si faptul ca are 2 procesoare diferite,unul pentru banda de 2,4 Ghz si altul pentru 5 Ghz, mufa LAN cu alimentare pentru un accespoint POE si intrare pentru fibra optica.Sietemul de operare este pentru Level 4 (vezi documentatia pe site-ul lor).Ai LINK mai jos cu datele explicitate.
Sistemul de operare,tot ce este software in general, au o importanta CRUCIALA nu egala cu 0 (aviz Carmenclara... pentru DVS. am o mare apreciere dar cateodata o mai dati si pe alaturi) in functionarea,facilitatile oferite si stabilitatea echipamentului!
Cat am avut TP-LINK cu softul din fabrica,mergea ca o pw...la.Cand am instalat DD-WRT... era alt router ca stabilitate si facilitati,era exploatat mult mai bine suportul hardware.
Fara a compara TP-LINK cu MikroTik... sunt in ligi diferite, spun doar atat: daca TP-LINK s-ar limita la a fabrica doar hardware si ar lasa softul in grija celor de la DD-WRT sau OPEN-WRT, alta ar fi soarta echipamentelor lor.Ar iesi din gama consumer si ar intra in alta liga.Hardware nu sunt rele dar softistii lor ar putea lejer sa pasca vaci,oi si capre!

Attached Files


Edited by Tehnicianul1970, 29 April 2018 - 13:19.


#4467
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 05.03.2006

View Postandrei_221, on 29 aprilie 2018 - 08:53, said:

ambele au acelasi sistem de operare... deci cum zice si Carmen, diferenta 0

Am luat si eu Ac2 la o promotie.. foarte bun semnalul pe Wifi.
La mine a ajuns o configuratie noua cred, intrucat e diferit fata de specificatiile de pe site .
Pe site e descris avand IPQ4018 si 128 MB Ram, iar acesta are IPQ4019 si 233?? MB Ram.

L.am configurat cu un stick USB 3G si trebuie cunostinte, nu merge ca la routerele comerciale cu 2 click.uri.
Va intreb si pe dumneavoastra, stimate coleg de forum, pe ce conexiune de internet l-ati folosit si cum se descurca cu incapsularea pppoe, la conexiuni gigabit are o viteza decenta cu fast path?

#4468
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,355
  • Înscris: 21.04.2005

View PostTehnicianul1970, on 29 aprilie 2018 - 13:17, said:


Are un singur procesor. Si ala cu un singur nucleu .
Alea care crezi ca sunt procesoare , sunt de fapt tranceivere pentru 2.4 si 5 Ghz .
ac2 nu are nevoie de 3 chain-uri in 5 Ghz , deocamdata , pentru ca protocolul fiind mai nou poate gestiona mult mai eficient aceeasi latime de banda.
Sistemul de operare nu este pentru level 4 ci este  cu level 4 . E o diferenta !
Are PoE in si PoE out .Nimic special . Adica poate fi si alimentat printr-un port LAN .
Si daca ne uitam la diferente , asta e cu procesor MIPS cu un singur nucleu , hAP ac2 are procesor ARM pe 32 bit cu 4 nuclee . Mai sunt si altele , dar iti lasam placerea sa le descoperi singur .
Softul este acelasi la ambele , adica diferente 0.

#4469
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
@ndor...OK,sunt de acord cu tine.Ca am scris in graba (probabil) si am ales "pentru" in loc de "cu"... stiu ca nu este totuna dar la ce ati scris DVS. am vrut sa ajung.
Eu am cumparat acest echipament pentru a accesa dispozitivele ce le am conectate in conditii OK,pentru stabilitate,conexiuni VPN,firewall avansat,banda de 5Ghz pe care n-o aveam etc.
Ca sa punem capat micii dispute intre al meu si hAP ac2,cine are si ceea ce are sa foloseasca sanatos.Eu am ales sa dau un ban in plus pe ceva facilitati,un sistem de operare profesional si probabil un acces point ce-l voi cumpara pe viitor.PoE... am si instalat in zeci de vile ditr-un cartier rezidential al Ploiesti-ului anul trecut,stiu cu ce "se mananca"!Bine...am instalat si in 2016 la niste sectii de votare,ce-i drept... echipamente "profesionale" TP-LINK... pocnitorile naibii...
@paul_bh,nu am RDS am UPC cu 150 Mb/sec si la acest provider raman.Nu l-am incercat PPPoE dar poti vedea comentarii pe net privitor la asta.Nu am intalnit persoane care sa-l fi folosit si sa le para rau ca l-au luat.Eu sunt multumit si in proiectele ce le voi demara in retelistica,imi va fi de un real folos.Vedeti si DVS ce facilitati profi are! Este ca si cand ti-ai cumpara un Maserati si l-ai folosi la adevarata valoare.

#4470
koldun

koldun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 01.06.2006
Am avut un chat cu serviciul clienti de la Amplifi in legatura cu portul USB de la routerul meu. Va fi activat printr-un viitor firmware, ETA necunoscut. Cu ocazia asta i-am intrebat si cand va fi la vanzare "pe rafturi"  Teleportul in Europa. Zic ei ca fac tot posibilul ca pana in vara sa se rezolve. Mi se pare foarte tare chestia asta cu Teleportul.

#4471
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postkoldun, on 30 aprilie 2018 - 22:43, said:

Am avut un chat cu serviciul clienti de la Amplifi in legatura cu portul USB de la routerul meu. Va fi activat printr-un viitor firmware, ETA necunoscut. Cu ocazia asta i-am intrebat si cand va fi la vanzare "pe rafturi"  Teleportul in Europa. Zic ei ca fac tot posibilul ca pana in vara sa se rezolve. Mi se pare foarte tare chestia asta cu Teleportul.
Poti sa te inscrii la firmware beta pentru amplify.

#4472
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postandrei_221, on 29 aprilie 2018 - 08:53, said:

ambele au acelasi sistem de operare... deci cum zice si Carmen, diferenta 0

Am luat si eu Ac2 la o promotie.. foarte bun semnalul pe Wifi.
La mine a ajuns o configuratie noua cred, intrucat e diferit fata de specificatiile de pe site .
Pe site e descris avand IPQ4018 si 128 MB Ram, iar acesta are IPQ4019 si 233?? MB Ram.

L.am configurat cu un stick USB 3G si trebuie cunostinte, nu merge ca la routerele comerciale cu 2 click.uri.
nu e nici o revizie noua.
te numeri printre norocosi care au primit un bonus de 128Mb ram.
https://forum.mikrot...ic.php?t=132051
daca dezasamblezi hap ac2 vei observa ca ai asa cum e in fisa tehnica un ipq4018

View Postpaul_bh, on 29 aprilie 2018 - 13:42, said:

Va intreb si pe dumneavoastra, stimate coleg de forum, pe ce conexiune de internet l-ati folosit si cum se descurca cu incapsularea pppoe, la conexiuni gigabit are o viteza decenta cu fast path?
934Mbps cu fast path activ
530Mbps fara fast path

#4473
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,195
  • Înscris: 18.04.2008
Salutare!
Aș vrea să cumpăr un Asus RT-N12+ pentru a-l folosi pe post de server VPN. Îl folosește cineva? A întâmpinat cineva probleme?
Wi-Fi-ul cred că va fi dezactivat în marea majoritate a timpului sau va sta pe Guest, oferind internet gratuit.

#4474
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Testat de mine si colegii mei, un router cu destule probleme de stabilitate,deconectari ale device-urilor,necesitatea de restarturi periodice.
NU recomand! Orienteaza-te catre Mikrotik,Ubiquiti sau Netgear. Daca un intreg datacenter foloseste zilnic astfel de echipamente si acolo sunt cerinte mari de trafic si stabilitate... iti dai seama si tu!
Deci - evita "pocnitorile"!

#4475
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,195
  • Înscris: 18.04.2008
Eu am nevoie pentru mine, mai ales când mă conectez Pe la rețele dubioase.

#4476
Iert

Iert

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 589
  • Înscris: 05.08.2017

View PostKyKyKyKy, on 03 mai 2018 - 01:02, said:

Salutare!
Aș vrea să cumpăr un Asus RT-N12+ pentru a-l folosi pe post de server VPN. Îl folosește cineva? A întâmpinat cineva probleme?
Wi-Fi-ul cred că va fi dezactivat în marea majoritate a timpului sau va sta pe Guest, oferind internet gratuit.
Am utilizat Asus rtn-16 si ac87u ca servere VPN. Ani de zile nu am intampinat nicio problema. Atat HDD-ul conectat la un port al routerului, cat si dispozitivele din retea sau HDD-urile conectate la acestea puteau fi accesate fara probleme. Cum ambele au 2 porturi USB si la al doilea aveam conectata o imprimanta si aceasta putea fi accesata de cei maxim 10 clienti acceptati. Puteam sa 'vad' inclusiv HDD-ul conectat la un port USB al unui media player Egreat r6aii din LAN. Ce este interesant este ca se putea imprima de la distsnta, direct de pe telefonul mobil aflat la distanta si conectat ca un client VPN. Asta o faceam cu aplicatia Android PrintBot si cu o imprimanta HP Laserjet P2015d.

Am beneficiat si de dynamic DNS de la Digi (server) iar clientii au fost asigurati de Vodafone, Orange, Telekom si Digi.

Un n12 mi-a picat in mana si m-am jucat cu el, dupa ce un coleg l-a aruncat fiindca se aprindeau toate LED-urile cand il alimenta. Defectul era chiar in alimentator: am desfacut cu greu si rabdare carcasa acestuia si am inlocuit condensatorul electrolitic de filtraj. Dinozaurul functioneaza si acum la coleg!

La mine, am pus sub ambele routere un cooler ieftin de laptop alimentat de un alimentator de telefon. Nu e cea mai eficienta cale de racire dar e ieftina si functioneaza. Vara pe canicula conteaza. Practic, routerele au fost racite permanent de aceste coolere. Au functionat ~12 ani fara probleme.
Attached File  IMG_20180503_062450.jpg   472.36K   40 downloads

Edited by Iert, 03 May 2018 - 05:38.


#4477
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View PostKyKyKyKy, on 03 mai 2018 - 02:29, said:

Eu am nevoie pentru mine, mai ales când mă conectez Pe la rețele dubioase.
nu ai specificat cateva detalii importante:
1. ce viteze doresti sa obtii sau nu conteaza?
2. ce protocol vrei sa folosesti? ipsec/l2tp, sstp, openvpn, ssl?
3. ce buget ai la dispoziție? exista interes si pentru functii suplimentare gen ad blocking, netflix us/uk unblock etc...

#4478
Iert

Iert

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 589
  • Înscris: 05.08.2017
Eu spre exemplu am utilizat PPTP, singurul protocol disponibil pe mobilele de atunci.

Vitezele erau limitate in primul rand de clientii si vitezele lor de conectare la provider. Chiar injumatatite erau suficient de mari pentru a viziona fluent un film stocat pe unul din HDD-urile din LAN sau a face un transfer de fisiere. De multe ori aproape ca se apropiau de vitezele de scriere pe HDD-urile echipamentelor mai vechi.

Dar e adevarat ca n-am utilizat sistemul decat in interiorul Romaniei si nu pentru a-mi masca IP-ul de origine pentru a juca stiu eu ce joc. Doream doar ca familia si cu mine sa avem acces de oriunde la resursele retelei de acasa. Era mai mult decat un cloud.

Pentru utilizare 'casnica', Asusul a fost suficient.

#4479
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,195
  • Înscris: 18.04.2008


View PostIert, on 03 mai 2018 - 05:19, said:

Am înțeles!
Mulțumesc pentru părere!
De imprimantă nu aș avea nevoie prin VPN. HP3835 are funcția de imprimare prin e-mail.


View Postcarmenclara1, on 03 mai 2018 - 07:32, said:

nu ai specificat cateva detalii importante:
1. ce viteze doresti sa obtii sau nu conteaza?
2. ce protocol vrei sa folosesti? ipsec/l2tp, sstp, openvpn, ssl?
3. ce buget ai la dispoziție? exista interes si pentru functii suplimentare gen ad blocking, netflix us/uk unblock etc...
Viteze cât mai mari, nu există un minim. Ideea e că atunci când te duci pe la hotel sau în beciul unui pub, acolo unde orice depravat poate să vadă ce faci pe internet, să îmi fac un VPN personal unde îmi pot verifica contul bancar și altele fără să fiu „citit”. Chiar și pentru deplasări, când îmi iau laptop-ul cu mine.
Mă uitam la Asus RT-N12+ pe care l-aș ține strict pentru VPN și ocazional pentru altceva, dar poate aș face un efort și aș lua RT-N18u pentru a putea avea un server VPN și un switch gigabit pentru a putea conecta mai multe dispozitive. Aș folosi ce poate telefonul. De exemplu ăsta poate PPTP, IPsec și L2TP. Nu aș vrea să îl complic cu openVPN.
Nu prea mă interesează Netflix și alte nebunii. Eu îl vreau pentru mine și pentru datele mele.

#4480
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La asta cu oricine poate sa vada ce faci cand esti conectat pe wifi deja se exagereaza puternic.

Ce ar putea sa vada?! Pana si softpedia a activat ssl (si probabil si hsts), deci da-mi un examplu cu ce ai putea sa patesti, dar fara dinalea din '98, gen saituri clonate in care sa iti bagi detaliile de pe card pt ca nu mai tine (hint hsts).

#4481
cr1st1an

cr1st1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 06.04.2006
Am cumparat un router mikrotik hap ac si nu reusesc sa fac setarile. Este foarte complex si ma depaseste. Cele doua retele de 2 respectiv 5 GHz exista dar routerul  nu se conecteaza la internet. Am configurat dupa modelul de aici. Routerul  este pus dupa cel de la rds dar nu cred ca e vreo problema, la fel era pus si cel pe care il foloseam inainte.

Edited by cr1st1an, 04 May 2018 - 20:09.


#4482
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ai mai avut un router inainte de asta?
Cand am avut rds am vazut ca sesiunea pppoe ramane agățată daca scoteai routerul din priza si nu se reconecteaza daca incercai cu un alt device.

Deci incearca asa: pune routeru vechi, vezi daca reuseste conectarea si da-i disconnect inainte de a-l opri, apoi pune Mikrotik-ul.

Edited by MembruAnonim, 04 May 2018 - 20:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate