Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

In ce sens este Isus Fiul lui Dumnezeu?

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3076 replies to this topic

#3061
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postzexelica, on 28 aprilie 2021 - 21:30, said:

Erau deja crestini.
Il chem pe ajax sa incerce si el mantuirea pe uichend? Ca are timp sa primeasca, zice.
Asta ai spus-o cu rautate.

Asa lucreza Tatal cand despietreste inimile oamenilor, altfel nu ar mai fi avut nevoie de robul sau Petru.
Samanta nu creste oriunde o arunci, ii trebuie pamant bun, trebuie udata la timp, etc. Nu orice neam o poate primi.

Edited by Elihu_66, 28 April 2021 - 23:18.


#3062
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostElihu_66, on 28 aprilie 2021 - 23:05, said:

Asta ai spus-o cu rautate.
Ce rautate, stimabile, sa am eu cu tine sau cu oricare coleg? Mai glumesc, mai fac misto. Dar ce sa am eu personal cu oricine? De la mine fura? Eu judec? ma mai si enervez, adevarat, dar nu am rautate. Poate sunteti voi din alte zone si interpretati aiurea.

#3063
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postzexelica, on 29 aprilie 2021 - 00:13, said:

Ce rautate, stimabile, sa am eu cu tine sau cu oricare coleg? Mai glumesc, mai fac misto. Dar ce sa am eu personal cu oricine? De la mine fura? Eu judec? ma mai si enervez, adevarat, dar nu am rautate. Poate sunteti voi din alte zone si interpretati aiurea.
Crezi ca isi da seama ucigasul ca e rau ?
Vorbirea voastra sa fie aleasa, zice Domnul. Dar NOI zicem ca facem bascalie, haz de necaz, glume sarate . . . .
Oare asa trebuie sa fie  crestinul ?

#3064
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Nuuu, crestinul trebuie sa spuna ca Scriptura este inspirata de satan, scuza-ma Posted Image  Da' sa vorbeasca ales

#3065
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postzexelica, on 20 aprilie 2021 - 15:25, said:

Dar numai Hristos este, de fapt, ales. Ca noi ne alegem singuri. Cand si doar daca vrea muschiu' nostru Posted Image

Eu nu m-am ales singur sa fiu ortodox. Nu stiu, nici macar daca m-am ales singur sa raman, dar s-ar putea spune ca singur am ales sa raman. Dupa cum se poate spune si ca protestantii singuri aleg sa se faca protestanti.
Deci, ortodocsii si catolicii nu se aleg singuri, dar toti neoprotestantii se aleg de  unii singuri. Si pentru ca este scris ”ca niciunul din cei chemati  nu va gusta din Cina Mea”, toti protestantii raman in afara de Imparatie.

#3066
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Da, pai si scrie ca poti sa alegi in felul asta

Si daca nu gasiti cu cale sa slujiti Domnului, alegeti astazi cui vreti sa slujiti: sau dumnezeilor carora le slujeau parintii vostri dincolo de Rau, sau dumnezeilor amoritilor in a caror tara locuiti. Cat despre mine, eu si casa mea vom sluji Domnului." (Ios.24:15)

Probabil ca tu ai ales pe ai amoritilor si protestantii pe aia de dincolo de rau........

#3067
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postzexelica, on 29 aprilie 2021 - 12:05, said:

Nuuu, crestinul trebuie sa spuna ca Scriptura este inspirata de satan, scuza-ma Posted Image  Da' sa vorbeasca ales
24Isus le-a pus înainte o altă pildă şi le-a zis: „Împărăţia cerurilor se aseamănă cu un om care a semănat o sămânţă bună în ţarina lui.
25Dar, pe când dormeau oamenii, a venit vrăjmaşul lui, a semănat neghină între grâu şi a plecat.
26Când au răsărit firele de grâu şi au făcut rod, a ieşit la iveală şi neghina.

Edited by Elihu_66, 29 April 2021 - 19:23.


#3068
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Din ciclul "copii nu va jucati cu focul ca puteti cadea pe scari"

Pe subiect.

#3069
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011
Din ciclul the dark side and the light: Posted Image

- Isus: De ce-Mi ziceţi: ‘Doamne, Doamne!’ şi nu faceţi ce spun Eu?
- Zexelica: Dumnezeu te face sa faci, tu nu poti sa faci nimic, nu depinde de noi.

- Isus: De aceea, pe oricine aude aceste cuvinte ale Mele şi le face, îl voi asemăna cu un om cu judecată, care şi-a zidit casa pe stâncă.
- Zexelica: Mortii nu aud.

- Isus: Însă oricine aude aceste cuvinte ale Mele şi nu le face va fi asemănat cu un om nechibzuit, care şi-a zidit casa pe nisip.
- Zexelica:  Numai cei vii aud, si daca sunt vii si aud inseamna ca sunt mantuiti, si daca sunt mantuiti, mantuirea nu se poate pierde.

Edited by Elihu_66, 29 April 2021 - 23:10.


#3070
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postzexelica, on 29 aprilie 2021 - 16:52, said:

Da, pai si scrie ca poti sa alegi in felul asta

Si daca nu gasiti cu cale sa slujiti Domnului, alegeti astazi cui vreti sa slujiti: sau dumnezeilor carora le slujeau parintii vostri dincolo de Rau, sau dumnezeilor amoritilor in a caror tara locuiti. Cat despre mine, eu si casa mea vom sluji Domnului." (Ios.24:15)

Probabil ca tu ai ales pe ai amoritilor si protestantii pe aia de dincolo de rau........

Poti alege sa fii sluga cui vrei dumneata, dar nu poti alege si cui sa-i fii fiu. Sau dumneata nu ai auzit de rugaciunea ”Tatal Nostru” si te rogi cu ”Stapanul nostru”?

#3071
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Ioan 8,9
" Avraam* a murit, prorocii de asemenea au murit, şi tu zici: ‘Dacă păzeşte cineva cuvântul Meu, în veac nu va gusta moartea...
Doar n-ai fi Tu mai mare decât părintele nostru Avraam, care a murit? " Şi decât prorocii, care de asemenea au murit?
Cine te crezi Tu că eşti?”
Tatăl vostru Avraam a* săltat de bucurie că are să vadă ziua Mea; a văzut-o şi s-a bucurat.”
N-ai nici cincizeci de ani”, I-au zis iudeii, „şi ai văzut pe Avraam?!”
Isus le-a zis: „Adevărat, adevărat vă spun că, mai înainte ca să se nască Avraam, sunt* Eu.”

„Adevărat, adevărat vă spun că, mai înainte ca să se nască Avraam, sunt* Eu.”

Chiar regele David in Psalmi spune cine il apara pe el, cel ce se afla la dreapta Tatalui.
Dupa alte sute de ani ca o confirmare chiar Isus il invoca pe David.

  
" Cum atunci David, în Duhul, Îl numeşte „Domn“, când spune: „Domnul I-a zis Domnului mea
«Şezi la dreapta Mea...."



Cand citesc ce spuneau unii acum 2 mii de ani se aseamana  mult ce scriu unii prin zona Posted Image

Edited by iulian_1976, 01 May 2021 - 14:47.


#3072
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postiulian_1976, on 01 mai 2021 - 14:41, said:

Ioan 8,9
" Avraam* a murit, prorocii de asemenea au murit, şi tu zici: ‘Dacă păzeşte cineva cuvântul Meu, în veac nu va gusta moartea...
Doar n-ai fi Tu mai mare decât părintele nostru Avraam, care a murit? " Şi decât prorocii, care de asemenea au murit?
Cine te crezi Tu că eşti?”
Tatăl vostru Avraam a* săltat de bucurie că are să vadă ziua Mea; a văzut-o şi s-a bucurat.”
N-ai nici cincizeci de ani”, I-au zis iudeii, „şi ai văzut pe Avraam?!”
Isus le-a zis: „Adevărat, adevărat vă spun că, mai înainte ca să se nască Avraam, sunt* Eu.”

„Adevărat, adevărat vă spun că, mai înainte ca să se nască Avraam, sunt* Eu.”

Chiar regele David in Psalmi spune cine il apara pe el, cel ce se afla la dreapta Tatalui.
Dupa alte sute de ani ca o confirmare chiar Isus il invoca pe David.

  
" Cum atunci David, în Duhul, Îl numeşte „Domn“, când spune: „Domnul I-a zis Domnului mea
«Şezi la dreapta Mea...."



Cand citesc ce spuneau unii acum 2 mii de ani se aseamana  mult ce scriu unii prin zona Posted Image
Stai sa ghicesc: Si Maria este imparateasa cerului, nu?

#3073
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004
Termenul „Domnul” sau ”Doamne”, ca apelativ, în Scripturi, nu înseamnă neapărat Dumnezeu Atotputernic, ci poate fi o formulă politicoasă de adresare.

Edited by dark, 11 March 2022 - 14:28.


#3074
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Domnul meu și Dumnezeul meu!
Slavă și cinste marelui nostru Dumnezeu Isus Hristos!
El este Domnul Domnilor!

După cum zice Scriptura.

#3075
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postdark, on 11 martie 2022 - 16:06, said:

s-au apropiat de Filip, care era din Betsaida Galileii, l-au rugat si au zis: "Domnule, am vrea sa vedem pe Isus." (ioan 12:21)
Vezi, ăștia i-au zis "domnule" lui Filip. Nu i s-au adresat cu "Doamne".
Astia i-ar fi zis așa și lui Isus pentru că erau neamuri necredincioase.
Grecii nu credeau că Isus este Dumnezeu.
Cam ca ateistii din zilele noastre.

#3076
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004
Este același cuvânt în greacă (dar traducătorii au preferat să traducă cu forma arhaică Doamne pentru divinitate și cu Domnule pentru oameni):


Κύριε,
Kyrie   Sir,

https://biblehub.com.../john/12-21.htm

#3077
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004
Proști cum sunt, traducătorii români nu au făcut chestia asta peste tot, iată:

Luca 19:
18. A venit al doilea si i-a zis: "Doamne, polul tau a mai adus cinci poli."
19. El i-a zis si lui: "Primeste si tu carmuirea a cinci cetati."
20. A venit un altul si i-a zis: "Doamne, iata-ti polul pe care l-am pastrat invelit intr-un stergar;
21. caci m-am temut de tine, fiindca esti un om aspru; iei ce n-ai pus si seceri ce n-ai semanat."
22. Stapanul i-a zis: "Rob rau; te voi judeca dupa cuvintele tale. Stiai ca sunt un om aspru, care iau ce n-am pus si secer ce n-am semanat;
23. atunci de ce nu mi-ai pus banii la zarafi, pentru ca, la intoarcerea mea, sa-i fi luat inapoi cu dobanda?"


Evident, aici nu-i vorba nici de Dumnezeu, nici de Isus, ci de un stăpân uman!

la fel și aici:


6. El a spus si pilda aceasta: "Un om avea un smochin sadit in via sa. A venit sa caute rod in el, si n-a gasit.
7. Atunci a zis vierului: "Iata ca sunt trei ani de cand vin si caut rod in smochinul acesta, si nu gasesc. Taie-l. La ce sa mai cuprinda si pamantul degeaba?"
8. "Doamne", i-a raspuns vierul, "mai lasa-l si anul acesta; am sa-l sap de jur imprejur si am sa-i pun gunoi la radacina.
9. Poate ca de acum inainte va face rod; daca nu, il vei taia."

Chiar Pilat este apelat cu ”Doamne”:


Matei 27:62. A doua zi, care vine dupa ziua Pregatirii, preotii cei mai de seama si fariseii s-au dus impreuna la Pilat
63. si i-au zis: "Doamne, ne-am adus aminte ca inselatorul acela, pe cand era inca in viata, a zis: "Dupa trei zile voi invia."

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate