Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

sudura tevi intrare/iesire pe inox

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
xxgeoxx

xxgeoxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 22.07.2006
Va salut, nu stiu daca am postat unde trebuie (rog moderatorii sa aprecieze ac lucru...); am urmatoarea problema: am un rezervor de inox, la socrii mei, pt apa, capacitate "cativa" l, la care am sudat prin metoda clasica (cu electrozi) cele 2 conducte metalice, destinate una intrarii, si cealalta iesirii apei din rezervor (evident...); doresc sa instalez ac rezervor pe o soba incalzita cu lemne, pt a obtine (macar iarna) apa calda in momentul in care este foc in soba. Problema care a aparut este ca, din cauza presiunii mari a instalatiei de alimentare cu apa (mentionez ca apa este livrata prin cadere, dintr-un bazin de decantare situat undeva la o cota mai inalta cu cateva zeci/sute de metri de casa socrilor), aceste suduri, la imbinarea tevilor cu rezervorul, cedeaza, si apar scurgeri de apa. Am luat in calcul si montarea unui reductor de apa la intrare (care sa reduca pres apei la aprox 4 bari...)
1. Ce solutii am?
2. Daca as merge sa sudez aceste tevi in argon, ar fi mai bine?
3. Stie cineva la ce presiune rezista sudura in argon?

Attached Files


Edited by xxgeoxx, 14 September 2011 - 12:13.


#2
alfred70

alfred70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 03.10.2008

 xxgeoxx, on 14th September 2011, 13:11, said:

Va salut, nu stiu daca am postat unde trebuie (rog moderatorii sa aprecieze ac lucru...); am urmatoarea problema: am un rezervor de inox, la socrii mei, pt apa, capacitate "cativa" l, la care am sudat prin metoda clasica (cu electrozi) cele 2 conducte metalice, destinate una intrarii, si cealalta iesirii apei din rezervor (evident...); doresc sa instalez ac rezervor pe o soba incalzita cu lemne, pt a obtine (macar iarna) apa calda in momentul in care este foc in soba. Problema care a aparut este ca, din cauza presiunii mari a instalatiei de alimentare cu apa (mentionez ca apa este livrata prin cadere, dintr-un bazin de decantare situat undeva la o cota mai inalta cu cateva zeci/sute de metri de casa socrilor), aceste suduri, la imbinarea tevilor cu rezervorul, cedeaza, si apar scurgeri de apa. Am luat in calcul si montarea unui reductor de apa la intrare (care sa reduca pres apei la aprox 4 bari...)
1. Ce solutii am?
2. Daca as merge sa sudez aceste tevi in argon, ar fi mai bine?
3. Stie cineva la ce presiune rezista sudura in argon?
Nu din cauza presiunii cedeaza sudura!
Ai un rezervor de inox si doua stuturi de teava zincata si nu stiu sigur cu ce electod ai sudat acolo trebuia macar sa sudezi cu inox problema e de la materiale!fa doua stuturi din inox si sudeaza-le  tot cu inox preferabil in argon!iti spun in cunostinta de cauza sunt sudor autorizat in argon electric microplasma...

#3
xxgeoxx

xxgeoxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 22.07.2006

 alfred70, on 14th September 2011, 14:12, said:

!fa doua stuturi din inox si sudeaza-le  tot cu inox preferabil in argon!
Multumesc f mult de raspuns... probabil ca prin "stuturi" intelegi cele 2 bucati de teava, in care intra cele 2 coturi,nu? din pacate nu stiu unde le-as putea face, din inox... si nu s-ar muta problema la imbinarea lor cu cele 2 coturi filetate?

#4
alfred70

alfred70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 03.10.2008

 alfred70, on 14th September 2011, 14:12, said:

Nu din cauza presiunii cedeaza sudura!
Ai un rezervor de inox si doua stuturi de teava zincata si nu stiu sigur cu ce electod ai sudat acolo trebuia macar sa sudezi cu inox problema e de la materiale!fa doua stuturi din inox si sudeaza-le  tot cu inox preferabil in argon!iti spun in cunostinta de cauza sunt sudor autorizat in argon electric microplasma...
pai te duci la un strungar si ii ceri 2 sa iti faca 2 tevi de inox cu filet de 1/2 la capete intre trava si cot pui canepa si asta e!

#5
xxgeoxx

xxgeoxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 22.07.2006

 alfred70, on 14th September 2011, 17:38, said:

pai te duci la un strungar si ii ceri 2 sa iti faca 2 tevi de inox cu filet de 1/2 la capete intre trava si cot pui canepa si asta e!
problema ar fi ca e greu de gasit un strungar, in Buc, care sa si stie meserie... eu cel putin nu stiu de unde sa-l iau, unde sa caut...

#6
b42kef

b42kef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.01.2011
Am 3 butoaie de inox de 50l din care vreau sa fac un boiler cu 2 serpentine de cupru. E cineva dispus sa ma ajute contra cost?

#7
alfred70

alfred70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 03.10.2008

 b42kef, on 27th October 2011, 12:50, said:

Am 3 butoaie de inox de 50l din care vreau sa fac un boiler cu 2 serpentine de cupru. E cineva dispus sa ma ajute contra cost?
vorbim la telefon ,vedem despre ce e vorba si o rezolvam cred!ai numarul meu in pm

Edited by alfred70, 27 October 2011 - 20:47.


#8
the_beast

the_beast

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 24.03.2005
@xxgeoxx

Nu-ti recmand sa bagi asa ceva in soba indiferent cum l-ai suda. Ai mei la tara au bagat in soba o butelie de compresor de aer (http://arch3.okr.ro/...762-700_700.jpg) si dupa cativa ani de functioneare a inceput sa curga. Rezervorul tau mai este si in forma de prisma, ceea ce inseamna ca la presiune mare se va defroma si iti va strica soba. Nici nu-ti imaginezi la ce temperaturi si presiuni poate ajunge apa ina acel rezervor bagat in soba.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate