Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Achizitie laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
kte

kte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 06.08.2008
Salutare la toti,

Doresc sa schimb calculatorul din casa cu un laptaop din considerente de spatiu
Utilizarea este una normala, cu mai mult timp pierdut pe net, baiatul meu de 7 ani mai foloseste jocuri pt copii de varsta lui si alte chestii simple
Dar pe langa toate astea, eu mai vreau sa descarc si sa editez filmari facute cu camera personala Ideala ar fi suma de 2500 dar pot urca si la 3000 daca diferenta imi aduce imbunatatiri sau calitate la ce vreau eu sa fac

Multumesc anticipat!

#2
rsn13

rsn13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 24.12.2009
as recomanda un asus

#3
ASIGURATORUL

ASIGURATORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2010

 kte, on 4th October 2011, 08:45, said:

Salutare la toti,

Doresc sa schimb calculatorul din casa cu un laptaop din considerente de spatiu
Utilizarea este una normala, cu mai mult timp pierdut pe net, baiatul meu de 7 ani mai foloseste jocuri pt copii de varsta lui si alte chestii simple
Dar pe langa toate astea, eu mai vreau sa descarc si sa editez filmari facute cu camera personala Ideala ar fi suma de 2500 dar pot urca si la 3000 daca diferenta imi aduce imbunatatiri sau calitate la ce vreau eu sa fac

Multumesc anticipat!
Incearca la emag.ro au preturi foarte bune.

#4
kte

kte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 06.08.2008

 ASIGURATORUL, on 4th October 2011, 10:34, said:

Incearca la emag.ro au preturi foarte bune.

intai trebuie sa ma hotarasc ce iau si pe urma de unde

si ca tot veni vorba de Asus care pare cel mai recomandat pe aici, am citit despre Asus K93SV-YZ125D Core i7
cum pare pt ce vreau eu?

Edited by kte, 04 October 2011 - 10:11.


#5
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006
http://www.pcgarage....0qm-2ghz-brown/

i7 (quad core) + o placa video buna

#6
rick23ro

rick23ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 01.08.2007
In niciun caz cu hard la 5400 rpm.

#7
kte

kte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 06.08.2008

 rick23ro, on 4th October 2011, 14:36, said:

In niciun caz cu hard la 5400 rpm.

asus k93sv - 125D are 7200 rpm, placa e GT 540M si I7 si ce ma invanta cel mai mult este displayul mare de 18, eu il voi folosi in majoritatea timpului in casa si nu ma intereseaza portabilitatea prea mult, atat ca asta sare de 3000
credeti ca la banii astia pot sa gasesc ceva mai bun?

#8
kte

kte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 06.08.2008

 rick23ro, on 4th October 2011, 14:36, said:

In niciun caz cu hard la 5400 rpm.

unde se simte cel mai tare diferenta intre 5400 si 7200 rpm?

#9
kte

kte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 06.08.2008
in definitiv m-am hotarat la asusk93sv-yz125d, dar mi-a aparut o problema pe care nu stiu cum sa o rezolv
Am o camera sony d8 si pe actualul pc(desktop)descarc prin firewire iar acest laptop din cate am vazut nu are un asemenea port
Prin usb se pierde foarte mult din calitate
Exista vreo solutie sa rezolv acest impediment sau trebuie sa-mi caut un laptop care sa aiba un asemenea port, daca or mai exista

#10
kte

kte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 06.08.2008
din pacate asus k93sv-yz125d nu mai apare in nicio oferta de vreo 2 zile si m-am orientat catre fratele lui
asus k93sv-yz138d care difera la procesor, are i5 in loc de i7 dar este si mai ieftinut cu cateva sute
L-am gasit numai in magazine on-line
http://www.oktal.ro/...ign=direct_link

As fi vrut sa-l vad si in realitate cum arata inainte de a il cumpara, stiti unde gasesc in Bucuresti un showroom mai bine aprovizionat cu laptopuri?

Edited by kte, 07 October 2011 - 16:16.


#11
rick23ro

rick23ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 01.08.2007
Da un telefon la oktal, emag, cel, evomag, dc-shop si vezi care il au in showroom. Alta varianta e sa-l comanzi si daca nu-ti place il dai inapoi, unele ofera 30 de zile timp de returnare.

Edited by rick23ro, 07 October 2011 - 19:34.


#12
kte

kte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 06.08.2008

 rick23ro, on 7th October 2011, 20:34, said:

Da un telefon la oktal, emag, cel, evomag, dc-shop si vezi care il au in showroom. Alta varianta e sa-l comanzi si daca nu-ti place il dai inapoi, unele ofera 30 de zile timp de returnare.

Multumesc, nu am reusit sa-l gasesc sa-l vad, dar sunt hotarat sa-l iau pe asta http://www.emag.ro/l...--pK93SV-YZ138V

Mi se pare un pret f bun cu tot cu W7
Singura mea problema a ramas conectarea cu camera de filmat prin firewire
Am primit recomandarea sa folosesc asa ceva http://www.e-datacom...re_A__61387.htm
prin cititorul de card al laptopului, insa nu stiu daca intr-adevar este realizabila aceasta conexiune!

Daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi....multumesc

#13
rsn13

rsn13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 24.12.2009
dar ai in aceiasi bani asus acreiasi serie, dar cu i7 si placa video mai buna

eu zic ca asta merita mai mult. in legatura cu acea problema cu firewire, mai bine incerci un adaptor firewire-usb

L.E. ala postat de tine nu este prin card reader.

Quote

Interfata ExpressCard/34

Edited by rsn13, 11 October 2011 - 09:35.


#14
kte

kte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 06.08.2008

 rsn13, on 11th October 2011, 10:32, said:

dar ai in aceiasi bani asus acreiasi serie, dar cu i7 si placa video mai buna

eu zic ca asta merita mai mult. in legatura cu acea problema cu firewire, mai bine incerci un adaptor firewire-usb

Dar asta pe care mi-l arati are 5400 rpm si mai sus mi s-a recomandat 7200 rpm
Acum eu nu stiu care este diferenta in functionare intre i5 cu 7200 rpm si i7 cu 5400 rpm
In ce priveste conexiunea cu camera nu ma intereseaza cum o fac dar nu vreau sa pierd din calitate si stiu ca prin firewire nu se pierde calitate

#15
rsn13

rsn13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 24.12.2009

 kte, on 11th October 2011, 10:38, said:

Dar asta pe care mi-l arati are 5400 rpm si mai sus mi s-a recomandat 7200 rpm
Acum eu nu stiu care este diferenta in functionare intre i5 cu 7200 rpm si i7 cu 5400 rpm
In ce priveste conexiunea cu camera nu ma intereseaza cum o fac dar nu vreau sa pierd din calitate si stiu ca prin firewire nu se pierde calitate
nu am vazut ca avea HDD la 7200rpm acela, dar tu ai vazut ca are ecran de 18"? :scared:
nu stiu in ce masura se mai numeste laptop, ala e avion. singurul inconvenient pe care il are, e ca nu e antiglare, dar la banii astia, este foarte bun.

#16
kte

kte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 06.08.2008

 rsn13, on 11th October 2011, 11:17, said:

nu am vazut ca avea HDD la 7200rpm acela, dar tu ai vazut ca are ecran de 18"? :scared:
nu stiu in ce masura se mai numeste laptop, ala e avion. singurul inconvenient pe care il are, e ca nu e antiglare, dar la banii astia, este foarte bun.

Nu ma deranjeaza ca este mai mare pt ca il iau ca desktop replacement si va sta in casa si are e si full hd
Problema esteca  imi place aceasta marca dar pt ca nu pot conecta camera de filmat la ea deja am inceput sa ma gandesc la altceva care sa aiba si un conector firewire si probabil ca ma voi orienta catre sony

Edited by kte, 11 October 2011 - 10:39.


#17
rick23ro

rick23ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 01.08.2007
Care e treaba cu firewire totusi? Ai zis ca are si usb, deci unde e buba? De ce se pierde din calitate pe usb? Nu transferi informatie digitala? Conteaza daca o faci la 2 MB/sec sau la 100 MB/sec? Sau cumva camera ta inregistreaza pe caseta si apoi la randul tau inregistrezi pe pc? Parca asa era la camerele mai vechi.

#18
rsn13

rsn13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 24.12.2009

 kte, on 11th October 2011, 11:38, said:

Nu ma deranjeaza ca este mai mare pt ca il iau ca desktop replacement si va sta in casa si are e si full hd
Problema esteca  imi place aceasta marca dar pt ca nu pot conecta camera de filmat la ea deja am inceput sa ma gandesc la altceva care sa aiba si un conector firewire si probabil ca ma voi orienta catre sony
eu zic sa iei acel laptop 100% daca e desktop replacement. pentru problema cu firewire, eu cred ca poti folosi fara probleme si usb-ul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate