Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy
 Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21
 Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...
 

IPv6

- - - - -
  • Please log in to reply
841 replies to this topic

#667
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,865
  • Înscris: 14.10.2008
Octombrie 2011, ce vremuri de vis, inca de pe atunci se vorbea de IPv6.

#668
M-I-N

M-I-N

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 02.06.2016
Am observat si eu un meniu cu IPv6 in softwul chinezariei mele de router mai precis un Sapido GR297N asa ca am activat IPv6

Ce este mai precis acest protocol? Ajuta la ceva in momentul actual?
In momentul asta folosesc si IPv4 si IPv6 simultan? Banuiesc ca adresa IPv6 este matul ala de cifre, litere si doua puncte in locul unui singur punct la IPV4

Attached File  ipv6 2016 2.png   118.83K   58 downloads

Attached File  ipv6 2016 v1.png   127.19K   56 downloads

Adresa IPv6 De la RDS este fixa sau se schimba la fiecare deconectare cum face cea IPv4?

Edited by M-I-N, 06 September 2016 - 13:00.


#669
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Urmasul lui IPV4. Are ceva modificari dar pt un utilizator obisnuit nu e nimic in plus.

#670
M-I-N

M-I-N

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 02.06.2016
Asa cum am activat IPv6 asa l-am dezactivat. Chestia nasoala este ca la mine la reconectare prin PPPoE se reconecta doar pe IPv6 si uita de IPv4.. asadar IPv6 momentan.. deactivated :)

#671
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Pai asta inseamna ca nu suporta varianta dual-stack oferita de redese.

#672
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,865
  • Înscris: 14.10.2008
Pe Asus N-56-U imi merge IPv6 simultan cu IPv4 si nu afecteaza cu nimic alte chestii. Firmware Padavan, sa vedem si la Hggomes. Posted image

#673
M-I-N

M-I-N

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 02.06.2016
Merge simultan dar daca se deconecteaza conexiunea din n motive, cade curentul etc, trebuie sa ma deconectez eu manual de pe IPv6 apoi sa conectez manual IPv4 apoi sa conectez manual IPv6, adica daca imi pica conexiunea la reconectare imi merg doar siturile IPv6 ready. Trebuie sa ma conectez manual ca sa mearga si cele IPv4 si IPv6 simultan. Nu se conecteaza pe ambele automat asta am vrut sa clarific.

Edited by M-I-N, 06 September 2016 - 19:47.


#674
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,865
  • Înscris: 14.10.2008
Nici vorba la mine, a mers IPv6 din martie 2014 de cand am N-56-U (poate mai tarziu, nu stiu) si niciodata nu am umblat la el, doar am tot facut upgrade de firmware, de fiecare data ambele IPV-uri au mers brici.

#675
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 08.06.2005
Cu referire la. http://forum.softped...0#entry19773172

IPv4 Server Hacked in 12 Minutes While IPv6 Server Remained Untouched
Cid carried out his experiment at the start of the month when he set up ten servers and left their SSH ports open to external connections. He ran five servers on IPv4-only addresses, while the other five ran only on IPv6 addresses.
Both servers had their root password set to "password," a big no-no on live production environments.

According to Cid, the first IPv4 server fell after only 12 minutes, with the other four servers getting hacked after a few more minutes. It took the hacker 20 seconds to brute-force the SSH root account.
On the other hand, Cid says that after a week, nobody even bothered to scan any of the IPv6 servers, at least once, let alone hack them. http://news.softpedi...ed-508755.shtml

Vizualizare mesajdeathnite, pe 01 iunie 2016 - 19:11, a scris:

Cel putin ultima oara cand am testat ddwrt nu avea suport out-of-the-box pentru ipv6 de la RDS, era nevoie de acea setare pentru a functiona. http://community.lin...ht/true#M267225

Vizualizare mesajvj_Heaven, pe 01 iunie 2016 - 23:58, a scris:

@deathnite
Setarile de pe acel site sunt cele pe care le foloseam pe build-ul vechi si mergeau, insa pe cel nou nu au vrut sa mearga. Acum am revenit pe cel vechi si merge cu exact acele setari.
Sunt tutoriale mai noi cu setari pentru retelel din US, am incercat sa adaptez dar nu am reusit..posibil sa fi avut probleme build-ul desi l-am ales cu grija, cei 20-30 insi care au postat pe forum n-au reclamat probleme cu ipv6.
Am testat ddwrt (v3.0 r30681) acum cateva zile si a mers IPv6 out of the box, fara sa fie nevoie de acel config. http://forum.softped...4#entry19902801

Edited by deathnite, 29 September 2016 - 21:43.


#676
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Pai asta e spilul. Orice poate fi hackuit

On the other hand, Cid says that after a week, nobody even bothered to scan any of the IPv6 servers, at least once, let alone hack them.

#677
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015

Vizualizare mesajM-I-N, pe 06 septembrie 2016 - 12:57, a scris:

Adresa IPv6 De la RDS este fixa sau se schimba la fiecare deconectare cum face cea IPv4?

RDS nu iti da una bucata adresa IPv6, ci o clasa intreaga, conform standardului. Deci fiecare dispozitiv conectat la routerul tau va primi de la el o adresa IPv6 publica, chiar si prajitorul de paine daca ar avea aceasta capabilitate Posted image

Clasa asta se schimba la fiecare conectare.

Vizualizare mesajM-I-N, pe 06 septembrie 2016 - 12:57, a scris:

Ce este mai precis acest protocol? Ajuta la ceva in momentul actual?

In unele cazuri te ajuta deoarece nu mai e nevoie de port-forwarding si alte minunatii. De exemplu, daca ai un server in spatele routerului tau, cineva se poate conecta direct la el daca stie adresa IPv6 a acelui server.

Cu timpul, cam toti marii operatori o sa treaca la CGN pentru IPv4, deci mai multi sau mai putini dintre abonati nu vor mai primi adrese IPv4 publice fiindca nu va mai fi de unde. Pur si simplu nu o sa mai ajunga. CGN-ul asta o sa complice comunicarea intre sisteme aflate in retele diferite, in timp ce pe IPv6 n-ar trebui sa fie probleme.

#678
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,865
  • Înscris: 14.10.2008
Sau clasa de IPv6 e statica la abonamentele business, nu? Ma bucur atat de mult ca am deblocat IPv6 la magazin si am dat viteza maxima acasa si pe IPv6. Asta inseamna retele complete.

#679
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Da e statica, ca si IPV4. Daca nu ma insel si la rezidential ar trebui sa fie statica.

Edited by diZy, 30 September 2016 - 15:43.


#680
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Vizualizare mesajbobo666, pe 30 septembrie 2016 - 11:50, a scris:

In unele cazuri te ajuta deoarece nu mai e nevoie de port-forwarding si alte minunatii. De exemplu, daca ai un server in spatele routerului tau, cineva se poate conecta direct la el daca stie adresa IPv6 a acelui server.

Uneori mai si incurca, am avut mici probleme pe v6 de-a lungul timpului. Acum cateva zile nu se incarcau pozele la calitate buna pe facebook (doar acel preview), dar a fost ceva temporar, acum e ok.

Din tumblr.com am observat acum cateva luni ca de multe ori nu-mi incarca nici jumatate din continutul paginilor (ce vine din 67.media.tumblr.com mai exact), nici pana in ziua de azi nu s-a rezolvat. Sunt doar cateva exemple.

Citat

It is a problem of MTU: Tumblr's servers are dropping ICMPv6, including ICMPv6 Packet Too Big.
Thus when Tumblr's servers send large packets (1500 bytes) back, the PoP notes that the packet is too big to fit the tunnel (typically 1280 to 1480 bytes, depending on setting) and sends back a ICMPv6 Packet Too Big. But, as the Tumblr server/load-balancer/whateversetuptheyhave drops that packet, they will never figure out that the packet is too big and tada, TCP is locked.
Solution:
- Let Tumblr properly fix their servers and let them support ICMPv6.

Note that they are not alone, Google had this problem also (they are magically guessing TCP MSS apparently....), Cloudflare had it too with their load balancers but they fixed it properly.

https://www.sixxs.ne...eneral-14752409

Edited by MembruAnonim, 03 October 2016 - 01:38.


#681
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Traficul spre facebook se face prin link-ul congestionat din Frankfurt. Mereu merge greu seara, cel putin la mine.
Tumblr au probleme cu certificatele si tot nu rezolva...

#682
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu era vorba de congestie ca nu mergea greu, nu se incarcau deloc pozele ce le deschideam in full view, doar preview-ul. Era o problema de conectivitate zic eu, am trecut pe v4 si a mers fara probleme. Acum e ok si pe v6, a fost ceva temporar.

Continutul din facebook vine din RDS, nu extern:

scontent.fotp3-1.fna.fbcdn.net - 82.76.231.145
video.fotp3-1.fna.fbcdn.net - 82.76.231.146

scontent.fotp3-2.fna.fbcdn.net - 2a02:2f0c:dff0:1:face:b00c:0:a7
video.fotp3-2.fna.fbcdn.net - 2a02:2f0c:dff0:1:face:b00c:0:358e

#683
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,865
  • Înscris: 14.10.2008

Vizualizare mesajdiZy, pe 03 octombrie 2016 - 07:26, a scris:

Traficul spre facebook se face prin link-ul congestionat din Frankfurt. Mereu merge greu seara, cel putin la mine.
Tumblr au probleme cu certificatele si tot nu rezolva...

Deci Facebook nu are server in Romania. Zicea cineva ca Facebook baga o chestie utila la cutremur, eu zic ce sa mai fie utila ca se ia curentul in toata tara, ala ca intra pe Facebook cu UPS si internet prin satelit, deci ar merge.

#684
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Mie la traceroute imi trece prin Frankfurt, alt motiv nu vad de ce ar merge greu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate