Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

In ce sens este Isus Fiul lui Dumnezeu?

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3076 replies to this topic

#2305
glitter

glitter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,642
  • Înscris: 15.03.2015

View Postlogic1, on 12 octombrie 2015 - 23:29, said:

"Lumina aceasta era adevarata Lumina, care lumineaza pe orice om, venind in lume.
El era in lume, si lumea a fost facuta prin El, dar lumea nu L-a cunoscut.
A venit la ai Sai, si ai Sai nu L-au primit." (Ioan 1:9-11)



Da, e cam neclar... Textul conține multe cuvinte cu conotații speciale.

În Ioan lumea are și sensul de poporul Israel, așa cum este cazul aici (”a venit la ai săi” - v. 12).

”luminează pe orice om, venind în lume”
A venit în lume (la poporul Israel) ca lumină (vezi 8:12). Când "a început să predice" împărăția (Mat.4:17), împrăștiind lumina vieții veșnice.

”el era în lume”
Era în lume luminând. A tot fost în lume împrăștiind lumină (printre israeliți) până la moartea sa.

Eu cred ca versetul cheie este:"Lumina aceasta era adevarata Lumina, care lumineaza pe orice om, venind in lume."
Aici "lumea" nu se refera doar la poporul evreu, ci la oricine care primeste Cuvantul adevarului de la Isus incoace.
Efectele Luminii care a venit acum cca. 2000 de ani se rasfrange si in prezent asupra lumii, luminand pe oricine care aude si accepta Cuvantul adevarului.

Lumea la modul general nu L-a cunoscut si ai sai ( poporul evreu) nu L-au primit.
Isus Hristos nu a venit in lume, intrupandu-se om ca sa-i lumineze si sa-i salveze numai pe evrei!
Expresia "orice om" se poate aplica numai la sensul general al lumii si nicidecum restrans doar la poporul evreu, cum zici tu.

Edited by glitter, 13 October 2015 - 01:03.


#2306
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postglitter, on 13 octombrie 2015 - 00:44, said:

Eu cred ca versetul cheie este:"Lumina aceasta era adevarata Lumina, care lumineaza pe orice om, venind in lume."
Lumina se identifica cu Dumnezeu. Doar Dumnezeu este lumina restul e intuneric
Da domnul logic1 nu are de unde sa stie asta, dansul se ocupa cu rastalmacirea unor cuvinte simple gen a veni, a se naste etc
Deci cine mai face asa chestii?

Edited by altul2, 13 October 2015 - 00:56.


#2307
glitter

glitter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,642
  • Înscris: 15.03.2015

View Postglitter, on 13 octombrie 2015 - 00:44, said:

Lumea la modul general nu L-a cunoscut si ai sai ( poporul evreu) nu L-au primit.
Isus Hristos nu a venit in lume, intrupandu-se om ca sa-i lumineze si sa-i salveze numai pe evrei!
Expresia "orice om" se poate aplica numai la sensul general al lumii si nicidecum restrans doar la poporul evreu, cum zici tu.
De aceea spune apostolul Ioan:"Dar tuturor* celor ce L-au primit, adica celor ce cred in Numele Lui, le-a dat dreptul sa se faca copii ai lui Dumnezeu; " (Ioan 1:12)
* evrei si neevrei deasemenea! verset aplicabil si pentru noi, astazi!

"Pocaiti-va", le-a zis Petru, "si fiecare din voi sa fie botezat in Numele lui Isus Hristos, spre iertarea pacatelor voastre; apoi veti primi darul Sfantului Duh.
Caci fagaduinta aceasta este pentru voi, pentru copiii vostri si pentru toti cei ce sunt departe acum, in oricat de mare numar ii va chema Domnul Dumnezeul nostru."
Si, cu multe alte cuvinte, marturisea, ii indemna si zicea: "Mantuiti-va din mijlocul acestui neam ticalos." (Fapte.2:38-40)

Edited by glitter, 13 October 2015 - 01:46.


#2308
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postglitter, on 13 octombrie 2015 - 01:45, said:

De aceea spune apostolul Ioan:"Dar tuturor* celor ce L-au primit, adica celor ce cred in Numele Lui, le-a dat dreptul sa se faca copii ai lui Dumnezeu; " (Ioan 1:12)
Crestinism inseamna a crede in Hristos.
A crede in Hristos inseamna a crede in El ca Dumnezeu pentru ca nu exista altfel de credinta.
Apostolii au propovaduit credinta in Hristos, ca Dumnezeu evident.
Da domnul logic1 nu reuseste sa inteleaga chestia asta simpla de copii de cresa

#2309
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,110
  • Înscris: 10.09.2008

View Postaltul2, on 13 octombrie 2015 - 00:04, said:

Poti sa spui, cand a venit in lume de unde a venit?
Citește două trei pagini înapoi că am tot arătat din nenumărate texte când ”a venit” și ce înseamnă ”în lume”.

#2310
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,110
  • Înscris: 10.09.2008

View Postaltul2, on 13 octombrie 2015 - 06:09, said:

Crestinism inseamna a crede in Hristos. DA

A crede in Hristos inseamna a crede in El ca Dumnezeu pentru ca nu exista altfel de credinta. NU
Ioan 20:31 ”Dar lucrurile acestea au fost scrise pentru ca voi să credeţi că Isus este Hristosul, Fiul lui Dumnezeu;”

Apostolii au propovaduit credinta in Hristos, ca Dumnezeu evident. NU
Faptele Apostolilor
2:36 ”Dumnezeu a făcut Domn şi Hristos pe acest Isus pe care L-aţi răstignit voi.”
5:31 ”Pe acest Isus, Dumnezeu L-a înălţat cu puterea Lui şi L-a făcut Domn şi Mântuitor”.
8:37 ”Famenul a răspuns: „Cred că Isus Hristos este Fiul lui Dumnezeu.”
9:20 ”Şi îndată a început să propovăduiască în sinagogi că Isus este Fiul lui Dumnezeu.
   22 ”...dovedind că Isus este Hristosul”.

Da domnul logic1 nu reuseste sa inteleaga chestia asta simpla de copii de cresa
Sau domnul altul2 nu vrea să citească și Biblia?


#2311
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,110
  • Înscris: 10.09.2008

View Postglitter, on 13 octombrie 2015 - 01:45, said:

De aceea spune apostolul Ioan:"Dar tuturor* celor ce L-au primit, adica celor ce cred in Numele Lui, le-a dat dreptul sa se faca copii ai lui Dumnezeu; " (Ioan 1:12)
* evrei si neevrei deasemenea! verset aplicabil si pentru noi, astazi!

Aplicabil, dar nu în timpul lui Isus. Nu știi un apostol sau ucenic neevreu.
Isus a fost trimis la cei tăiați împrejur. O spune Pavel.
La oile pierdute ale lui Israel. O spune Isus.
Abia în Faptele prin Petru Dumnezeu trece salvarea la ne-evrei.
Dacă nu ținem cont de contextul temporal nu vom înțelege cuvintele lui Isus.
Altfel când zice Isus că ”lumea mă urăște” ne-am putea gândi la chinezi sau la generații viitoare.

3 Fraţii Lui I-au zis: „Pleacă de aici şi du-Te în Iudeea (centrul religios, ”scena”), ca să vadă şi ucenicii Tăi lucrările pe care le faci.
4 Nimeni nu face ceva în ascuns, când caută să se facă cunoscut: dacă faci aceste lucruri, arată-Te lumii.”
5 Căci nici fraţii Lui nu credeau în El.
6 Isus le-a zis: „Vremea Mea n-a sosit încă, dar vouă vremea totdeauna vă este prielnică.
7 Pe voi lumea nu vă poate urî; pe Mine Mă urăşte,

10 S-a suit şi El, dar nu pe faţă, ci cam pe ascuns.
11 Iudeii Îl căutau în timpul praznicului şi ziceau: „Unde este?”
19 De ce căutaţi să Mă omorâţi?”

Referitor la cuvântul ”tuturor” din Ioan 1:12, vezi ce înseamnă în context:

6 A venit un om trimis de Dumnezeu: numele lui era Ioan.
7 El a venit ca martor, ca să mărturisească despre Lumină, pentru ca toţi să creadă prin el.


Ioan n-a fost trimis la români și românii nu l-au auzit punând mărturie despre Isus (5:33)


"Pocaiti-va", le-a zis Petru, "si fiecare din voi sa fie botezat in Numele lui Isus Hristos, spre iertarea pacatelor voastre; apoi veti primi darul Sfantului Duh.
Caci fagaduinta aceasta este pentru voi (EVREII), pentru copiii vostri si pentru toti cei ce sunt departe acum, in oricat de mare numar ii va chema Domnul Dumnezeul nostru."
Si, cu multe alte cuvinte, marturisea, ii indemna si zicea: "Mantuiti-va din mijlocul acestui neam ticalos." (Fapte.2:38-40)

Ne-evreii nu se mântuie din mijlocul evreilor.


Eu cred ca versetul cheie este: "Lumina aceasta era adevarata Lumina, care lumineaza pe orice om, venind in lume."
Aici "lumea" nu se refera doar la poporul evreu, ci la oricine care primeste Cuvantul adevarului de la Isus incoace.
Efectele Luminii care a venit acum cca. 2000 de ani se rasfrange si in prezent asupra lumii, luminand pe oricine care aude si accepta Cuvantul adevarului.

Ioan 12
35 Isus le-a zis: „Lumina mai este puţină vreme în mijlocul vostru. Umblaţi ca unii care aveţi lumina, ca să nu vă cuprindă întunericul; cine umblă în întuneric nu ştie unde merge.
36 Câtă vreme aveţi Lumina printre voi, credeţi în Lumină, ca să fiţi fii ai luminii.” Isus le-a spus aceste lucruri, apoi a plecat şi S-a ascuns de ei.


View Postaltul2, on 13 octombrie 2015 - 00:56, said:

Lumina se identifica cu Dumnezeu. Doar Dumnezeu este lumina restul e intuneric
Da domnul logic1 nu are de unde sa stie asta, dansul se ocupa cu rastalmacirea unor cuvinte simple gen a veni, a se naste etc
Deci cine mai face asa chestii?

Citește și Biblia:
Botezătorul: ”Ioan era lumina care este aprinsă şi luminează”. Ioan 5:35
     Apostolii: ”Voi sunteți lumina lumii” Matei” 5:14
     Creștinii: ”străluciţi ca nişte lumini în lume, ţinând sus Cuvântul vieţii” Filip. 2:15, 16

#2312
glitter

glitter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,642
  • Înscris: 15.03.2015

View Postlogic1, on 13 octombrie 2015 - 08:18, said:


"Pocaiti-va", le-a zis Petru, "si fiecare din voi sa fie botezat in Numele lui Isus Hristos, spre iertarea pacatelor voastre; apoi veti primi darul Sfantului Duh.
Caci fagaduinta aceasta este pentru voi (EVREII), pentru copiii vostri si pentru toti cei ce sunt departe acum, in oricat de mare numar ii va chema Domnul Dumnezeul nostru."
Si, cu multe alte cuvinte, marturisea, ii indemna si zicea: "Mantuiti-va din mijlocul acestui neam ticalos." (Fapte.2:38-40)

Ne-evreii nu se mântuie din mijlocul evreilor.


Ma mir ca nu intelegi notiunea "neam", pentru ca in context nu se refera la evrei, ca natiune ci la categoria de oameni (din lume in general) care au aceeasi insusire comuna de ticalosenie. Ideea nu este sa te salvezi din mijlocul unei natiuni, ci din mijlocul acelora care traiesc ca nelegiutii, adica fara Dumnezeu.

#2313
glitter

glitter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,642
  • Înscris: 15.03.2015
...........
Isus Hristos a venit in lume sa Rascumpere toata umanitatea, nu doar poporul evreu. Lumea cuprinde toate natiunile, toata omenirea si nu vad de ce ai aplica venirea "in lume" doar la evrei.( Notiunea de "lume" se refera la o multime de oameni si nu exprima nicio diferentiere pe baza nationalitatii, asa ca termenul nu se poate aplica in mod particular la evrei, ca popor, ci evident are intelesul larg de omenire,)

Edited by glitter, 13 October 2015 - 11:49.


#2314
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postglitter, on 13 octombrie 2015 - 11:48, said:

...........
Isus Hristos a venit in lume sa Rascumpere toata umanitatea, nu doar poporul evreu.
de fapt, conform prorociilor, Isus a venit doar la Casa lui Israel, cu care a si stabilit Noul Legamant.

#2315
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,110
  • Înscris: 10.09.2008

View Postglitter, on 13 octombrie 2015 - 11:48, said:

...........
Isus Hristos a venit in lume sa Rascumpere toata umanitatea, nu doar poporul evreu. Lumea cuprinde toate natiunile, toata omenirea si nu vad de ce ai aplica venirea "in lume" doar la evrei.( Notiunea de "lume" se refera la o multime de oameni si nu exprima nicio diferentiere pe baza nationalitatii, asa ca termenul nu se poate aplica in mod particular la evrei, ca popor, ci evident are intelesul larg de omenire,)

Evident că lumea în sensul numărul unu din dicționar este mai mare decât națiunea evreilor.
Dar Isus a fost trimis la ei, s-a confruntat cu ei și a fost respins de ei. Ei au fost "lumea lui" în acea misiune.
De aceea când zice ca lumea l-a urât, se referă la ei.
În contextele pe care le-am discutat lumea are uneori și sensul de "public".

Deși era în lume, frații lui i-au zis să nu stea ascuns, ci să se arate lumii.


Referitor la cuvintele din Faptele 2:38-40 au fost adresate evreilor. În ultima generație a lor care a umplut măsura nelegiuirilor.

"Bărbați israeliți, ascultați cuvintele acestea" (v. 22).

Edited by logic1, 13 October 2015 - 20:33.


#2316
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,711
  • Înscris: 16.03.2004

View PostDude_2nd, on 13 octombrie 2015 - 19:47, said:

de fapt, conform prorociilor, Isus a venit doar la Casa lui Israel, cu care a si stabilit Noul Legamant.

Mai am si alte oi, care nu sunt din staulul acesta; si pe acelea trebuie sa le aduc. Ele vor asculta de glasul Meu, si va fi o turma si un Pastor. (Ioan.10:16)

#2317
glitter

glitter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,642
  • Înscris: 15.03.2015

View Postlogic1, on 13 octombrie 2015 - 20:06, said:

Evident că lumea în sensul numărul unu din dicționar este mai mare decât națiunea evreilor.
Dar Isus a fost trimis la ei, s-a confruntat cu ei și a fost respins de ei. Ei au fost "lumea lui" în acea misiune.
De aceea când zice ca lumea l-a urât, se referă la ei.
În contextele pe care le-am discutat lumea are uneori și sensul de "public".

Deși era în lume, frații lui i-au zis să nu stea ascuns, ci să se arate lumii.
Logic, cu regret...dar cred ca tii sa particularizezi in modul acesta ca sa -ti iasa socotelile in argumentare... Eu cred ca faptul pentru care Isus s-a nascut, a venit la israeliti este din cauza ca Dumnezeu, YHWH S-a revelat , a lucrat indeosebi cu poporul acesta; nu ar fi avut niciun sens sa apara intr-o alta natiune, nepregatita pentru venirea unui Mantuitor...chiar si evreii cu toata stiinta lor referitoare la  evenimentele importante din istoria  lor si a profetiilor cunoscute prin intermediul  prorocilor alesi de Dumnezeu, nu au recunoscut toti in Persoana lui Isus, Mantuitorul promis si L-au respins.
Din punctul de vedere al Rascumpararii primordial este ca El a venit si S-a facut Om ( devenind apt pentru actul Jertfei) iar faptul ca a fost evreu este doar un aspect secundar.

Edited by glitter, 13 October 2015 - 20:40.


#2318
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 13 octombrie 2015 - 20:28, said:


Mai am si alte oi, care nu sunt din staulul acesta; si pe acelea trebuie sa le aduc. Ele vor asculta de glasul Meu, si va fi o turma si un Pastor. (Ioan.10:16)
era o profetie asta.
caci, in acea vreme, Isus spunea:"Drept raspuns, El a zis: "Eu nu sunt trimis decat la oile pierdute ale casei lui Israel.""
dupa cum scrie:"Iata, vin zile, zice Domnul, cand voi face cu casa lui Israel si cu casa lui Iuda un legamant nou. (Ier.31:31)"

#2319
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,711
  • Înscris: 16.03.2004

View PostDude_2nd, on 13 octombrie 2015 - 20:34, said:

era o profetie asta.
caci, in acea vreme, Isus spunea:"Drept raspuns, El a zis: "Eu nu sunt trimis decat la oile pierdute ale casei lui Israel.""

Acea afirmatie a fost facuta in contextul in care Isus dorea sa verifice credinta acelei siro-feniciene.

#2320
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 13 octombrie 2015 - 20:35, said:

Acea afirmatie a fost facuta in contextul in care Isus dorea sa verifice credinta acelei siro-feniciene.
isus nu facea mascarii, sa stii.Posted Image
a spus adevarul, pe care l-a auzit de la Tatal Sau.

#2321
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,711
  • Înscris: 16.03.2004

View PostDude_2nd, on 13 octombrie 2015 - 20:36, said:

isus nu facea mascarii, sa stii.Posted Image
a spus adevarul, pe care l-a auzit de la Tatal Sau.

S-a aruncat cu fata la pamant la picioarele lui Isus si I-a multumit. Era samaritean. (Luc.17:16)

#2322
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 13 octombrie 2015 - 20:39, said:

S-a aruncat cu fata la pamant la picioarele lui Isus si I-a multumit. Era samaritean. (Luc.17:16)
Isus a facut bine oricui I-a iesit in cale, insa Noul Legamant a fost facut doar cu evreii, prin cei 12 Apostoli.
Conform profetiei. Iata deci Hristosul lui Dumnezeu!

Edited by Dude_2nd, 13 October 2015 - 20:51.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate