Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Unde e mai bine sa pui banii ?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
sonykel

sonykel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 24.11.2004
In urma unui pm primit aseara m-am gandit sa va explic la toti despre pachetul de servicii economisire-creditare oferit de RBL(Raiffeisen Banca pentru Locuinte)
Fiecare dintre noi are dreptul de o prima din partea statului si poate nu stiati acest lucru dar nu trebuie sa indepliniti nici o conditie ca-sa beneficiati de acesta prima tot ce trebuie sa faceti este sa semnati cu RBL un contract de economisire-creditare!In fine pe scurt se stabileste o suma contractuala(SM)!
SM=50%banii tai+50%banii RBL
50%Banii tai=cu banii stransi de tine+prima de 30%+3%dobanda bancii
Asta inseamna 33% castig pe un an!
Cum se procedeaza:Prima rata de economisre pe care o depuneti este formata din 1%comision si rata stabilita de la tine!Iar lunar trebuie sa depui o anumita suma de banii numita rata!Ca exemplu la o suma contractual de 200de mil depuneti cate un milion pe luna,in aproximativ cinci ani veti strange 100de mil in contul dumneavoastra iar dupa cinci ani aveti2 optiuni scoateti banii din banca sau cereti un credit(credit egal cu suma economisita) credit cu dobanda de 6% iar apoi rata de crediatare va fi egala cu rata de economisire!
Sau daca va grabiti si doriti un credit mai mic puteti strange o anumita suma de banii in minim18luni iar apoi puteti ptimi un credit egal cu suma respectiva, DAR ATENTIE creditul se poate folosi numai ptr locuinta(modernizari,cumparari case terenuri sau chiar stingerea unui credit) Si banii se pot retrage doar dupa 5 ani daca nu vreti credit!dar totusi sunt 2mari avantaje dobanda de 33%la depozit si de doar 6%la credit

Daca cineva din constanta doreste sa participe la o prezentare a pachetului de servici il invit in sediul RBL la o astfel de prezentare!

PS ca sa faci credit trebuie sa indeplinesti o singura conditie sa fi cetatean roman ATATA TOT

#20
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
sonykel, pentru tine cel mai bine e să pui banii în torpedoul mașinii!  ;)

#21
sonykel

sonykel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 24.11.2004

maxy, on Sep 29 2005, 09:43, said:

sonykel, pentru tine cel mai bine e să pui banii în torpedoul mașinii!  ;)

<{POST_SNAPBACK}>

esti sigur? :death:

#22
anetea

anetea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 15.07.2004
Raiffi Banca pantru Locuinte e TZEAPA daca inca nu ati aflat
Daca vrei sa ti banii fara sa te risti cel mai bun e CEC-ul 7% pe luna cu capitalizare adica la 1000 RON castigi 5 RON pe luna si daca lichidezi pieri doar dobanda pe o luna.
Daca vrei sa te rist recomand Bursa. Fondurile de investitii au o cruce mare neagra de la FNI incoace.

Aurel

#23
Lexus Joe

Lexus Joe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 02.04.2004
O alta varianta de "tinut banii" ar fi investitia intr-o asigurare de viata tip "unit linked". Pe langa faptul ca acest tip de asigurare are o componenta de protectie (adica: varianta 1 - daca ai vreun accident, esti compensat pentru suferinta si varianta 2 - daca dai coltul [doamne fereste!], persoana desemnata de tine va incasa ceva bani), are si o componenta de investitie: la terminarea perioadei pe care ai incheiat asigurarea (care poate fi mai scurta sau mai lunga) vei beneficia de un fel de dobanda la sumele investite. In perioada de valabilitate a asigurarii, banii sunt administrati/investiti pentru tine de catre oameni care stiu despre ce e vorba.

Edited by Lexus Joe, 29 September 2005 - 17:55.


#24
StormRider

StormRider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 710
  • Înscris: 22.01.2005
era si culmea sa nu apara oportunistii pe threadul asta :puke:  :nonobad: ...
lexus joe si sonykel, lumea e satula de voi!!!..sau varianta doi : they are that stupid...si chiar cred ceea ce spun.

#25
Lexus Joe

Lexus Joe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 02.04.2004

StormRider, on Sep 29 2005, 19:16, said:

era si culmea sa nu apara oportunistii pe threadul asta :puke:  :nonobad: ...
lexus joe si sonykel, lumea e satula de voi!!!..sau varianta doi : they are that stupid...si chiar cred ceea ce spun.

<{POST_SNAPBACK}>


Imi cer scuze ca in naivitatea mea am presupus ca din moment ce threadul nu e deschis la sectiunea "Fun", omul a cerut niste opinii "pe bune" pentru a pune bine niste bani.
In imensul meu oportunism ("OPORTUNÍSM s.n. Atitudine lipsită de principialitate a unei persoane care, pentru a-și satisface interesele personale, adoptă și aplică, după împrejurări, principii și păreri diferite. – Din rus. opportunizm, fr. opportunisme. Sursa: DEX '98" - nu prea vad legatura cu sfatul dat de mine de a investi intr-un produs oarecare niste bani) am emis o parere care te-a contrariat in asa fel si pentru aceasta din nou imi ofer scuzele  :worthy:

Ca sa inchei intr-un ton optimist, super semnatura.
Numai bine!

#26
sonykel

sonykel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 24.11.2004
si eu iam dat un sfat ptr ca eu unul maine voi semna un astfel de contract!de ce e o teapa?motiveaza?

#27
StormRider

StormRider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 710
  • Înscris: 22.01.2005
aha pai atunci scuza-ma nu sunteti oportunisti...am lucrat la o firma care se ocupa cu  asigurari(de toate felurile)  si sunt TZEPE o sa iti dai seama pe parcurs de ce...sau Doamne fereste daca patesti ceva... si nu din motivul ca nu iti dau aia banii...cat despre imprumutul pt o locuinta  :lol: iarasi e tzeapa un simplu calcul matematic iti spune tot. Nu vrea sa intram in polemici de genul "dar daca nu fac asta in cati zeci de ani strang sa imi cumpar eu locuinta" ...din punctul meu si a multora TZEAPA se numeste( trebuie doar sa stii putina matematica si citesti TOATE conditiile si comisioanele/dobanzi etc)...acum poate o sa imi spui ca nici ANL nu e TZEAPA...

#28
jhonio

jhonio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.02.2004

wizake, on Sep 29 2005, 10:29, said:

pare interesant sa ii investesc la bursa, in actiuni... a facut cineva asta? la ce firma s-a dus? cam cati bani iti trebuie (minim).. si cam care e riscul ?

va dati seama ca nu ma pricep eu la tranzactii.. deci ma astept ca cineva sa aiba grija de banii mei pentru un comision. Cam cat de mare e ?

<{POST_SNAPBACK}>


WBS . wbsholding.com, suma minima este de 5000 de euro,dar nu investec decit pe pietele de afara.

#29
Neil

Neil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 18.09.2003
http://forum.softped...showtopic=47624

#30
claudelb

claudelb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 26.01.2004
Investitia minima pe majoritatea pietelor din strainatate este de 5000 de euro.Se discuta pe acest thread pe undeva despre caderea bursei noastre pe o perioada de cateva zile.In special la noi in tara piata bursiera poate fi controlata foarte usor.Acum sunt in Dublin/Irlanda si cunosc un tip care este broker.Exact in ziua in care a fost primul atentat in Londra in numai 2 ore tipul a avut profit din cumpararea/vanzarea de actiuni undeva in jurul a 500.000 de euro.Bineinteles profitul firmei.

#31
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005

sonykel, on Sep 29 2005, 20:37, said:

si eu iam dat un sfat ptr ca eu unul maine voi semna un astfel de contract!de ce e o teapa?motiveaza?

<{POST_SNAPBACK}>


Nu poti sa fi chiar atit de lenes, si pe banii tai ! Un search in "Opinii despre produse si servicii" ar da rezultate ce ti-ar da de gindit.

Pentru restul lumii: in opinia mea, in ordinea descresterii confortului si a cresterii profitului ar fi urmatoarele variante:

1. depozit bancar: sigur, termen scurt, cistig sub inflatie
2. program de investitii (nu link united) la o firma de asigurari gen ING sau AVIVA : sigur, minim ~ani, cistig peste inflatie
3. fond de investitii romanesc: ~ sigur, suma minima, cistig bun cu noroc
4. joc pe bursa: nesigur, suma minima mare, cistig 300% cu mult noroc

cred ca primele 2 variante sunt pentru toti ....

#32
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

anicoara, on Oct 3 2005, 15:21, said:

4. joc pe bursa: nesigur, suma minima mare, cistig 300% cu mult noroc

<{POST_SNAPBACK}>


sau castig -100% ... adica ii pierzi cu totul.... si nici macar nu trebuie sa ai ghinion... se intampla de la sine de obicei...  :D

#33
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,698
  • Înscris: 13.10.2003

gtk, on Oct 3 2005, 14:54, said:

sau castig -100% ... adica ii pierzi cu totul.... si nici macar nu trebuie sa ai ghinion... se intampla de la sine de obicei...  :D

<{POST_SNAPBACK}>


Nici chiar asa , nu cunosc pe nimeni in Ro sa fi pierdut 100% toti banii . Si la bursa de obicei iti faci un portofoliu de actiuni ( actiuni de la 5-10 societati ) , unele cresc mai mult , altele stagneaza , altele poate coboara dar oricum nu pierzi 100% decat in cazul unui crach bursier  ( probabilitate extrem de redusa in Ro in momentul de fata  ) .

#34
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
De BCR Dinamic ce parere aveti??

http://www.kmarket.r...amic&adminid=13

In depozit bancar in nici un caz nu merita, la Bursa....e mai greu, Forex la fel, iar un fond de investitii din categoria asta (politica de investitii) cel putin pentru mine unul pare super ok.

Pentru 2005 estimeaza cam 25% castig.

#35
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Diversifica, diversifica, diversifica. Mie asta mi se pare regula de aur.
Ordinea lui @anicoara e corecta, dar cu amendamente: daca banca da faliment esti acoperit de fondul de garantare bancara doar pana la o anumita suma.
Unii dealeri de "program de investitii" incearca sa ti-l prezinte ca un fond de investitii cu beneficii suplimentare; mie nu mi s-a parut. Dimpotriva.
Fondurile de investitii din .ro se pare ca au niste sume de rulaj absolut penibile ceea ce dupa parerea mea le face foarte vulnerabile.

#36
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,280
  • Înscris: 22.07.2005
Unii dintre noi sunt tineri dar deja au imbatranit. Cum isi imagineaza cineva ca societatile de asigurari au venit in .ro sa doneze bani?... Au venit sa faca afaceri, adica profit. Cum adica sunt tepe? Un fost agent care cunoaste bine manualul nu are cum sa vorbeasca asa in nici o imprejurare. Este posibil asa ceva daca acel DSA nu a dat nici un fel de rezultate si ca urmare este frustrat. Nu lucrez in asigurari insa am o gramada de asigurari pe care le-am ales cu foarte mare atentie. Daca citesti cu atentie contractul nu ai cum sa iti faci rost de teapa. Bineinteles ca sunt multe pachete dezavantajoase pentru unii si foarte avantajoase pentru altii.

dau aici un exemplu care a fost foarte mediatizat la timpul lui:
        Cineva de la firma de asigurari ................. a mers in rural si a gasit ceva clienti pentru contracte asiguratorii vizand recoltele agricole. Toate bune afacerea incheiata, ratele curg clientul plateste, si vine grindina bineinteles face praf recolta. Clientul avea asigurare dar nu pentru grindina ci pentru alte chestii:
  -inundatii  (zona de deal imposibil de inundat)
  -inghet     (sigur nu  se impunea)
  -incendiu  (sanse putine )
  -razboi      (???)
  -etc

       Cine e vinovat aici? Nu cumva cel care a semnat cu manuta lui?
       Scuze dar in capitalism prostia se plateste cu bani gheata, si asta de fiecare data cand dai dovada de asemenea calitate.


       on toppic:
       Bursa fara nici un dubiu, insa nici aici nu poti intra fara sa cunosti fenomenul, altfel se intampla ce vorbeam mai sus.



despre RBL
SONYKEL fii bun si te rog respecta-ne, caci nu suntem numai gaste pe aici, unii dintre noi stim chiar mai multe decat tine in domeniul in care activezi tu. Asa ca in momentul in care prezinti un produs, spune toate avantajele si dezavantajele unui produs. De exemplu de ce nu spui foarte frumos ca acel 3% pe care banca se da tare ca il ofera ca dobanda, este luat inapoi cu nesimtire sub numele de comision de retragere de numerar






Edited by floraur, 22 October 2005 - 12:41.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate