Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 

Cazare la Praid

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
CBogdan

CBogdan

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 28.11.2001
Salut,

Ne-am gandit sa mergem cu fetita noastra la Praid pentru o cura de salina de o saptamana. M-am uitat pe net si pe forum (unde am gasit 2 pensiuni la care nu ar trebui sa ne cazam), in final ne-am gandit sa alegem intre Casa Piratilor si Hotel Praid.
Ce ne trebuie noua? Pai o cazare de bun simt, nimic special dar sa fie conditii bune mai ales ca mergem cu un copil de 2 ani dar obligatoriu sa fie conexiune de internet care sa suporte skype decent.
Ne puteti ajuta sa facem o alegere buna? Poate mai sunt persoane aici care au fost la cele doua locatii despre care am spus mai sus sau poate sunt si alte optiuni mai bune prin zona.

Multumesc mult,

#2
dariamaarina

dariamaarina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.04.2011

 CBogdan, on 6th September 2011, 17:00, said:

Salut,

Ne-am gandit sa mergem cu fetita noastra la Praid pentru o cura de salina de o saptamana. M-am uitat pe net si pe forum (unde am gasit 2 pensiuni la care nu ar trebui sa ne cazam), in final ne-am gandit sa alegem intre Casa Piratilor si Hotel Praid.
Ce ne trebuie noua? Pai o cazare de bun simt, nimic special dar sa fie conditii bune mai ales ca mergem cu un copil de 2 ani dar obligatoriu sa fie conexiune de internet care sa suporte skype decent.
Ne puteti ajuta sa facem o alegere buna? Poate mai sunt persoane aici care au fost la cele doua locatii despre care am spus mai sus sau poate sunt si alte optiuni mai bune prin zona.

Multumesc mult,
  
          Vara aceasta am petrecut in luna august sapte zile minunate la Praid. Primele doua au fost la Casa Piratilor care au camere mici, nu tocmai curate, iar urmatoarele ne-am mutat la pensiunea Izvor unde a fost minunat( am postat comentariu) . Recomand cu responsabilitate  de parinte locatia.

#3
CBogdan

CBogdan

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 28.11.2001

 dariamaarina, on 7th September 2011, 16:42, said:

Vara aceasta am petrecut in luna august sapte zile minunate la Praid. Primele doua au fost la Casa Piratilor care au camere mici, nu tocmai curate, iar urmatoarele ne-am mutat la pensiunea Izvor unde a fost minunat( am postat comentariu) . Recomand cu responsabilitate  de parinte locatia.

Multumesc mult de raspuns!   :thumbup:

Arata foarte bine, ma bucur sa vad ca au si loc de joaca. Am incercat sa ii contactez pe cele 3 numere de telefon de pe site dar vad ca nu raspunde nimeni, voi mai insista.

#4
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Fiica-mea a venit ieri de la Praid cu cei doi copii. A stat la pensiunea Foenix( nu e o greseala, asa se scrie cu F si nu cu Ph). I-a placut foarte mult, a fost extrem de curat, cu loc de joaca pentru copii, cu gazde extrem de primitoare.

#5
CBogdan

CBogdan

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 28.11.2001
Multumesc pentru pareri.

Avand in vedere ca nu am gasit pensiuni cu restaurant (mi se pare putin ciudat), respectiv trebuia sa cautam restaurante prin apropiere chiar si pentru micul dejun, am renuntat in final la Praid si ne cazam in Sovata la hotel Alunis.
Speram sa fie ok, voi reveni cu amanunte, poate sunt si alte persoane interesate.

#6
CBogdan

CBogdan

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 28.11.2001
Tocmai am terminat sejurul la Sovata si suntem in drum spre casa.

Cum spuneam, in final ne-am hotarat la Hotel Alunis in Sovata. In mare a fost.. in regula, am avut una dintre camerele renovate, acces la piscina (a picat foarte bine) sauna, sala de fitness etc., dar:
- cred ca e prea scump pentru servicii/personal (inclusiv mancare) si hotel in sine (m-a socat intr-o zi cum l-a pus doamna de la receptie la punct pe un client care avea o problema cu camera cred, iar cand am avut noi probleme cu parcarea a fost foarte rece cu mine)
- mobilierul/hotelul e destul de vechi
- platesti in avans si nu ai loc de parcare (nu cred ca parcarea e supravegheata video avand in vedere ca unii blocheaza intrarile/iesirile fara sa se intample ceva)
- nu exista flexibilitate la meniu (e.g. au in meniu paste dar nu au vrut sa faca o portie de paste cu branza pentru fetita noastra - "nu se poate!")
- te duci intr-un salon sa lucrezi in liniste si vin doi angajati (dupa uniforma) si dau drumul tare la televizor fara sa te intrebe ceva
- wireless exista doar pe anumite etaje, unde am stat si noi, dar access point-urile sunt plasate prost avand in vedere calitatea semnalului

Nu am stat prea mult pe la hotel, diminetile am fost la Praid in salina (nota 10 pentru amenajare doar sa nu mancati de la restaurantul din mina, nici ei nu prea stiu de cand e mancarea - noi am regretat), in rest am mancat prin Praid sau in Sovata, am schimbat de fiecare data. Initial ne-am gandit sa ne cazam la Casa Piratilor dar am fost acolo sa luam pranzul intr-o zi si nu e cine-stie-ce; cred ca reclama e putin cam exagerata pentru ce ofera. In schimb ne-a placut la Hotel Praid unde am luat pranzul in alta zi, ne-am gandit ca anul viitor sa mergem acolo. Am mai mancat la Ciuperca Mica unde mancarea si serviciile a fost excelente, au avut si tot felul de chestii pentru copii (puzzle din lemn si chestii de colorat) - o fi din cauza ca-s unguri?!.

In drum spre Sovata, avand in vedere ca suntem din Timisoara, la plecare ne-am oprit la Sebes, la Hotel Clasic. A fost bine, mancarea buna dar am avut camera cu geamul chiar la drumul european, deci nu ne-am odihnit foarte bine. Din pacate in jurul hotelului nu a fost mult de vazut, am cautat un parc unde sa ne plimbam cu Sophia dar ce am gasit nu a fost chiar ok in sensul ca jucariile (leagane, tobogane etc.) erau cam distruse, iarba lipsea dar ne-am umplut de praf negru de la bitum sau ceva asfalt ce era pus pe jos.
Acum ne-am oprit tot la Sebes dar la hotelul Leul de Aur. Este amplasat mai in centru si cred ca este peste Clasic cu mult (camera in sine, personal, facilitati etc.). Avem aer conditionat, vedere catre curtea interioara si multa liniste. Ce e interesant este ca la parter sunt tot felul de magazine de vizitat. Cand vom mai avea drum prin Sebes aici ne vom opri, merita.

#7
laleaneagra

laleaneagra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.08.2011
Am facut revelionul 2008-2009 la Praid.
Sincera sa fiu nu vad de ce as mai merge inca o data acolo. Salina este ok, dar in rest...
Cazarea mi se pare rudimentara. Sovata nu ne-a impresionat cu nimic atunci. Am fost la Bucin, la Cheile Bicazului, Lacul Rosu. Frumos.
Cred ca Praidul este un bun "punct de plecare" pentru a vizita obiective turistice din zona... si cam atat.
Cat despre pensiuni in zona... mai degraba incercati pe langa Lacul Rosu:
http://www.invizita....u-Rosu-199.html
Zona mi se pare mai ok.

#8
CBogdan

CBogdan

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 28.11.2001
Da, clar. Ai dreptate laleaneagra, si noi am stat acolo doar pentru salina, dar per total cred ca e mai ok sa fii cazat in Sovata decat in Praid, daca tot trebuie. :)

#9
laleaneagra

laleaneagra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.08.2011
Avea bunicul meu o vorba: "e cu 5 minute mai bine" :)
Eu zic ca merita vazute toate zonele Romaniei. Gasesti ceva frumos/interesant oriunde te-ai duce... acum depinde cat de mare trebuie sa fie lumanarea cu care cauti ;)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate